Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Καπου εκει,2 βδομαδες..Μην ανησυχεις..Εγκριθηκε το refund απ το aliexpress κανονικα,ετσι?

Εγω δν εχω χασει ποτε τα λεφτα μου απο refund..

Ακύρωση παραγγελίας από bangood είναι το refund και πληρωμή με paypal. Στο pp βλέπω + το ποσό του refund αλλά έπειτα από 13-14 ημέρες δεν τα έχω δει στην κάρτα μου κι άρχισα να ανησυχώ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Lnk Hlk είπε

Ακύρωση παραγγελίας από bangood είναι το refund και πληρωμή με paypal. Στο pp βλέπω + το ποσό του refund αλλά έπειτα από 13-14 ημέρες δεν τα έχω δει στην κάρτα μου κι άρχισα να ανησυχώ λίγο.

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ από refund του gearbest (με 11 μέρες αναμονή ήδη)

 

Έχει βγει το refund,το λέει στο paypal αλλά ακόμα τα χρήματα να τα δω στην κάρτα από εκεί που τραβήχτηκαν.

 

Πάντως μην ανησυχεις,απλά καμία φορά κρατάει κανένα 20ημερο το όλο θεμα,αλλά ποτέ δεν τα χάνεις. Απλά πρώτη φορά μου έκαναν τοσες μέρες και ακόμα τίποτα. Συνήθως σε 2-3-4 μέρες έμπαιναν

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ από refund του gearbest (με 11 μέρες αναμονή ήδη)

Έχει βγει το refund,το λέει στο paypal αλλά ακόμα τα χρήματα να τα δω στην κάρτα από εκεί που τραβήχτηκαν.

Πάντως μην ανησυχεις,απλά καμία φορά κρατάει κανένα 20ημερο το όλο θεμα,αλλά ποτέ δεν τα χάνεις. Απλά πρώτη φορά μου έκαναν τοσες μέρες και ακόμα τίποτα. Συνήθως σε 2-3-4 μέρες έμπαιναν

Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο...Τουλάχιστον με καθυσήχασες εφόσον συμβαίνει κ σε σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

Πριν από λίγο αγόρασα κάτι από το ebay  μεσώ paypal ....το προϊόν ήταν σε λίρες όταν το αγόρασα μου έγραψε ότι οι 199 λίρες είναι 228 ευρώ αλλά το paypal με χρέωσε δέκα ευρώ πάνω κοίταξα την απόδοση της μετατροπής νομίσματος και πάλι δεν βγαίνει νόημα .... 

 

Exchange rate
239,89 EUR = 199,95 GBP
1 EUR = 0,83 GBP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελική χρ'εωση που την ειδες; Στο paypal; Στο ebay; Στο λογαριασμο σου στην τραπεζα;

Σε τι νομισμα πλήρωσες; Σε λίρες; Σε ευρω;

Ποιος εκανε τη μετατροπή απο λιρες σε ευρω; Το ebay; Το paypal; Η τράπεζα σου; Εκει τι ισοτιμία εχει;

Τέλος ποια ειναι η προμήθεια της τράπεζας σου για αγορά απο ξένο νομισμα;

Ετσι θα δεις που πήγανε τα παραπανίσια 10 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Την τελική χρ'εωση που την ειδες; Στο paypal; Στο ebay; Στο λογαριασμο σου στην τραπεζα;

Σε τι νομισμα πλήρωσες; Σε λίρες; Σε ευρω;

Ποιος εκανε τη μετατροπή απο λιρες σε ευρω; Το ebay; Το paypal; Η τράπεζα σου; Εκει τι ισοτιμία εχει;

Τέλος ποια ειναι η προμήθεια της τράπεζας σου για αγορά απο ξένο νομισμα;

Ετσι θα δεις που πήγανε τα παραπανίσια 10 ευρω

1) Την χρέωση την είδα στο report που στέλνει το paypal με την αγορά το κοίταξα και στο ebanking και είναι ίδιες οι χρεώσεις 

