Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, isay είπε

Είναι εκείνο το κινητό απο το geekbuying που σου λεγαμε να το πάρεις απο αλλου; Καλα θυμαμαι;

Σε καθε περιπτωση, αρχικά σταμάτα να το κοιτας απο το track17 και αρχισε να το κοιτάς απο τα ΕΛΤΑ

http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Απο εκει και πέρα, το δέμα σταμάτησε τελωνειο και περιμενουν απο εσενα να τους στειλεις αποδεικτικά (τραπεζα, αποδειξη, κπ) για την πραγματική αξία CIF που το αγόρασες. Μολις το κάνεις θα σου βγάλουν την ταρίφα ( κάπου 45 ευρω) που θα πληρώσεις στο ταχυδρομείο όταν παραλάβεις. Για την ακριβή διαδικασία, δες τις τελευταίες 5-10 σελίδες που άλλα γράφτηκε αρκετές φορες, τι στέλνεις και που. 

Δυστυχώς αυτό είναι !!!!! 

Το geekbuying μου έστειλε COMMERCIAL INVOICE με ΤΟΤΑL VALUE 20,00USD.  Και καλά...... Θα περάσει λέτε ή θα ζητήσουν και PAYPAL??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

To Β&Η δίνει τελική τιμή, με φόρους και τελωνείο.

Άκυρο, το κατήργησαν για Ελλάδα. Νομίζω λογικό ήταν ότι θα είχες θέμα.

Όταν τα παρήγγειλα εγώ μου έδινε το σύστημα τους 2 δυνατότητες ,

να διαλέξω UPS courier με 120$ μεταφορικά + 411$ πληρωμένους δασμούς και εκτελωνισμό ή την "ακατανόμαστη" με 55$ μεταφορικά + δασμούς και εκτελωνισμό σε αυτούς.

Έχω την εντύπωση πως με φώτισε ο Θεός και διάλεξα την "ακατανόμαστη" γιατί με την UPS και με πληρωμένα τα λοιπά , θάχα τώρα μεγαλύτερο πρόβλημα.

Επεξ/σία από kioann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, anna2004 είπε

Δυστυχώς αυτό είναι !!!!! 

Το geekbuying μου έστειλε COMMERCIAL INVOICE με ΤΟΤΑL VALUE 20,00USD.  Και καλά...... Θα περάσει λέτε ή θα ζητήσουν και PAYPAL??????

Ξέχνα το, οι "τελώνες" δεν ειναι βλάκες και μην το προκαλείς γιατί θα σου κάτσουν καμια τιμή Ελλάδας και θα τρεχεις μήνες να βγάλεις άκρη. 

Επισης δε θα το δεχτουν, οποτε αντίγραφο απο το paypal 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, anna2004 είπε

Δυστυχώς αυτό είναι !!!!! 

Το geekbuying μου έστειλε COMMERCIAL INVOICE με ΤΟΤΑL VALUE 20,00USD.  Και καλά...... Θα περάσει λέτε ή θα ζητήσουν και PAYPAL??????

Για να το σταματήσουν στο τελωνείο, όπως καταλαβαίνεις δεν ψήνονται ότι το ΤΟΤΑL VALUE 20,00USD είναι αληθινό και έτσι σου ζητάν να προσκομίσεις αποδεικτικό.

Στείλε αντίγραφο από paypal και πλήρωσε αυτό που αναλογεί γιατί όπως σου γράφει και ο @isay θα σου κάτσουν ό,τι γουστάρουν και μάλλον θα είναι περισσότερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, isay είπε

Ξέχνα το, οι "τελώνες" δεν ειναι βλάκες και μην το προκαλείς γιατί θα σου κάτσουν καμια τιμή Ελλάδας και θα τρεχεις μήνες να βγάλεις άκρη. 

Επισης δε θα το δεχτουν, οποτε αντίγραφο απο το paypal 

Σ'ευχαριστώ πολύ που απασχολήθηκες με την περίπτωσή μου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pavloa είπε

Αγορά  αξίας 7 ευρώ απο ebay  8 Οκτωβρίου  και προβλεπόμενη παραλαβή 9 Δεκεμβρίου

Δεν έχω παραλάβει ακόμη.. Να επικοινωνήσω με τον πωλητή ή να περιμένω?

