Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ξέρει κανείς αν στέλνουν πλέον power bank από Gearbest/Banggood? Πριν μερικούς μήνες που είχα δοκιμάσει δεν έστελναν.

Edit: Είδα ότι το Gearbest στέλνει και έχει σαν επιλογη TR Registered με 6 ευρώ μεταφορικά, συνολο παραγγελία και μεταφορικά 32€ λέτε να περάσει τελωνείο;;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Στις ‎2‎/‎7‎/‎2018 στις 3:33 ΠΜ, isay είπε

Το 99,999% των προϊόντων στο aliexpress στελνονται απο Κίνα,

Είναι λίγο υπερβολικό το ποσοστό που δίνεις καθώς δεν είναι ακριβώς έτσι. Είχα πάρει εγώ κινητό προ 2 ετών με αποστολή με DHL από Γερμανική αποθήκη. Έχει πάρει φίλος πρίν λίγους μήνες 3D printer από το ali που εστάλη επίσης από Γερμανική αποθήκη και μάλιστα διαπίστωσε ότι υπήρχαν πάρα πολλοί διαφορετικοί πωλητές που διέθεταν και έστελναν ειδικά τέτοια ακριβά αντικείμενα από Ευρωπαϊκές αποθήκες. Στη γενική περίπτωση ισχύει ότι συνήθως δηλαδή από Κίνα στέλνουν πολλοί, αλλά έχει πολλές εξαιρέσεις.

Στις ‎23‎/‎6‎/‎2018 στις 10:18 ΜΜ, theopan είπε

Παιδιά τι γίνεται τον τελευταίο καιρό με τα απλά (όχι συστημένα) πακετάκια; Έρχεται κανένα ή έχει πέσει καθολικό πλιάτσικο από τα ΕΛΤΑ; Δυο έχω παραγγείλει με απλό ταχυδρομείο από τις αρχές του έτους και τα 2 χάθηκαν. Έχω παραγγείλει πρόσφατα άλλα 3 (μικρής αξίας <5€ όλα). Έχω καμιά ελπίδα να παραλάβω κανένα; Το ένα από τα 2 χαμένα ερχόταν βέβαια με Laos Post αλλά δεν έχω λόγους πλέον να πιστεύω ότι έχουμε σοβαρότερο ταχυδρομείο από το Λάος...

Απαντώ μόνος μου. Ήρθαν τελικά σχεδόν όλα τα μη συστημένα (παρήγγειλα κι άλλα εν τω μεταξύ) και μάλιστα σε λιγότερες μέρες από όσες περίμενα (κάτω από 20). Αντιθέτως ένα συστημένο (οθόνη κινητού αξίας παρά κάτι 22€) κόλλησε για 14 μέρες στο τελωνείο, Ξεκόλλησε τελικά κι αυτό χθες το πρωί και έφυγε για Κ.Δ. Αττικής χωρίς καμία χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να αγορασω ενα θερμομετρο απο gearbest. Ειναι στα 22.36. Λογικα παει για τελωνείο σωστα?? Τι να βαλω στην αποστολη μπας και το γλυτώσουμε?? Έχει μονο κινεζικω αποθήκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σήμερα μου έστειλε ο πωλητής απο Κίνα tracking number της μορφής ΑΑΑΑΑ00000000000000000 με eDHL. Γνωρίζει κανείς εδώ στην Ελλάδα πως θα μου παραδοθεί; Μέσω της DHL ή παίζει να πάει στα ΕΛΤΑ;

Thanks!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το Redmi Note 5 και σκέφτομαι την αγορά του από gearbest που βγαίνει κάνα 30ευρω φθηνότερα από ότι στα σκρουτζομάγαζα. Αξίζει το ρίσκο? Έχει επιλογή για Belgium Registered και για Priority Line. Το φοβάμαι μην περάσει τελωνείο και καταλήξω να πληρώνω περισσότερα από όσο εδώ. Γενικά τα κινητά περνάνε χωρίς τελωνείο τελευταία? Και συγκεκριμένα από το gearbest. Γιατί από bangood έχω ακούσει καλύτερα λόγια και εγώ δεν είχα θέμα με φθηνές παραγγελίες (των 20-25 ευρώ) τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Priority Line μονο αδελφε

33 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το Redmi Note 5 και σκέφτομαι την αγορά του από gearbest

Ελαβα email με email only price στα 163,40 = 4,56 priority line .
Πολυ καλη τιμη ! ! ! να και το λινκ απο το email ( δεν ειναι Affiliate Στο email το ελαβα ) 

email preview

https://uidesign.gbtcdn.com/GB/email/20180712_4146/GT0712online1.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_special_180712_153138911_p01&eo=4UMLXOME3UPU2AW5

link

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1660531.html?wid=1349303&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_special_180712_153138911_p12&eo=4UMLXOME3UPU2AW5

y0f3y0L.png

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο,ένα manual για ένα μηχάνημα που το έχω βρει στην Αμερική μεταχειρισμένο με κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250 δολάρια.Ο πωλητής λέει ότι μπορεί να το δηλώσει ως δώρο,κινδυνεύω λέτε να φάω τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δήλωση του δέματος ως δώρο δεν σημαίνει τίποτε για τον τελωνειακό, αφού δεν υπάρχει η λέξη στην τελωνειακή νομοθεσία.

Αν σταματήσει στο τελωνείο θα σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας ή paypal

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά ρολογιού Seiko στα 215 ευρώ από creationwatches.com. Αποστολή μέσω Singapore post.
Με την εφαρμογή του εντοπισμού αντικειμένου τον ΕΛΤΑ βλέπω ότι έχει μήνυμα με ημερομηνία 10/7/2018

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

Τους έστειλα το email από Pay Pal για να δουν την τιμή, καλά έκανα;
Επίσης καμιά εκτίμηση για το ποσό των δασμών που θα φάω στο κεφάλι;

Ευχαριστώ.
 

       
     

 

   
     
Επεξ/σία από fourth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makfil είπε

24% ΦΠΑ+20€ τέλος ΕΛΤΑ

Σε ευχαριστώ πολύ.
Κρίμα ήταν αρκετά συμφέρουσα αγορά. Τώρα με + €72 έτσι και έτσι. Κρίμα αλλά δεν πειράζει και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Δυστυχώς, οι αγορές από το συγκεκριμένο κατάστημα προϋποθέτουν και τελωνείο.

Πέρα από τα ευχαριστώ, πολλά συγχαρητήρια και για τον κόπο που έχεις κάνει/κάνεις για να μας ενημερώνεις με αξιοπιστία επί του θέματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...