Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, roniri είπε

Αν δεν το παραλάβω καθόλου υπάρχει πρόβλημα?

για στατιστικους λόγους πες μας και απο ποιο μαγαζί έκανες παραγγελία (πχ aliexpress, gearbest, κλπ) και με ποιο τρόπο αποστολής (πχ china registered, postnl, κλπ).

Δυσκολα το μαγαζί θα δεχτεί επιστροφη πίσω και πίστωση (εστω μέρος του ποσου) και ειδικά για μικρά ποσα. Βεβαια δε χάνεις να ρωτήσεις. Παλιότερα (αρκετα χρόνια) πήρα ακριβουτσικο  ρολοι απο online μαγαζί και ζήτησα αποστολή με dhl (δεν ήξερα). Οταν εφτασε η ώρα του τελωνείου, συνεννοήθηκα με το μαγαζί, δε δέχτηκα την παραλαβή, το ρολοι γυρισε πίσω και μου το στείλανε πάλι με registred hk post (που τοτε σπάνια περνουσαν τελωνειο). Πλήρωσα μονο ένα πολύ μικρό ποσο για τα επιπλεον μεταφορικά. Ηταν εξαίρεση και οχι ο κανονας. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ψωνίσω πλεον απο αυτους, παρολο που θα ήθελα κάποια κομμάτια. 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, isay είπε

Εξαρτάται απο την τράπεζα σου ή τη revolut δεδομενου οτι παιζουν ελεγχοι ξεπλυματος χρηματος και Cc. Ρωτάς εκει και επιλεγεις αν θα κανεις το έμβασμα.

οκ ρώτησα και είμαι εντάξει με το όριο. κατα καιρούς διαβάζω για εμβάσματα ότι δε πήγαν ή δεν τα λάβανε κλπ. υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάει το έμβασμα, εφόσον είμαστε μέσα στο όριο και έχεις βάλει σωστά στοιχεία στη συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

ποιο είναι το όριο του εμβάσματος;

Το όριο εμβάσματος εξωτερικού απο Ελληνική τράπεζα είναι 1000 ευρω/μήνα/τράπεζα. Αυτο είναι συνολικό. Οχι 1000 ανα έμβασμα. Συνολικά το μήνα. Εκτός και αν έχεις δεχτεί στο λογαριασμό σου χρήματα απο το εξωτερικό οπότε μπορείς να στείλεις περισσότερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, spartak1 said:

Το όριο εμβάσματος εξωτερικού απο Ελληνική τράπεζα είναι 1000 ευρω/μήνα/τράπεζα. Αυτο είναι συνολικό. Οχι 1000 ανα έμβασμα. Συνολικά το μήνα. Εκτός και αν έχεις δεχτεί στο λογαριασμό σου χρήματα απο το εξωτερικό οπότε μπορείς να στείλεις περισσότερα

ή εκτός και αν έχει περισσότερους λογαριασμούς, όπως αναφέρεις έμμεσα στην αρχή.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isay είπε

για στατιστικους λόγους πες μας και απο ποιο μαγαζί έκανες παραγγελία (πχ aliexpress, gearbest, κλπ) και με ποιο τρόπο αποστολής (πχ china registered, postnl, κλπ).

Δυσκολα το μαγαζί θα δεχτεί επιστροφη πίσω και πίστωση (εστω μέρος του ποσου) και ειδικά για μικρά ποσα. Βεβαια δε χάνεις να ρωτήσεις. Παλιότερα (αρκετα χρόνια) πήρα ακριβουτσικο  ρολοι απο online μαγαζί και ζήτησα αποστολή με dhl (δεν ήξερα). Οταν εφτασε η ώρα του τελωνείου, συνεννοήθηκα με το μαγαζί, δε δέχτηκα την παραλαβή, το ρολοι γυρισε πίσω και μου το στείλανε πάλι με registred hk post (που τοτε σπάνια περνουσαν τελωνειο). Πλήρωσα μονο ένα πολύ μικρό ποσο για τα επιπλεον μεταφορικά. Ηταν εξαίρεση και οχι ο κανονας. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ψωνίσω πλεον απο αυτους, παρολο που θα ήθελα κάποια κομμάτια. 

Από aliexpress!!! Αμφιβάλλω αν θα ξανακάνω αγορά από έξω!! Μόνο ΕΕ και αν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, roniri είπε

Από aliexpress!!! Αμφιβάλλω αν θα ξανακάνω αγορά από έξω!! Μόνο ΕΕ και αν!!

 

To θεμα ειναι οτι υπαρχουν πραγματα υπαρχουν στην Κινα, και δεν υπαρχουν καν στην ΕΕ.

Πχ θηκες για κατι κινητα οχι διαδεδομενα, μονο Κινα υπαρχουν. Αλλος ελεγε σε αλλο νημα για κατι ειδικες βιδες που ηθελε για την δουλεια του.

Τα ψωνια απο Κινα δεν γινονται μονο για λογους οικονομιας, αλλα και γιατι καποια πραγματα υπαρχουν μονο εκει. Κακα τα ψεμματα, ολα εκει παραγονται...

