Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω πολλες αγορες με revolut, αλλα ετσι δε με βοηθαει με το αφορολογητο.. Μηπως να ξεκινησω ξανα τις αγορες με τις Ελληνικες προπληρωμενες καρτες που εχω; Alpha Bank και Πειραιως. Δε ξερω αν με συμφερει ομως με τις προμηθειες. Και στην καταθεση και στο συναλλαγμα.. Η revolut πραγματικα δεν κραταει τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα .
Μια ερώτηση : εχει κάποιος εμπειρία με αποστολή απο Gearbest μεσω PriorityLine:EuExpress  ( DPDUK1  ) σχετικά με το πόσο χρόνο κάνει να έρθει Ελλάδα και απο που παρακολουθείται ( site )  η πορεία του δέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Καλησπέρα .
Μια ερώτηση : εχει κάποιος εμπειρία με αποστολή απο Gearbest μεσω PriorityLine:EuExpress  ( DPDUK1  ) σχετικά με το πόσο χρόνο κάνει να έρθει Ελλάδα και απο που παρακολουθείται ( site )  η πορεία του δέματος

ΟΤΑΝ θα φύγει απο το Southall, θέλει περίπου μια βδομάδα. Το πότε θα φύγει απο το Southall είναι εξίσου μεγάλο ερώτημα με το πόσα απίδια βάζει ο σακος. Έχω παραλάβει σε 18 μέρες, έχω παραλάβει και σε δυομιση μήνες. Μέσο όρο απο καμια 15αριά πακέτα θα έλεγα γυρω στις 20-25 μέρες

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα .
Μια ερώτηση : εχει κάποιος εμπειρία με αποστολή απο Gearbest μεσω PriorityLine:EuExpress  ( DPDUK1  ) σχετικά με το πόσο χρόνο κάνει να έρθει Ελλάδα και απο που παρακολουθείται ( site )  η πορεία του δέματος

 

1 ώρα πριν, papp0us είπε

ΟΤΑΝ θα φύγει απο το Southall, θέλει περίπου μια βδομάδα. Το πότε θα φύγει απο το Southall είναι εξίσου μεγάλο ερώτημα με το πόσα απίδια βάζει ο σακος. Έχω παραλάβει σε 18 μέρες, έχω παραλάβει και σε δυομιση μήνες. Μέσο όρο απο καμια 15αριά πακέτα θα έλεγα γυρω στις 20-25 μέρες

Να βάλω και τη φυτιλιά μου ...

και αυτά ΑΝ το gearbest δεν το στειλει με αλλο τρόπο (εννοείται χωρίς να ρωτήσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

και αυτά ΑΝ το gearbest δεν το στειλει με αλλο τρόπο (εννοείται χωρίς να ρωτήσει)

Τσεκαρισμεο οτι του το εστειλε με DPDUK1  , βρηκα το http://www.dpd.co.uk/apps/tracking/   οπου εκει δειχνει 

qxmNci0.png

αλλα η παραγγελια εγινε 3 Φεβ οποτε λογικα δεν ειναι στο Southall αλλα στο δρομο απο κινα για αυτο , ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Τσεκαρισμεο οτι του το εστειλε με DPDUK1  , βρηκα το http://www.dpd.co.uk/apps/tracking/ οπου εκει δειχνει 

qxmNci0.png

αλλα η παραγγελια εγινε 3 Φεβ οποτε λογικα δεν ειναι στο Southall αλλα στο δρομο απο κινα για αυτο , ετσι δεν ειναι ?

Μια χαρά αφου ειναι επιβεβαιωμένη η αποστολή με dpduk

Για τους χρόνους δεν εχω να σου πω κάτι παραπάνω απο αυτά που υποθηκαν απο συνφορουμίτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Τσεκαρισμεο οτι του το εστειλε με DPDUK1  , βρηκα το http://www.dpd.co.uk/apps/tracking/ οπου εκει δειχνει 

qxmNci0.png

αλλα η παραγγελια εγινε 3 Φεβ οποτε λογικα δεν ειναι στο Southall αλλα στο δρομο απο κινα για αυτο , ετσι δεν ειναι ?

Στο στάδιο της αναμονής είσαι. Όταν φάνει στο southhall θα έχει φύγει από το αγγλικό τελωνείο, οπότε σε καμία βδομάδα θα φτάσει. 

10 ώρες πριν, isay είπε

Να βάλω και τη φυτιλιά μου ...

και αυτά ΑΝ το gearbest δεν το στειλει με αλλο τρόπο (εννοείται χωρίς να ρωτήσει)

Εδώ δε βγάζουν άκρη οι ίδιοι οι Κινέζοι με την πάρτη τους, θα βγάλουμε εμείς; :) όλα τα λέμε με την προϋπόθεση ότι το gb θα καταφέρει να στείλει πακέτο όπως πρέπει και όχι the gb way. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

Εχω βγαλει χρεωστικη εδω και χρονια αλλα εξαιτιας των κεφαλαιακων ελεγχων εχασα ευκαιρια να παρω μια 1060 6gb με 250 ευρω( ; _ ; ) apo Amazon. Τελευταιες μερες εστειλα μαιλ στην εθνικη και ρωτησα αν γινονται συναλλαγες με μαγαζια εξωτερικου στο διαδικτυο(δλδ καρτα), και μου εστειλαν μερικα χαρτια τα οποια ελεγαν οτι επιτρεπονται αλλα πρεπει να υπαρχει λογαριασμος σε ελληνικη τραπεζα του μαγαζιου(του εξωτερικου πχ Αμαζον.). Ξερει κανεις κατι για αυτο? Εχει καταφερει καπιος απο εσας να κανει παραγελια με χρεωστικη Εθνικης Τραπεζας απο Αμαζον??

