Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, redykt είπε

Thanks makfil !

Δε σκοπευω (τουλ. προς το παρον) να ασχοληθω με το αμερικανικο amazon , υπο το φοβο του τελωνειου .

Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι η αμαζόνα έχει ελληνικό ΑΦΜ και, επομένως, στα μεν ευρωπαικά καταστήματα χρεώνεσαι με τον ελληνικό ΦΠΑ, στο δε αμερικάνικο προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees).

Όλα αυτά, βέβαια, μπορείς να τα βρεις στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

σας έχει τύχει απο Amazon να έχει κολλήσει η παραγγελία σχεδόν 2 ημέρες στο 

The shipment will be executed soon

Συγκεκριμένα ειναι το Ιταλικό και το ποσό χρεώθηκε 9/4 το απόγευμα και δεν έχει γίνει ακόμη dispatch.
 
Το προιόν ειναι άμεσα διαθέσιμο για αποστολή η πληρωμή έχει περαστεί . 
 
Να τους στείλω ή να περιμένω και σήμερα; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ θα περίμενα σίγουρα έως αύριο, ίσως κ μέχρι το τέλος της βδομάδας.

Λογικά αύριο θα προχωρήσει..

 

 

EDIT/ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Δεν ξέρω αν απλά έτυχε σε μένα, πάντως τα τελευταία 5 μικροπραγματάκια(γύρω στο €1) που πήρα από eBay από Κίνα, μου ήρθαν πραγματικά πολύ γρήγορα.

Επεξ/σία από soiramk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, soiramk είπε

Eγώ θα περίμενα σίγουρα έως αύριο, ίσως κ μέχρι το τέλος της βδομάδας.

Λογικά αύριο θα προχωρήσει..

EDIT/ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Δεν ξέρω αν απλά έτυχε σε μένα, πάντως τα τελευταία 5 μικροπραγματάκια(γύρω στο €1) που πήρα από eBay από Κίνα, μου ήρθαν πραγματικά πολύ γρήγορα.

κι εμένα πολύ γρήγορα σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Αποφορτίστηκε η κατάσταση μετα τις γιορτές ίσως προσέλαβαν και προσωπικό.

 

Εν τέλη διάβασα οτι λόγο απεργιών στα αεροδρόμια Γερμανίας και Γαλλίας υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία και κατ επέκταση επηρεάζει και τις αποστολές.

Δεν ξέρω αν έληξαν σήμερα πάντως μέχρι χθες υπήρχε σοβαρό πρόβλημα.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας την βοήθεια σας γιατι εχω τρελαθεί με το amazon.

 

Εκανα cancel μια εντολή η οποία ηταν έτοιμη για αποστολή και απο την τράπεζα όπως φαίνεται το ποσό έχει δεσμευτεί απο την πρώτη ημέρα.

Μου εστειλαν απάντηση οτι δεν χρεώθηκα και χρεώνομαι μόνο οταν γίνει Shipped το προιον.

Να φανταστώ οτι τα χρήματα θα αποδεσμευτούν τις απόμενες ημέρες;

Γενικότερα τα δεσμεύουν πρίν κάνουν την αποστολή;

Ρωτάω γιατι στην παρουσα φάση φαίνεται στο διαθέσιμο υπόλοιπο οτι λείπουν τα χρήματα απο τον λογαριασμό μου. Στο λογιστικό υπάρχουν κανονικά.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Καλημέρα σας την βοήθεια σας γιατι εχω τρελαθεί με το amazon.

Εκανα cancel μια εντολή η οποία ηταν έτοιμη για αποστολή και απο την τράπεζα όπως φαίνεται το ποσό έχει δεσμευτεί απο την πρώτη ημέρα.

Μου εστειλαν απάντηση οτι δεν χρεώθηκα και χρεώνομαι μόνο οταν γίνει Shipped το προιον.

Να φανταστώ οτι τα χρήματα θα αποδεσμευτούν τις απόμενες ημέρες;

Γενικότερα τα δεσμεύουν πρίν κάνουν την αποστολή;

Ρωτάω γιατι στην παρουσα φάση φαίνεται στο διαθέσιμο υπόλοιπο οτι λείπουν τα χρήματα απο τον λογαριασμό μου. Στο λογιστικό υπάρχουν κανονικά.

