Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, isay said:

Καταννοώ τον εκνευρισμό σου.

Να εισαι σιγουρος οτι και με άλλη εταιρεία να ερχονταν (dhl, ups, acs, κλπ) οι πιθανοτητες να αντιμετώπιζες αναλογη εικόνα θα ηταν ακριβώς η ίδιες.

Ολες οι μεεταφορικές στον κόσμο αντιμετωπίζουν τα πραγματα σαν μπαλες του μπασκετ και παλέτες να βάλουν πάνω αλλα πραγματα.

Ξαναβάζω ένα κλασσικό βιντεο

Ειμαι μελος σε διαφορες αγγλικες κοινοτητες συλλογης και διατηρησης βιντεοπαιχνιδιων, με πολλα μελη και εντυπωσεις, και μπορω να σου πω τα εξεις.

Ναι υπαρχουν σπανιως και περιστασιακα αντιστοιχα κρουσματα.

Αλλα.

Οταν αν και εφοσων συμβει κατι τετοιο, ο υπεθυνος απολυεται. Δεν εχουν 9000 δικαιολογιες ουτε τρεχουν οι υπολοιποι καρακλοκενταυροι να τον υπερασπιστουν.

Υφισταται αποζημειωση και για το αντικειμενο που εχει φθαρει/καταστραφει, ενδεχομενως και για ηθικους λογους απο την εταιρεια. Εδω αυτα ειναι κοντα στο ανεκδοτο, και ηδη περιμενω τοσους μηνες απο τον υπευθυνο φορεα (ΕΕΤΤ) και δεν εχω παρει ακομα απαντηση.

Το ενα απο τα βιντεακια με καθυστερημενο υπαλληλο που πεταει πακετο, το εχει ανεβασει μελος αλλης κοινοτητας που αναφερω. Εγινε καταγγελια, ο υπαλληλος απολυθηκε, ο ανθρωπος πηρε αποζημειωση στο επακρο και απολογια απο την εταιρεια.

Για τους δικους μας τελωνειακους και το ενα ακομα καταστραμενο δεμα, ειναι απλα Πεμπτη.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,

Μια ερωτηση, σκεφτομαι να αγορασω απο gearbest ενα chuwi surbook (250ε) . Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα αγοραζω κατι εκτος ebay και amazon. Γνωριζει κανεις ποσο καιρο θα περιμενω να ερθει και ποσο θα πληρωσω το τελωνειο; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SkYwaLkGR είπε

Καλησπερα,

Μια ερωτηση, σκεφτομαι να αγορασω απο gearbest ενα chuwi surbook (250ε) . Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα αγοραζω κατι εκτος ebay και amazon. Γνωριζει κανεις ποσο καιρο θα περιμενω να ερθει και ποσο θα πληρωσω το τελωνειο; Ευχαριστω

Πρωτα διαβασε το http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

και μετα τις τελευταίες 15 σελιδες απο το http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=697&tab=comments#comment-56237145

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια ερωτηση για οποιον γνωριζει θελω να αγορασω απο ali express αυτο https://www.aliexpress.com/item/3800mAh-Battery-Baofeng-GT-3TP-MarkIII-8W-Dual-Band-V-UHF-Ham-Two-way-Radio-US/32400591088.html?src=google&albch=search&acnt=479-062-3723&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&albcp=266121556&albag=7593673036&slnk=&trgt=dsa-42862830006&plac=&crea=64152518596&netw=g&device=c&mtctp=b&memo1=1t1&aff_platform=google&gclid=EAIaIQobChMI2e6Z3q7h2AIVggvTCh0jtAGTEAAYASAAEgJ0m_D_BwE αν βαλω αποστολη απο ιταλια ουσιαστικα ερχεται απο ευρωπη και δεν πληρωνω τελωνειο η απλα χρησιμοποιουν dhl ιταλιας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελία από bangood ένα τζαμάκι για κινητό με priority σε δυό βδομάδες το έλαβα. τζαμάκι από ali παραγγελία αρχές Δεκέμβρη, μέσα Γενάρη κι αυτό το παρέλαβα. λαχείο η φάση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη απορια.

Δεν υπηρχε παλαιοτερα και το βλεπω να εμφανιζεται σε προιοντα που μεχρι πριν λιγο καιρο εκει εμφανιζαν επιλογη(ες) ευρωπαικης αποθηκης. Η οποια επιλογη ευρωπαικης αποθηκης τωρα απουσιαζει ή ισως εχει αλλαξει ονομα?

2 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Μετά από αρκετό καιρό έκανα παραγγελία από Amazon uk

και μου λέει αποστολή "Delivery By DP¨

Γνωρίζει κανείς με τι θα μου έρθει Ελλάδα;

Λογικα Deutsche Post (DP)???

