Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, slavador είπε

εαν το δεμα δεν εχει tracking number θα με ειδοποιησει κανεις αν ειναι να στειλω αποδειξη η τημολογιο απο το τελωνειο?

Ναι θα σου έρθει συστημένη επιστολή η οποία θα αναγράφει το tracking number που θα έχουν δώσει οι ίδιοι στο δέμα σου από τη στιγμή που μπήκε τελωνείο, καθώς και τους τρόπους με τους οποίους μπορείς να στείλεις απόδειξη ή τιμολόγιο εντός 10 ημερών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2018 στις 10:17 ΜΜ, georgep800 είπε

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν το China Post εχει κάποιο θέμα; Καθυστερούν αρκετά τώρα τελευταία τα δεματάκια να φύγουν απο Κίνα. Προφανώς δεν αναφέρομαι στις εδώ καθυστερήσεις.

Thanks!

Κανείς που να περιμένει αποστολές απο China Post; Μήπως είναι συμπτωματικό στα 5-6 δεματάκια που περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος; Ρωτάω γιατί το Standard δεν έχει tracking number, Μου φαίνεται παράξενο να το στέλνουν από Αγγλία χωρίς Tracking number και να παίρνει νούμερο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα σε ολους. Εχω να κανω μια ερωτηση (μπορει να ειναι και βλακεια :ρ ) απλα το εχω απορια. Εκανα 3 αγορες απο το Αγγλικο amazon. Η 1η παραγγελια ηρθε νωριτερα απο την ημερομηνια παραδοσης που μου εδωσε το amazon, η 2η παραγγελια την περιμενω απο βδομαδα (εχω ηδη το tracking απο τα ΕΛΤΑ) και ερχομαστε στην 3η παραγγελια, στην οποια υπαρχει και το προβλημα. Ηταν να παραδοθει χθες (Παρασκευη), ωστοσο απο το πρωι της Πεμπτης 14 Ιουνιου, στο tracking του amazon, το δεμα φαινεται οτι εχει μπει στο τελωνειο (Initiated customs clearance process). Η ερωτηση μου ειναι η εξης, για ποιο λογο να μπει στο τελωνειο απο τη στιγμη που η αγορα εχει γινει απο το Αγγλικο amazon και οχι απο τριτη χωρα και επισης η αξια του αντικειμενου μαζι με τα μεταφορικα δεν ξεπερνουσε τα 15 ευρω. Και το αστειο ειναι οτι αυτη τη στιγμη σαν ημερομηνια παροδοσης το amazon εμφανιζει απο 16 Ιουνιου εως 3 Ιουλιου. 

Εχει καποιος παρομοια εμπειρια να μου πει ? 

Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο.

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ποτέ απο Amazon , αλλα διαβάζοντας λίγο είδα πως κι άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα με εσένα διότι..

ναι μεν είναι αγγλικό αμαζον, όμως υπάρχουν πωλητες που στέλνουν απο άλλες χώρες.

Το οτι είναι Αγγλικό άμαζον δεν σημαίνει πως όλα τα προιόντα αποστέλλονται απο Αγγλία.

Εαν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει απαντηθεί πολλές φορές το ερώτημα σχετικά με τους πωλητές του Amazon, αλλά κανείς δεν ασχολείται με το να κάνει αναζήτηση και να βρει τις αντίστοιχες απαντήσεις.

Γενικά, στα καταστήματα αυτά υπάρχουν και ανεξάρτητοι πωλητές, εκτός από την ίδια  την αμαζόνα, της οποίας τα πωλούμενα αντικείμενα διακρίνονται από το χαρακτηριστικό "fulflield by Amazon".  Μπορεί, λοιπόν,  να πουλιέται αντικείμενο από ανεξάρτητο πωλητή που βρίσκεται σε τρίτη χώρα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάτι γύρω στα 70 ευρώ από ebay από Ισραήλ. Αν και είναι εκτός ΕΕ, γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τελωνείο και αν χρεωθώ κάτι; Έψαξα για τυχόν συμφωνία ΕΕ και Ισραήλ και βρήκα σε ένα site μια αναφορά σε κάποια συμφωνία με ΗΠΑ, ΕΕ κτλ. Έψαξα και στο trade.ec.europa.eu αλλά δεν κατάλαβα τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...