Πολυ σωστα απαντας στις ερωτήσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alfeios είπε

Πολυ σωστα απαντας στις ερωτήσεις σου

σε ευχαριστώ :)

Αγχώθηκα γιατι οταν κάνουν prepare για Shipping σου λένε δεν είναι εγγύημένη η ακύρωση.

ωστόσο μου έστειλαν επιβεβαίωση απο το άμαζον οτι ακυρώθηκε οπότε είμαι καλυμένος.

Τα χρήματα στην τράπεζα γνωρίζουμε πότε εμφανίζονται ξανα στο διαθέσιμο υπόλοιπο; 

Πιο συγκεκριμένα Eurobank.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prof_Chaos είπε

Καλημέρα σας την βοήθεια σας γιατι εχω τρελαθεί με το amazon.

Εκανα cancel μια εντολή η οποία ηταν έτοιμη για αποστολή και απο την τράπεζα όπως φαίνεται το ποσό έχει δεσμευτεί απο την πρώτη ημέρα.

Μου εστειλαν απάντηση οτι δεν χρεώθηκα και χρεώνομαι μόνο οταν γίνει Shipped το προιον.

Να φανταστώ οτι τα χρήματα θα αποδεσμευτούν τις απόμενες ημέρες;

Γενικότερα τα δεσμεύουν πρίν κάνουν την αποστολή;

Ρωτάω γιατι στην παρουσα φάση φαίνεται στο διαθέσιμο υπόλοιπο οτι λείπουν τα χρήματα απο τον λογαριασμό μου. Στο λογιστικό υπάρχουν κανονικά.

Στις online αγορές, κρατήσεις ξενοδοχείων, ενοικιάσεις αυτ/των κλπ, το ποσό δεσμεύεται αμέσως (χωρίς να τραβιέται), για να εξασφαλιστεί κάθε προμηθευτής ότι θα πληρωθεί. Στην περίπτωση της αγοράς το ποσό τραβιέται μόλις ο πωλητής στείλε το δέμα, ενώ στις άλλες, αποδεσμεύεται αφού ο πελάτης ζητήσει λογαριασμό και πληρωθεί.

Η αποδέσμευση κρατάει μερικές μέρες λόγω των διατραπεζικών διαδικασιών και το ίδιο θα γίνει και στην περίπτωσή σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο "πρόβλημα" έχω και εγω...

Παραγγελία από Amazon Γερμανίας ακυρωμένη από τις 5/4 και ακόμη τα χρήματα δεν έχουν αποδεσμευθεί...η ακύρωση έχει γίνει κανονικά,έχω μιλήσει και με το helpdesk του Amazon και εγω με Eurobank ,προς το παρόν κανένα φως πάντως...

Απλά ποτέ δεν είχε υπάρξει τέτοια καθυστέρηση,θα μου πεις έτυχα και στην περίπτωση του Πάσχα...πόσο ακόμη να περιμένω μέχρι να "ενοχλήσω" πάλι?σκεφτόμουν σήμερα να μιλούσα πάλι μαζί τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νόημα να μιλήσεις είτε σήμερα είτε τη ΔΕ. Είναι καθαρά λογιστικό το θέμα και τα χρήματα θα φανούν στην κάρτα σου τις επόμενες (εργάσιμες) μέρες.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως υπομονή κι εμενα δεν έχουν φανεί . Σε γνωστό μου εκανε εως και 20 εργάσιμες..

Λοιπόν στο θέμα της Εθνικής μιας και ειναι σημαντικό για τις online αγορές σας.

Το σύστημα ασφαλείας τους όπως με ενημέρωσαν σήμερα μπλοκάρει όλες τι συναλλαγές που δεν συνάδουν με την συναλλακτική σας συμπεριφορά. Αυτο αφορά μόνο τις αγορές μέσω Internet όπως ενημερωθηκα και όχι φυσική παρουσία.

Δηλαδή εαν αγοράζατε με την κάρτα σας μέσω internet εως 100 ευρώ προιόντα και πάτε στα 600 σας μπλοκάρει λές και μιλάμε για εξωπραγματικό ποσό..