Πολλά πακέτα στο παρελθόν από Αμαζονα μου εχουν ερθει μεσω Γερμανων. Ειδικα οταν το αγγλικο δεν εχει κατι εκει και το στελνει απο την αποθηκη  του γερμανικου. Μιλαω παντα για παραγγελιες απο το co.uk. Μου εχει τυχει επισης παραγγελια απο το αγγλικό να μου ερθει πακεταρισμενη απο αλλα ευρωπαικα Αμαζον. Οποτε ισως παιζει σε ποια αποθηκη εχει διαθεσιμοτητα και θα γινει ταχυτερη αποστολη.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Sebu είπε

Καλη απορια.

Δεν υπηρχε παλαιοτερα και το βλεπω να εμφανιζεται σε προιοντα που μεχρι πριν λιγο καιρο εκει εμφανιζαν επιλογη(ες) ευρωπαικης αποθηκης. Η οποια επιλογη ευρωπαικης αποθηκης τωρα απουσιαζει ή ισως εχει αλλαξει ονομα?

Λογικα Deutsche Post (DP)???

Πολλά πακέτα στο παρελθόν από Αμαζονα μου εχουν ερθει μεσω Γερμανων. Ειδικα οταν το αγγλικο δεν εχει κατι εκει και το στελνει απο την αποθηκη  του γερμανικου. Μιλαω παντα για παραγγελιες απο το co.uk. Μου εχει τυχει επισης παραγγελια απο το αγγλικό να μου ερθει πακεταρισμενη απο αλλα ευρωπαικα Αμαζον. Οποτε ισως παιζει σε ποια αποθηκη εχει διαθεσιμοτητα και θα γινει ταχυτερη αποστολη.

Θα δείξει ο χρόνος.

Είναι παπούτσια και κάτι ακόμη που ήταν και είναι dispatched from Amazon UK.

Παλιότερα θυμάμαι ups και dhl. Από Amazon UK, και σε φθηνότερα από ότι είναι αυτά τώρα.

Πάντως δεν έχουν tracking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ακριβες παραγγελιες το Αμαζον uk βαζει απο μονο του ups ή dhl courier με tracking ακομα και αν εχεις διαλεξει και πληρωσει απλο ταχυδρομειο (μου εχει τυχει παμπολες φορες).

Παντως τα τελευταια 1-2 χρονια εχει περιορισει αρκετα το Royal Mail, ισως γιατι παρατηρηθηκαν περιστατικα απωλειων ή/και καθυστερησεων. Στελνει με μια αλλη εταιρεια (δεν θυμαμαι το ονομα της) η οποια τα φερνει οδικως συνηθως Ελλαδα, τα παραδιδει στα ΕΛΤΑ και μετα τα ΕΛΤΑ σε εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς τι παίζει με ISS ; Διεθνεiς Υπηρεσiες & Συνδες ΕΠΕ ;
Είναι η δεύτερη φορά που περιμένω δέμα από amazon και αυτοί το προωθούν στο ταχυδρομείο.
Edit: Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση για ένα ακόμη

Ενώ άλλα δέματα έρχονται με ELTA Courier.

Εφόσον η παράδοση είναι για τη διεύθυνση που έχεις ορίσει, δεν πρέπει να τα παραδίδουν εκεί ;
Την πρώτη φορά το αγνόησα γιατί είχε καθυστερήσει 15 ημέρες η παράδοση και η amazon έστειλε τα πράγματα ξανά.

Γιατί μου φαίνεται λίγο λαμογιέν η φάση ;

 

Επεξ/σία από Highlander
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Highlander είπε

Ξέρει κανείς τι παίζει με ISS ; Διεθνεiς Υπηρεσiες & Συνδες ΕΠΕ ;
Είναι η δεύτερη φορά που περιμένω δέμα από amazon και αυτοί το προωθούν στο ταχυδρομείο.
Edit: Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση για ένα ακόμη

Ενώ άλλα δέματα έρχονται με ELTA Courier.

Εφόσον η παράδοση είναι για τη διεύθυνση που έχεις ορίσει, δεν πρέπει να τα παραδίδουν εκεί ;
Την πρώτη φορά το αγνόησα γιατί είχε καθυστερήσει 15 ημέρες η παράδοση και η amazon έστειλε τα πράγματα ξανά.

Γιατί μου φαίνεται λίγο λαμογιέν η φάση ;

Σε άλλα θέματα στο φορουμ ακούγονται τα χειρότερα για την ISS, βασικά για τον χρόνο παράδοσης. Αν έχω καταλάβει καλά, όταν η αποστολή γίνεται με i-parcel (φθηνή UPS) τότε η συνεργασία έχει ότι το παραλαμβάνει η ISS και το πρωθεί αυτή στα ΕΛΤΑ για παράδοση. 

Έχω σε εκκρεμότητα παραγγελία από amazon που έχει φύγει με i-parcel, έφυγε από Αγγλία 18/01 και ακόμα περιμένω. Υποτίθεται ότι άυριο θα έπρεπε να παραλάβω αλλά χλωμό το κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...