Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/5/2018 στις 6:39 ΜΜ, makfil είπε

Και οι 2 επιλογές είναι υποψήφιες για χρέωση εξόδων εκτελωνισμού.

Ηρθε!Χωρις τελωνειο και πολυυυυ γρηγορα!

 

Screenshot_2018-05-30-11-33-53.png

Screenshot_2018-05-30-11-33-17.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρελαβα το δεμα και ολα οκ.

βεβαια αξιζει να αναφερω οτι με πηραν τηλεφωνο δεν θυμαμαι απο που , και μου ζητησαν το αφμ μου .\

χρειαζεται για τον εκτελωνισμο μου ειπε και δεν προκειται να πληρωσεις τιποτα επιπλεον γιατι εχεις πληρωσει ηδη.

το δεμα περασε απο γερμανια , αλλα δεν εκτελωνιστηκε εκει .

το μονο αρνητικο ειναι οτι η εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης ηταν στις 22 και παρελαβα μια εβδομαδα αργοτερα , αφου καθυστερησε στο τελωνειο .

η εταιρεια ηταν η dhl .

 

προσθετω αυτην την παραγραφο μετα την σωστη υποδειξη του makfil .

το προιον το αγορασα μεσω priority direct mail απο αμερικη και ειχα την αγωνια αν θα περασει τελωνειο .

ο διαλογος ξεκιναει στην σελιδα 440 του παροντος θεματος για οποιον θελει να δει το στορι ...

Επεξ/σία από emoytoyidioy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω πάρει από Κίνα ένα δέμα και μου το στέλνουν με DHL, ανεβάζω μια εικόνα γιατί δεν κατάλαβα αν είναι ακόμη Κίνα η έχει φτάσει μου είπαν 7 με 15 μέρες θα κάνει.

https://imgur.com/a/JqZV2qE

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, emoytoyidioy είπε

παρελαβα το δεμα και ολα οκ.

βεβαια αξιζει να αναφερω οτι με πηραν τηλεφωνο δεν θυμαμαι απο που , και μου ζητησαν το αφμ μου .\

χρειαζεται για τον εκτελωνισμο μου ειπε και δεν προκειται να πληρωσεις τιποτα επιπλεον γιατι εχεις πληρωσει ηδη.

το δεμα περασε απο γερμανια , αλλα δεν εκτελωνιστηκε εκει .

το μονο αρνητικο ειναι οτι η εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης ηταν στις 22 και παρελαβα μια εβδομαδα αργοτερα , αφου καθυστερησε στο τελωνειο .

η εταιρεια ηταν η dhl .

Καλό είναι να βάζεις παράθεση του post που είχες αναρτήσει για το ίδιο θέμα, γιατί δεν είναι εύκολο να θυμάται κάθε συμφορουμίτης την περίπτωσή σου ή να ψάχνει σελίδες πίσω για να την βρει και να καταλάβει σε ποιο θέμα αναφέρεσαι.

Σε κάθε περίπτωση, να χαρείς αυτό που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως να μην το ματιάσω αλλά κάτι φαίνεται να αλλάζει με τα ΕΛΤΑ. Μένω Αγία Παρασκευή, εδώ χρόνια τώρα δεν είχαμε διανομείς και είτε περνουσε μια στο τόσο κάποιος που κάλυπτε άλλη περιοχή και μας άφηνε γράμματα είτε πιο συχνά πηγαίναμε εμείς και τα παίρναμε. Τώρα τελευταία έχουμε διανομέα και παρατηρώ σαφή βελτίωση γενικά στις παραγγελίες από Κίνα. Πχ παρηγγειλα μια τσάντα από Κίνα 19/5 έφυγε 21/5 Δευτέρα και παρελαβα σήμερα! Περίπου 10 μέρες έκαναν και κάτι αλλά πραγματάκια που πήρα από Κίνα (που δεν γράφω ακριβείς ημερομηνίες γιατί δεν είμαι σίγουρη ποτέ παρέλαβα ακριβώς) 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ισχύει ότι αν πάρεις κάτι από Κίνα κάτω από 22 ευρώ δεν πρέπει να πληρώσεις τελωνείο; 

Πήρα μια action camera 21 ευρώ από geekbaying. Αλλά βλέπω στο τρακινγκ ότι μπήκε για εκτελωνισμό, 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι 22€ τιμή τελική με  μεταφορικά και ασφάλεια. Αν είναι ως 22€ όλα αυτά θα είσαι εντάξει.

οπως είπαν σε προηγούμενα μηνύματα αν μπήκε και βγήκε γρήγορα δεν θα χρεώθεις κάτι. Ακόμα και αν τελικά το εκτελωνισουν θα σου ζητήσουν απόδειξη όποτε και πάλι δεν θα χρεώθεις λογικά 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marmagia είπε

Πάντως να μην το ματιάσω αλλά κάτι φαίνεται να αλλάζει με τα ΕΛΤΑ. Μένω Αγία Παρασκευή, εδώ χρόνια τώρα δεν είχαμε διανομείς και είτε περνουσε μια στο τόσο κάποιος που κάλυπτε άλλη περιοχή και μας άφηνε γράμματα είτε πιο συχνά πηγαίναμε εμείς και τα παίρναμε. Τώρα τελευταία έχουμε διανομέα και παρατηρώ σαφή βελτίωση γενικά στις παραγγελίες από Κίνα. Πχ παρηγγειλα μια τσάντα από Κίνα 19/5 έφυγε 21/5 Δευτέρα και παρελαβα σήμερα! Περίπου 10 μέρες έκαναν και κάτι αλλά πραγματάκια που πήρα από Κίνα (που δεν γράφω ακριβείς ημερομηνίες γιατί δεν είμαι σίγουρη ποτέ παρέλαβα ακριβώς) 

Νομίζω ότι αυτή είναι η περίοδος που κάθε χρόνο τα ΕΛΤΑ παίρνουν εποχικούς υπαλλήλους για να καλύψουν είτε τις άδειες των μονίμων είτε τις ελλείψεις σε θέσεις. Φοβάμαι ότι μετά το καλοκαίρι θα ξαναζήσεις την προηγούμενη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια. Για αγορα απο amazon uk (πρωταρης στο συγκεκριμενο site) εκει που λεει choose a delivery option επιλεγω standard ή expedited ? 

 

Edit: Υπαρχει καποιος οδηγος για αγορες απο amazon ? Δεν βρισκω κατι.

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει ειπωθεί και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, απλά αν μπορεί κάποιος να μου αναφέρει αν πλέον μπορούμε να κάνουμε αγορές από Κίνα μέσω Ebay.com. Μιλάω για μικρά ποσά, μέχρι 10-15 ευρώ. Θα υπάρξει θέμα με το τελωνείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...