Το παράδοξο όπως τους εξήγησα και εισέπραξα αρλούμπες ως απάντηση απο το αρμόδιο τμήμα , είναι οτι την πρώτη φορά το καταλαβαίνω , την δεύτερη φορά  όμως ίδιο ποσό και κίνηση στο ίδιο μαγαζί  κρίνονται αναξιόπιστοι. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

Το αναφέρω γιατι την πρώτη φορά μπλόκαραν την κάρτα (λόγο συναλλακτικής συμπεριφοράς ελεος) τους κάλεσα και την ξεμπλόκαραν. Αυτο θα έπρεπε να έχει σημειωθεί στο σύστημα τους και να μην μπλοκάρουν την ίδια ακριβως κίνηση δευτερη φορά οταν έχω δηλώσει την πρώτη φορά οτι ειναι Legit η συναλλαγή. 

Και μιλάμε για ποσό κοντά στα 600..

Δηλαδή μεσαίωνας...

Οπότε η Εθνική μου λέει οτι για ποσα κατα την κρίση του συστήματος (500-600 ευρω και άνω όπως το υπολογίζω εγώ) θα σε μπλοκάρει το σύστημα γιατι δεν το εχεις συνηθίσει σε τέτοιες αγορές.

Απαράδεκτοι εν έτη 2018 να μου κάνουν τέτοιες δηλώσεις απο το τμήμα ασφάλειας καρτών . Δηλαδή μου λέει οτι το σύστημα δεν θα μάθει ποτε να σε αναγνωρίζει για τέτοιες αγορές και θα μπορείς να κινείσαι σε ποσα έως 200 ευρώ Max (πάλι όπως το υπολογίζω)

Επίσης τους δήλωσα οτι κρίνονται αναξιόπιστοι και οτι όντως μετέφερα τα χρήματα μου σε άλλη τράπεζα για να κάνω τη δουλεια μου σήμερα το πρωί και μου απάντησαν οτι ναι μια λύση είναι αυτη να μεταφέρετε τα χρήματα σας σε άλλη τράπεζα. 

Η δεύτερη είναι να κάνουν άρση του μεσαιωνικού συστήματος ασφαλείας τους.

Τους είπα απλά να ξεμπλοκάρουν την κάρτα και οτι χρήματα έχω στην Εθνική απλά θα τα μεταφέρω αλλού σε μη τριτοκοσμικές τράπεζες για να κάνω αξιόπιστα την δουλειά μου. Νταβατζιλίκι στο τι θα κάνω τα χρήματα μου ειναι μη αποδεκτό.

Αυτο με την Εθνική τράπεζα δεν το ξαναπερνάω . Θα την έχω για κανένα εμβασμα - λογαριασμούς μικροποσά .

Αυτο προς γνώση όλων για να μη περάσετε τα ίδια.

 

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Οντως υπομονή κι εμενα δεν έχουν φανεί . Σε γνωστό μου εκανε εως και 20 εργάσιμες..

Λοιπόν στο θέμα της Εθνικής μιας και ειναι σημαντικό για τις online αγορές σας.

Το σύστημα ασφαλείας τους όπως με ενημέρωσαν σήμερα μπλοκάρει όλες τι συναλλαγές που δεν συνάδουν με την συναλλακτική σας συμπεριφορά. Αυτο αφορά μόνο τις αγορές μέσω Internet όπως ενημερωθηκα και όχι φυσική παρουσία.

Δηλαδή εαν αγοράζατε με την κάρτα σας μέσω internet εως 100 ευρώ προιόντα και πάτε στα 600 σας μπλοκάρει λές και μιλάμε για εξωπραγματικό ποσό..

Το παράδοξο όπως τους εξήγησα και εισέπραξα αρλούμπες ως απάντηση απο το αρμόδιο τμήμα , είναι οτι την πρώτη φορά το καταλαβαίνω , την δεύτερη φορά  όμως ίδιο ποσό και κίνηση στο ίδιο μαγαζί  κρίνονται αναξιόπιστοι. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

Το αναφέρω γιατι την πρώτη φορά μπλόκαραν την κάρτα (λόγο συναλλακτικής συμπεριφοράς ελεος) τους κάλεσα και την ξεμπλόκαραν. Αυτο θα έπρεπε να έχει σημειωθεί στο σύστημα τους και να μην μπλοκάρουν την ίδια ακριβως κίνηση δευτερη φορά οταν έχω δηλώσει την πρώτη φορά οτι ειναι Legit η συναλλαγή. 

Και μιλάμε για ποσό κοντά στα 600..

Δηλαδή μεσαίωνας...

Οπότε η Εθνική μου λέει οτι για ποσα κατα την κρίση του συστήματος (500-600 ευρω και άνω όπως το υπολογίζω εγώ) θα σε μπλοκάρει το σύστημα γιατι δεν το εχεις συνηθίσει σε τέτοιες αγορές.

