Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι δυνατον να εχει δυο μηνες στο τελωνειο;

GREECE, Arrived --03-Dec-2017 01:03 AM
GREECE, the transfer of customs-- 03-Dec-2017 04:43 A

ποσο χαλι αυτο το NLPONRA του gear;

εκτος αν το τσιμπησε καποιος;

και σιγα τα πραγματα που παρηγγειλα,
κατι ψωροευρω το καθενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειναι θεμα να το τσιμπησε, απλα ο σακος ειναι καπου παρατημενος εχω και εγω 2 απο 20 Δεκεμβριου στο τελωνειο. Εντωμεταξυ μου ηρθε αλλο δεμα που εγινε dispatch 29/12 :rolleyes:

 

Ελληνικα τελωνεία ftmfw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/1/2018 at 12:55 PM, mitseuler said:

Σχετικά με τα "προ-πληρωμένα" έξοδα που πληρώνεις στη χώρα που ξεκινάει το δέμα, παραθέτω κάτι που πιθανόν εξηγεί τα πράγματα.

Φαντάζομαι (αν δεν πέσουν χαρτιά στα χέρια μου, δεν το ξέρω με σιγουριά), πως πολλές εταιρίες στην προσπάθεια τους να σου "πουλήσουν" οτι τα πράγματα θα έρθουν στην πόρτα σου - επιλέγουν υπηρεσία κούριερ με όρους παράδοσης DDP (Delivery Duty Paid). Είναι ο μόνος όρος με τον οποίο δικαιολογείται οποιαδήποτε κούριερ να χρεώσει τον αποστολέα περισσότερο (από την αξία της μεταφοράς - πλήν απομακρυσμένων περιοχών / αυξομείωση επίναυλου καυσίμων).

Κανονικά, με αυτούς του όρους το δέμα "πρέπει" να σου παραδοθεί στην πόρτα. Με την άφιξη στο τελωνείο - κάνεις εξουσιοδότηση στην εκάστοτε κούριερ εταιρία, αυτή τα εκτελωνίζει στο όνομα σου (χωρίς καμία έξτρα χρέωση) και στα φέρνει στην πόρτα. Αυτά τα έξοδα, αφου τελεσιδικίσουν - χρεώνονται πίσω στον λογαριασμό της εταιρίας που έκανε την αποστολή σε επόμενο τιμολόγιο (ή ξεχωριστό της αποστολής).

Για μια εταιρία που παίζει να έχει χιλιάδες αποστολές καθημερινά (και προφανώς ειδικές συμφωνίες με τις κούριερ για το πόσο κοστίζει ο εκτελωνισμός στον εκάστοτε προορισμό) - θεωρώ πως σε αυτά τα πλαίσια, βάζουν μια αξία να είναι καλυμένοι (τα έξοδα τους στον προορισμό) και σου πουλάνε "door delivery" (που πρακτικά δεν ισχύει, γιατί οποιαδήποτε αποστολή κούριερ γίνεται με όρους παράδοσης DAP - Delivery At Place και ας αναγράφεται η διεύθυνση του παραλήπτη στη φορτωτική).

Αν κάποιος έχει φορτωτική κούριερ μπορεί να μου στείλει να το ελέγξω!

Καλή συνέχεια σε όλους και μεγάλη προσοχή για τους όρους αγοράς / παράδοσης που συμφωνείτε!

Σ'ευχαριστούμε για τις εξηγήσεις που δίνεις... Από USA υπάρχει κάποια τέτοια υπηρεσία courier που προπληρώνεις τα έξοδα τελωνείου; Ή πχ υπηρεσία που δίνει forward διεύθυνση με προπληρωμένα έξοδα τελωνείου ώστε να παραλάβουμε κανονικά στο σπίτι μας. Πχ ebay και amazon το χρησιμοποιούν ευρέως αυτό... καμία αντίστοιχη υπηρεσία;

 

 

Edit: Βρήκα αυτήν την εταιρία :  borderlinx.com  και έχει την υπηρεσία προπληρωμής τελωνείου! Όταν την δοκιμάσω θα γράψω ένα review εδώ.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αλλά 24% είτε στην αξία που δηλώνει ο πωλητής είτε σ' εκείνη που θα ορίσει ο τελωνειακός, εάν δεν τη δεχτεί.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/30/2018 στις 2:27 ΜΜ, patrickdrd είπε

ειναι δυνατον να εχει δυο μηνες στο τελωνειο;

GREECE, Arrived --03-Dec-2017 01:03 AM
GREECE, the transfer of customs-- 03-Dec-2017 04:43 A

ποσο χαλι αυτο το NLPONRA του gear;

εκτος αν το τσιμπησε καποιος;

και σιγα τα πραγματα που παρηγγειλα,
κατι ψωροευρω το καθενα!

