Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ,

Εχει κάποιο πρόβλημα η Εθνική με τις αγορές τις απο εξωτερικό;

εκανα μια αγορά με Debit Εθνικής απο Amazon και δεν την πέρασε πρώτη φορά . Φυσικά υπαρχει balance , οριο αγορών ημερίσιο κτλ..

Χθες το βράδυ έγινε αργά. Σήμερα την ξαναέβαλα στην πληρωμή και περιμένω να δώ αν θα την δεχτούν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, makfil είπε

Μήπως αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι από τρίτο πωλητή και όχι από το ίδιο το Amazon, οπότε μπορεί να είναι αποκλεισμένος λόγω CC;

οχι πωλητής amazon.it

Υπάρχει κάποιο ημερίσιο όριο για αγορές εξωτερικου το οποίο μου διαφεύγει;

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο ημερήσιο όριο είναι αυτό της κάρτας, πχ αγορές μέχρι 600€.

Εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι μικρότερο του ημερήσιου ορίου, δοκίμασε με άλλη κάρτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

 

Χθες το βράδυ έγινε αργά. Σήμερα την ξαναέβαλα στην πληρωμή και περιμένω να δώ αν θα την δεχτούν..

Τι εννοείς οτι περμενεις να δεις; Δεν σου βγαζει αυτόματα οτι πετυχε η πληρωμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alfeios είπε

Τι εννοείς οτι περμενεις να δεις; Δεν σου βγαζει αυτόματα οτι πετυχε η πληρωμη;

οχι απέτυχε μου έστειλε μήνυμα το amazon και μου είπε να κάνω edit την παραγγελία να ξαναπροσπαθήσω.

Εβαλα την ίδια κάρτα της Εθνικής και περιμένω να δώ αν θα περάσει στην δεύτερη προσπάθεια η πληρωμή ή θα μου ξαναστείλουν μήνυμα αποτυχίας.

 

7 ώρες πριν, makfil είπε

Το μόνο ημερήσιο όριο είναι αυτό της κάρτας, πχ αγορές μέχρι 600€.

Εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι μικρότερο του ημερήσιου ορίου, δοκίμασε με άλλη κάρτα.

Είδα τα όρια στην Εθνική είναι μια χαρά . Θα περιμένω και αν αποτύχει πάλι θα περιμένω έως αυριο να ανοίξουν οι τράπεζες να φορτώσω την κάρτα της Eurobank.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Edit δεύτερο Ακυρο απο την Εθνική και το έχει ξανακάνει αν θυμάμαι καλά χωρίς κάποιο προφανή λόγο.

Edit 2 πάνω στα νεύρα μου ξέχασα οτι μπορεις να κάνεις πίστωση μέσω ATM .. Δοκιμασα μόλις με Eurobank.

Edit 3 Με eurobank προχώρησαν όλα μια χαρά . Απαράδεκτη η Εθνική δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει.

Δεδομένου οτι είναι αναξιόπιστη σε Online αγορές θα μεταφέρω τα χρήματα σε άλλη τράπεζα για να ησυχάσω.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εθνική μίλησες;

Μπας και στη μπλόκαραν γιατί είχα και εγώ στην πρώτη μου αγορά απο amazon αυτό το θέμα απο εθνική και όταν τους πήρα τηλ. μου είπαν ότι την μπλόκαρε το σύστημα για λόγους ασφαλείας και ότι με κάλεσαν αλλά δεν με βρήκαν(που δεν με κάλεσαν στο κινητό τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, user2163 είπε

Με την εθνική μίλησες;

Μπας και στη μπλόκαραν γιατί είχα και εγώ στην πρώτη μου αγορά απο amazon αυτό το θέμα απο εθνική και όταν τους πήρα τηλ. μου είπαν ότι την μπλόκαρε το σύστημα για λόγους ασφαλείας και ότι με κάλεσαν αλλά δεν με βρήκαν(που δεν με κάλεσαν στο κινητό τουλάχιστον).

δεν γνωρίζω μιας και δεν με εχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο. 

Πιθανό πάντως θα μιλήσω μαζί τους και βλέπω.

Ανάληψη πάντως σήμερα απο ATM Εθνικής έκανα κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να την μπλόκαραν για συναλλαγές μόνο μεσω internet ;

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

δεν γνωρίζω μιας και δεν με εχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο. 

Πιθανό πάντως θα μιλήσω μαζί τους και βλέπω.

Ανάληψη πάντως σήμερα απο ATM Εθνικής έκανα κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να την μπλόκαραν για συναλλαγές μόνο μεσω internet ;

Καλό είναι να μιλήσεις μαζί τους. Και σε μένα δεν περνούσε σε κάποιο site και μετά που τους πήρα κάτι έκαναν και πέρασε. Δεν είναι βεβαιο ότι είσαι ίδια περίπτωση αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, spartak1 είπε

Καλό είναι να μιλήσεις μαζί τους. Και σε μένα δεν περνούσε σε κάποιο site και μετά που τους πήρα κάτι έκαναν και πέρασε. Δεν είναι βεβαιο ότι είσαι ίδια περίπτωση αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

Τελικά την μπλόκαρε το σύστημα ασφαλεία τους για λόγο που δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν. 

Την ξεμπλόκαραν και όλα οκ.. αλλά δεν ενημερώνουν . Περασα απο 3 ατομα για να καταλήξουμε οτι είναι μπλοκαρισμένη και να γίνει σωστά η δουλειά.

το αναφέρω μήπως και δημιουργηθεί πρόβλημα και σε άλλους χρήστες ΕΤΕ να το ξέρουν για τις αγορές τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, infini είπε

Δέμα από amazon uk με i-parcel ξέρουμε ποιά εταιρία courier το φέρνει Ελλάδα;

Το ίδιο ερώτημα έχει αναφερθεί πολλές φορές και μάλιστα σε αυτό το νήμα.

Τελικά, από τα ΕΛΤΑ, με βάση τις απαντήσεις που δόθηκαν. Με μια αναζήτηση θα μπορούσες να βρεις τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Δεν εχω ξανααγορασει απο amazon και θελω να ρωτησω κατι, επειδη βλεπω οτι δεν εχει Paypal .

 

Εγω προσθεσα μια prepaid που εχω(την εβαλα και default payment method) , συμπληρωνοντας ονομα πανω στη καρτα, αριθμο καρτας και expiration date.

Στο paypal θυμαμαι οταν προσθετω καρτα , μου κραταει ενα μικροποσο για να επιβεβαιωσει οτι ειναι valid , και μου το επεστρεφει την επομενη μερα.

Στο amazon απαιτεται καποια τετοια διαδικασια ; Ή απλα ξεκιναω τις αγορες μου κανονικα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αλυσίδα της αμαζόνας συνδέεις μια (δική σου) κάρτα και κάνεις αγορές, χωρίς τη διαδικασία επιβεβαίωσης, όπως στο paypal.

Πρέπει να γνωρίζεις, όμως, ότι στα μεν ευρωπαικά πληρώνεις σε €, οπότε δεν υπάρχει θέμα αγοράς σε ξένο νόμισμα, ενώ από το αμερικάνικο μπορείς να πληρώσεις είτε σε $ και η μετατροπή θα γίνει από την τράπεζα με την ισοτιμία του οργανισμού που εξέδωσε την κάρτα συν την προμήθεια της τράπεζας, είτε σε €, οπότε θα επιβαρυνθείς τη χειρότερη ισοτιμία της αμαζόνας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...