Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, soiramk είπε

Εκτός από το 17track.net, ποιο άλλο χρησιμοποιείτε για tracking δεμάτων;

Έκανα 4 μικροαγορές από eBay γύρω στις 20 Μαρτίου, έχουν σταλεί όλες και τις 3 τις εντοπίζει το παραπάνω site, ενώ τη μια που το eBay μου λέει ότι έχει σταλεί με 'MALAYSIA POST' με tracking #SYBAA35787001 μου βγάζει 'Info unavailable, we can't identify your number yet.' Έχει γίνει shipped στις 19/3.

Μπορώ να το τσεκάρω και κάπου αλλού;

Έχει φύγει από Hong Kong (στις 27/03) και είναι καθοδόν προς Ελλάδα.

Κι εδώ μπορείς να τσεκάρεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια εχω μια ερωτηση θελω να παρω αυτο το κινητο απο το GEARBEST  https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1412159.html?wid=4  αν πληρωσω το priority line  θα περασει τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις τί έχει ειπωθεί για το συγκεκριμένο κατάστημα και τις μεθόδους αποστολής του; Έχει χιλιοαπαντηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι εσυ  που τα εγραψες ολα αυτα θα μπορουσες να ειχες δωσει την απαντηση σου και οχι να κανεις τον εξυπνο..... δηλαδη  σου ειναι κοπος να γραψεις για κατι που ξερεις . εγω πρεπει να καθομαι να διαβαζω 404 comment μεχρι να βρω την απαντηση που θελω.  

Επεξ/σία από Axce
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Axce είπε

γιατι εσυ  που τα εγραψες ολα αυτα θα μπορουσες να ειχες δωσει την απαντηση σου και οχι να κανεις τον εξυπνο..... δηλαδη  σου ειναι κοπος να γραψεις για κατι που ξερεις . εγω πρεπει να καθομαι να διαβαζω 404 comment μεχρι να βρω την απαντηση που θελω.  

Υπάρχει ρίσκο και καθυστερήσεις από gearbest με το priority line τους. Προτίμησε να ψωνίσεις από banggood με priority direct mail για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Axce είπε

γιατι εσυ  που τα εγραψες ολα αυτα θα μπορουσες να ειχες δωσει την απαντηση σου και οχι να κανεις τον εξυπνο..... δηλαδη  σου ειναι κοπος να γραψεις για κατι που ξερεις . εγω πρεπει να καθομαι να διαβαζω 404 comment μεχρι να βρω την απαντηση που θελω.  

Προφανώς κι ο καθένας μας δεν έχει όρεξη κ διάθεση να διαβάσει εκατοντάδες σελίδες.  Μια απλή αναζήτηση στο πλήκτρο πιο πάνω είναι και θα έβρισκες ο,τι απάντηση χρειάζεσαι. Αν αυτό το θεωρείς εξυπνάδα κι όχι βοήθεια για να βρίσκεις εύκολα απαντήσεις στα ερωτήματα σου...τι να σου πω φίλε μου. Έστω κ 5-6 τελευταίες σελίδες να διάβαζες, καλό θα ήταν κ θα έλυνε απορίες σου. 

Εγώ δεν είμαι εδώ να κάνω τον έξυπνο σε κανέναν, κι αρκετές φορές χρειάστηκα βοήθεια κι υπάρχουν παιδιά που κάνουν τρομερή δουλειά εδώ.  Απλά είναι χιλιοειπωμένο το συγκεκριμένο ερώτημα για το συγκεκριμένο κατάστημα για τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Axce είπε

γιατι εσυ  που τα εγραψες ολα αυτα θα μπορουσες να ειχες δωσει την απαντηση σου και οχι να κανεις τον εξυπνο..... δηλαδη  σου ειναι κοπος να γραψεις για κατι που ξερεις . εγω πρεπει να καθομαι να διαβαζω 404 comment μεχρι να βρω την απαντηση που θελω.  

Στο πρώτο ερώτημα, ειχες άγνοια της κατάστασης.

