Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα μπαταρία από aliexpress για το κινητό, και έψαξα για πωλητή που στέλνει με βελγικό ή ολλανδικό ταχυδρομείο. Έκανα την παραγγελία και μετά από 3 μέρες μου έστειλε το παρακάτω μήνυμα:

Hello ...............................
This is Yukai.I am sending this message to update the status of your order.
The information shows it was handed to customs.Tracking number:LB430363628BE.You can check it from web:www.17track.net
You may get it in the near future.Please keep your phone beside you.And if it is possible, please keep checking the courier number.Apologize that the shiping is a little slower than usual.Hope it is not a big trouble for you.

After receiving the package, if satisfied, please do not take photos to upload! ! ! I just want your writing. Don't ask why I don't like pictures. thank you for understanding.

Best Wishes.
YuKai

 

Θα έρθει η μπαταρία ή κατασχέθηκε; Είχα ακούσει παλιότερα ότι είχαν απαγορεύσει τις αποστολές μπαταριών λόγω έκρηξης σε αεροπλάνο, αλλά είχα παραγγείλει και είχαν έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν πόσες μέρες έγινε η αγορα, ποσες μέρες η αποστολή και ποτε έλαβες το μήνυμα που εγραψες;

Με βάση το tracking number που εβαλες, δεν φαίνεται κινηση στο track17

Γράψε του να σου επιβεβαιώσει το track number γιατί με βαση αυτό που σου εστειλε δεν φαίνεται καμια κίνηση ή δεσμευση στο τελωνειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Αγόρασα μια οθόνη για ένα κινητό από Κίνα(ebay) ήρθε σπασμένη ....άνοιξα case για να την επιστρέψω μου είπε ότι δεν χρειάζονταν να την επιστρέψω και πως με τις φωτογραφίες και μόνο που του έστειλα θα μου έκανε refund ....Την τελευταία μέρα μου είπε ότι τελικά έπρεπε να την στείλω εάν ήθελα να πάρω τα χρήματα μου ...Στις τέσσερις το απόγευμα το μόνο που ήταν ανοιχτό ήταν τα elta courier και το έστειλα με αυτό ....(30€) μου είπε ότι θα μου τα επιστρέψει τα χρήματα και των μεταφορικών ...και τα χρήματα της οθόνης ....θέλω να ρωτήσω εάν θα περάσει τελωνείο ...και δεν παραλάβει ...θα γυρίσει πίσω τι γίνεται εγώ θα είμαι καλυμμένος ή όχι …..Επίσης εάν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να μάθω το tracking number γιατί βγαίνοντας από Ελλάδα στην Γερμάνια το αναλαμβάνει η DHL για να φτάσει στην Κίνα …..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, isay είπε

Πριν πόσες μέρες έγινε η αγορα, ποσες μέρες η αποστολή και ποτε έλαβες το μήνυμα που εγραψες;

Με βάση το tracking number που εβαλες, δεν φαίνεται κινηση στο track17

Γράψε του να σου επιβεβαιώσει το track number γιατί με βαση αυτό που σου εστειλε δεν φαίνεται καμια κίνηση ή δεσμευση στο τελωνειο.

Η αγορά έγινε το βράδυ στις 19 του μηνός. Και στις 23 μου έστειλε το μήνυμα που έβαλα στο προηγούμενο post. 

Πιστεύω ότι δεν δέχτηκαν το δέμα στο αεροπλάνο, επειδή είναι μπαταρία. Θα περιμένω λίγες μέρες και θα ζητήσω refund. 

Κάποιος που έχει εμπειρία στις παραγγελίες μπαταριών, μπορεί να μου πει ποια μέθοδος αποστολής είναι πιο ασφαλής ή ποιο ταχυδρομείο να επιλέξω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spiros787 είπε

Η αγορά έγινε το βράδυ στις 19 του μηνός. Και στις 23 μου έστειλε το μήνυμα που έβαλα στο προηγούμενο post. 

Πιστεύω ότι δεν δέχτηκαν το δέμα στο αεροπλάνο, επειδή είναι μπαταρία. Θα περιμένω λίγες μέρες και θα ζητήσω refund. 

Κάποιος που έχει εμπειρία στις παραγγελίες μπαταριών, μπορεί να μου πει ποια μέθοδος αποστολής είναι πιο ασφαλής ή ποιο ταχυδρομείο να επιλέξω; 

Δεν εφυγε καν απο εκει. Εννοείται θα ζητήσεις refund, δεν ειναι δική σου ευθύνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2018 στις 4:58 ΜΜ, Spiros787 είπε

Αγόρασα μπαταρία από aliexpress για το κινητό, και έψαξα για πωλητή που στέλνει με βελγικό ή ολλανδικό ταχυδρομείο. Έκανα την παραγγελία και μετά από 3 μέρες μου έστειλε το παρακάτω μήνυμα:

Hello ...............................
This is Yukai.I am sending this message to update the status of your order.
The information shows it was handed to customs.Tracking number:LB430363628BE.You can check it from web:www.17track.net
You may get it in the near future.Please keep your phone beside you.And if it is possible, please keep checking the courier number.Apologize that the shiping is a little slower than usual.Hope it is not a big trouble for you.

After receiving the package, if satisfied, please do not take photos to upload! ! ! I just want your writing. Don't ask why I don't like pictures. thank you for understanding.

Best Wishes.
YuKai

Θα έρθει η μπαταρία ή κατασχέθηκε; Είχα ακούσει παλιότερα ότι είχαν απαγορεύσει τις αποστολές μπαταριών λόγω έκρηξης σε αεροπλάνο, αλλά είχα παραγγείλει και είχαν έρθει. 

