Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, makfil είπε

Δεν γράφεις, όμως, αναλυτικά τι πλήρωσες (αξία, μεταφορικά κλπ)

δεν ηξερα οτι χρειαζεται ....

Subtotal EUR 80.13
ShippingEUR 19.83
Import charges EUR 20.71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, emoytoyidioy είπε

δεν ηξερα οτι χρειαζεται ....

Subtotal EUR 80.13
ShippingEUR 19.83
Import charges EUR 20.71

Για αξία CIF (80,13+19,83=) 99,96 προπλήρωσες έξοδα εκτελωνισμού 20,71€, δηλαδή 20,72% της αξίας CIF.

Εάν σου χρέωναν στο τελωνείο τα έξοδα για την ίδια αξία CIF, θα πλήρωνες 99,96*24%+15= 23,99+15= 38,99€, δηλαδή τα διπλάσια περίπου.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το global shipping program του ebay, ειναι οντως προπληρωμενο 'τελωνειο';
Δηλαδη αν κατι ειναι επιφοβο να πεσει γερο χαρατσι στο τελωνειο, αν ο seller δινει αυτη την επιλογη, προχωρας με κλειστα ματια και την εξασφαλιση οτι προπληρωσες και δεν διατρεχεις αλλο κινδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα το global shipping program του ebay, ειναι οντως προπληρωμενο 'τελωνειο';
Δηλαδη αν κατι ειναι επιφοβο να πεσει γερο χαρατσι στο τελωνειο, αν ο seller δινει αυτη την επιλογη, προχωρας με κλειστα ματια και την εξασφαλιση οτι προπληρωσες και δεν διατρεχεις αλλο κινδυνο;

κι εγω εχω αυτην την απορια .

αν ερθει το δεμα και σου πουνε πληρωσε και τοσα τελωνειο κλπ κλπ ...

εχει καμια ισχυ να πεις οτι πληρωσες global shipping ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, emoytoyidioy είπε

κι εγω εχω αυτην την απορια .

αν ερθει το δεμα και σου πουνε πληρωσε και τοσα τελωνειο κλπ κλπ ...

εχει καμια ισχυ να πεις οτι πληρωσες global shipping ???

Από τα περιστατικά που έχουν καταγραφεί στο forum, βγαίνει ότι όσα δέματα έχουν αποσταλεί με αυτή τη μέθοδο, είτε από Amazon κλπ είτε από ebay, έχουν παραδοθεί κανονικά χωρίς άλλα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχει κανει αραγε το ebay καμια συμφωνια γι'αυτο το θεμα;
'Πληρωνει' το τελωνειο με ενα εφαπαξ κοστος;

Παντως, ετσι οπως το αντιλαμβανομαι, συμφερει.
Καλυτερα να δωσω 30 ευρω ταχυδρομικα και να ειναι ολα σε ασφαλεια,
παρα να πληρωσω 5 ευρω μεταφορικα, και να φαω καμπανια 80 ευρω απο τελωνειο.
Νομιζω-καρααξιζει, αν οντως ειναι custom-safe solution.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,εχω καιρο να ψωνισω απο Κινα και δεν ξερω τι παιζει με τελωνεια.

Καλοκοιταω αυτο

https://www.aliexpress.com/item/Carbon-Look-Style-TRD-Steering-Wheel-350mm-Universal-Car-Steering-Wheel/32701918227.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.17b22e0eykqEVB

Ποια επιλογη αποστολης με συμφερει?

Ευχαριστω Δημητρης.

Screenshot_2018-05-10-11-25-06.png

Screenshot_2018-05-10-11-24-56.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emoytoyidioy είπε

κι εγω εχω αυτην την απορια .

αν ερθει το δεμα και σου πουνε πληρωσε και τοσα τελωνειο κλπ κλπ ...

εχει καμια ισχυ να πεις οτι πληρωσες global shipping ???

