Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω για την απντησεις,εχω παρηγγηλει ενα ρολοι xiaomi amazift 90 ευρω.ενδεχεται να περασει απο τελωνειο με Belgium Registered?

Επεξ/σία από mpazoykas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, mpazoykas είπε

ευχαριστω για την απντησεις,εχω παρηγγηλει ενα ρολοι xiaomi amazift 90 ευρω.ενδεχεται να περασει απο τελωνειο με Belgium Registered?

Κανεις δεν μπορει να σου πει στα σιγουρα. Αν περασει θα χρεωθεις δασμους. Απλα τα belgium ακομα δεν περνανε ολα ενα 30/70 σε ποσοστο αλλα περνανε αερα και ερχονται γρηγορα και αλλα περνανε για ελεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mpazoykas είπε

καλησπερα παιδια εχω κανει αγορα απο το gearbest με Belgium Registered ,μου εστειλαν μηνυμα οτι εχει φυγει στης 14 του μηνα,αλλα η παραγγελεια δεν φενεται πουθενα εχει κολησει εδω οπως βλεπεται.τι να κανω?

15.02.2018
22:07:26
1 day
Трек-код внесен в базу Track24.ru для автоматического мониторинга. 
Вероятно, посылка еще не отправлена.
 
Track24.ruInformation about tracking number:
  • Added to database
     
    15.02.2018 22:07:26
  • Last update
     
    22.02.2018 00:16:03
  • Estimated delivery period
     
    17.03.2018 - 06.04.2018

https://www.aftership.com/couriers/bpost-international

καντο track εδω και στειλε τα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μου εβγαλε σημερα.

InkedScreenshot_1_LI.jpg

επειδη δεν εχω ξαναπαραγγηλει απο αυτο το καταστημα δεν ηξερα και επελεξα αυτον τον τροπο  αποστολης, ξερετε ποσο θα πληρωσω αν περασει απο τελωνειο? και αν περασει δλδ πληρωνω στο ταχυδρομειο τα εξτρα λεφτα και παιρνω το δεμα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ περάσει τελωνείο πληρώνεις 24% ΦΠΑ (στα 90 που έδωσες) + 15€ δηλαδή 21,6€+15€= 36,6€.

Αυτά θα τα πληρώσεις στο ταχυδρομείο κατά την παραλαβή του δέματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mpazoykas είπε

αυτο μου εβγαλε σημερα.

InkedScreenshot_1_LI.jpg

επειδη δεν εχω ξαναπαραγγηλει απο αυτο το καταστημα δεν ηξερα και επελεξα αυτον τον τροπο  αποστολης, ξερετε ποσο θα πληρωσω αν περασει απο τελωνειο? και αν περασει δλδ πληρωνω στο ταχυδρομειο τα εξτρα λεφτα και παιρνω το δεμα μου?

ενταξει σε καλο δρομο εισαι αφου σου εβγαλε ενημερωση ειναι καθ οδον κ το στειλανε.

 

Το αν θα περασει ειναι 30 ΝΑΙ/70 ΟΧΙ με belgium με λιγες παραπανω πιθανοτητες στο να μην περασει για ελεγχο. Αν περασει υπολογιζε κανα 40 ευρω χοντρικα οπως σου εγραψε και ο gbouros παραπανω κ πληρωνεις στα ΕΛΤΑ με την ταυτοτητα σου κατα την παραλαβη. (αν χρειαστει) αλλιως παραλαμβανεις ατελως

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Παραγγέλνω εδώ και χρόνια μικρά πραγματάκια από το alliexpess.com...

Πήρα διάφορες βλακιούλες (όπως δακτυλίδια, σκουλαρίκια κ.α.) τέλος Δεκεμβρίου...

Μέχρι πριν 2 εβδομάδες μου ερχόντουσαν τα πράγματα κανονικά, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες τίποτα...περιμένω ακόμα 7 πραγματάκια...δεν με νιάζει να κάνουν ακόμα άλλο ένα μήνα να έρθουν...αυτό όμως που με προβλημάτησε ήταν ότι έληξε η περίοδος που σου βάζουν για να πατήσεις επιβεβαίωση.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό. Επικοινώνησα με τους πωλητές και μου είπαν κάποιοι να περιμένω και κάποιοι να τους κάνω refund...

Τι είναι το refund? Να τους ζητήσω να μου δώσουν τα χρήματα πίσω? Ούτε που ξέρω πως γίνεται αυτό...