Με Belgium post έρχονται κανονικά ...πρόσφατα παρέλαβα, το tracking φαινεται μόνο στο Belgium post https://www.aftership.com/couriers/bpost

Οπως βλέπεις http://prntscr.com/ja5obe στις 13/4 έγινε η παραγγελία στις 20/4 παραδόθηκε στα ΕΛΤΑ και στις 24/4 παρέλαβα την μπαταρία του κινητού.  Εγω υπολόγιζα κανα μήνα αλλά ευτυχώς ήρθε πολύ σύντομα :o  Συνολικά 6 ημέρες να φύγει απο Κίνα 1 ημέρα να φτασει Ελλάδα και 4 ημέρες για να παραλάβω.   

Η πλάκα είναι πως είχα παραγγείλει και δεύτερη μπαταρία απο άλλο πωλητή (γιατι άκουγα διάφορα για μη αποστολή μπαταριών και κατασχέσεις στα τελωνεία) με μια ημέρα διαφορά και παρέλαβα και την δεύτερη μπαταρία ακριβώς την ίδια ημέρα ταυτόχρονα με την πρώτη παραγγελία (πάλι με Belgium post).  :)

ΥΓ.  Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν βλέπεις τίποτα...μην σε ανησυχεί αυτό αρκεί να φανεί στο https://www.aftership.com/couriers/bpost

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, molot12 είπε

Με Belgium post έρχονται κανονικά ...πρόσφατα παρέλαβα, το tracking φαινεται μόνο στο Belgium post https://www.aftership.com/couriers/bpost

Οπως βλέπεις http://prntscr.com/ja5obe στις 13/4 έγινε η παραγγελία στις 20/4 παραδόθηκε στα ΕΛΤΑ και στις 24/4 παρέλαβα την μπαταρία του κινητού.  Εγω υπολόγιζα κανα μήνα αλλά ευτυχώς ήρθε πολύ σύντομα :o  Συνολικά 6 ημέρες να φύγει απο Κίνα 1 ημέρα να φτασει Ελλάδα και 4 ημέρες για να παραλάβω.   

Η πλάκα είναι πως είχα παραγγείλει και δεύτερη μπαταρία απο άλλο πωλητή (γιατι άκουγα διάφορα για μη αποστολή μπαταριών και κατασχέσεις στα τελωνεία) με μια ημέρα διαφορά και παρέλαβα και την δεύτερη μπαταρία ακριβώς την ίδια ημέρα ταυτόχρονα με την πρώτη παραγγελία (πάλι με Belgium post).  :)

ΥΓ.  Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν βλέπεις τίποτα...μην σε ανησυχεί αυτό αρκεί να φανεί στο https://www.aftership.com/couriers/bpost

Σ' ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να παραγγειλω το παρακατω και να γλυτωσω τελωνειο??

https://www.banggood.com/DJI-NAZA-Flight-Control-System-and-GPS-Lite-Version-p-906572.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Να διαλεξω Priority Direct Mail?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να μου στείλουν κάτι από UK και είναι αναγκαίο να ταξιδέψει με απόλυτη ασφάλεια, τι μέθοδο αποστολής να επιλέξω; Άκουσα πως η Royal Mail συνεργάζεται με την GLS και πως η GLS είναι απλά τραγική. Το προϊόν είναι σπάνιο και αναντικατάστατο (για παράδειγμα είδα μια δημοπρασία στα €1500 σήμερα) αλλά δεν μπορώ να ταξιδέψω ο ίδιος για να το παραλάβω. 

edit: Σημειωτέον πως το προϊόν είναι ελαφρύ και μάλλον μικρό προς μέτριο σε μέγεθος.

Επεξ/σία από Magypsy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια πρόχειρη έρευνα βλέπω πως η GLS χάνει ή και καταστρέφει δέματα μεγάλης αξίας, οπότε σίγουρα έχει μεγάλη σημασία και ο courier. Έριξα μια ματιά στο site της UPS νωρίτερα,  το Express Saver μου φάνηκε καλό. Ναι/όχι; Να κοιτάξω DHL ή Parcelforce μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρηγγειλα ενα ταμπλετ απο το αμαζον.ιτ στις 29 απριλιου(ηταν ετοιμο για αποστλοη διαθεσιμο).ακομα και σημερα δεν εχει γινει αποστολη λεει οτι ετοιμαζεται.τουε εχω στειλει 7 εμαιλ και ολο λενε οτι ειναι ετοιμο να φυγει.ο πωλητης ειναι η ιδια η αμαζον.εχετε μκαμια ιδεα?

Επεξ/σία από kalotina75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέτοιο άγχος;

7 μηνύματα;

Από την ΚΥ μέχρι σήμερα είναι, στην ουσία, 1 εργάσιμη μέρα. Κάνε υπομονή. Μιλάμε για την αμαζόνα και όχι για οποιοδήποτε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makfil είπε

 

Από την ΚΥ μέχρι σήμερα είναι, στην ουσία, 1 εργάσιμη μέρα. Κάνε υπομονή. Μιλάμε για την αμαζόνα και όχι για οποιοδήποτε κατάστημα.

 

17 λεπτά πριν, kalotina75 είπε

παρηγγειλα ενα ταμπλετ απο το αμαζον.ιτ στις 29 απριλιου(ηταν ετοιμο για αποστλοη διαθεσιμο).ακομα και σημερα δεν εχει γινει αποστολη λεει οτι ετοιμαζεται.τουε εχω στειλει 7 εμαιλ και ολο λενε οτι ειναι ετοιμο να φυγει.ο πωλητης ειναι η ιδια η αμαζον.εχετε μκαμια ιδεα?

Απλο ταχυδρομείο έβαλες ή express?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...