Επιβεβαιώνω ότι όσα δέματα παρήγγειλα μέσω του ebay global shipping απο ΗΠΑ και εφόσον προπληρώθηκαν δασμοί, δε μου ζητήθηκε να πληρώσω τίποτα άλλο. Το δεμα εκτελωνίζεται σε άλλη χώρα της ΕΕ (π.χ. Γερμανία) και μετά έρχεται εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα απο το sportsdirect (Ευρωπαικη αποθηκη) εφτασε στο αεροδρομιο Δευτερα ξημερωματα, και ακομα δεν υπαρχει καμια απολυτως εξελιξη για την αποστολη του. Τηλεφωνησα στην εταιρεια αποστολης (speedex) και μου ειπαν πως συνηθως χρειαζονται 5 εργασιμες.. Αν ειναι δυνατον ολη αυτη η ταλαιπωρια και ο χαμος, καταστασεις υποσαχαριας Αφρικης και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sportsdirect τα τελευταια χρονια οι παραγγελιες μου ερχονται οδικως μεσω κεντρικης Ευρωπης, κατεβαινουν απο Ουγγαρια και φτανουν Ελλαδα με φορτηγο. Βεβαια μιλαω για μεγαλες παραγγελιες οποτε ισως τα τεραστια πακετα να μην τα βαζουν αεροπλανο, να μην τους συμφερει οικονομικα.

Εκει να δεις χρονικη καθυστερηση που το πακετο κανει για πλακα 10 εργασιμες και κανονικα παιζει στις 12-14 αναλογα με καθυστερησεις και αριθμο στασεων.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marmagas είπε

Καλημερα,εχω καιρο να ψωνισω απο Κινα και δεν ξερω τι παιζει με τελωνεια.

Καλοκοιταω αυτοhttps://www.aliexpress.com/item/Carbon-Look-Style-TRD-Steering-Wheel-350mm-Universal-Car-Steering-Wheel/32701918227.html?pm=a2g0s.8937460.0.0.17b22e0eykqEVB

Ποια επιλογη αποστολης με συμφερει?

Ευχαριστω Δημητρης.

Screenshot_2018-05-10-11-25-06.png

Screenshot_2018-05-10-11-24-56.png

Και οι 2 επιλογές είναι υποψήφιες για χρέωση εξόδων εκτελωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά κάτι ακουστικών bluetooth από tomtop αξίας 3,7€ από 4/3/2018 με αποστολή -υποτίθεται- στις 7/3, ακόμα να φανούν. 66-69 μέρες. Ζήτησα κατά την παραγγελία εν τω μεταξύ tracking number και το έστειλαν χωρίς. Δεν πρέπει να είναι και πολύ σόι μαγαζί αυτό το tomtop ε; Σήμερα άνοιξα case στο Paypal. Ούτε καν κουμπί για δήλωση προβλήματος σε συγκεκριμένη παραγγελία δεν μπορούσα να βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποσες μερες κανουν shipping μια θηκη που παρηγγειλα απο ali??Το μαγαζι που παρηγγειλα λεει shipping σε 48 ωρες
ενω στην σελιδα orders του λογαριασμου μου λεει 5 days...
Γενικα τι ακριβως πρεπει να προσεχω για αγορες απο το ali??Υπαρχει καποιος οδηγος??Με αυτη την αγορα θα εχω καποιο προβλημα?

https://www.aliexpress.com/item/For-China-Mobile-A3S-Phone-Case-Soft-TPU-Pudding-Cases-Silicone-Cover-For-China-mobile-A3S/32860860692.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bill27 είπε

Σε ποσες μερες κανουν shipping μια θηκη που παρηγγειλα απο ali??Το μαγαζι που παρηγγειλα λεει shipping σε 48 ωρες
ενω στην σελιδα orders του λογαριασμου μου λεει 5 days...
Γενικα τι ακριβως πρεπει να προσεχω για αγορες απο το ali??Υπαρχει καποιος οδηγος??Με αυτη την αγορα θα εχω καποιο προβλημα?

https://www.aliexpress.com/item/For-China-Mobile-A3S-Phone-Case-Soft-TPU-Pudding-Cases-Silicone-Cover-For-China-mobile-A3S/32860860692.html

Μια χαρα θα εισαι φιλε..Αναλογως κ τον πωλητη,μεσα στο μηνα θα σου ερθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω κάνει μια παραγγελία μέσω ebay.co.uk (το κατάστημα/ προϊόν βρίσκεται στην Φινλανδία) σε λίρες Αγγλίας. Στην πληρωμή, δεν δέχεται (μου βγάζει σφάλμα) καμία κάρτα (eurobank, εθνική) ούτε αν βάλω τα νούμερα αναλυτικά, ούτε μέσω paypal. Υπάρχει κάποιο θέμα με τις τράπεζες αυτές τις μέρες ή με το paypal ή με τη χώρα; 

Μόλις πριν 3 βδομάδες παρήγγειλα κάτι μέσω amazon πλήρωσα κανονικά και το έχω στα χέρια μου..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...