Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικά μάλλον είναι DHL Express (οχι ΕΛΤΑ) γιατί πριν απο λίγο το δέμα φάνηκε στο site της DHL οτι ήρθε Ελλάδα (Αθήνα), 

http://prntscr.com/kqycd4  DHL DE

http://prntscr.com/kqyds2  DHL GR

 Περίεργο 4,95 μεταφορικά απο Γερμανία και DHL ; 

Θα σας ενημερώσω

Επεξ/σία από molot12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, molot12 είπε

Tελικά μάλλον είναι DHL Express (οχι ΕΛΤΑ) γιατί πριν απο λίγο το δέμα φάνηκε στο site της DHL οτι ήρθε Ελλάδα (Αθήνα), 

http://prntscr.com/kqycd4  DHL DE

http://prntscr.com/kqyds2  DHL GR

 Περίεργο 4,95 μεταφορικά απο Γερμανία και DHL ; 

Θα σας ενημερώσω

Τοσες μέρες να ερθει απο Γερμανία Ελλαδα δε μπορεί να ήταν dhl express.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, molot12 είπε

Tελικά μάλλον είναι DHL Express (οχι ΕΛΤΑ) γιατί πριν απο λίγο το δέμα φάνηκε στο site της DHL οτι ήρθε Ελλάδα (Αθήνα), 

http://prntscr.com/kqycd4  DHL DE

http://prntscr.com/kqyds2  DHL GR

 Περίεργο 4,95 μεταφορικά απο Γερμανία και DHL ; 

Θα σας ενημερώσω

Το express κάνει τρεις μέρες. Κανονική αποστολή ήταν. Τα χαμηλά μεταφορικά τα προσφέρουν εταιρείες (έμποροι) που προφανώς παίρνουν καλύτερες τιμές απ τη DHL, επειδή στέλνουν πολλά δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά παρέλαβα σήμερα.  Δεν ήρθαν με ΕΛΤΑ αλλά με DHL  κανονική αποστολή απο Γερμανία https://www.c-and-a.com/eu/en/shop/men 4.95 ευρώ μεταφορικά και απο Αγγλία  https://gr.sportsdirect.com/mens 16 ευρώ (έχει σχέση με το βάρος) μεταφορικά ... δεν με χαλάει καθόλου 😃 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια Γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτο;;μ ήρθε mail από Paypal και μ γράφει αυτό.

Thank you for contacting us.
 
 
 
We want to help you, the addition of a new email ([email protected]) will be processed soon, make sure the email is correct, the email will be active within 1 x 24 hours.
 
If you don't recognize activity. Click here to cancel this activity automatically.
We will deactivate your account if there is no response.
 
If you are doing this please ignore this message
 
 
PayPal.
 
 
Copyright © 1999-2018 PayPal, Inc. All rights reserved. PayPal is located at 2211 N. First St., San Jose, CA 95131.
PayPal PPC000477:1.23.4:ee367546964e6

Είναι δυνατόν να είναι αλήθεια και καποιος να έχει μπει στο λογαριασμό μ;αφού δεν έχει ούτε λεφτά ούτε τπτ μέσα.μια φορά το χρησιμοποιησα μόνο εδώ και ποσά χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trac

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Εχουμε θεμα με usb sticks απο aliexpress ? Με τελωνεια κλπ εννοω. 

Eίναι μικρές οι συσκευασίες συνήθως, εμένα τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε flashάκι των 32GB χωρίς τελωνείο.

 

1 ώρα πριν, noobogadgetakias είπε

Παιδια Γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτο;;μ ήρθε mail από Paypal και μ γράφει αυτό.

Thank you for contacting us.
 
 
 
We want to help you, the addition of a new email ([email protected]) will be processed soon, make sure the email is correct, the email will be active within 1 x 24 hours.
 
If you don't recognize activity. Click here to cancel this activity automatically.
We will deactivate your account if there is no response.
 
If you are doing this please ignore this message
 
 
PayPal.
 
 
Copyright © 1999-2018 PayPal, Inc. All rights reserved. PayPal is located at 2211 N. First St., San Jose, CA 95131.
PayPal PPC000477:1.23.4:ee367546964e6

Είναι δυνατόν να είναι αλήθεια και καποιος να έχει μπει στο λογαριασμό μ;αφού δεν έχει ούτε λεφτά ούτε τπτ μέσα.μια φορά το χρησιμοποιησα μόνο εδώ και ποσά χρόνια 

Μου φαίνεται 99% phishing, δλδ θέλουν να σου υποκλέψουν τους κωδικούς αφού τους εισάγεις ακολουθώντας τους συνδέσμους t.co -> ok.ru -> κ.λπ.

 

3 ώρες πριν, molot12 είπε

Tελικά παρέλαβα σήμερα.  Δεν ήρθαν με ΕΛΤΑ αλλά με DHL  κανονική αποστολή απο Γερμανία https://www.c-and-a.com/eu/en/shop/men 4.95 ευρώ μεταφορικά και απο Αγγλία  https://gr.sportsdirect.com/mens 16 ευρώ (έχει σχέση με το βάρος) μεταφορικά ... δεν με χαλάει καθόλου 😃 

Εγώ τα είχα δωρεάν τα μεταφορικά επειδή έκανα αγορά ~170 Ευρώ για ανταλλακτικά που θα κόστιζαν εδώ γύρω στα 300.

