Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελια την ιδια μερα δυο αντικειμενα απο δυο διαφορετικους πωλητες απο Uk (ebay) ....ηρθαν μεσα σε 4 ημερολογιακες μερες.... σουπερ

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγγνώμη που απασχολώ το χρόνο σας. Παραγγελία από gearbest με priority direct με κόστος 5 ευρώ, αξία της παραγγελίας 45 ευρώ. Η εικόνα από το τράκιν είναι αυτη...

Capture.PNG.02c6ab9efb0fef2b5fbe45e617121b3e.PNG

Παίζει περίπτωση τελωνείου και για τι κόστος μιλάμε. Ευχαριστώ.

edit: Προστέθηκε αυτό μόλις στο τράκιν άρα έρχεται από Ολλανδία, οπότε να υποθέσω πως τη γλιτώνω;

 

Capture2.PNG.6d4edd65d316655b42e3feb654847443.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sodom13 είπε

Καλησπέρα και συγγνώμη που απασχολώ το χρόνο σας. Παραγγελία από gearbest με priority direct με κόστος 5 ευρώ, αξία της παραγγελίας 45 ευρώ. Η εικόνα από το τράκιν είναι αυτη...

 

Παίζει περίπτωση τελωνείου και για τι κόστος μιλάμε. Ευχαριστώ.

edit: Προστέθηκε αυτό μόλις στο τράκιν άρα έρχεται από Ολλανδία, οπότε να υποθέσω πως τη γλιτώνω;

 

Τώρα θα παρακολουθείς το tracking απο το http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

και αν εκει ΔΕΝ σου ζητηθεί να στείλεις αποδεικτικό paypal/CC και δεις το δεμα να ταξιδευει για το κεντρο διανομης της περιοχης σου, τοτε τη γλύτωσες. 

Αν τώρα σου ζητηθεί αποδεικτικό, υπολογισε τελωνειο περιπου 27 ευρω που θα τα πληρώσεις στο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αγορασω τη συγκεκριμενη φιγουρα απο αυτο το site 27 ευρω συνολικα με φπα κοστος αποστολης κτλπ, μπορει παρακαλω πολυ καποιος να μου πει αν θα φαω τελωνειο στο κεφαλι ή οχι?

Η με απλα ελληνικα πια απο τις δυο φιγουρες αν αγορασω δε θα φαω τελωνειο στο κεφαλι? Μεχρι ποσο ειναι το χρηματικο οριο για να μη πληρωσεις τελωνειο???

aaa.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Θελω να αγορασω τη συγκεκριμενη φιγουρα απο αυτο το site 27 ευρω συνολικα με φπα κοστος αποστολης κτλπ, μπορει παρακαλω πολυ καποιος να μου πει αν θα φαω τελωνειο στο κεφαλι ή οχι?

Η με απλα ελληνικα πια απο τις δυο φιγουρες αν αγορασω δε θα φαω τελωνειο στο κεφαλι? Μεχρι ποσο ειναι το χρηματικο οριο για να μη πληρωσεις τελωνειο???

 

22 ευρω τιμή CIF λεπτομέριες ΕΔΩ -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Δηλαδή οτι και να επιλεξεις θα πληρώσεις τελωνειο (στα 30 ευρω ειναι κάπου αλλα 29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω το συγκεκριμένο Varsity Jacket από Amazon.uk

https://www.amazon.co.uk/dp/B07D7TTLW8/?coliid=I3RCSPCOLABSIH&colid=1EIB8CD9ZQWSN&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Ανησυχώ διότι αν δεν κάνω λάθος έχουν αρχίσει μερικές διαδικασίες για το Brexit και αν θεωρείτε εκτός Ε.Ε. θα έχω θέμα με το όριο των 22€?

Υ.Γ. Το όριο των 22 ισχύει μόνο για εκτός Ε.Ε.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, DrHustler είπε

Θέλω να παραγγείλω το συγκεκριμένο Varsity Jacket από Amazon.uk

https://www.amazon.co.uk/dp/B07D7TTLW8/?coliid=I3RCSPCOLABSIH&colid=1EIB8CD9ZQWSN&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Ανησυχώ διότι αν δεν κάνω λάθος έχουν αρχίσει μερικές διαδικασίες για το Brexit και αν θεωρείτε εκτός Ε.Ε. θα έχω θέμα με το όριο των 22€?

Υ.Γ. Το όριο των 22 ισχύει μόνο για εκτός Ε.Ε.?

Οχι δεν εθα εχεις κανενα θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrHustler είπε

Θέλω να παραγγείλω το συγκεκριμένο Varsity Jacket από Amazon.uk

https://www.amazon.co.uk/dp/B07D7TTLW8/?coliid=I3RCSPCOLABSIH&colid=1EIB8CD9ZQWSN&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Ανησυχώ διότι αν δεν κάνω λάθος έχουν αρχίσει μερικές διαδικασίες για το Brexit και αν θεωρείτε εκτός Ε.Ε. θα έχω θέμα με το όριο των 22€?

Υ.Γ. Το όριο των 22 ισχύει μόνο για εκτός Ε.Ε.?

H Βρετανία ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ στην ΕΕ, οποτε αποστολές απο UK δεν εχουν τελωνειο

Επικοινωνησε με τον πωλητή και ζητησε επιβεβαιωση αν στέλνουν απο UK και αν ΟΧΙ, απο ποια χώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Θελω να αγορασω τη συγκεκριμενη φιγουρα απο αυτο το site 27 ευρω συνολικα με φπα κοστος αποστολης κτλπ, μπορει παρακαλω πολυ καποιος να μου πει αν θα φαω τελωνειο στο κεφαλι ή οχι?

Η με απλα ελληνικα πια απο τις δυο φιγουρες αν αγορασω δε θα φαω τελωνειο στο κεφαλι? Μεχρι ποσο ειναι το χρηματικο οριο για να μη πληρωσεις τελωνειο???

aaa.png

Αφου η πρωτη ειναι 21.67ε με δωρεαν μεταφορικα Δεν πληρωνεις τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2018 στις 11:13 ΜΜ, isay είπε

22 ευρω τιμή CIF λεπτομέριες ΕΔΩ -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Δηλαδή οτι και να επιλεξεις θα πληρώσεις τελωνειο (στα 30 ευρω ειναι κάπου αλλα 29

Συμφωνα με τα οσα παρεθεσες, σε αυτη τη περιπτωση θα πληρωσω τελωνείο?

Screenshot_20180827-011702_Chrome.jpg

Screenshot_20180827-020340_Chrome.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Συμφωνα με τα οσα παρεθεσες, σε αυτη τη περιπτωση θα πληρωσω τελωνείο?

 

Μόνος σου μπορεις να απαντήσεις αν υπολογίσεις την αξια cif, οπου cif = ειδος + μεταφορικα + ασφαλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Μόνος σου μπορεις να απαντήσεις αν υπολογίσεις την αξια cif, οπου cif = ειδος + μεταφορικα + ασφαλεια

Μια μικρη βοηθεια? Γιατι δε το χω καθολου με αυτα να προλαβω να ακυρώσω τη παραγγελία πριν γινει confirmed και χρεωθω τζαμπα και βερεσε τα κολο τελωνεια τους 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...