Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, 20 μέρες στην ίδια κατάσταση, είναι λογικό;

Ό,τι δέμα έχω πάρει, ακόμα και το διάστημα των τρελών καθυστερήσεων, το πολύ σε 10 μέρες άλλαζε κατάσταση. Άλλα, μεταγενέστερα ήρθαν κανονικά. Μήπως απλά χάσανε το δέμα;

6/2/2018, 08:36:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα,

είχα να κάνω αγορά από εξωτερικό αρκετά χρόνια και έχω κάνει μια από Amazon.co.uk. Το πακέτο έρχεται από Κίνα, αξίας 45€ με τα μεταφορικά.

στο 17track μου δείχνει αυτό: 2018-02-06 13:49 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

Από τα λίγα που διάβασα, καταλαβαίνω ότι είναι κολλημένο στο τελωνείο εδώ και 20 μέρες.

Δεν έχει ανοιχτεί ακόμα για να το ελέγξουν ή το έχουν ελέγξει και απλά περιμένω?

Χρειάζεται να επικοινωνήσω μαζί τους ή να πάω από εκεί?

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος που περιέχει το δέμα σου.

Θα περιμένεις (υπομονετικά) το επόμενο βήμα και αν δεις ότι σου ζητάνε απόδειξη, τότε σίγουρα έχει μπει στο τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, moutsa είπε

Συγγνώμη έκανες αγορά από Amazon UK και σου στείλανε το πακέτο από Κίνα?

Πώς γίνεται αυτό?

To αμαζον ειναι διεθνής πλατφόρμα, οπως το ebay. Τριτοι πωλητες εντός του amazon μπορει να ειναι οπουδήποτε στο κόσμο. Αν το ειδος ειναι sold ή fullfiled by amazon τοτε στελνεται απο τη χωρα του amazon που εισαι.

Αν ο συγκεκριμένος πωλητης που αγορασσε ο  fallen έγραφε στην περιγραφή οτι το ειδος ειναι στο UK αλλα το εστειλε απο Κίνα, τοτε ο fallen μπορει να μιλήσει με το amazon για μη παραλαβή και refund ως fake item location. Γενικα ειναι μπέρδεμα

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί στην περιγραφή δεν έγραφε ότι είναι στην Κίνα. Έγραφε ότι στέλνεται από τον πωλητή τάδε.

Έπρεπε να πάω στον πωλητή, να πατήσω link και μετά να δω που είναι.

Την πάτησα και υποτίθεται αγόρασα από uk για να αποφύγω τα τελωνεία.

Επεξ/σία από fallen_angel82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος ότι στο Amazon ανάλογα σε ποιο χώρα εδρεύει θα πρέπει να είναι και το αντικείμενο προς πώληση. Δηλαδή Amazon de το προιον αποστελετε απο Γερμανία κτλπ. Δεν είναι όπως στο eBay που άσχετος σε ποια χώρας είσαι σου βγάζει αποτέλεσμα από οπουδήποτε στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, moutsa είπε

Εχω την εντύπωση χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος ότι στο Amazon ανάλογα σε ποιο χώρα εδρεύει θα πρέπει να είναι και το αντικείμενο προς πώληση. Δηλαδή Amazon de το προιον αποστελετε απο Γερμανία κτλπ. Δεν είναι όπως στο eBay που άσχετος σε ποια χώρας είσαι σου βγάζει αποτέλεσμα από οπουδήποτε στον κόσμο.

Δεν ισχύει αυτό. Πρόσφατα είδα 1 αντικείμενο στο co.uk και επικοινωνησα να ρωτησω απο που φευγει. Το κατάστημα ήταν Αγγλία αλλά έφευγε απο ΗΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lnk Hlk είπε

Απλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος με το δέμα σου. Ξεκουράααζεται με άλλους τόνους σάκους ..

 

2 ώρες πριν, makfil είπε

Μπορεί να μην έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος που περιέχει το δέμα σου.

Θα περιμένεις (υπομονετικά) το επόμενο βήμα και αν δεις ότι σου ζητάνε απόδειξη, τότε σίγουρα έχει μπει στο τελωνείο.

Υποθέτω ότι το first in-first out δεν το ξέρουν.