Μου εμφάνισε και μένα 10ψήφιο tracking number και σήμερα λογικά φτάνει Θεσ/κη. Αύριο ίσως μου το φέρουν επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noobogadgetakias είπε

Παιδια Γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτο;;μ ήρθε mail από Paypal και μ γράφει αυτό.

Thank you for contacting us.
 
 
 
We want to help you, the addition of a new email ([email protected]) will be processed soon, make sure the email is correct, the email will be active within 1 x 24 hours.
 
If you don't recognize activity. Click here to cancel this activity automatically.
We will deactivate your account if there is no response.
 
If you are doing this please ignore this message
 
 
PayPal.
 
 
Copyright © 1999-2018 PayPal, Inc. All rights reserved. PayPal is located at 2211 N. First St., San Jose, CA 95131.
PayPal PPC000477:1.23.4:ee367546964e6

Είναι δυνατόν να είναι αλήθεια και καποιος να έχει μπει στο λογαριασμό μ;αφού δεν έχει ούτε λεφτά ούτε τπτ μέσα.μια φορά το χρησιμοποιησα μόνο εδώ και ποσά χρόνια 

Το λενε phising και ειναι γνωστή τακτική υποκλοπής κωδικών. Google it. Γινεται για emails, paypal, τραπεζες, games, κλπ

Οποτε λαμβάνεις τετεοια email θα ανοιγεις χειροκινητα ένα browser ή tab, θα γραφεις χειροκινητα το επισημο link (π.χ εδω www.paypal.com ) θα πατας enter για να πας στην επισημη σελιδα, ΕΚΕΙ θα κάνεις login και αν υπάρχει προβλημα με το λογαριασμο σου θα στο γράφει εκει.

Το email σβησε το. Δεν εχεις πάθει τιποτα αν δεν πηγες να βάλεις τους κωδικους σου εκει που λεει CLICK HERE. Αν το εκανες πήγαινε ΤΩΡΑ στο επισημο site και αλλαξε τους κωδικους του paypal και αν τους εδωσες και τον αριθμο της καρτας σου (στο fake site) παρε την τραπεζα και μππλοκαρε την καρτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 10:20 ΠΜ, Zaytsev είπε

Αγορές από το Amazon συνήθωςν δεν έχουν τελωνείο. Η Amazon υποχρεώνει τους πωλητές να καλύψουν τα όποια έξοδα εκτελωνισμού στην τιμή/μεταφορικά

αυτό ισχύει από όλα τα Amazon, προς greece ;

π.χ. και από τα Amazon united state προς greece ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εκει προπληρωνεις τα εξοδα τελωνειου ως Global shipping. Aν επιλεξεις ενα προιον απο το αμερικανικο αμαζον και εχεις επιλεξει ως χωρα αποστολης Ελλαδα σου λεει αν μπορει να σταλει το προιον και τα εξτρα χρηματα που πρεπει να πληρωσεις για τελωνειο. Τελωνειο δεν εχουν τα ευρωπαικα αμαζον πχ Γερμανιας,Γαλλιας,Ιταλιας,Αγγλιας (ως το Brexit ; ) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arel είπε

αυτό ισχύει από όλα τα Amazon, προς greece ;

π.χ. και από τα Amazon united state προς greece ;

Οχι δεν ισχύει για τα πάντα ολα. Το προγραμμα global ισχύει για κάποιους πωλητες (που περιλαμβανει και το ιδιο το amazon). Ουσιαστικά ΠΡΟ-πληρώνεις το τελωνειο, σε λιγο καλυτερη τιμή

Πως το βλέπεις -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56669803

Λεπτομέιες για το amazon και ebay και το προγραμμα global -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Το λενε phising και ειναι γνωστή τακτική υποκλοπής κωδικών. Google it. Γινεται για emails, paypal, τραπεζες, games, κλπ

Οποτε λαμβάνεις τετεοια email θα ανοιγεις χειροκινητα ένα browser ή tab, θα γραφεις χειροκινητα το επισημο link (π.χ εδω www.paypal.com ) θα πατας enter για να πας στην επισημη σελιδα, ΕΚΕΙ θα κάνεις login και αν υπάρχει προβλημα με το λογαριασμο σου θα στο γράφει εκει.

Το email σβησε το. Δεν εχεις πάθει τιποτα αν δεν πηγες να βάλεις τους κωδικους σου εκει που λεει CLICK HERE. Αν το εκανες πήγαινε ΤΩΡΑ στο επισημο site και αλλαξε τους κωδικους του paypal και αν τους εδωσες και τον αριθμο της καρτας σου (στο fake site) παρε την τραπεζα και μππλοκαρε την καρτα. 