2)Πλήρωσα σε λίρες 

3) Την μετατροπή την έκανε το paypal ....και η ισοτιμία είναι αυτήν που έχω παράθεση ποιο πάνω αλλά δεν βγαίνει τώρα όταν κάνω αγορές εκτός paypal με την κάρτα της eurobank μου κρατάει 2€ προμήθεια συναλλαγματος αλλά εδω μιλάμε για 10 € 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα βλέπω οτι το ebay ζήτησε 199,95 λίρονια απο το paypal, το paypal χρησιμοποιησε τη δική του ισοτιμία ( 1 euro = 0,8335 pounds) και ζήτησε 239,89 ευρω απο την τράπεζα σου, η οποία δεν πρεπει να σε χρεωσε προμήθεια για τη μετατροπή συναλλαγματος, γιατί απλά δεν εγινε μετατροπή συναλλαγματος.

Το κολπο στο paypal και σε όλα γενικα τα sites ειναι να τα ρυθμίσουμε να μας χρεώνει στο νομισμα του πωλητη και η τραπεζα μας να κανει τη μετατροπή. Στη συντριπτική πλειοψηφία συμφέρει οταν τα ποσά ειναι μεσαία προς μεγάλα ΚΑΙ οταν το ποσό ειναι μεγαλο (πχ το δικό σου) η διαφορα ειναι εμφανης.

Είναι γνωστό οτι το paypal εχει (συγκριτικά) ληστρικές ισοτιμίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αγορά κινητού απο ευρωπαική αποθήκη του Geekbying τι παίζει;  Εχει αγοράσει κάποιος;  Στέλνουν όντως απο ευρωπαική αποθήκη; Θα υπάρξει πρόβλημα με τελωνείο;  Το περίεργο είναι πως χρεώνουν πχ 2 ευρώ μεταφορικά απο Ιταλία, 15 ευρώ απο Γερμανία και 32 ευρώ απο Ισπανία .... για το ίδιο κινητό !  Δεν είναι λίγο περίεργο;  https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-XIAOMI-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Black-384682.html

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, molot12 είπε

Για αγορά κινητού απο ευρωπαική αποθήκη του Geekbying τι παίζει;  Εχει αγοράσει κάποιος;  Στέλνουν όντως απο ευρωπαική αποθήκη; Θα υπάρξει πρόβλημα με τελωνείο;  Το περίεργο είναι πως χρεώνουν πχ 2 ευρώ μεταφορικά απο Ιταλία, 15 ευρώ απο Γερμανία και 32 ευρώ απο Ισπανία .... για το ίδιο κινητό !  Δεν είναι λίγο περίεργο;  https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-XIAOMI-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Black-384682.html

Όπως σου έγραψε ο isay στο άλλο νήμα, δεν κερδίζεις κάτι με διπλά posts και μάλιστα σε νήματα της ίδιας ενότητας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, corsair04 said:

1) Την χρέωση την είδα στο report που στέλνει το paypal με την αγορά το κοίταξα και στο ebanking και είναι ίδιες οι χρεώσεις 

2)Πλήρωσα σε λίρες 

3) Την μετατροπή την έκανε το paypal ....και η ισοτιμία είναι αυτήν που έχω παράθεση ποιο πάνω αλλά δεν βγαίνει τώρα όταν κάνω αγορές εκτός paypal με την κάρτα της eurobank μου κρατάει 2€ προμήθεια συναλλαγματος αλλά εδω μιλάμε για 10 € 

Screenshot_1.png

Screenshot_4.png

Όπως είπε και ο Isay το Paypal βαράει στο κεφάλι όσον αφορά τις ισοτιμίες.

Ως γενικό κανόνα εγώ έχω πάντα στο νου μου μια extra 4.5% - 5% προμήθεια επί του τελικού ποσού σε € για το Paypal όταν αγοράζεται κάτι σε άλλο νόμισμα (σε σχέση με αυτό που θα ανέμενα αν είχα interbank rates) και εξηγούμαι:

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που κοστίζει 0.8745 £ και άρα με ισοτιμία Google (interbank rates) θα περίμενα αυτό να χρεωθεί 1 € (1€=0.8745£ αυτή τη στιγμή).

