Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν με καποιες από τις παραπάνω επιλογες δε θα πλήρωνα τελωνείο...ειναι απο το gearbest...σε μικρά πράγματα δεν έχει priority lone

Screenshot_20180115-213216.png

Screenshot_20180115-213253.png

Μεγαλύτερη πιθανότητα να μην πληρώσεις είναι το belgium registered αλλά και πάλι έχει ρίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gusdevelopers είπε

Μεγαλύτερη πιθανότητα να μην πληρώσεις είναι το belgium registered αλλά και πάλι έχει ρίσκο 

κάτι είχα διαβάσει οπότε δε θα το ρισκάρω..εχω είμαι σχετικά καινούργιος σε αγορές από το εξωτερικό...εχω παραγγείλει ξανά αλλά από μεγάλη εταιρεία...τωρα όσο αφορά από Κίνα ποτε...πληρωμη πως είναι καλύτερα να γίνεται με κάρτα η με PayPal???να αγοράζεις πράγματα μικρής αξίας που δεν έχουν priority line?

Επεξ/σία από geoge xperria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

κάτι είχα διαβάσει οπότε δε θα το ρισκάρω..εχω είμαι σχετικά καινούργιος σε αγορές από το εξωτερικό...εχω παραγγείλει ξανά αλλά από μεγάλη εταιρεία...τωρα όσο αφορά από Κίνα ποτε...πληρωμη πως είναι καλύτερα να γίνεται με κάρτα η με PayPal???να αγοράζεις πράγματα μικρής αξίας που δεν έχουν priority line?

Ναι ειναι καλύτερα με PayPal και ναι αγόρασε άφοβα φθηνά πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gusdevelopers είπε

Ναι ειναι καλύτερα με PayPal και ναι αγόρασε άφοβα φθηνά πράγματα 

σε ευχαριστώ πολύ στην PayPal..εχω ενα θεμα θέλω να αλλάξω το όνομα και δε με αφήνει και μου λέει μόνο να ανεβάσω φωτογραφία το δίπλωμα αν δε κάνω λάθος..γνωριζεις κάτι σχετικά με Αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geoge xperria είπε

κάτι είχα διαβάσει οπότε δε θα το ρισκάρω..εχω είμαι σχετικά καινούργιος σε αγορές από το εξωτερικό...εχω παραγγείλει ξανά αλλά από μεγάλη εταιρεία...τωρα όσο αφορά από Κίνα ποτε...πληρωμη πως είναι καλύτερα να γίνεται με κάρτα η με PayPal???να αγοράζεις πράγματα μικρής αξίας που δεν έχουν priority line?

 

22 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

σε ευχαριστώ πολύ στην PayPal..εχω ενα θεμα θέλω να αλλάξω το όνομα και δε με αφήνει και μου λέει μόνο να ανεβάσω φωτογραφία το δίπλωμα αν δε κάνω λάθος..γνωριζεις κάτι σχετικά με Αυτό?

Διαβασε το παρακατω 

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

και τις τελευταίες 10-15 σελίδες απο το παρακατω

http://www.insomnia.gr/forums/topic/165639-paypal/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geoge xperria είπε

σε ευχαριστώ πολύ στην PayPal..εχω ενα θεμα θέλω να αλλάξω το όνομα και δε με αφήνει και μου λέει μόνο να ανεβάσω φωτογραφία το δίπλωμα αν δε κάνω λάθος..γνωριζεις κάτι σχετικά με Αυτό?

Βαλε την ερωτηση στο παυπαλ, γιατι εδω χαλαμε το θεμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τα φώτα σας ή και προτάσεις αντιμετώπισης για την περίπτωση αποφυγής τελωνείου στο εξής θέμα:

Αγορά tablet από Gearbest τον 11/2016. Παρουσίασε πρόβλημα και έφυγε τον 8/2017 για επισκευή. Το Gearbest το έστειλε επισκευασμένο (δυστυχώς με POST NL) και κάποια στιγμή βρέθηκε στο τελωνείο όπου και παραμένει , με τους τελωνειακούς να ζητούν να τους προσκομίσω έγγραφα αγοράς ή απόδειξη των ΕΛΤΑ ότι είχε περάσει από τελωνείο!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο ολη η αλληλογραφία οτι το στελνεις tablet για επισκευη, την αποδειξη οτι το εστειλες, η αλληλογραφία οτι στο φτιάξανε και στο στειλανε και screenshots απο την καινουργια αποστολή. Ολα αυτα σε μια ομορφη ηλεκτρονικη επιστολή (pdf ή doc) και οχι χύμα εικονες και screenshots. Ετσι ισως στο περάσουν. 