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, TheoOtaku1996 είπε

Καλησπερα ,

Εχω βγαλει χρεωστικη εδω και χρονια αλλα εξαιτιας των κεφαλαιακων ελεγχων εχασα ευκαιρια να παρω μια 1060 6gb με 250 ευρω( ; _ ; ) apo Amazon. Τελευταιες μερες εστειλα μαιλ στην εθνικη και ρωτησα αν γινονται συναλλαγες με μαγαζια εξωτερικου στο διαδικτυο(δλδ καρτα), και μου εστειλαν μερικα χαρτια τα οποια ελεγαν οτι επιτρεπονται αλλα πρεπει να υπαρχει λογαριασμος σε ελληνικη τραπεζα του μαγαζιου(του εξωτερικου πχ Αμαζον.). Ξερει κανεις κατι για αυτο? Εχει καταφερει καπιος απο εσας να κανει παραγελια με χρεωστικη Εθνικης Τραπεζας απο Αμαζον??

Ευχαριστω.

Αυτό που ήθελαν να σου πουν, μάλλον, είναι ότι η αμαζόνα έχει ελληνικό ΑΦΜ και χρεώνει τον ελληνικό ΦΠΑ όταν δει αγοραστή από Ελλάδα.

Κατά τα άλλα, εάν το αντικείμενο πουλιέται από την αμαζόνα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εάν είναι από τρίτο υπάρχει περίπτωση να είναι αυτός καταχωρημένος σε απαγορευμένα είδη από τα CC και να μην περάσει η κάρτα.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, papp0us είπε

ΟΤΑΝ θα φύγει απο το Southall, θέλει περίπου μια βδομάδα. Το πότε θα φύγει απο το Southall είναι εξίσου μεγάλο ερώτημα με το πόσα απίδια βάζει ο σακος. Έχω παραλάβει σε 18 μέρες, έχω παραλάβει και σε δυομιση μήνες. Μέσο όρο απο καμια 15αριά πακέτα θα έλεγα γυρω στις 20-25 μέρες

Εμένα ένα drone έκανε συνολικά ακριβώς 2 μήνες. Παρέλαβα πριν μια εβδομάδα. Δεν ξέρω αν έφταιγε και το γεγονός των ενδιάμεσων γιορτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, studiokristo είπε

Εμένα ένα drone έκανε συνολικά ακριβώς 2 μήνες. Παρέλαβα πριν μια εβδομάδα. Δεν ξέρω αν έφταιγε και το γεγονός των ενδιάμεσων γιορτών.

Σαφώς κ έφταιγε και αυτό. Εν μέσω γιορτών πάντα γίνεται χαμός από δέματα και υπάρχει τεράστια καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Σαφώς κ έφταιγε και αυτό. Εν μέσω γιορτών πάντα γίνεται χαμός από δέματα και υπάρχει τεράστια καθυστέρηση.

Ίσως. Πάντως το πρώτο drone δεν ήρθε ποτέ και χωρίς πολλά πολλά μου έστειλαν τα χρήματα πίσω. Το κακό εδώ μέσα ( χωρίς να υποννοώ σε καμιά περίπτωση κάτι για εσένα) είναι ότι έχουμε φτάσει στο σημείο, πολλές φορές, να μην ξέρουμε ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέματα. Να μην ξέρουμε ποιος είναι εκπρόσωπος των μαγαζιών και ποιος όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Ίσως. Πάντως το πρώτο drone δεν ήρθε ποτέ και χωρίς πολλά πολλά μου έστειλαν τα χρήματα πίσω. Το κακό εδώ μέσα ( χωρίς να υποννοώ σε καμιά περίπτωση κάτι για εσένα) είναι ότι έχουμε φτάσει στο σημείο, πολλές φορές, να μην ξέρουμε ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέματα. Να μην ξέρουμε ποιος είναι εκπρόσωπος των μαγαζιών και ποιος όχι.

Συμφωνώ σε αυτό 

 

Δεν ξέρεις τι γίνεται πίσω από τον καθένα και ποιος εκπροσωπεί και τι εδώ μέσα.

 

Αλλά τι να κάνεις; Ακούμε όλες τις γνώμες και απόψεις και από εκεί κ πέρα πράττουμε αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, makfil said:

Αυτό που ήθελαν να σου πουν, μάλλον, είναι ότι η αμαζόνα έχει ελληνικό ΑΦΜ και χρεώνει τον ελληνικό ΦΠΑ όταν δει αγοραστή από Ελλάδα.

Κατά τα άλλα, εάν το αντικείμενο πουλιέται από την αμαζόνα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εάν είναι από τρίτο υπάρχει περίπτωση να είναι αυτός καταχωρημένος σε απαγορευμένα είδη από τα CC και να μην περάσει η κάρτα.

 

18 hours ago, moutsa said:

Ναι περνάνε κανονικά οι κάρτες της Εθνικής δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις , για αυτα που ειπε ο makfil: Στο pdf που μου εστειλαν απο την εθνικη ελεγε συγκεκριμενα για λογαριασμο (δεν διαφωνω ,και θα επισυναψω το αρχειο) και ο πωλητης ειναι η αμαζονα ποτε δεν εμπιστευομαι τριτους και εχουν πολυ ψηλες τιμες.

FAQs ΕΕΤ_4.8.17.pdf

SYNALLAGES_EL.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...