Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Απλο ταχυδρομείο έβαλες ή express?

απλο εβαλα.ειναι ηβ πρωτη φορασ που μου συμαβινει.συνθως οτι παραγγελνω με απλο το στελνουν το αργοτερο σε 2 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kalotina75 είπε

απλο εβαλα.ειναι ηβ πρωτη φορασ που μου συμαβινει.συνθως οτι παραγγελνω με απλο το στελνουν το αργοτερο σε 2 μερες

Σημερα πάντως συμπληρώνεται η δεύτερη μέρα (Δευτέρα-Τετάρτη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Είχα ξαναγράψει για ακύρωση μέσω amazon που είχε δεσμέυσει χρήματα στην χρεωστική μου και τα αποδέσμευσε με κωδικό που μου έστειλε άμεσα.

Ωστόσο η Eurobank μετα απο 21 ημερολογιακές ημέρες ή 15 εργάσιμες εξακολουθεί να μου δεσμεύει το ποσό.

Τους έστειλα email με όλα τα στοιχεία καμία απάντηση.

Απο την εμπειρία σας πόσο κάνει αυτη η τράπεζα για να αποδεσμεύσει το ποσό;

Παρα είναι πολλές οι μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα σου και είπαμε ότι η αποδέσμευση γίνεται γύρω στις 10-15 μέρες.

Είναι, όντως, υπερβολική η καθυστέρηση για ένα τόσο απλό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κάλεσα και δεν ξέρουν ουτε οι ίδιοι πόσες μέρες κάνει για αποδέσμευση του ποσού.

Μαλιστα μου ανέφεραν μέχρι και ένα μήνα και οτι εξαρτάται απο την τράπεζα του εμπόρου πότε στέλνει την αποδέσμευση για να αποδεσμεύσει η τράπεζα στην προκειμένη η Eurobank το ποσό.

Απο την άλλη το amazon με διαβεβαίωσε την ίδια ημέρα 12.04 οτι εστάλει ο κωδικός ακύρωσης τον οποίο  απέστειλε στην τράπεζα μου να μην χρεωθεί το ποσό και έλαβα κι εγώ με email.

Προς ενημέρωση σας σας παραθέτω και απόσπασμα απο το email του amazon.

I confirm that we have contacted your bank after the cancellation of the order asking them not to charge the amount and also to unblock the authorization. 

If you wish, you may contact your bank to obtain confirmation of the authorization, and you can ask about the release timelines for the authorised amount.
When you contact your bank, please provide them with the following code:

Settlement Verification Code: xxxxxx

Μόνο το αυτοματο σύστημα ακύρωσης σώζει την παρτίδα το οποίο στην περίπτωση μου απο τι λένε είναι αύριο. 

Πραγματικα είναι πολύ σοβαρό θέμα αν ακυρώσεις την αγορά . Ειδικά αν είναι μεγάλο το ποσό και το χρειάζεσαι άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο από την απάντηση καταλαβαίνεις ότι δεν ήξερε τι να σου πει.

Γνωρίζω πολύ καλά το θέμα, όταν το 1997 και αφού έκλεισα με την κάρτα μου (Diners, τότε της Citibank) ξενοδοχεία, αυτ/το κλπ, για ταξίδι 3 εβδομάδων στην Αμερική, έφτασα εκεί και έμεινα άφωνος όταν διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου επειδή είχε γεμίσει με τις αντίστοιχες δεσμεύσεις.

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει να είσαι σε χώρα, όπως η Αμερική, και να διαπιστώνεις ότι η κάρτα σου είναι άχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας!!Έχει αγοράσει κανείς από το οfficial site της Εvga Europe  καρτες γραφικών και γενικά με αγορές απο εξωτερικό (εντός Ε.Ε)που μπορεί να φτάσουν 500+ ευρώ  ξέρει κανείς να μου πει τι πέζει(τελωνείο κτλπ).Αν δεν κάνω λάθος από χώρες εκτος Ε.Ε υπάρχει μόνο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos sos μια γνωστη μου εκανε μια αγορα παπουτσιων New Balance  απο αυτο το site http://nbit.likenbs.com/M/

ηθελε να κανει δυο αγορες τελικα ολοκληρωσε μονο την μια αλλα της χρεωσαν την πιστωτικη ( οχι paypal )  με δυο ποσα ενα 71€ και ενα 80€ παρολο που ηταν το ιδιο παπουτσι αλλα διαφορετικο νουμερο εστειλε mail για να διαμαρτηριθει  και μετα απο τρις μερες δεν της εχει απαντηση κανεις .