Απαράδεκτοι εν έτη 2018 να μου κάνουν τέτοιες δηλώσεις απο το τμήμα ασφάλειας καρτών . Δηλαδή μου λέει οτι το σύστημα δεν θα μάθει ποτε να σε αναγνωρίζει για τέτοιες αγορές και θα μπορείς να κινείσαι σε ποσα έως 200 ευρώ Max (πάλι όπως το υπολογίζω)

Επίσης τους δήλωσα οτι κρίνονται αναξιόπιστοι και οτι όντως μετέφερα τα χρήματα μου σε άλλη τράπεζα για να κάνω τη δουλεια μου σήμερα το πρωί και μου απάντησαν οτι ναι μια λύση είναι αυτη να μεταφέρετε τα χρήματα σας σε άλλη τράπεζα. 

Η δεύτερη είναι να κάνουν άρση του μεσαιωνικού συστήματος ασφαλείας τους.

Τους είπα απλά να ξεμπλοκάρουν την κάρτα και οτι χρήματα έχω στην Εθνική απλά θα τα μεταφέρω αλλού σε μη τριτοκοσμικές τράπεζες για να κάνω αξιόπιστα την δουλειά μου. Νταβατζιλίκι στο τι θα κάνω τα χρήματα μου ειναι μη αποδεκτό.

Αυτο με την Εθνική τράπεζα δεν το ξαναπερνάω . Θα την έχω για κανένα εμβασμα - λογαριασμούς μικροποσά .

Αυτο προς γνώση όλων για να μη περάσετε τα ίδια.

Α μη νομίζεις, και η Πειραιώς μου το έχει κάνει με τη χρεωστική. Χωρίς να προσπεράσω το όριο ημερήσιων συναλλαγών, έχοντας κάνει απλά αρκετές αγορές σε μια μέρα, πάω να πληρώσω μικροποσό και φυσικά έτρωγα απόρριψη. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι την μπλόκαραν από μόνοι τους γιατί είδαν αρκετές αγορές. Τουλάχιστον την επόμενη φορά απλά με πήραν τηλέφωνο  για να επιβεβαιώσουν ότι όντως εγώ έκανα την αγορά και δε την μπλόκαραν κατευθείαν. Μας προστατεύουν καλέ, πως κάνεις έτσι; :rolleyes:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Α μη νομίζεις, και η Πειραιώς μου το έχει κάνει με τη χρεωστική. Χωρίς να προσπεράσω το όριο ημερήσιων συναλλαγών, έχοντας κάνει απλά αρκετές αγορές σε μια μέρα, πάω να πληρώσω μικροποσό και φυσικά έτρωγα απόρριψη. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι την μπλόκαραν από μόνοι τους γιατί είδαν αρκετές αγορές. Τουλάχιστον την επόμενη φορά απλά με πήραν τηλέφωνο  για να επιβεβαιώσουν ότι όντως εγώ έκανα την αγορά και δε την μπλόκαραν κατευθείαν. Μας προστατεύουν καλέ, πως κάνεις έτσι; :rolleyes:

Eίναι πολύ εκνευριστικό να μπλοκάρουν την κάρτα σου..! Τουλάχιστον πρέπει να σε ενημερώνουν και όχι να ακυρώνουν μονομερός.

Στη δική μου περίπτωση μια αγορά και ποσό φυσιολογικό θεωρώ χωρίς να ειδοποιήσουν και για δεύτερη φορά είναι να εξοργίζεσαι μαζί τους.

Οπως και να χει με Eurobank είμαι μια χαρά προς το παρών τουλάχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια!την βοηθεια σας παρακαλω

εκανα μια αγορα απο amazon.de 129 ευρω(τελικα ο πωλητης ηταν κινεζος και εφαγα τελωνειο) 49 ευρω

το θεμα ομως ειναι αλλου οτι αυτο που μου εστειλε δεν εχει καμια σχεση με αυτο που πουλαγε οταν το αγορασα

καμια σχεση με τις φωτο που πουλαγε.

επειδη εχω ξανα αγορασει το ιδιο προιον απο εβαυ το γνωριζω καλα το προιον ετσι τις βρηκα στο αμαζον 

το αντικειμενο λοιπον δεν εχει σχεση με αυτο που ειχε στις φωτο οταν εκανα την αγορα

τι μπορω να κανω τωρα?

 

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...