Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Gearbest Refund παραγγελίας. 

Καλησπέρα σας.  Από το γνωστό κατάστημα gearbest μου κάνουν refund τις παραγγελίες που προσπαθώ να κάνω. 

Εχθές συγκεκριμένα αγόρασα κάποια πράγματα αξίας 62 ευρώ με κάρτα χρεωστική visa ALPHA BANK. 

Ενώ ολοκληρώνεται η παραγγελία και τα χρήματα φεύγουν από την κάρτα μου την επόμενη μέρα μου στέλνουν μήνυμα ότι μου κάνουν refund την παραγγελία και μου επιστρέφουν το ποσό. 

Πρίν μερικούς μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Δοκίμασα να κάνω αγορά και με PayPal αλλά είχα το ίδιο αποτέλεσμα. 

Παλιότερα με τη ίδια κάρτα είχα αγοράσει και μου είχαν έρθει πράγματα από το gearbest κανονικά. 

Τώρα δεν μπορώ. 

Εχθές έκανα καινούργιο account αλλά με την ίδια κάρτα αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.  Refund. 

Με την ίδια κάρτα από το banggood αγοράζω κανονικά. 

Στο mail που μου στέλνουν δεν αναφέρουν κάτι για το λόγο τις ακυρωσεις. 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις μάλλον μπερδέψει. Δεν απορρίπτεται η κάρτα αλλά τα χρήματα γίνονται refund.

Μπορώ να φανταστώ 4 σενάρια τα οποια μπορεις να τους ρτήσεις για να σου φυγει η απορια

  • Είτε δεν εχουν πραγματική διαθεσιμότητα (συχνά το gearbest γράφει fake διαθεσιμότητες) και σου κάνουν refund τα χρήματα
  • Δεν μπορούν να το στείλουν Ελλάδα (π.χ. καπνικά, πολλαπλές μπαταρίες, κλπ) και σου κάνουν refund
  • Κάτι άλλαξε (πάλι) στις μεταφορικές τους και δεν τους συμφέρει να το στειλουν και ακυρώνουν παραγγελίες
  • Εχεις κακό όνομα σαν πελάτης (θεωρητικά μιλώ πάντα), πχ με πολλές χαμένες παραγγελίες που κερδισες dispute και σε αποφευγουν ή έμμεσα θέλουν να αλλάξεις τον τρόπο αποστολης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nik187

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, δεν σου κάνουν refund τα χρήματα αφού δεν τα έχουν εισπράξει ακόμη, αλλά δεν μπορούν να τα δεσμεύσουν. Όταν κάνουμε μια παραγγελία, απλά, δεσμεύονται στην κάρτα τα χρήματα, για να μην τα "καπαρώσει" άλλος, και τα εισπράττουν όταν στέλνουν το δέμα.

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι η Alpha δαπάνησε το ποσό που επιτρεπόταν για τον ΙΟΥΝ, για αγορές από το εξωτερικό, όπως πριν από λίγες μέρες η Πειραιώς, και δεν μπορούσε το Gearbest να δεσμεύσει το ποσό της παραγγελίας σου για να προχωρήσει.

Δοκίμασε την ΚΥ 1/7 και πιστεύω ότι θα ολοκληρώσεις την παραγγελία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

Τα εχεις μάλλον μπερδέψει. Δεν απορρίπτεται η κάρτα αλλά τα χρήματα γίνονται refund.

Μπορώ να φανταστώ 4 σενάρια τα οποια μπορεις να τους ρτήσεις για να σου φυγει η απορια

  • Είτε δεν εχουν πραγματική διαθεσιμότητα (συχνά το gearbest γράφει fake διαθεσιμότητες) και σου κάνουν refund τα χρήματα
  • Δεν μπορούν να το στείλουν Ελλάδα (π.χ. καπνικά, πολλαπλές μπαταρίες, κλπ) και σου κάνουν refund
  • Κάτι άλλαξε (πάλι) στις μεταφορικές τους και δεν τους συμφέρει να το στειλουν και ακυρώνουν παραγγελίες
  • Εχεις κακό όνομα σαν πελάτης (θεωρητικά μιλώ πάντα), πχ με πολλές χαμένες παραγγελίες που κερδισες dispute και σε αποφευγουν ή έμμεσα θέλουν να αλλάξεις τον τρόπο αποστολης

1.