Στο δευτερο όμως post εμφανιζεις τεμπέλικα και εγωιστικά στοιχεία. Αφενός αν σπάνιζαν ερωτήσεις και ανταπαντήσεις σαν τις δικές σου, τα 404 θα ήταν κατα πολύ λιγοτερα (πρώτη λουπα). Αφετέρου έστω οτι θελει κάποιος να σου απαντησει μπορει να σκεφτεί "Αφου βαριέται να διαβάσει αυτά που εχουν χιλιογραφτεί, άραγε αν κάνω τον κόπο να απαντησω, θα τα διαβάσει ή ετσι θα πάει διπλοχαμένος ο κόπος (για αυτά που εχω προγραψει αλλα και αυτά που θα γραψω τωρα ) ; " (δευτερη λούπα). Εδω είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, δηλαδη ενεργή συμμετοχή όλων(εστω και με search), οχι υπάλληλοι που πρεπει να απανταμε τα ιδια και τα ιδια σε δυνητικούς πελάτες. Τέλος το κοινωνικό μήνυμα

ontopic 1 : Η απάντηση στο αρχικό σου ειναι ΙΣΩΣ αλλά μη ρωτήσεις ΓΙΑΤΙ, τα εχουμε πει πολλες φορές.

ontopic 2: Υπάρχει αλλη θεματάρα που ειναι πιο σχετική με το τελωνειο. Ακομα και τις τελευτειες 10 σελιδες να διαβασεις θα γινεις πολύ πιο σοφος για αγορες απο εξωτερικο https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, isay είπε

Στο πρώτο ερώτημα, ειχες άγνοια της κατάστασης.

Στο δευτερο όμως post εμφανιζεις τεμπέλικα και εγωιστικά στοιχεία. Αφενός αν σπάνιζαν ερωτήσεις και ανταπαντήσεις σαν τις δικές σου, τα 404 θα ήταν κατα πολύ λιγοτερα (πρώτη λουπα). Αφετέρου έστω οτι θελει κάποιος να σου απαντησει μπορει να σκεφτεί "Αφου βαριέται να διαβάσει αυτά που εχουν χιλιογραφτεί, άραγε αν κάνω τον κόπο να απαντησω, θα τα διαβάσει ή ετσι θα πάει διπλοχαμένος ο κόπος (για αυτά που εχω προγραψει αλλα και αυτά που θα γραψω τωρα ) ; " (δευτερη λούπα). Εδω είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, δηλαδη ενεργή συμμετοχή όλων(εστω και με search), οχι υπάλληλοι που πρεπει να απανταμε τα ιδια και τα ιδια σε δυνητικούς πελάτες. Τέλος το κοινωνικό μήνυμα

ontopic 1 : Η απάντηση στο αρχικό σου ειναι ΙΣΩΣ αλλά μη ρωτήσεις ΓΙΑΤΙ, τα εχουμε πει πολλες φορές.

ontopic 2: Υπάρχει αλλη θεματάρα που ειναι πιο σχετική με το τελωνειο. Ακομα και τις τελευτειες 10 σελιδες να διαβασεις θα γινεις πολύ πιο σοφος για αγορες απο εξωτερικο https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/

λοιπον  ξεκιναω να σου απαντησω μιας και βρηκα λιγο χρονο να σου απαντησω

πρωτον :με ξερεις και απο χθες και με λες τεμπελη??  μηπως σου περασε απο το μυαλο οτι δεν εχω χρονο να κατσω να διαβασω τοσα σχολια (λογω δουλειας ) και πηγα κατευθειαν στην ευκολη λυση   να περιμενω καποιον να απαντηση

Δευτερον:  εφοσον λες να βοηθαμε ο ενας τον αλλον  μπορουσες απλα να με πας στιν σελιδα με τα σχολια που σχετιζονται με την ερωτηση που εκανα ( οπως και εκανες  χωρις να λες πολλα πολλα )

τριτον: απο ποτε σε ειπα υπαλληλο  σε πιεσα εγω να απαντησεις η σε πληρωσα ???  ελευθερο site ειναι οποιος θελει απανταει  και αν κουραστικες να απαντας απλα προσπερασε το δν χρειαζεται να σχολιασεις  ουτε σε αναγκαζει κανενας  ουτε ειναι υποχρεωση σου 

αυτα ειχα να πω ευχαριστω για την βοηθεια σου απλα απο οτι στιγμη που δν ξερεις καποιον μην τον κρινεις.