Να πάρω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου ή να περάσω από εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@agkatha H πλατφόρμα του aliexpress σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις επέκταση του χρονικού ορίου παραλαβής και πρακτικά της κάλυψης που αυτό σου δίνει (extend the Buyer Protection) , εφόσον βλέπεις ότι τα πράγματα αργούν. Εντός του χρονικού διαστήματος μπορείς να κάνεις dispute για μη παραλαβή των προϊόντων. Αν περάσει η ημερομηνία, είναι σαν να αποδέχεσαι ότι τα πράγματα έχουν έρθει. Σε αυτή την περίπτωση είναι στη καλή θέληση του πωλητή να σου επιστρέψει τα χρήματά σου πίσω (αυτό είναι το refund). Δες παρακάτω στις εικόνες πως κάνεις extend.

Με δεδομένη την κατάσταση που επικρατεί στα ΕΛΤΑ με τις καθυστερήσεις θα πρέπει να έχεις το νου σου από εδώ και στο εξής να παρατείνεις το χρονικό όριο παραλαβής. Σε αυτά που έληξε ο χρόνος, μιλάς με τον πωλητή, του εξηγείς και αν έχει την όρεξη να κάνει refund καλώς. Στη θέση σου, απλά θα περίμενα.

Την επόμενη φορά που θα κάνεις ηλεκτρονικές αγορές, αφιέρωσε λίγο χρόνο να καταλάβεις το πως λειτουργεί κάθε πλατφόρμα, ώστε να αποφύγεις μελλοντικές δυσάρεστες εκπλήξεις.

My AliExpress   Manage Orders (1).png

My AliExpress   Manage Orders (2).png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ vicky_g!

Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό. Έχω παραγγείλει τόσα πολλά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά τώρα δεν μου ήρθαν επτά πράγματα.

Ένα από τα επτά που κοίταξα (κάποια δαχτυλίδια;)) είδα στο tracking πως βρίσκεται λέει εδώ στην Ελλάδα από τις 08-01-2018. Να πάρω τηλέφωνο ή να περάσω από τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου?

Και κάτι ακόμα εάν σου είναι εύκολο.

Εγώ είμαι διατεθειμένη να περιμένω αλλά μου είπε ένας πωλητής πως μπορώ να ζητήσω refund μέχρι τις 05-03.

Πού μπορώ να δω για κάθε πράγμα πότε λήγει το refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη,ελπιζω να μπαινεις απο κινητο στο ali..Ειναι πολυ μικροτερες οι τιμες..

Πατας my orders  κ μετα πατας πανω στο αντικειμενο που θες..

Μετα θα δεις οτι βγαζει ενα κουτακι που λεει οτι σε τοσες ωρες,μερες,λεπτα ληγει η προστασια σου..

Αν ληξει αυτο,κανει αυτοματα αποδοχη οτι ηρθαν τα πραγματα σου..

Αν πλησιαζει να ληξει,πας λιγο πιο κατω κ πατας open dispute αν θες να παρεις τα λεφτα σου πισω..

Αλλιως στελνεις μηνυμα καμια βδομαδα πριν στν πωλητη κ του λες να κανει extend purchase protection..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο για την απάντηση!

Δεν ήξερα ότι από το κινητό είναι πιο φθηνά! :lol:

Δηλαδή τώρα που έλειξαν οι μέρες και τελείωσε η αγορά δεν μπορώ να κάνω dispute? 

Πάντως έχω να πω πως όλοι οι Κινέζοι μου απάντησαν πολύ φιλικά. Κάποιοι μου είπαν πως θα μου τα ξαναστείλουν και κάποιοι να μου στείλουν τα λεφτά πίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, agkatha είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο για την απάντηση!

Δεν ήξερα ότι από το κινητό είναι πιο φθηνά! :lol:

Δηλαδή τώρα που έλειξαν οι μέρες και τελείωσε η αγορά δεν μπορώ να κάνω dispute? 

Πάντως έχω να πω πως όλοι οι Κινέζοι μου απάντησαν πολύ φιλικά. Κάποιοι μου είπαν πως θα μου τα ξαναστείλουν και κάποιοι να μου στείλουν τα λεφτά πίσω!

Επειδή είναι μικροποσα.

 

Ας έκανες καμία παραγγελία άνω των 20-30€ θα δεις πόσο θα σου εβγαζαν το λάδι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...