Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να αγορασω ενα φιλτρο για την σκουπα που εχω. Εχω ψαξει για αυθεντικα στην Ελλαδα, αλλα δεν βρισκω διαθεσιμα. Το μοναδικο που βρηκα και να στελνει Ελλαδα ειναι απο amazon.uk το συκγεκριμενο : https://www.amazon.co.uk/Zhuhaixmy-Exhaust-Sponges-Philips-Cleaner/dp/B06WP63G9B/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1515863636&sr=8-1-fkmr0&keywords=Zhuhaixmy+HEPA+Exhaust+Filter+Net%2B3PCS+Sponges+for+Philips+Vacuum+Cleaner+FC8471%2F8632%2F8470

 

Το θεμα ειναι ( και απο τυχη το ελεγξα λογω ονοματος.. ) οτι το μαγαζι ειναι απο Κινα. Θα ερθει απεθειας απο Κινα στην Ελλαδα ή θα παει πρωτα Αγγλια; Θα εχω θεμα με το τελωνειο; Συμφωνα με το xe.com ειδα οτι βγαινει στα 16.5 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Με ποια ακριβως μεταφορικη θα ερθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Θελω να αγορασω ενα φιλτρο για την σκουπα που εχω. Εχω ψαξει για αυθεντικα στην Ελλαδα, αλλα δεν βρισκω διαθεσιμα. Το μοναδικο που βρηκα και να στελνει Ελλαδα ειναι απο amazon.uk το συκγεκριμενο : https://www.amazon.co.uk/Zhuhaixmy-Exhaust-Sponges-Philips-Cleaner/dp/B06WP63G9B/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1515863636&sr=8-1-fkmr0&keywords=Zhuhaixmy+HEPA+Exhaust+Filter+Net%2B3PCS+Sponges+for+Philips+Vacuum+Cleaner+FC8471%2F8632%2F8470

Το θεμα ειναι ( και απο τυχη το ελεγξα λογω ονοματος.. ) οτι το μαγαζι ειναι απο Κινα. Θα ερθει απεθειας απο Κινα στην Ελλαδα ή θα παει πρωτα Αγγλια; Θα εχω θεμα με το τελωνειο; Συμφωνα με το xe.com ειδα οτι βγαινει στα 16.5 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Με ποια ακριβως μεταφορικη θα ερθει;

Υπάρχει και στο γερμανικό από τον ίδιο πωλητή και το στέλνει και στις 2 περιπτώσεις από Κίνα.

Εάν παραγγείλεις μια συσκευασία είσαι μέσα στο όριο της ατέλειας. Στέλνει με standard delivery που σημαίνει ταχυδρομείο.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aldon είπε

υπάρχει πλέον όριο για να μην πληρώσουμε τελωνείο; για αγορές θηκών από gearbest κόστους 5-10 ευρώ θα έχω θέμα; 

Όχι για τόσο λίγο πόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aldon είπε

υπάρχει πλέον όριο για να μην πληρώσουμε τελωνείο; για αγορές θηκών από gearbest κόστους 5-10 ευρώ θα έχω θέμα; 

Η ατέλεια για εισαγωγές από τρίτες χώρες μέχρι αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλιση) 22€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gusdevelopers είπε

Όχι για τόσο λίγο πόσο 

 

13 λεπτά πριν, makfil είπε

Η ατέλεια για εισαγωγές από τρίτες χώρες μέχρι αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλιση) 22€

 

σας ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2018 στις 10:28 ΜΜ, makfil είπε

Μπορείς να μας δώσεις κάποια από τα στοιχεία που στηρίζεις αυτή τη βεβαιότητα;

Αντίθετα, από τον ΙΟΥΝ, που άλλαξε η κατάσταση με το τελωνείο, λέγαμε ότι οι κινέζοι θα βρουν τρόπους να ξεπεράσουν το πρόβλημα, δόθηκαν κάποιες λύσεις που αποδείχτηκαν μαιμού, σήμερα λειτουργεί μόνο μια μέθοδος και δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει, και το σημαντικότερο, συνηθίσαμε στην ιδέα ότι πληρώνουμε κανονικά τα έξοδα εκτελωνισμού.