Ωστόσο το Paypal σου δίνει τη δική του ισοτιμία (όπως και οι τράπεζες φυσικά μόνο που είναι καλύτερες από paypal πχ AlphaBank όπου 1€=0,85£), η οποία στη συναλλαγή σου ήταν 1€=0,8335£, επομένως αν ήθελες να πάρεις το προϊόν που ανέφερα πιο πάνω που κοστίζει 0.8745£, τότε το paypal μετατρέπει τα Ευρώ σου και σε χρεώνει ως εξής 0.8745£ = 0.8745*(1/0.8335)€=1.04919€.

Δηλαδή εν τέλει χρεώνεσαι για το προϊόν 1.049€ ή αλλιώς δίνεις το 1€ που περίμενες συν μια προμήθεια 4.9% επί του ποσού σε € έξτρα στο Paypal.

Με το γρήγορο αυτό κανόνα (4.9%) εσύ αντί για 228€ πλήρωσες 228+0.049*228=239€.

------------

Προσωπικά, για να μη με φεσώνει συνεχώς 5% το Paypal χρησιμοποιώ μια Revolut  (δε μπαίνω σε λεπτομέρειες μιας και υπάρχει νήμα για αυτό) για αγορές σε ξένα νομίσματα, όπου σήμερα πχ δίνει 1€=0.87£ οπότε είναι πολύ κοντά στα interbank rates.

Επεξ/σία από billdepo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, isay είπε

Απο αυτα βλέπω οτι το ebay ζήτησε 199,95 λίρονια απο το paypal, το paypal χρησιμοποιησε τη δική του ισοτιμία ( 1 euro = 0,8335 pounds) και ζήτησε 239,89 ευρω απο την τράπεζα σου, η οποία δεν πρεπει να σε χρεωσε προμήθεια για τη μετατροπή συναλλαγματος, γιατί απλά δεν εγινε μετατροπή συναλλαγματος.

Το κολπο στο paypal και σε όλα γενικα τα sites ειναι να τα ρυθμίσουμε να μας χρεώνει στο νομισμα του πωλητη και η τραπεζα μας να κανει τη μετατροπή. Στη συντριπτική πλειοψηφία συμφέρει οταν τα ποσά ειναι μεσαία προς μεγάλα ΚΑΙ οταν το ποσό ειναι μεγαλο (πχ το δικό σου) η διαφορα ειναι εμφανης.

Είναι γνωστό οτι το paypal εχει (συγκριτικά) ληστρικές ισοτιμίες

 

13 ώρες πριν, billdepo είπε

Όπως είπε και ο Isay το Paypal βαράει στο κεφάλι όσον αφορά τις ισοτιμίες.

Ως γενικό κανόνα εγώ έχω πάντα στο νου μου μια extra 4.5% - 5% προμήθεια επί του τελικού ποσού σε € για το Paypal όταν αγοράζεται κάτι σε άλλο νόμισμα (σε σχέση με αυτό που θα ανέμενα αν είχα interbank rates) και εξηγούμαι:

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που κοστίζει 0.8745 £ και άρα με ισοτιμία Google (interbank rates) θα περίμενα αυτό να χρεωθεί 1 € (1€=0.8745£ αυτή τη στιγμή).

Ωστόσο το Paypal σου δίνει τη δική του ισοτιμία (όπως και οι τράπεζες φυσικά μόνο που είναι καλύτερες από paypal πχ AlphaBank όπου 1€=0,85£), η οποία στη συναλλαγή σου ήταν 1€=0,8335£, επομένως αν ήθελες να πάρεις το προϊόν που ανέφερα πιο πάνω που κοστίζει 0.8745£, τότε το paypal μετατρέπει τα Ευρώ σου και σε χρεώνει ως εξής 0.8745£ = 0.8745*(1/0.8335)€=1.04919€.

Δηλαδή εν τέλει χρεώνεσαι για το προϊόν 1.049€ ή αλλιώς δίνεις το 1€ που περίμενες συν μια προμήθεια 4.9% επί του ποσού σε € έξτρα στο Paypal.

Με το γρήγορο αυτό κανόνα (4.9%) εσύ αντί για 228€ πλήρωσες 228+0.049*228=239€.