Στο μεταξύ ένα τυπικό πρωινό στο Γ.Ε.Τ.Α

-Καλημέρα Κώστα, ποιο λες να ανοίξουμε σήμερα; (κρατώντας τον ελληνικό στο χέρι και αγναντεύοντας τα κλειστά κοντέινερ)

-Χμμμ τι λες Γιώργο, για εκείνο το κόκκινο; Το κόβω για γρήγορο (ατμίζοντας)

-Δε ξέρω Κώστα, μου φαίνεται κάπως. Δε πιάνουμε εκείνο εκεί άκρη άκρη, σα να το βλέπω καιρό τώρα.

-Εντάξει Γιώργο. Αλλά μετά το κόκκινο οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Υποθέτω ότι το first in-first out δεν το ξέρουν.

Στο μεταξύ ένα τυπικό πρωινό στο Γ.Ε.Τ.Α

-Καλημέρα Κώστα, ποιο λες να ανοίξουμε σήμερα; (κρατώντας τον ελληνικό στο χέρι και αγναντεύοντας τα κλειστά κοντέινερ)

-Χμμμ τι λες Γιώργο, για εκείνο το κόκκινο; Το κόβω για γρήγορο (ατμίζοντας)

-Δε ξέρω Κώστα, μου φαίνεται κάπως. Δε πιάνουμε εκείνο εκεί άκρη άκρη, σα να το βλέπω καιρό τώρα.

-Εντάξει Γιώργο. Αλλά μετά το κόκκινο οκ;

εχουμε συνδυασμο lifo-fifo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας θελω να αγορασω απο το ebay κατι που κοστιζει 4 ευρω και ειναι δωρεαν τα μεταφορικα απο την κινα ή ιαπωνια(δεν θυμαμε) θελω να ρωτησω το εξης αν πληρωνω τελωνειο και αν ναι ποσα ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπερα σας θελω να αγορασω απο το ebay κατι που κοστιζει 4 ευρω και ειναι δωρεαν τα μεταφορικα απο την κινα ή ιαπωνια(δεν θυμαμε) θελω να ρωτησω το εξης αν πληρωνω τελωνειο και αν ναι ποσα ακριβως?

η αξια του ειναι πολυ χαμηλη,βρισκεται μεσα στην ατελεια που ειναι 22€,αρα γλυτωνεις το τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

η αξια του ειναι πολυ χαμηλη,βρισκεται μεσα στην ατελεια που ειναι 22€,αρα γλυτωνεις το τελωνειο

Ωραια ευχαριστω:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, moutsa είπε

Εχω την εντύπωση χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος ότι στο Amazon ανάλογα σε ποιο χώρα εδρεύει θα πρέπει να είναι και το αντικείμενο προς πώληση. Δηλαδή Amazon de το προιον αποστελετε απο Γερμανία κτλπ. Δεν είναι όπως στο eBay που άσχετος σε ποια χώρας είσαι σου βγάζει αποτέλεσμα από οπουδήποτε στον κόσμο.

Η απάντηση ειναι η ιδια που σου εγραψα νωρίτερα. Οι τριτοι πωλητες μπορουν να ειναι οπουδήποτε ή να στέλνουν απο οπουδήποτε.

Μονο οτι λεει sold by amazon ή fullfiled by amazon φευγει σιγουρα απο το domain-χωρα που κάνεις login.

4 ώρες πριν, fallen_angel82 είπε

Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί στην περιγραφή δεν έγραφε ότι είναι στην Κίνα. Έγραφε ότι στέλνεται από τον πωλητή τάδε.

Έπρεπε να πάω στον πωλητή, να πατήσω link και μετά να δω που είναι.

Την πάτησα και υποτίθεται αγόρασα από uk για να αποφύγω τα τελωνεία.

Δες τι λεει στο ειδος και στους όρους του πωλητη. Αν αναφερει σαφεστατα οτι στελνει απο uk, επικοινωνησε με amazon και θα βγαλεις ακρη, διοτι ειναι ευαίσθητοι σε fake location. Αν πάλι δε λεει τιποτα, πάλι επικοινωνησε με amazon και γκρίνιαξε για την ασάφεια και οτι εσυ τωρα θα πληρώσεις τελωνειο (κλπ τετοια). ΙΣΩΣ κάνουν κάτι. Γενικά το amazon εχει πολύ καλο cs.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...