Προς το περιεχόμενο

Olympus pen e-p1 vs Olympus pen e-pm1


kathetos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές Αγόρασα την pen e-p1 195ευρο απο κατάστημα που την είχε stock με τον φακο 14-42..έψαξα σημερα να αγοράσω flash είδα στην αγορά τρελές τιμές γυρω στα 100 κ ευρω.και εντελώς τυχαία το κατάστημα που την Αγόρασα πουλάει και την pen e-pm1με φακούς δυο τον 14-42 και τον 40-150 στην τιμή 399.μου είπε μπορείς να την γυρίσεις πίσω και να πληρώσεις την διάφορα διπλάσια βεβαια αλλα εχει και φλας..εκει ειναι το δίλημμα ειμαι ευχαριστημένος με την μηχανή αλλα ειναι και το flash και βεβαια η άλλη εχει και έναν φακό έξτρα..αν έβρισκα ενα φλας φτηνό δεν θα το σκεφτομουνα,αν μπορεί και ξέρει κάποια πράγματα παραπάνω θα με βοηθήσει πολυ...ευχαριστω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η e-pm1 φοράει τον 14-42 II R που είναι πολύ πιο γρήγορος και βελτιωμένος από τον απλό, η τιμή είναι σχετικά καλή, σε σχέση με την αγορά, για το πακέτο με τους δύο φακούς. Σου έχω ξαναπεί ότι αγόρασα αυτό το πακέτο από το Amazon σε καλλίτερη τιμή αλλά αυτή ήταν μια ευκαιρία.

 

Από την άλλη, αν ξεκίνησες για την αγορά μιας καλής μηχανής και ξαφνικά σκέφτεσαι να διπλασιάσεις τα χρήματα που έδωσες, με αφορμή το φλας, νομίζω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς. Ψάχνοντας στο ebay είναι πιθανόν να βρεις φλας αλλά και στις δημοπρασίες της Olympus

http://stores.ebay.de/OlympusMarket/_i.html?_fsub=3&_sc=1&_sop=1

 

και μην ξεχνάς ότι η μηχανή που έχεις αλλά και εκείνη που θα πάρεις δεν έχει viewfinder, και αυτό, ενδεχομένως, θα σου χρειαστεί το καλοκαίρι με τον πολύ ήλιο που έχουμε.

Αυτό κοστίζει επίσης, αλλά το βρίσκεις είτε στο ebay είτε στις δημοπρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ ευχαριστω πολυ....απλα ειμαι σε δίλημμα ειναι διπλάσια χρήματα..απλα σκέφτηκα αν πάρω ενα φλας θα ανεβεί το κόστος σκέφτομαι οτι δίνουμε και τον φακό 40-150 επιπλέον..αυτος ειναι καλός φακός?απλα το σκέφτομαι πως αν χρειαστεί ενα φλας 70 ευρώ απο αυτο που είδα στο eBay ανεβαίνει το κόστος της μηχανής βάλε και τον φακό που δίνουν επιπλέον..και η εpm1 εχει φλας στην συσκευασία της..

Επεξ/σία από kathetos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλός, αν σ' ενδιαφέρει το zoom.

Τις προάλλες, άκουσα τις γνωστές φωνές παπαγάλων, φόρεσα αμέσως το φακό και έβγαλα τα παπαγαλάκια που είχαν καθίσει στα καλώδια της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τέτοια μου λες και σκέφτομαι να την αλλάξω..το φλας που εχει στην συσκευασία της ειναι αρκετά καλο?παντως σαν σώμα η ep1 ειναι αρκετά όμορφη,πιστεύω καλη τιμή την πήρα αν δεν εμπλέξαν με το φλας της..μεγάλο δίλημμα..χωρίς φλας μπορω να τραβάω με λίγο φωτισμό?πειραξα το ISo αλλα δεν είδα διάφορα..

Επεξ/σία από kathetos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις ένα κείμενο-οδηγό (κυκλοφορούν πολλά στο δίκτυο) για τη φωτογραφία, διάφραγμα κλπ

 

Ένα καλό κείμενο είναι αυτό

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/56579-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82?goto=newpost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αποκλειστικά δική σου η απόφαση, κρίνοντας με τα προσωπικά σου θέλω και δυνατότητες.

 

Είχα αγοράσει την e-pl1 πέρυσι το ΦΕΒ σε δημοπρασία, αγόρασα ένα viewfinder από Αυστραλία (!!!) και όταν βρήκα, τον ΟΚΤ, την ευκαιρία του amazon για την e-pm1 με τους 2 φακούς (με το νέο 14-42 βέβαια) στις 299 λίρες, δεν δίστασα καθόλου.

 

Φυσικά, πούλησα την e-pl1 χωρίς το viewfinder και έχω ένα πλήρες πακέτο, όμως, ποτέ δεν είναι ... πλήρες όταν αναζητάς κάτι καλλίτερο.

 

Μην ξεχνάμε ότι εχθρός του καλού είναι το καλλίτερο ...

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για το χρόνο σου να είσαι καλα!!!προσπαθω να βγάλω φωτό χωρίς φλας αλλα τιποτα..ανεβασω το iso αλλα μαύρη βγαίνει.αν ξέρεις κάποιες ρυθμίσεις θα το εκτιμισω πολυ...καλο βράδυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή τυχαία έψαχνα για φωτογραφική με φακούς (είδα την Olympus Pen E-PM1 η οποία έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά , Θα ήθελα τώρα να μάθω πόσο καλά αποτελέσματα έχει .... μιας και από κάποιες φωτό που είδα με τον ΣΤΟΚ φακό παρατήρησα πολύ μεγάλο Θόρυβο στα πίσω από το σημείο εστίασης.

 

πάντως  η τιμή πάνω 195€ με φακό είναι πολύ καλή καλή! παίζει και κάποια άλλη προφορά που δεν έχω δει ακόμα να ξέρω..? 



Αυτο κανω...

Θα ήθελες να μας πεις εντυπώσεις γενικά ( για να κρίνουμε και εμείς που την καλοβλέπουμε ..? ) και από ποιο κατάστημα την αγόρασες αν επιτρέπετε ?

Επεξ/σία από thodoras13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει παραπάνω, είχα την e-pl1 και όταν βρήκα την ευκαιρία με την e-pm1 με τους 2 φακούς στο amazon δεν το σκέφτηκα καθόλου.

 

Προσωπικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μηχανή, όπως και πολλοί άλλοι με pen και με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα στο θέμα φωτογραφίας. Πρόσφατα, οργανώθηκε μια συνάντηση φίλων της φωτογραφίας (άλλου forum) στο Βοτανικό κήπο του Χαιδαρίου και εκεί δοκίμασα και άλλους φακούς, εκτός από τους δικούς μου, με πολύ καλά αποτελέσματα. Ειδικά, οι φωτο με macro φακούς είναι εντυπωσιακές κα πολλές από αυτές έχουν αναρτηθεί στο συγκεριμένο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλε αν μπορείς ένα pm το εν λόγο site για να μην κάνουμε διαφήμιση εδώ , να δω αποτελέσματα  

τώρα έχω ξεκινήσει να το ψάχνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...