Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανείς κάποια αξιόπιστη εταιρεία που να παρέχει αγγλική ή αμερικάνικη διεύθυνση για ηλεκτρονικές αγορές και αποστολή σε εμάς εδώ; Έχω βρει αρκετές online αλλά θα προτιμούσα κάποια που έχει δοκιμάσει μέλος του φόρουμ για να είμαι πιο σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jerrak0s είπε

Μήπως ξέρει κανείς κάποια αξιόπιστη εταιρεία που να παρέχει αγγλική ή αμερικάνικη διεύθυνση για ηλεκτρονικές αγορές και αποστολή σε εμάς εδώ; Έχω βρει αρκετές online αλλά θα προτιμούσα κάποια που έχει δοκιμάσει μέλος του φόρουμ για να είμαι πιο σίγουρος

Διαβαζεις το κομματι 3 στο παρακάτω. Υποθετω ξερεις οτι θα πληρώσεις και το αναλογο τελωνειο

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και οι μεγαλες εταιρειες κανουν λαμακιες

Παραγγελια την Κυριακη στο amazon.de 2 ssd  ένα 8700κ συνολικου κοστους 700 €

Σημερα παρελαβα 8700κ ένα ssd  και κατι ξυλοβιδες

Πλακα εχουν ????????????

.

Επεξ/σία από nmamag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, nmamag είπε

και οι μεγαλες εταιρειες κανουν λαμακιες

Παραγγελια την Κυριακη στο amazon.de 2 ssd  ένα 8700κ συνολικου κοστους 700 €

Σημερα παρελαβα 8700κ ένα ssd  και κατι ξυλοβιδες

Πλακα εχουν ????????????

.

Λάθη πάντα θα γίνονται, το θέμα είναι πως τα διαχειρίζεσαι. 

 

Εγώ από αμαζόνα Ισπανίας περίμενα δέμα στις 23 και τις 30. Μου ήρθε αυτό που ήταν για τις 30 στις 24 του μήνα και αυτό που ήταν για 23 δεν έχει έρθει. Σήμερα μου είπαν να τα ξανά στείλουν η επιστροφή χρημάτων η να περιμένω μέχρι την Τρίτη και αν έρθουν να μου δώσουν τα μεταφορικά. Τους είπα επιστροφή και αν παραλάβω θα τους βάλω τα λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nmamag είπε

και οι μεγαλες εταιρειες κανουν λαμακιες

Παραγγελια την Κυριακη στο amazon.de 2 ssd  ένα 8700κ συνολικου κοστους 700 €

Σημερα παρελαβα 8700κ ένα ssd  και κατι ξυλοβιδες

Πλακα εχουν ????????????

.

Λάθη γινονται και θα γινονται, αλλά εκει που ξεχωρίζει μια εταιρεία ειναι η after sales αντιμετώπιση και εκει η amazon τα πάει καλα. Αμα ήταν gearbest θα σου ελεγε δεν προ-πλήρωσες ασφάλεια, δώσε μου αλλα τόσα να σου στειλω τον ssd! 🤣

Από την άλλη σκεφτομαι αυτόν που παράγγειλε τις ξυλοβιδες. Να περιμένεις να βιδώσεις και να σου στέλνουν κάτι ασχετο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα ένα φορεματάκι για την βάφτιση της ανηψιας μου αφού η ξαδέρφη μου, μου το ζήτησε καθώς το θέμα θα είναι ο ήλιος.

Το πρόβλημα είναι ότι βλέπω DHL στις πληροφορίες αποστολής και έχω αρχίσει και αγχώνομαι καθώς διάλεξα standard international shipping κόστους ~2$ και eta 20 Αυγούστου με μέσα Σεπτεμβρίου, άρα απλό ταχυδρομείο

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται; έστειλα μνμ στον πωλητή και περιμένω αλλά με ζώσανε τα φίδια γιατί το πακέτο πάει απευθείας στην ξαδέρφη μου και δεν θέλω να πληρώσει έξτρα

Screenshot_20180802-125227.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mary είπε

Παρήγγειλα ένα φορεματάκι για την βάφτιση της ανηψιας μου αφού η ξαδέρφη μου, μου το ζήτησε καθώς το θέμα θα είναι ο ήλιος.

Το πρόβλημα είναι ότι βλέπω DHL στις πληροφορίες αποστολής και έχω αρχίσει και αγχώνομαι καθώς διάλεξα standard international shipping κόστους ~2$ και eta 20 Αυγούστου με μέσα Σεπτεμβρίου, άρα απλό ταχυδρομείο

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται; έστειλα μνμ στον πωλητή και περιμένω αλλά με ζώσανε τα φίδια γιατί το πακέτο πάει απευθείας στην ξαδέρφη μου και δεν θέλω να πληρώσει έξτρα

 

Είναι το "φθηνό" ταχυδρομείο της DHL, οποτε θα σου ερθει με ΕΛΤΑ. Το αν θα κάτσει τελωνειο εξαρτάται απο την τελική αξία cif, δηλαδη πάνω απο 22 ευρω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Είναι το "φθηνό" ταχυδρομείο της DHL, οποτε θα σου ερθει με ΕΛΤΑ. Το αν θα κάτσει τελωνειο εξαρτάται απο την τελική αξία cif, δηλαδη πάνω απο 22 ευρω. 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν μου έχει ξανά τύχει να έρθει παραγγελία από Κίνα με DHL.