2. Η αγορα ειναι 2 καμερες  70 mai car dvr + 4 λουρακια για mi band 2

3.

4.dispute δεν εχω κανει ποτε στο gearbest. Και εκανα και καινουργιο account σε αυτους

 

2 ώρες πριν, makfil είπε

@nik187

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, δεν σου κάνουν refund τα χρήματα αφού δεν τα έχουν εισπράξει ακόμη, αλλά δεν μπορούν να τα δεσμεύσουν. Όταν κάνουμε μια παραγγελία, απλά, δεσμεύονται στην κάρτα τα χρήματα, για να μην τα "καπαρώσει" άλλος, και τα εισπράττουν όταν στέλνουν το δέμα.

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι η Alpha δαπάνησε το ποσό που επιτρεπόταν για τον ΙΟΥΝ, για αγορές από το εξωτερικό, όπως πριν από λίγες μέρες η Πειραιώς, και δεν μπορούσε το Gearbest να δεσμεύσει το ποσό της παραγγελίας σου για να προχωρήσει.

Δοκίμασε την ΚΥ 1/7 και πιστεύω ότι θα ολοκληρώσεις την παραγγελία σου.

Στην τραπεζα βλεπω ας πουμε οτι ειχα μεσα στην καρτα 200 ευρω

συναλαγες σε εκκρεμοτητα  28/8/18 gearbest 62 ευρω , το ποσο τις αγορας μου δηλ.

και την καρτα διαθεσιμο οριο αγορων 140 ευρω.

Αρα το ποσο εχει δεσμευτη. Γιατι δεν με στελνουν την παραγγελια.

Για τα λουρακια δεν πειραζει. Τις καμερες ομως τις εχει σε καλη τιμη ρε γ@μ@το 26 ευρω την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο σου post γράφεις ότι τα χρήματα δεν έχουν δεσμευτεί και συγκεκριμένα ότι έχεις πάρει refumd, δηλαδή στα "επέστρεψαν", ενώ τώρα γράφεις ότι έχουν δεσμευτεί.

Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, makfil είπε

Στο 1ο σου post γράφεις ότι τα χρήματα δεν έχουν δεσμευτεί και συγκεκριμένα ότι έχεις πάρει refumd, δηλαδή στα "επέστρεψαν", ενώ τώρα γράφεις ότι έχουν δεσμευτεί.

Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα;

Ισως δεν το εθεσα εγω σωστα απο την αρχη.

Κανω την παραγγελια , μου βγαζει μην οτι ολοκληρωνεται , βλεπω στην καρτα οτι αφαιρουνται απο το συνολικο διαθεσιμο οριο αγορων , και την επομενη μου ερχεται μηνυμα για Refunded.

Η εξελιξει τις παραγγελιας απο το gear ειναι

Order Submitted

Payment Received

Apply For Refund

Refunding

Refunded.

Μαλλον δεν με θελει το συγγεκριμενο καταστημα για πελατη τι να πω.

Απλα καποιες φορες εχει πραγματα που θελω σε καλες τιμες

 

Η αγορα

Dear customer,

Thank you for your recent order with GearBest.com

We are delighted to inform you that we have received your payment for order  We will process your order immediately.

 

Η ακυρωση

Dear customer,

Your refund order had been processed and completed.This is the reference number for the refund:

 

The refunded amount is €62.07. Please kindly check your account balance to confirm.

Please note:

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, makfil είπε

Στο μήνυμα του Gearbest αναφέρεται "your refund orfer" που σημαίνει ότι εσύ ακύρωσες την παραγγελία.

Από χθες που έκανα την παραγγελία μέχρι σήμερα που μου ήρθε mail δεν ξαναμπήκα ούτε στο gear ούτε στην τράπεζα για να ακυρώσω κάτι. Δεν ξέρω τι γίνεται.

Τέλος πάντων και πολύ ασχολήθηκα μαζί τους.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω πρόβλημα με κι παραγγελία έχω παραγγείλει ένα smartphone επέλεξα priority και το έστειλαν με dhl αλλά δεν εμφανίζει κάτι το tracking number : CF510276940DE

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...