 

Επεξ/σία από Axce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

Spoiler
2 ώρες πριν, Axce είπε

λοιπον  ξεκιναω να σου απαντησω μιας και βρηκα λιγο χρονο να σου απαντησω

πρωτον :με ξερεις και απο χθες και με λες τεμπελη??  μηπως σου περασε απο το μυαλο οτι δεν εχω χρονο να κατσω να διαβασω τοσα σχολια (λογω δουλειας ) και πηγα κατευθειαν στην ευκολη λυση   να περιμενω καποιον να απαντηση

Δευτερον:  εφοσον λες να βοηθαμε ο ενας τον αλλον  μπορουσες απλα να με πας στιν σελιδα με τα σχολια που σχετιζονται με την ερωτηση που εκανα ( οπως και εκανες  χωρις να λες πολλα πολλα )

τριτον: απο ποτε σε ειπα υπαλληλο  σε πιεσα εγω να απαντησεις η σε πληρωσα ???  ελευθερο site ειναι οποιος θελει απανταει  και αν κουραστικες να απαντας απλα προσπερασε το δν χρειαζεται να σχολιασεις  ουτε σε αναγκαζει κανενας  ουτε ειναι υποχρεωση σου 

αυτα ειχα να πω ευχαριστω για την βοηθεια σου απλα απο οτι στιγμη που δν ξερεις καποιον μην τον κρινεις.

Στο πρώτο σου αρχικό ερώτημα δεν εχεις καμια δικαιολογία που δεν δοκιμασες καν το search. Εκεί προσπέρασα το ερώτημα σου, γιατί το gearbest ειναι πολυδιαστατο προβλημα (χιλιογραμμένος και χιλιοαναλυμενο) και αμα δεν θες να διαβάσεις, κακό δικο σου.

Μετα σχολίασα (και επιμενω στα γραφόμενα μου) την απάντηση που έδωσες στον Lnk Hlk. Τα ontopic τα έβαλα για να μην ειμαι offtopic και μονο για αυτό.

Απο εκεί και πέρα, αν αυτά που γράφω δεν σου αρέσουν, μπορεις να τα προσπερνάς ή ακομα και να ρυθμισεις να κρύβονται σε εσενα  τα γραφόμενα μου. Τέλος αν νομίζεις οτι σε έθιξα χωρίς λόγο ή παραβίασα κάποιο απο τους ορους χρησης του φορουμ, πάνω δεξιά στο μυνημα μου εχει επιλογη "Αναφορα Αναρτησης", πάτησε το και πες το παραπονο σου στους διαχειριστές.

Καλό σου βραδυ και εδω, εισαι, ειμαι, ειναι, είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, σαν εθελοντική κοινότητα που αφαιρουμε χρόνο απο την προσωπική μας δουλεια, οικογένεια, χαλαρωση για το όφελος όλων μας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Axce είπε

λοιπον  ξεκιναω να σου απαντησω μιας και βρηκα λιγο χρονο να σου απαντησω

πρωτον :με ξερεις και απο χθες και με λες τεμπελη??  μηπως σου περασε απο το μυαλο οτι δεν εχω χρονο να κατσω να διαβασω τοσα σχολια (λογω δουλειας ) και πηγα κατευθειαν στην ευκολη λυση   να περιμενω καποιον να απαντηση

Δευτερον:  εφοσον λες να βοηθαμε ο ενας τον αλλον  μπορουσες απλα να με πας στιν σελιδα με τα σχολια που σχετιζονται με την ερωτηση που εκανα ( οπως και εκανες  χωρις να λες πολλα πολλα )

τριτον: απο ποτε σε ειπα υπαλληλο  σε πιεσα εγω να απαντησεις η σε πληρωσα ???  ελευθερο site ειναι οποιος θελει απανταει  και αν κουραστικες να απαντας απλα προσπερασε το δν χρειαζεται να σχολιασεις  ουτε σε αναγκαζει κανενας  ουτε ειναι υποχρεωση σου 

αυτα ειχα να πω ευχαριστω για την βοηθεια σου απλα απο οτι στιγμη που δν ξερεις καποιον μην τον κρινεις.

