Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, xSlade είπε

@ makfil Ακριβώς.

Γνωρίζει κανείς;

Για να αγοράσεις με επαγγελματικό ΑΦΜ, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει στην Εφορία τις διακοινοτικές συναλλαγές και είναι προτιμότερο να μιλήσεις με τον λογιστή σου. Εάν ξεπεράσεις τα γραφειοκρατικά, εκείνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το αντικείμενο πρέπει να είναι σχετικό με το επάγγελμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makfil είπε

Μάλλον, δεν κατάλαβες την ερώτηση.

Θέλει να μην πληρώσει τον ΦΠΑ της χώρας πώλησης.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει ΦΠΑ της χώρας πώλησης.

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από αυτό εδώ: https://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/cross-border/index_en.htm#  (εκεί που λέει "Countries outside the EU - Buying")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phandom_a είπε

Νομίζω ότι δεν υπάρχει ΦΠΑ της χώρας πώλησης.

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από αυτό εδώ: https://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/cross-border/index_en.htm#  (εκεί που λέει "Countries outside the EU - Buying")

Μάλλον, τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Όταν αγοράζουμε από χώρα της ΕΕ, όπως η περίπτωση του xSlade, πληρώνουμε τον ΦΠΑ της χώρας πώλησης, εκτός εάν ο πωλητής έχει και ελληνικό ΑΦΜ, όπως η αμαζόνα, οπότε πληρώνουμε τον ελληνικό ΦΠΑ (φυσικά, δεν ισχύει αυτό που είχες γράψει στην αρχή, για ΦΠΑ που χρεώνεται στο τελωνείο).

Δηλαδή, ο xSlade θέλει να εφαρμόσει την 1η φράση από το κείμενο που παρέθεσες (Countries within EU-Selling to businesses) και όχι από τρίτη χώρα, όπως γράφεις:

If you sell goods to another business and these goods are sent to another EU country, you do not charge VAT - if the customer has a valid VAT number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω έναν SSD από το amazon.de. Επειδή είναι η πρώτη αγορά που κάνω θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

1) Μου βγάζει ως επιλογές αποστολής Standard Shipping και Expedited Shipping. Από αγορές εκτός Ευρώπης ξέρω περίπου τι παίζει αλλά δεν βλέπω επιπλέον χρέωση για το 2ο. Οπότε προφανής επιλογή μου φαίνεται αυτή. Σε αντίθετη περίπτωση θα ήθελα να ξέρω αν δίνεται tracking number για την 1η μέθοδο.

2) Όταν πάω να πληρώσω δεν μου βγάζει ως επιλογή Paypal. Κάνω κάτι λάθος ή παίζει κάτι άλλο στο amazon?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Emanon71 είπε

Το έβαλα στο καλάθι μου και με χρέωσε 83,99€ + 7,55€ Postage & packing, σύνολο 91,54€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Το έβαλα στο καλάθι μου και με χρέωσε 83,99€ + 7,55€ Postage & packing, σύνολο 91,54€

Ποια μέθοδο αποστολής να διαλέξω όμως? Standard Shipping ή Expedited Shipping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...