μηπως επεσε θυμα απατεωνων ??? γνωριζει κανεις κατι ???

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, george kesoglu είπε

sos sos μια γνωστη μου εκανε μια αγορα παπουτσιων New Balance  απο αυτο το site http://nbit.likenbs.com/M/

ηθελε να κανει δυο αγορες τελικα ολοκληρωσε μονο την μια αλλα της χρεωσαν την πιστωτικη ( οχι paypal )  με δυο ποσα ενα 71€ και ενα 80€ παρολο που ηταν το ιδιο παπουτσι αλλα διαφορετικο νουμερο εστειλε mail για να διαμαρτηριθει  και μετα απο τρις μερες δεν της εχει απαντηση κανεις .

μηπως επεσε θυμα απατεωνων ??? γνωριζει κανεις κατι ???

Ευχαριστω

100% απατεώνια είναι https://www.scamadviser.com/check-website/nbit.likenbs.com πολυ νεο domain άντε να βρει άκρη βασικα θα βρει ακρη αλλά με μεγάλη καθυστέρηση αυτο είναι το αυθεντικό site https://www.newbalance.com.gr/on/demandware.store/Sites-newbalance_eu-Site/en/Default-Start?gclid=EAIaIQobChMItuvXk5zq2gIVT7ftCh11VA9bEAAYASAAEgJ8ZfD_BwE

Επεξ/σία από gusdevelopers
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

sos sos μια γνωστη μου εκανε μια αγορα παπουτσιων New Balance  απο αυτο το site http://nbit.likenbs.com/M/

ηθελε να κανει δυο αγορες τελικα ολοκληρωσε μονο την μια αλλα της χρεωσαν την πιστωτικη ( οχι paypal )  με δυο ποσα ενα 71€ και ενα 80€ παρολο που ηταν το ιδιο παπουτσι αλλα διαφορετικο νουμερο εστειλε mail για να διαμαρτηριθει  και μετα απο τρις μερες δεν της εχει απαντηση κανεις .

μηπως επεσε θυμα απατεωνων ??? γνωριζει κανεις κατι ???

Ευχαριστω

Όλα εκτύπωση και ένα μικρό κείμενο και το ταχύτερο στην τράπεζά της για να καταγγείλει την συναλλαγή. Όλες οι κάρτες και όλες οι συναλλαγές είναι ασφαλισμένες. Δεν θα χάσει τα χρήματά της αλλά θα κάνει τρεις τέσσερις μήνες να τα πάρει πίσω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george kesoglu είπε

sos sos μια γνωστη μου εκανε μια αγορα παπουτσιων New Balance  απο αυτο το site http://nbit.likenbs.com/M/

ηθελε να κανει δυο αγορες τελικα ολοκληρωσε μονο την μια αλλα της χρεωσαν την πιστωτικη ( οχι paypal )  με δυο ποσα ενα 71€ και ενα 80€ παρολο που ηταν το ιδιο παπουτσι αλλα διαφορετικο νουμερο εστειλε mail για να διαμαρτηριθει  και μετα απο τρις μερες δεν της εχει απαντηση κανεις .

μηπως επεσε θυμα απατεωνων ??? γνωριζει κανεις κατι ???

Ευχαριστω

71€ εχει το δεξι και 80€ το αριστερο:P

Κανε αμφισβήτηση στην τράπεζα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να αγοράσω αυτο:https://www.joybuy.com/600119602.html

Θα μπορούσατε να μου πείτε αν το συγκεκριμένο site στέλνει "με ασφάλεια τελωνείου" (εννοω να ειμαι σιγουρος οτι δε θα περασω τελωνειο)? Τέλος, είναι έμπιστο το site?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω ότι το κριτήριό σου  ήταν, βασικά, χρηματικό, για το συγκεκριμένο μαγαζί και κινητό.

Αλλά δεν διάβασες ότι α) στέλνει με το (κινέζικο) ταχυδρομείο, που σημαίνει ότι θα σταματήσει στο τελωνείο και β) το κινητό έχει σαν βασική γλώσσα τα κινέζικα και 2η τα αγγλικά, δηλαδή δεν έχει τις ευρωπαικές γλώσσες κλπ;

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...