Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν γράφεις την αξία που πρέπει να πληρώσεις και το είδος.

Είναι δύο μεταλλικές κούπες αξίας 16ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε, ίσως ο πωλητής να ασχολείται και με την πώληση απαγορευμένων ειδών και έχει καταγραφεί στους οργανισμούς έκδοσης των καρτών με τα απαγορευμένα είδη.

Δοκίμασε σε άλλον πωλητή για να δεις αν συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κατάστημα είναι φινλανδικό και πουλάει σουβενίρ και είδη κουζίνας, μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να έχει καταγραφεί ως κατάστημα διάθεσης και κυκλοφορίας παράνομων ειδών. Έπειτα λέω ότι πρόσφατα έκανα αγορές με paypal μέσω amazon και η πληρωμή έγινε κανονικά, άρα το θέμα έχει προκύψει τώρα.

Να δοκιμάσω άλλον πωλητή πως; Να αγοράσω κάτι απλά για να δω ότι μπορώ να τον πληρώσω?! κάτι άλλο έχεις να προτείνεις, κάτι πιο εφικτό πχ...;

Επεξ/σία από janus5555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! :)

Προσπαθώ από χθές να κάνω εγγραφή στο PayPal και αποκτήσω δικό μου λογαριασμό για πρώτη φορά.

Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζω είναι πως κατά τη διαδικασία της εγγραφής μου, όταν μου ζητάει χώρα (συγκεκριμένα state) δεν μου δίνει πουθενά την επιλογή της Ελλάδας, το GR. (δείτε τη φώτο) Ετσι, είναι αδύνατον να ολοκληρωθεί η διαδικασία της εγγραφής μου! Ούτε μπορώ να το προσθέσω χειροκίνητα.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

Πέρα από το τηλέφωνο εξυπηρέτησης που είναι στο εξωτερικό, δεν μπορώ να λάβω άλλη βοήθεια. Προσπάθησα και στη σελίδα τους στο fb, αλλά απαντάει αυτόματα, χωρίς να περιλαμβάνει το δικό μου θέμα. -_-

paypalwhatsgoingon.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ορίσει ως χώρα τις ΗΠΑ. Στο state εννοεί την πολιτεία των ΗΠΑ. Όπως και στο τηλέφωνο σου ζητάει αμερικανικό (+1) και φυσικά είναι λάθος η καταχώρησή σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, WorryingAngel said:

Προσπαθώ από χθές να κάνω εγγραφή στο PayPal και αποκτήσω δικό μου λογαριασμό για πρώτη φορά.

Τη χώρα στην έχει ήδη ζητήσει σε προηγούμενο βήμα και δεν το πρόσεξες μάλλον.

paypal.PNG.1276ecd5f51f6a0e5105536794fd3b11.PNG

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ganus5555

Προφανώς, είτε δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα είτε δεν το έγραψα όπως θα ήθελες.

Δεν έγραψα ότι πουλάει παράνομα είδη αλλά "απαγορευμένα είδη" λόγω CC, όπως πίνακες κλπ (τα αναφέρει αναλυτικά η 1η ΠΝΠ).  Το ότι έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα τις κάρτες σου, σε αγορές από το εξωτερικό, δεν σημαίνει ότι μπορείς να αγοράσεις με αυτές από ένα πωλητή που έχει καταγραφεί στα απαγορευμένα είδη. Και δεν είναι η 1η φορά που συμβαίνει αυτό και έχει καταγραφεί στο forum.

Δεν έγραψα να αγοράσεις κάτι αλλά να δοκιμάσεις την αγορά μέχρι το τελευταίο στάδιο πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας, για να δεις αν το ίδιο αντικείμενο μπορείς να το αγοράσεις από άλλο πωλητή.

Εάν τηλεφωνήσεις στις δύο τράπεζες ίσως σου πουν την αιτία μη πραγματοποίησης της αγοράς.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγκινήστε με τις άμεσες απαντήσεις σας!!!!

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ!!!! :rolleyes::lol::lol: Σας είμαι ευγνώμον!!!!

Ηταν δλδ κάτω από τα μάτια μου και χαμπάρι δεν πήρα.... Οκ, θα ξεκινήσω την εγγραφή πάλι από την αρχή και θα σας πω μετά πως πήγε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, WorryingAngel said:

Με συγκινήστε με τις άμεσες απαντήσεις σας!!!!

Το email που έβαλες, το έχεις "κάψει". Δε μπορείς να αλλάξεις χώρα, θα χρησιμοποιήσεις άλλο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaytsev ευτυχώς επειδή δεν είχα ολοκληρώσει τη διαδικασία δεν κάηκε το email μου! Είχα μπεί στο paypal.com της Αμερικής που δεν έδινε καμία επιλογή για άλλη χώρα. Τελικά έκανα εγγραφή στο μεταφρασμένο στα ελληνικά site της PayPal και η χώρα συμπληρώθηκε αυτόματα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιταλικό amazon γίνεται να βάλω ΑΦΜ(ελεύθερου επαγγελματία) και να μην πληρώσω ΦΠΑ; Αν ναι,ειναι -24% ή -19% απ'την αρχική τιμή;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, xSlade είπε

Στο ιταλικό amazon γίνεται να βάλω ΑΦΜ(ελεύθερου επαγγελματία) και να μην πληρώσω ΦΠΑ; Αν ναι,ειναι -24% ή -19% απ'την αρχική τιμή;

Ευχαριστώ.

Μα το ΦΠΑ το πληρώνεις εάν μπει τελωνείο. Έτσι δεν είναι;

Νομίζω εκεί πρέπει να δηλώσεις ότι είναι αγορά χονδρικής και θα πληρώσεις μόνο τα 15€ του εκτελωνιστή.

Αν ξέρει κανείς πιο θετικά, ας το επιβεβαιώσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phandom_a είπε

Μα το ΦΠΑ το πληρώνεις εάν μπει τελωνείο. Έτσι δεν είναι;

Νομίζω εκεί πρέπει να δηλώσεις ότι είναι αγορά χονδρικής και θα πληρώσεις μόνο τα 15€ του εκτελωνιστή.

Αν ξέρει κανείς πιο θετικά, ας το επιβεβαιώσει.....

Μάλλον, δεν κατάλαβες την ερώτηση.

Θέλει να μην πληρώσει τον ΦΠΑ της χώρας πώλησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, phandom_a είπε

Μα το ΦΠΑ το πληρώνεις εάν μπει τελωνείο. Έτσι δεν είναι;

Νομίζω εκεί πρέπει να δηλώσεις ότι είναι αγορά χονδρικής και θα πληρώσεις μόνο τα 15€ του εκτελωνιστή.

Αν ξέρει κανείς πιο θετικά, ας το επιβεβαιώσει.....

Η Ιταλία είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και δεν έχει τελωνείο το ΦΠΑ το πληρώνεις κατευθείαν στο Amazon

Διάβασε εδω ποιες είναι οι χώρες μελη

https://europa.eu/european-union/about-eu/countries/member-countries_el

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...