η αξία σίγουρα είναι κάτω από 22€. Μαζί με μεταφορικά πάει στα 14$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω μια αγορά ποσότητας καπνού για χρήση σε ναργιλέ από Γερμανία. Τα καταστήματα που το πουλάνε δεν αποστέλλουν Ελλάδα καθώς όπως λένε είναι καπνός και απαγορεύεται. Μίλησα με τη mygermany.com για αποστολή μέσω αυτών και όταν τους ρώτησα αν υπάρχει θέμα με το δέμα μου είπαν πως απλά αυτοί θα πρέπει να περιγράψουν τι υπάρχει στο εσωτερικό του δέματος. Η ερώτηση μου είναι αν θα έχω θέμα με την άφιξη του δέματος στην Ελλάδα όσον αφορά το τελωνείο? Μιλάω για ποσότητα max 1 κιλού. Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 ώρες πριν, isay είπε

Λάθη γινονται και θα γινονται, αλλά εκει που ξεχωρίζει μια εταιρεία ειναι η after sales αντιμετώπιση και εκει η amazon τα πάει καλα. Αμα ήταν gearbest θα σου ελεγε δεν προ-πλήρωσες ασφάλεια, δώσε μου αλλα τόσα να σου στειλω τον ssd! 🤣

Από την άλλη σκεφτομαι αυτόν που παράγγειλε τις ξυλοβιδες. Να περιμένεις να βιδώσεις και να σου στέλνουν κάτι ασχετο. 

Συνέχεια του χτεσινού μιας που λέμε για αμαζόν και after sale. Σήμερα βλέπω το refund και μισή ώρα μετά τα πράγματα ήρθαν σπίτι. Μίλησα μαζί τους οπότε και με χρέωσαν ξανά και θα μου κάνουν δώρο την κάρτα μνήμης για την ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mary είπε

Ευχαριστώ πολύ! Δεν μου έχει ξανά τύχει να έρθει παραγγελία από Κίνα με DHL.

η αξία σίγουρα είναι κάτω από 22€. Μαζί με μεταφορικά πάει στα 14$.

Είναι το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deustche Post DHL) και όχι η courier

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Συνέχεια του χτεσινού μιας που λέμε για αμαζόν και after sale. Σήμερα βλέπω το refund και μισή ώρα μετά τα πράγματα ήρθαν σπίτι. Μίλησα μαζί τους οπότε και με χρέωσαν ξανά και θα μου κάνουν δώρο την κάρτα μνήμης για την ταλαιπωρία.

Και σου μείναν και οι ξυλοβιδες! 🤣🤣🤣

2 ώρες πριν, pados1002 είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω μια αγορά ποσότητας καπνού για χρήση σε ναργιλέ από Γερμανία. Τα καταστήματα που το πουλάνε δεν αποστέλλουν Ελλάδα καθώς όπως λένε είναι καπνός και απαγορεύεται. Μίλησα με τη mygermany.com για αποστολή μέσω αυτών και όταν τους ρώτησα αν υπάρχει θέμα με το δέμα μου είπαν πως απλά αυτοί θα πρέπει να περιγράψουν τι υπάρχει στο εσωτερικό του δέματος. Η ερώτηση μου είναι αν θα έχω θέμα με την άφιξη του δέματος στην Ελλάδα όσον αφορά το τελωνείο? Μιλάω για ποσότητα max 1 κιλού. Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος! Ευχαριστώ!

Ναι, θα στο κατάσχουν.

Αν εχεις κάποιον δικό σου στη γερμανια, πες του να το αγοράσει για σενα και να στο στειλει σαν ιδιώτης γράφοντας οτι μεσα εχει CD. Αν δεν είναι πολύ μυρωδάτος ο καπνός (γιατί κατά καιρους βάζουν και σκυλιά και μυρίζουν) μάλλον θα περάσει. Τυπικά ειναι παρανομο οποτε και πάλι θα το κατάσχουν (αν το εντοπισουν) αλλά για ένα κιλο καπνο, δε θα κάνουν τιποτα. Αν σου στελνανε 5-10 κιλα, δεν ξέρω πόση όρεξη θα εχει ο εισαγγελέας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, j2k είπε

Το tariff insurance του banggood δουλευει ?

Το εχει δοκιμαει καποιος ?

Αντιγράφω ό,τι έγραψα στο άλλο θέμα:

 

Αναφορά σε κείμενο

Κάτι άλλο ενημερωτικά. Παρήγγειλα πριν από μήνα μία σκούπα στικ από banggood. Δεν είχε επιλογή priority EU, παρά μόνο με απλό tracking ή με πιο γρήγορη (και πιο ακριβή) EMS. Είχε όμως διαθέσιμη την επιλογή tariff insurance με +2€ επιπλέον ΜΟΝΟ, την οποία και επέλεξα, μαζί με απλό tracking. Τις πρώτες 15 ημέρες το tracking έδειχνε κινέζικα. Μετά το δέμα παρουσιάστηκε στην Ιταλία, όπου και εκτελωνίστηκε (!) και κατόπιν στην Ελλάδα όπου ήρθε ως τελωνειακώς ελεύθερο, σε κάτι λιγότερο από μήνα.

Πρώτο δείγμα από tariff insurance, θετικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω ενα κοσμημα απο ασημι απο ebay με καρτα αλλα δεν με αφηνει το paypal μαλλον λογω cc.

Δεν εχω χρησιμοποιηση το top up ποτε μου λογω οτι μου βγαζει σφαλμα .. You have requested an outdated version of PayPal. This error often results from the use of bookmarks.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το παρακαμψω την απαγορευσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...