Συνεχίζεις να προκαλείς με την απαίτησή σου να σου δώσουν απάντηση οι συμφορουμίτες στο χιλιοαναλυμένο και χιλιοαπαντημένο ερώτημά σου, επειδή ΕΣΥ δεν θέλεις να ψάξεις στο forum για τις απαντήσεις, που σου υποδεικνύουν ότι έχουν γραφτεί, επικαλούμενος το φόρτο εργασίας σου.

Μιας και είσαι νέος στο forum, είναι βέβαιο ότι δεν έχεις διαβάσει τους Όρους Χρήσης του.

Μάθε, λοιπόν, ότι ο πρώτος όρος είναι:

  1. Να αξιοποιούν την αναζήτηση του ιστότοπου ώστε να αποφεύγεται η άσκοπη επανάληψη.

Καλό είναι, λοιπόν, να διαβάσεις τους Όρους Χρήσης και να τους εφαρμόζεις, για όσο διάστημα συνεχίσεις να συμμετέχεις, αντί να γίνεσαι εριστικός από τα πρώτα σου posts.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγωρασο αυτο εδω https://www.nutribulletrx.com .

λεω να παρω καποια υπηρεσια που εχει usa διευθυνση και να το στελνει ελλαδα.

ποια μου προτεινεται?

και αν γνωριζετε για 135 $  αν θα γλιτωσο το τελωνειο

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, freelove είπε

θελω να αγωρασο αυτο εδω https://www.nutribulletrx.com .

λεω να παρω καποια υπηρεσια που εχει usa διευθυνση και να το στελνει ελλαδα.

ποια μου προτεινεται?

και αν γνωριζετε για 135 $  αν θα γλιτωσο το τελωνειο

σας ευχαριστω

Όχι δεν μπορείς να αποφύγεις το τελωνειο είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για αγορά από το Amazon.com αλλά τα πράγματα είναι αρκετά περιορισμένα ως προς το τι στέλνουν Ελλάδα. Παλιά δε θυμόμουν να ήταν έτσι. Άλλαξε κάτι; Για συμπληρώματα ψάχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και οι ημέρες δεν είναι κατάλληλες για να συζητάμε για το αγαπημένο μας "άθλημα", δηλαδή τις αγορές, θεωρώ σκόπιμο να μεταφέρω και εδώ την ανακοίνωση που διάβασα σήμερα, σχετικά με τα αντικείμενα που δέσμευσαν οι τελωνειακοί πέρυσι.

Μερικά απ' αυτά συζητιούνται και στα σχετικά νήματα του forum.

Καλή Ανάσταση και Χαρούμενο Πάσχα σε όλα τα μέλη του forum.

 

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα αρκετές ώρες αλλά δεν βρήκα κάτι.. Θέλω να αγοράσω κάτι πολύβιταμινες, κοστίζουν πάνω από 22 ευρώ  και σε κανένα κατάστημα Αμερικής δεν προπληρωνουν το τελωνείο σε λογική τιμή.. Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αμερική που να κάνει τριγωνική αποστολή; Το Amazon. Com δεν στέλνει τίποτα Ελλάδα και το Amazon. UK είναι υπερβολικά ακριβό.. Εχω φτάσει σε αδιέξοδο.. Μου φαίνεται αναγκαστικά θα πληρώνω την ταρίφα των 15 ευρώ + ΦΠΑ, δεν γίνεται αλλιώς. Απλά θα πρέπει να κάνω κάποια μεγάλη παραγγελία για να με συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...