------------

Προσωπικά, για να μη με φεσώνει συνεχώς 5% το Paypal χρησιμοποιώ μια Revolut  (δε μπαίνω σε λεπτομέρειες μιας και υπάρχει νήμα για αυτό) για αγορές σε ξένα νομίσματα, όπου σήμερα πχ δίνει 1€=0.87£ οπότε είναι πολύ κοντά στα interbank rates.

Σας ευχαριστώ ....για την επεξήγηση και για τις απαντήσεις σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, isay είπε

Απο αυτα βλέπω οτι το ebay ζήτησε 199,95 λίρονια απο το paypal, το paypal χρησιμοποιησε τη δική του ισοτιμία ( 1 euro = 0,8335 pounds) και ζήτησε 239,89 ευρω απο την τράπεζα σου, η οποία δεν πρεπει να σε χρεωσε προμήθεια για τη μετατροπή συναλλαγματος, γιατί απλά δεν εγινε μετατροπή συναλλαγματος.

Το κολπο στο paypal και σε όλα γενικα τα sites ειναι να τα ρυθμίσουμε να μας χρεώνει στο νομισμα του πωλητη και η τραπεζα μας να κανει τη μετατροπή. Στη συντριπτική πλειοψηφία συμφέρει οταν τα ποσά ειναι μεσαία προς μεγάλα ΚΑΙ οταν το ποσό ειναι μεγαλο (πχ το δικό σου) η διαφορα ειναι εμφανης.

Είναι γνωστό οτι το paypal εχει (συγκριτικά) ληστρικές ισοτιμίες

Πάνω σε αυτό που ανέφερες να κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση.Εχω την Winbank webuy και από 20/03 αλλάζει η ελάχιστη χρέωση σε 1€ αν θέλω να αγοράσω μικρης αξίας αντικείμενο πχ αξίας 5-10€ με συμφέρει η μέθοδος του PayPal η της τράπεζας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jokerakias είπε

Πάνω σε αυτό που ανέφερες να κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση.Εχω την Winbank webuy και από 20/03 αλλάζει η ελάχιστη χρέωση σε 1€ αν θέλω να αγοράσω μικρης αξίας αντικείμενο πχ αξίας 5-10€ με συμφέρει η μέθοδος του PayPal η της τράπεζας; 

Δε χρησιμοποιώ την webuy οποτε δεν ξέρω τα τερτίπια της. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για διευκρινήσεις.

Ξέρω μόνο οτι για αγορές εκτός ευρω, υπάρχει ελάχιστη χρεώση 2% ή 1 ευρω. Τολμω να μαμτεψω οτι με το ερώτημα σου εννοείς αυτό το πράγμα, οποτε βάλε κάτω τις ισοτιμίες απο paypal/πειραιώς, υπολογισε και το ελάχιστο 1 ευρω και δες τι συμφέρει. Πρακτικά το 1 ευρω ειναι 10% στα 10 ευρω και σιγουρα η ισοτιμία του paypal δεν ειναι 10% παραπάνω

Επειδή βαριέμαι τώρα να βρω τις ισοτιμίες paypal/πειραιώς/κλπ αν τις βρεις μπορεις να δεις μεχρι πιο ποσό σε συμφερει να αγοράζεις με μετατροπή paypal και ποτε απο την we buy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και χρονιά Πολλά!!!

Μου έχουν στείλει ένα πακέτο από Κίνα (ebay)με Malaysia Post Registed  .... Αλλα ενώ στο 17track το δείχνει στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ....

 

UC068420505MY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε corsair04 μην κακομαθαίνεις με αλλες απαντησεις και τα θες ολα ετοιμα. Διαβασε λιγο τα αντιστοιχα νηματα.

Το δικό σου συνεχίζει unregistered εντός ελλάδος και αυτό γίνεται για πάρα πολλές εταιρίες, ειδικά τις φθηνές. Σε κάποιες (λιγες) οταν μπαινει ελλαδα αλλάζει track number, οποτε κάλεσε το cs των elta, δωσε το TN και αν σου δώσουν καινουργιο, το παρακολουθείς μεσω elta.gr . Αν δεν αλλαζει το περιμένεις untracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...