Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fourth είπε

Πέρα από τα ευχαριστώ, πολλά συγχαρητήρια και για τον κόπο που έχεις κάνει/κάνεις για να μας ενημερώνεις με αξιοπιστία επί του θέματος.

Ρίξε και μια καλή ματιά στον οδηγό που εχει φτιάξει ο makfil. Είναι πολύ καλός.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους, περιμένω δέμα από Ιταλία,

απλό πακέτο, όχι συστημένο (μπλουζάκι) για το οποίο με ενημέρωσε ο seller ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο μας.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω από μεριάς μου; Θα σταλεί κανονικά από τα ΕΛΤΑ και θα πληρώσω εκτελωνισμό; Σε πόσες ημέρες "ξεκολλάει" από το τελωνείο;

Έχει σταλεί από τις 25.06 και ακόμα δεν έχει φτάσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, anaximandros said:

Καλησπέρα σε όλους, περιμένω δέμα από Ιταλία,

απλό πακέτο, όχι συστημένο (μπλουζάκι) για το οποίο με ενημέρωσε ο seller ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο μας.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω από μεριάς μου; Θα σταλεί κανονικά από τα ΕΛΤΑ και θα πληρώσω εκτελωνισμό; Σε πόσες ημέρες "ξεκολλάει" από το τελωνείο;

Έχει σταλεί από τις 25.06 και ακόμα δεν έχει φτάσει.

Από Ιταλία και να κολλήσει τελωνείο πως γίνεται; Δεν υπάρχει εκτελωνισμός εντός ευρωπαϊκής ένωσης... Το βλέπεις εσύ στο tracking number αυτό ή απλά το λέει ο πωλητής; Πρόσεχε γιατί είναι πολλοί που κοροϊδεύουν και η Ιταλία φημίζεται λιγάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση μηπως έχει κάποιος πρότερη εμπειρία.

Παρήγγειλε φίλος μου απο Αμερική ένα ζευγάρι ιμιαξόνια για μια γουρούνα που δεν έβρισκε εδώ. Απο ΔΙΚΟ του λάθος, πήρε τα πίσω, ενώ ήθελε τα μπροστά.

Εντελώς κατανοητά, τα έξοδα επιστροφής του πακέτου βαραίνουν εκείνον αλλα θα ήθελα να ρωτήσω, αν πρέπει να ζητήσει απο τα ΕΛΤΑ η την κούριερ που θα το στείλει τελικά, κάποιο χαρτί να συμπληρώσει, ωστε να φανεί οτι πρόκειται για επιστροφή προιόντος, για να μην ξαναχρεωθεί δασμούς το πακέτο με την εισοδό του στην Αμερική.

Επίσης μετά την ολοκλήρωση της επιστροφής, έχει δικαίωμα να διεκδικήσει την επιστροφή των χρημάτων που πλήρωσε για τον εκτελωνισμό εδώ στην Ελλάδα(είχε προπληρώσει τα τέλη στο Ebay);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Από Ιταλία και να κολλήσει τελωνείο πως γίνεται; Δεν υπάρχει εκτελωνισμός εντός ευρωπαϊκής ένωσης... Το βλέπεις εσύ στο tracking number αυτό ή απλά το λέει ο πωλητής; Πρόσεχε γιατί είναι πολλοί που κοροϊδεύουν και η Ιταλία φημίζεται λιγάκι!

Αχ μη μου λες τετοια.

Δεν υπάρχει tracking γιατι υποτίθεται το έστειλε απλο, μoυ έδωσε ενα tracking που ξεκινάει από 5IUP0012... Αλλα εμενα δεν μου εμφανιζει κατι πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anaximandros είπε

Καλησπέρα σε όλους, περιμένω δέμα από Ιταλία,

απλό πακέτο, όχι συστημένο (μπλουζάκι) για το οποίο με ενημέρωσε ο seller ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο μας.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω από μεριάς μου; Θα σταλεί κανονικά από τα ΕΛΤΑ και θα πληρώσω εκτελωνισμό; Σε πόσες ημέρες "ξεκολλάει" από το τελωνείο;

Έχει σταλεί από τις 25.06 και ακόμα δεν έχει φτάσει.

Τελωνειο δεν υφισταται απο χωρες ευρωπαικης ενωσης (εκτος απο αυτοκινητα πχ) οποτε κατι αλλο τρεχει.

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση μηπως έχει κάποιος πρότερη εμπειρία.

Παρήγγειλε φίλος μου απο Αμερική ένα ζευγάρι ιμιαξόνια για μια γουρούνα που δεν έβρισκε εδώ. Απο ΔΙΚΟ του λάθος, πήρε τα πίσω, ενώ ήθελε τα μπροστά.

Εντελώς κατανοητά, τα έξοδα επιστροφής του πακέτου βαραίνουν εκείνον αλλα θα ήθελα να ρωτήσω, αν πρέπει να ζητήσει απο τα ΕΛΤΑ η την κούριερ που θα το στείλει τελικά, κάποιο χαρτί να συμπληρώσει, ωστε να φανεί οτι πρόκειται για επιστροφή προιόντος, για να μην ξαναχρεωθεί δασμούς το πακέτο με την εισοδό του στην Αμερική.