Μιλάς για αποθήκες κλπ χωρίς να σκέφτεσαι αν είναι εύκολο να το κάνουν (αν ήταν θα το είχαν κάνει όλα τα κινεζομάγαζα, όχι τώρα αλλά χρόνια πριν).

Από την άλλη, σε χρόνο ρεκόρ για γραφειοκρατικούς μηχανισμούς, το Συμβούλιο υπουργών ενέκρινε τη νέα νομοθεσία που αλλάζει τα πάντα στο θέμα που μας ενδιαφέρει (κατάργηση της ατέλειας και ψηφιακή πλατφόρμα για την είσπραξη του ΦΠΑ).

 

Δεν μιλησε κανεις για βεβαιοτητα. Εκτιμησεις κανουμε.

Διαβαστε εδω ενα σημερινο αρθρο. Οχι απολυτα ειδικο για εμας. αλλα σιγουρα όχι και άσχετο. Και σιγουρα πανω σε οσα συζητουμε...

Ουσιαστικα μαινεται ενας ακηρυχτος πολεμος μεταξυ ΕΕ & ΗΠΑ, με την Κινα. Η Κινα ομως ειναι πλεον παγκοσμια υπερδυναμη, και δεν μπορει να την παραγκωνισει ή αγνοησει κανεις. Είναι σαν να λες 'θα αγνοησω την Αμερικη'. Απλα ΔΕΝ γινεται. Προσπαθεις ισως σαν χωρα ή ένωση κρατων, να ισορροπησεις καπως την κατασταση. Δεν ζουμε παντως πριν απο 100 χρονια, οπου τα εθνη ηταν το καθενα περιχαρακωμενο στον εαυτο του. Πλεον 'φταρνιζεται' η Κινα, και 'κρυολογει' ο πλανητης...

----

Ο ακήρυχτος πόλεμος
http://www.naftemporiki.gr/story/1311518/o-akiruxtos-polemos

Αντιγραφω απο το αρθρο, και καλλιστα οπου μιλα για ΗΠΑ μπορειτε να βαλετε εσεις την ΕΕ...

"Η διαρροή των πληροφοριών θα μπορούσε να ήταν ένα μήνυμα του Πεκίνου προς την Ουάσιγκτον, ως αντίποινα της σκληρής ρητορικής του Τραμπ στο εμπόριο. Σε αυτήν τη σινο-αμερικανική διένεξη, το Πεκίνο έχει πολύ μεγαλύτερη ισχύ και διεθνή επιρροή απ’ ό,τι εννέα χρόνια πριν. Και διαμηνύει στην Ουάσιγκτον ότι δεν θα διστάσει να τη χρησιμοποιήσει εάν οι ΗΠΑ ανοίξουν εμπορικό μέτωπο, επιβάλλοντας δασμούς σε κινεζικά προϊόντα."

----

Μην υποτιματε λοιπον τι μπορει να κανει η Κινα, αν οι ξοφλημενοι της ΕΕ συνεχισουν να κουνουν τα δαχτυλο σαν ξεπεσμενοι αριστοκρατες...

Επεξ/σία από mindreader
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Δεν μιλησε κανεις για βεβαιοτητα. Εκτιμησεις κανουμε.

Διαβαστε εδω ενα σημερινο αρθρο. Οχι απολυτα ειδικο για εμας. αλλα σιγουρα όχι και άσχετο. Και σιγουρα πανω σε οσα συζητουμε...

Ουσιαστικα μαινεται ενας ακηρυχτος πολεμος μεταξυ ΕΕ & ΗΠΑ, με την Κινα. Η Κινα ομως ειναι πλεον παγκοσμια υπερδυναμη, και δεν μπορει να την παραγκωνισει ή αγνοησει κανεις. Είναι σαν να λες 'θα αγνοησω την Αμερικη'. Απλα ΔΕΝ γινεται. Προσπαθεις ισως σαν χωρα ή ένωση κρατων, να ισορροπησεις καπως την κατασταση. Δεν ζουμε παντως πριν απο 100 χρονια, οπου τα εθνη ηταν το καθενα περιχαρακωμενο στον εαυτο του. Πλεον 'φταρνιζεται' η Κινα, και 'κρυολογει' ο πλανητης...