Όχι εννοείται πως δεν μπήκα.το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο είναι να σ πω την αλήθεια.σε ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε μου .το μαιλ το έχω ήδη σβήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noobogadgetakias είπε

Όχι εννοείται πως δεν μπήκα.το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο είναι να σ πω την αλήθεια.σε ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε μου .το μαιλ το έχω ήδη σβήσει.

Επειδή συνήθως δουλευω linux με privatemode σε browser, εγω δε φοβάμαι να ανοιγω τετοια links για να δω την απάτη και εννοείται βαζω ψευτικα trolοστοιχεία. Στο συγκεκριμενο δικό σου link σε βάζει σε μια σελίδα πανομοιότυπη με την αντιστοιχη του paypal, αλλα με διαφορετικό url (εκει ειναι η δικλίδα σαφαλειας). Αυτος που δεν κοιτά τα url θα την πατησει (για αυτό σου ειπα πριν χειροκινητα το url). Στη συγκεκριμένη προσπαθεια phising γινεται το εξης :

  1. Σε βάζει να κάνεις login και την πρώτη φορα σου λεει εκανες λάθος, βαλε παλι τα στοιχεια σου.
  2. Στη δευτερη προσπάθεια εισαι σιγουρα πιο προσεκτικος (μπορει να ανοιξεις και το τεφτερι σου με τους κωδικους) και βάζεις σιγουρα το σωστό.
  3. Καπάκι σου λεει οτι ειναι λαθος ο κωδικος, κλειδώθηκε ο λογαριασμος και πρεπει να κανουμε ταυτοποίηση. Ο χρήστης πανικοβαλεται.. 
  4. Τώρα σου ζητά ονοματεπώνυμο, διευθυνση κατοικίας. Τα δινεις
  5. Μετα σου ζητά αριθμό κάρτας που εχεις δηλωμένη και τα πλήρη στοιχεια της κάρτας (ονομα, cc, κλπ) και ο αφελης ανοιγει το πορτοφολι του και αντιγραφει
  6. Μετά σου λεει περιμενετε να κάνουμε εξακρίβωση των στοιχειων και σου εχει ενα ντεμεκ κυκλάκι αναμονης
  7. Σε πάει σε μια επομενη σελιδα που σου λεει success, ξεκλειδώθηκε ο λογαριασμος ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ θα πρεπει να κανετε εκ νεου login ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ PAYPAL DOMAIN.
  8. Εκει κάνεις κανονικο login, χωρις προβλημα (αφου εισαι στο κανονικο paypal) βλέπεις το λογαριασμο σου και εισαι χαζο-χαρουμενος που ανακτησες το λογαριασμου σου (που ποτε δεν ειχες χασει) και ... καθυσηχάζεσαι (μεχρι να σου ερθουν οι πρώτες ακυρες χρεώσεις και να μπεις στο insomnia και να κλαίγεσαι - γενικα οχι εσυ - οτι σου χακαρανε το λογαριασμο - ρε στοκο δε στο χακαρανε, εσυ τους εδωσες τα παντα στο πιατο)

Αν τώρα το κοιτάξεις αναποδα, οι απατεώνες του phising, εχουν απο εσενα, πλήρες ονοματεπώνυμο, διευθυνση, τα credential σου στο paypal και τα πληρη στοιχεια της πιστωτικής σου, η οποια ειναι και ενεργή. 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα στο forum , θα ήθελα την βοήθειά σας . Έχω παραγγείλει απο το iherb στις 11 Ιουλίου με local post Dlh στα 22 ευρώ , μου έβγαζε ότι θα παραδοθεί μεταξύ 12 και 21 Αυγούστου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση. Τι μπορώ να κάνω ;

Η τελευταία ενημέρωση για το δέμα ήταν στις 18 Ιουλίου όπως μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

Capture.PNG.83cab32abbd6db9ec51f5d4fa7e89444.PNG

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Happy.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Happy. είπε

Kαλησπέρα στο forum , θα ήθελα την βοήθειά σας . Έχω παραγγείλει απο το iherb στις 11 Ιουλίου με local post Dlh στα 22 ευρώ , μου έβγαζε ότι θα παραδοθεί μεταξύ 12 και 21 Αυγούστου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση. Τι μπορώ να κάνω ;

Η τελευταία ενημέρωση για το δέμα ήταν στις 18 Ιουλίου όπως μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :



Ευχαριστώ.

Δεν μπορώ να καταλαβω αν ειναι αποστολή dhl express (δηλαδη courier) ή dhl απλό, δηλαδη ελτα. Το GMxxxx που ειναι στην κορυφη ειναι αριθμος παραγγελιας ή tracking number; Αν ειναι αριθμος παραγγελιας, βαλε το tracking number στο site των ελτα και στο site της dhl.gr 

Τη  δευτερα παρε στο cs των ελτα 8001182000 και ρωτα αν φαινεται στο συστημα τους το παλιο track number και αν σου εβγαλαν καινουργιο. 

Μπορει να ειναι στο τελωνειο και να περιμενει χαρτιά χρεωσης καρτας για εκτελωνισμο (και δε θα περιμενει 2 μηνες)

Μπορει να ειναι στο τελωνειο και να περιμενει να τους στειλεις χαρτια απο ΕΟΦ

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...