Επίσης μετά την ολοκλήρωση της επιστροφής, έχει δικαίωμα να διεκδικήσει την επιστροφή των χρημάτων που πλήρωσε για τον εκτελωνισμό εδώ στην Ελλάδα(είχε προπληρώσει τα τέλη στο Ebay);

Νομιζω πως για αυτο θα πρεπει να συνενοηθεις απευθειας με το τελωνειο, ωστε να σου πουν τι μπορεις (αν μπορεις) να κανεις δεν νομιζω πως τα ΕΛΤΑ μπορουν να κανουν κατι.

Οσο για το Ebay πολυ πιθανο να παιχτει μπερδεμα εκει, δεν ειμαι ομως ειδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anaximandros είπε

Αχ μη μου λες τετοια.

Δεν υπάρχει tracking γιατι υποτίθεται το έστειλε απλο, μoυ έδωσε ενα tracking που ξεκινάει από 5IUP0012... Αλλα εμενα δεν μου εμφανιζει κατι πουθενα.

Αφού δεν υπάρχει tracking #, τότε πως γνωρίζει ο πανέξυπνος πωλητή σου ότι το δέμα κόλλησε στο τελωνείο, ανεξάρτητα από το ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ΑΝ το έστειλε από Ιταλία; 

Έψαξες καλά ΑΝ το έστειλε από Ιταλία ή τρίτη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα macbook από Ελβετία που θα πάω σε ένα μήνα περίπου. Μπορώ να το φέρω στην επιστροφή στις αποσκευές μου ή περνάει τελωνείο; Γνωρίζουμε αν αφαιρούν ΦΠΑ για ταξιδιώτες χωρίς επαγγελματικό ΑΦΜ;

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το έχεις στις αποσκευές σου. είναι μάλλον απίθανο να σε σταματήσουν στην έξοδο και αν έρχεσαι με πτήση μέσω ευρωπαικής χώρας-πόλης λιγοστεύουν ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες.

Σε κάθε περίπτωση, και αν ακόμη σε σταματήσουν, μπορείς να ισχυριστείς ότι ήταν δικό σου και δεν είναι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν sms τα ΕΛΤΑ, το Σάββατο, ότι "απαιτείται PayPal, τιμολόγιο ή απόδειξη" για εκτελωνισμό γυαλιών ηλίου αξίας 8.5€(!), με tracking number. Επειδή το μαγαζί(joybuy), δε μου είχε δώσει tracking, τους έστειλα screenshots, από κινήσεις PayPal (την περίοδο που έφυγε το δέμα), της συγκεκριμένης αγοράς, όπως και της σελίδας πληρωμής του μαγαζιού. Ακόμα δεν απάντησαν.

Να ανησυχώ, να πάρω κάνα τηλέφωνο (και που) ή να περιμένω λίγο ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως το πακέτο των γυαλιών μοιάζει με αντίστοιχο κινητού και σου ζήτησαν απόδειξη.

Αφού δεν έχεις κωδικό παρακολούθησης, θα περιμένεις υπομονετικά τον ταχυδρόμο να στο φέρει ή να σου αφήσει ειδοποιητήριο.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, makfil είπε

Ίσως το πακέτο των γυαλιών μοιάζει με αντίστοιχο κινητού και σου ζήτησαν απόδειξη.

Αφού δεν έχεις κωδικό παρακολούθησης, θα περιμένεις υπομονετικά τον ταχυδρόμο να στο φέρει ή να σου αφήσει ειδοποιητήριο.

Δεν κατάλαβες, τελικά είχε tracking, που μου το έγραψαν στο sms, από τα ΕΛΤΑ, απλά δεν μου το έδωσε ο πωλητής και δε φαίνεται πουθενά, γι'αυτό έστειλα τόσα screenshots.

Τώρα θα περιμένω κάποια απάντηση από το τελωνείο, αν είναι ικανοποιημένοι με τις αποδείξεις ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Βλεπω πως αρκετα απο τα  amazon, uk , fr εχουν σε προσφορα  αρκετα προιοντα για prime μελη.  Ηθελα να ρωτησω τι παιζει με το prime. Αν κανω εγγραφη  για την δοκιμαστικη περιοδο του 1 μηνος χρεωνομαι  με το τελος του μηνα την πρωτη δοση  και ακυρωνω την συνδρομή ανα πασα στιγμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα.

Βλεπω πως αρκετα απο τα  amazon, uk , fr εχουν σε προσφορα  αρκετα προιοντα για prime μελη.  Ηθελα να ρωτησω τι παιζει με το prime. Αν κανω εγγραφη  για την δοκιμαστικη περιοδο του 1 μηνος χρεωνομαι  με το τελος του μηνα την πρωτη δοση  και ακυρωνω την συνδρομή ανα πασα στιγμή; 

Εγω οταν ειχα κανει το δοκιμαστικο πριν παρα πολυ καιρο παντως δεν ειχα χρεωθει τπτ. Απλα μετα ναι δεν συνεχιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...