----

Ο ακήρυχτος πόλεμος
http://www.naftemporiki.gr/story/1311518/o-akiruxtos-polemos

Αντιγραφω απο το αρθρο, και καλλιστα οπου μιλα για ΗΠΑ μπορειτε να βαλετε εσεις την ΕΕ...

"Η διαρροή των πληροφοριών θα μπορούσε να ήταν ένα μήνυμα του Πεκίνου προς την Ουάσιγκτον, ως αντίποινα της σκληρής ρητορικής του Τραμπ στο εμπόριο. Σε αυτήν τη σινο-αμερικανική διένεξη, το Πεκίνο έχει πολύ μεγαλύτερη ισχύ και διεθνή επιρροή απ’ ό,τι εννέα χρόνια πριν. Και διαμηνύει στην Ουάσιγκτον ότι δεν θα διστάσει να τη χρησιμοποιήσει εάν οι ΗΠΑ ανοίξουν εμπορικό μέτωπο, επιβάλλοντας δασμούς σε κινεζικά προϊόντα."

----

Μην υποτιματε λοιπον τι μπορει να κανει η Κινα, αν οι ξοφλημενοι της ΕΕ συνεχισουν να κουνουν τα δαχτυλο σαν ξεπεσμενοι αριστοκρατες...

Το "είμαι βέβαιος ότι ..." δεν σημαίνει βεβαιότητα;

Τώρα τα γυρίζεις;

Και ποια είναι η σχέση της συζήτησης για τον ΦΠΑ με τα ομόλογα που παραθέτεις σαν επιχείρημα;

Προσπάθεια ότι νάναι, απλά, για να γράψεις ένα post. Δεν γίνεται με αυτό τον τρόπο σοβαρή συζήτηση.

Τέλος από μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makfil είπε

Το "είμαι βέβαιος ότι ..." δεν σημαίνει βεβαιότητα;

Τώρα τα γυρίζεις;

Και ποια είναι η σχέση της συζήτησης για τον ΦΠΑ με τα ομόλογα που παραθέτεις σαν επιχείρημα;

Προσπάθεια ότι νάναι, απλά, για να γράψεις ένα post. Δεν γίνεται με αυτό τον τρόπο σοβαρή συζήτηση.

Τέλος από μένα. 

Tα 'ομολογα' προσεξες εσυ; Τα περι 'δασμων' και 'εμπορικου μετωπου' που λεει το αρθρο, δεν τα προσεξες;

Οκ, δεν εχει κανεις νομιζω διαθεση αντιπαραθεσης.

Προσωπικα πιστευω οτι η ΕΕ μοιαζει με τον Δον Κιχωτη που ετοιμαζεται να πολεμησει 'φανταστικους ανεμομυλους'...εχει την ψευδαισθηση δηλαδη, οτι μπορει να ορθωσει φραγμους με Κινα, στην εποχη μας...

Και νομιζω οτι για το φπα δεν εχει κανεις σωφρων ανθρωπος αντιρρηση. Αλλα το να βαραει το καθε Ελληνας τελωνης οτι του ρθει στο κεφαλι για δασμους, ε πάει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δείξει και να ελπιζουμε να ειναι προχωρινο τεχνικό προβλημα. Αλλιώς δε μας συμφέρει! 

Επισης πριν απο λιγο παρατηρησα οτι το gearbest επανεφερε το priority line και για μικρότερα προϊόντα (20 ευρω μεταφορικά) αλλά συνεχίζω να μην τους εμπιστευομαι. Υπομονη να δουμε τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα αγορά από amazon.de πριν 1 χρόνο  μια οθόνη που τώρα μου παρουσίασε θέμα. Επιστρέφεται αυτή τώρα στο αμαζον? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

Έχω ανοίξει θέμα και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν με καποιες από τις παραπάνω επιλογες δε θα πλήρωνα τελωνείο...ειναι απο το gearbest...σε μικρά πράγματα δεν έχει priority lone

Screenshot_20180115-213216.png

Screenshot_20180115-213253.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...