Δεν λεω οτι εντος ΕΕ δεν υπαρχει μεγαλη γκαμα προιοντων. Αλλα πχ εγω ως απλος χρηστης, εχω πεσει πολλες φορες σε περιπτωσεις αντικειμενων, που απλα δεν τα διαθετει κανεις στην Ευρωπη. Φανταζομαι οτι αλλοι πιο ψαγμενοι απο εμενα, θα εχουν ακομη μεγαλυτερο προβλημα. Μιλω βεβαια για πωλησεις λιανικης. Αλλιως σε χονδρικη, ολο και καποιος θα φερνει οτι θες στην Ευρωπη. Αλλα μαλλον αυτο ΔΕΝ θελουν εδω στας Ευρωπας. Σου λεει να ψωνιζεις χωρις μεσαζοντες; Οοχχχιιιι... Νταβάς και σε αυτο. Να πληρωσεις να ζησουν και καμια δεκαρια νοματαιοι απο εσενα, οχι αγορες απευθειας απο Κινα...

Ειμαι βεβαιος ομως, οτι η Κινα δεν θα αφησει την κατασταση ετσι απλα οπως τα σχεδιαζουν οι ευρωπαιοι καρεκλοκενταυροι. Πιστευω ειναι θεμα χρονου να παρει την κατασταση στα χερια της, ειτε με συμφωνιες, ειτε με αποθηκες, ειτε με οικονομικα αντιμετρα. Και τοτε να δουμε ποση μαγκια και ξεπερασμενο προσταυτετισμο θα πουλησει η ΕΕ στην Κινα...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ειμαι βεβαιος ομως, οτι η Κινα δεν θα αφησει την κατασταση ετσι απλα οπως τα σχεδιαζουν οι ευρωπαιοι καρεκλοκενταυροι. Πιστευω ειναι θεμα χρονου να παρει την κατασταση στα χερια της, ειτε με συμφωνιες, ειτε με αποθηκες, ειτε με οικονομικα αντιμετρα. Και τοτε να δουμε ποση μαγκια και ξεπερασμενο προσταυτετισμο θα πουλησει η ΕΕ στην Κινα...

Μπορείς να μας δώσεις κάποια από τα στοιχεία που στηρίζεις αυτή τη βεβαιότητα;

Αντίθετα, από τον ΙΟΥΝ, που άλλαξε η κατάσταση με το τελωνείο, λέγαμε ότι οι κινέζοι θα βρουν τρόπους να ξεπεράσουν το πρόβλημα, δόθηκαν κάποιες λύσεις που αποδείχτηκαν μαιμού, σήμερα λειτουργεί μόνο μια μέθοδος και δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει, και το σημαντικότερο, συνηθίσαμε στην ιδέα ότι πληρώνουμε κανονικά τα έξοδα εκτελωνισμού.

Μιλάς για αποθήκες κλπ χωρίς να σκέφτεσαι αν είναι εύκολο να το κάνουν (αν ήταν θα το είχαν κάνει όλα τα κινεζομάγαζα, όχι τώρα αλλά χρόνια πριν).

Από την άλλη, σε χρόνο ρεκόρ για γραφειοκρατικούς μηχανισμούς, το Συμβούλιο υπουργών ενέκρινε τη νέα νομοθεσία που αλλάζει τα πάντα στο θέμα που μας ενδιαφέρει (κατάργηση της ατέλειας και ψηφιακή πλατφόρμα για την είσπραξη του ΦΠΑ).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ntokntok1197 είπε

Ποιά είναι ακριβώς η νέα νομοθεσία;

Την έχω περιγράψει σε προηγούμενα posts και, σε γενικές γραμμές, διάβασε το δελτίο τύπου της ΕΕ 5/12/2017

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα κάτι μικρά τσιπακια τα οποία έχω βάλει να μου τα στείλουν με EMS. Εγώ την πληρωμή την έκανα με Western union όμως. Είναι έμπιστη εταιρεία εχω ξανά ψωνίσει από εκεί και δεν είχα κανένα θέμα. Αν στο τελωνείο ζητήσουν απόδειξη θα δεχτούν το αντίγραφο που έχω από την Western union; 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μεταφορικά είναι 30 δολλάρια και η αξία των αντικειμένων είναι 220 ευρώ. Επειδή όμως είναι τσιπακια μικρά δεν ξέρω αν θα δώσουν βάση. Ο Κινέζος έγραψε πάνω 20 δολλάρια.

Επεξ/σία από JohnHacked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι το τι δήλωσε ο κινέζος στο αυτοκόλλητο (έτσι κι αλλιώς οι τελωνειακοί γνωρίζουν ότι οι δηλωμένες αξίες είναι υπερβολικά υποτιμημένες), αλλά ότι έρχεται με EMS, δηλαδή την courier των εθνικών ταχυδρομείων και το πιθανότερο είναι ότι θα ελεγχθεί στο τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...