Κανονικά (εχε το κατα νου για το μελλον) πρεπει πριν το στειλεις να συμπληρώσεις ενα ειδικό χαρτί στα ελτα (δε θυμάμαι τωρα πως λεγεται) οποτε το στελνεις για επισκευή και οταν γυρίσει στελνεις και αυτό το χαρτί και περνάει. 

Βέβαια δεν ξερω (ουτε θελω να φανταστώ) τι γινεται αν στειλεις το μοντελο Α σε sn X και η εταιρεία σου στειλει καινουργιο (αντικατασταση) μοντελο Β με sn Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σχετικά με το ειδικό χαρτί, τα ΕΛΤΑ δε δίνουν αντίγραφο για τον πελάτη και έτσι τους έδωσα τον αριθμό αποστολής στο εξωτερικό καθώς και το υποκατάστημα που το παρέδωσα έτσι ώστε να πάρουν το χαρτί εξαγωγής ενδουπηρεσιακά. Παρόλα αυτά δεν ασχολήθηκαν καθόλου με αυτό και ζήτησαν (αν είναι ποτέ δυνατόν) την απόδειξη των ΕΛΤΑ ότι είχε περάσει τελωνείο όταν είχε εισαχθεί!!! Λες και αν υπήρχε απόδειξη θα την είχα κρατήσει από το 2016 που είχε αγοραστεί. Το μεγαλύτερο λάθος που έκανα όμως είναι το ότι το έστειλα στην Κίνα με το δικό του κουτί που είχα κρατήσει και με αυτό φαντάζομαι ότι επιστράφηκε. Δεν έχω ιδέα αν το επισκεύασαν ή το αντικατέστησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση στα γρήγορα, πλέον υπάρχει κάποιο site (banggood, gearbest, geekbuying) για να πάρουμε κινητό χωρίς δασμούς ή αναγκαστικά από Ελλάδα; Συγκεκριμένα κοιτάω από geekbuying αλλά δεν βλέπω κάποια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει παραγγελια απο amazon.de μεσω υπηρεσιας προωθησης  για την αποστολη του στην ελλαδα.το θεμα ειναι οτι εχει κολλησει στο Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ.πηρα τηλεφωνο χωρις να το σηκωσει κανεις.βεβαια θα δοκιμασω και αυριο αλλα ειναι κατι το φυσιολογικο να εχει κολλησει απο τις 12/01 εκει;

 

1234.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μπορει να πάρει ακομα περισσότερες μέρες. 

Και να πάρεις τηλεφωνο τι θα κερδίσεις; Θα πάει καποιος να ανοιγει σάκους να βρει το δέμα σου; Μετα τις 10 ημέρες αρχίζεις να ψάχνεις και να τηλεφωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες έκανα τη Δευτέρα ένα έμβασμα για εξωτερικό. χθες έβλεπα ότι εκκρεμεί και σήμερα βλέπω τα χρήματα εστάλησαν επιτυχώς στην τράπεζα εξωτερικού. αυτό σημαίνει ότι ο παραλήπτης τα βλέπει ήδη στο λογαριασμό του, ή χρειάζεται και επεξεργασία από την παραλήπτρια τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεμα εφυγε απο Αμερικη 8/1 εφτασε Ελλαδα 10/1. Το οτι εκανε 2 μερες να ερθει απο Αμερικη και εδω και 7 μερες το εχουν αεροδρομιο μπορει να με τρελανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lak10 είπε

δεμα εφυγε απο Αμερικη 8/1 εφτασε Ελλαδα 10/1. Το οτι εκανε 2 μερες να ερθει απο Αμερικη και εδω και 7 μερες το εχουν αεροδρομιο μπορει να με τρελανει

Μακάρι να μέναμε Λειψία...

 

R2a8Dh9.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...