Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα παίδες.

Μια ερώτηση για τους γνώστες.

Απ'οσο θυμάμαι (πλέον) αν αγοράσουμε κατι απο αμερική (ebay πωλητής) πληρώνουμε +24% ΦΠΑ στην αξια (την αληθινη) , περίπου 2% δασμούς , +20ε φιξ αμοιβή εκτελωνιστή (μέσω σύμβασης των ΕΛΤΑ).

Ενα προϊόν λοιπόν των 290 δολαρίων σημαίνει: 290*0.24 = 69.6 δολ , 290*0.02 = 5.8 δολ , +20ε

ΟΜΩΣ, το προιον που θέλω, μολις κανω κλικ να το βαλω στο καλάθι μου βγάζει "import charges" 75.67 δολάρια (σύμπωτση το απο πάνω σύνολο 69.6+5.8=75.40δολ ;;;) , + 30 δολ μεταφορικά.

ΣΥΝΕΠΩΣ, εφόσον πληρώσω τα 75.67 δολ import charges, πληρώνω κατι άλλο ή έρχεται σπίτι ;;;

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/3/2018 στις 9:38 ΠΜ, theseus είπε

γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τις τοποθεσιες με τις ευρωπαικες αποθηκες του gearbest?

Στο chat του gearbest και αν λάβεις σαφή απαντηση.

Ο λογος ειναι οτι αλλάζουν σχετικά συχνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Μέσω eBay πραγματοποίησα διπλή αγορά από πωλητή και μου έκανε invoice για συνδυασμένα έξοδα αποστολής. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τον πληρώσω λόγω capital control. Επειδή το κατάστημα του είναι σε κατηγορία art related stores (αυτό μου το είπαν από την τράπεζα) ,εγώ κάτι Playmobil παρήγγειλα , μάλλον θα φάω αρνητική αναφορά στο eBay. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα και αν υπάρχει καμιά λύση. Δεν Μπορω να πληρώσω ούτε με PayPal ούτε με πιστωτική  κάρτα που δοκίμασα σαν εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής. 

Επεξ/σία από Belial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Belial είπε

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Μέσω eBay πραγματοποίησα διπλή αγορά από πωλητή και μου έκανε invoice για συνδυασμένα έξοδα αποστολής. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τον πληρώσω λόγω capital control. Επειδή το κατάστημα του είναι σε κατηγορία art related stores (αυτό μου το είπαν από την τράπεζα) ,εγώ κάτι Playmobil παρήγγειλα , μάλλον θα φάω αρνητική αναφορά στο eBay. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα και αν υπάρχει καμιά λύση. Δεν Μπορω να πληρώσω ούτε με PayPal ούτε με πιστωτική  κάρτα που δοκίμασα σαν εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής. 

Κανε έμβασμα στο balance του παυπαλ και πλήρωσε με αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τα προιόντα μόνο απο τις ευρωπαϊκές αποθήκες του gearbest? Θα ήθελα να είναι ξεχωριστά απο της Κίνας! Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τα προιόντα μόνο απο τις ευρωπαϊκές αποθήκες του gearbest? Θα ήθελα να είναι ξεχωριστά απο της Κίνας! Ευχαριστώ! 

".......com/warehouse/?wid=*"

στον αστερισκο βάζεις "89" για την g-w-4 και "91" για την G-w-5. Γκουγκλαροντας μπορεις να βρεις και τις υπόλοιπες, αλλά είτε δεν στέλνουν Ελλάδα είτε ειναι πανάκριβα τα μεταφορικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,
θα παει η κοπελα μου Νεα Υορκη σε 1 βδομαδα για 10 μερες ( αχρηστη πληροφορια μαλλον )
και θελω να παρω το samsung gear fit 2 pro απο amazon!
Βλεπω οτι αν βγαλεις την καρτα της amazon ειναι 50$ πιο φθηνο!
Την εχει βγαλει κανεις;;
Τι προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω 2 προϊοντα απο banggood.

Εαν τα βαλω στο ιδιο καλάθι, έρχονται ως ένα δεμα;

Εαν ναι, για ποιο λογο χρεωνει 2 φορες μεταφορικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Θελω 2 προϊοντα απο banggood.

Εαν τα βαλω στο ιδιο καλάθι, έρχονται ως ένα δεμα;

Εαν ναι, για ποιο λογο χρεωνει 2 φορες μεταφορικα;

Γιατι τα 2 προιοντα μπορεί να υπάρχουν σε 2 διαφορετικές αποθηκες του banggood

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό φοβήθηκα.

Οποτε να τα παραγγείλω ξεχωριστά, για να μην υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο τελωνείο (αν σπασει ο διαολος το ποδάρι του και τα στειλουν μαζί) (25 και 25ε κοστίζουν πανω κατω)

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Αυτό φοβήθηκα.

Οποτε να τα παραγγείλω ξεχωριστά, για να μην υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο τελωνείο (αν σπασει ο διαολος το ποδάρι του και τα στειλουν μαζί) (25 και 25ε κοστίζουν πανω κατω)

βαλε και στα δυο Priority Direct Mail για να εισαι ησυχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

βαλε και στα δυο Priority Direct Mail για να εισαι ησυχος

Αυτό έκανα, αν και λιγο τσιμπημένα τα μεταφορικά.

Παρατήρησα πως σ'ενα απ'τα 2 προϊοντα, ειχε κι επιλογή να πληρωσω κατι ψιλά για να μου πληρώσουν λεει 50-100% τυχόν τελωνειακών χρεώσεων.

Ομως αν επιλέξω το Priority direct mail "σβηνει" την επιλογή αυτη κι αφήνιε ανοικτή μια άλλη περι ασφάλειας, κατι ψιλά επίσης.

Εν τέλει 25ε το ενα εργαλείο και 38 το άλλο.

 

(ξερω, ασχετοσύνη, αλλα μονο απο ebay ψωνίζω...μια φορά απο BG προ ετών)

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Αυτό έκανα, αν και λιγο τσιμπημένα τα μεταφορικά.

Παρατήρησα πως σ'ενα απ'τα 2 προϊοντα, ειχε κι επιλογή να πληρωσω κατι ψιλά για να μου πληρώσουν λεει 50-100% τυχόν τελωνειακών χρεώσεων.

Ομως αν επιλέξω το Priority direct mail "σβηνει" την επιλογή αυτη κι αφήνιε ανοικτή μια άλλη περι ασφάλειας, κατι ψιλά επίσης.

Εν τέλει 25ε το ενα εργαλείο και 38 το άλλο.

Το είχα παρατηρήσει και γω πριν μερικές ημέρες και σήμερα διαπίστωσα πως ξεκίνησαν να το διαφημιζουν οι κουποναδες. Tο priority direct mail δεν έχει ασφάλεια τελωνείου (ίσως επειδή δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο περιστατικό με pdm να περάσει τελωνείο). Όλοι οι υπόλοιποι τρόποι αποστολής όμως παρέχουν πλέον την επιλογή της ασφάλειας τελωνείου (tariff insurance), με κόστος ανάλογο του τρόπου αποστολής. Από ψάξιμο στο google, είδα πως υπήρχε και παλαιότερα ως επιλογή, αλλά με αποζημίωση 50-100%. Τώρα αναφέρει πλήρη αποζημίωση.

Επεξ/σία από FKLDS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...