Ναι είναι. εμένα έκατσε πάνω από 2 μήνες στο τελωνείο χωρίς να χρεωθεί δασμούς ένας μικρός-ελαφρύς φάκελος. Έκανε 2 βδομάδες από Κίνα- Ελλάδα και >2μιση μήνες από τελωνείο σε μένα.

Άσχετο, επειδή διαβάζω από προηγούμενα post..ξανά και γιατί νομίζω πρέπει να το τονίζουμε..Ήρεμα με τα dispute-refund, θα πεισμώσουν και δεν θα μας στέλνουν τίποτα χωρίς κούριερ, ίσως και τίποτα γενικά. Πλέον ένα δέμα μπορεί να κάνει και 3 μήνες και παραπάνω να έρθει. Δεν είναι το σύνηθες, αλλά γίνεται.Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν φταίει ο πωλητήςΈστω, αν το κάνετε και παραλάβετε τελικά, πληρώστε τον πωλητή.

Άλλωστε, όλοι ξέρουμε ότι μπορούμε να αποφύγουμε την ταλαιπωρία επιλέγοντας κούριερ, που όμως κοστίζει. Συνειδητά επιλέγουμε ΕΛΤΑ.

 

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρηγγειλε κανεις προσφατα απο amazon και να του τα εστειλαν με i-parcel? Το tracking δειχνει "transit to the country of the destination" με αεροπλανο στην σελιδα της ups οποτε λογικα εχει φτασει ηδη Ελλαδα. Απο εκεινο το στατους, ποσες μερες να υπολογιζω για να το παρει η is&s και να το στειλει στο τοπικο ΕΛΤΑ?

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, overpower said:

Παρηγγειλε κανεις προσφατα απο amazon και να του τα εστειλαν με i-parcel? Το tracking δειχνει "transit to the country of the destination" με αεροπλανο στην σελιδα της ups οποτε λογικα εχει φτασει ηδη Ελλαδα. Απο εκεινο το στατους, ποσες μερες να υπολογιζω για να το παρει η is&s και να το στειλει στο τοπικο ΕΛΤΑ?

 

10 μέρες να υπολογίζεις σίγουρα , και μετά εξαρτάται και από τα ΕΛΤΑ πότε θα σε ενημερώσουν. Γενικά αυτή η μέθοδος αποστολής είναι από τις χειρότερες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, overpower είπε

Παρηγγειλε κανεις προσφατα απο amazon και να του τα εστειλαν με i-parcel? Το tracking δειχνει "transit to the country of the destination" με αεροπλανο στην σελιδα της ups οποτε λογικα εχει φτασει ηδη Ελλαδα. Απο εκεινο το στατους, ποσες μερες να υπολογιζω για να το παρει η is&s και να το στειλει στο τοπικο ΕΛΤΑ?

H i-parcel γενικά αργεί και ειναι οντως οπως αναφερθηκε απο τις χειροτερες (πιο αργες βασικα) μεθοδους παραδοσης. Υπομονη και θα ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι ακόμα τραγικά στο τελωνείο 

 

Δυστυχώς με ρυθμούς χελώνας προχωράνε.

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά υπάρχουν :P

Στις αγορές των Ελλήνων από Κινα

Μαζί θα τα φάμε :P

Σταματώντας τα πάντα στο τελωνείο

Υπομονη μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο, και να το ριξεις στην πλακα στην Ελλαδα του 2017. Αλλιως θα τα φας στους γιατρους και τα ψυχοφαρμακα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εκανα μια αγορά απο amazon.de την οποία ακύρωσα  πριν αποσταλεί.Το θέμα είναι οτί το amazon έχει  δεσμεύσει το ποσό  και φαίνεται στις προβλέψεις χρέωσης.Ξέρει κάποιος  τι γίνεται αν πρέπει να κάνω εγω κάτι με την τράπεζα μου  η  θα το αποδεσμεύσει το amazon ?

Με ebay και paypal είναι ξεκάθαρα τα πράγμματα αλλα απο amazon πρώτη φορά ψωνίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...