Και αγορά 10 Δεκεμβρίου προβλεπόμενη παραλαβή 14-20 Δεκεμβρίου ακόμη δεν παρέλαβα.

Αυτό είναι φρέσκο ακόμη, να περίμένω ή επικοινωνήσω με τον πωλητή

Για πείτε τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, satfoxy είπε

Να περιμενεις.Δεν φταιν οι Κινεζοι η  αλλοι.Οτι γινετε γινετε μονο απο εδω στην Ελλαδα.

Οκ..θα περιμένω ,  άντε να δω πότε θα παραλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για βοηθείστε λίγο και εδώ όποιος γνωρίζει! Παρήγγειλα κινητό από Κίνα! Σταμάτησε τελωνείο και ζητάω απόδειξη. Μίλησα με την εταιρεία και μου έστειλαν μια με 23 δολάρια. Την έστειλα στο τελωνείο και δεν έγινε αποδεκτή και ζητάνε printscreen το προϊόν με την τιμή. Τι κάνω? Αν πω στην εταιρεία να το στείλουν πίσω θα δώσουν πίσω τα χρήματα? Και τι Πόσο θα κρατήσουν αυτοί για τα πήγαινε έλα  του δέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα! πρόκειται να κάνω μια παραγγελία από Ολλανδία μέσω κατάθεσης σε τράπεζα, κι αυτοί μου δινουν το iban και το bic κλπ. Μπορώ να κάνω τη μεταφορά από ελληνική τράπεζα ή να το κάνω μέσω revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, roniri είπε

Παιδιά για βοηθείστε λίγο και εδώ όποιος γνωρίζει! Παρήγγειλα κινητό από Κίνα! Σταμάτησε τελωνείο και ζητάω απόδειξη. Μίλησα με την εταιρεία και μου έστειλαν μια με 23 δολάρια. Την έστειλα στο τελωνείο και δεν έγινε αποδεκτή και ζητάνε printscreen το προϊόν με την τιμή. Τι κάνω? Αν πω στην εταιρεία να το στείλουν πίσω θα δώσουν πίσω τα χρήματα? Και τι Πόσο θα κρατήσουν αυτοί για τα πήγαινε έλα  του δέματος?

Έχεις την απόδειξε είτε από το paypal είτε από τη κάρτα.

Είναι σίγουρο ότι δεν δέχονται το "τιμολόγιο" οποιουδήποτε κινέζου αφού γνωρίζουν την υποτιμολόγηση. Νομίζω ότι χειροτέρεψες την κατάσταση στέλνοντας το "τιμολόγιο" των $23.

Εάν δεχτεί ο πωλητής (μάλλον δύσκολο) να επιστραφεί το κινητό και να σου επιστρέψει (μάλλον λιγότερα) χρήματα, μην το παραλάβεις. Το ρίσκο, βέβαια, είναι δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makfil είπε

Έχεις την απόδειξε είτε από το paypal είτε από τη κάρτα.

Είναι σίγουρο ότι δεν δέχονται το "τιμολόγιο" οποιουδήποτε κινέζου αφού γνωρίζουν την υποτιμολόγηση. Νομίζω ότι χειροτέρεψες την κατάσταση στέλνοντας το "τιμολόγιο" των $23.

Εάν δεχτεί ο πωλητής (μάλλον δύσκολο) να επιστραφεί το κινητό και να σου επιστρέψει (μάλλον λιγότερα) χρήματα, μην το παραλάβεις. Το ρίσκο, βέβαια, είναι δικό σου.

Αν δεν το παραλάβω καθόλου υπάρχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gsisr είπε

καλημέρα! πρόκειται να κάνω μια παραγγελία από Ολλανδία μέσω κατάθεσης σε τράπεζα, κι αυτοί μου δινουν το iban και το bic κλπ. Μπορώ να κάνω τη μεταφορά από ελληνική τράπεζα ή να το κάνω μέσω revolut?

Μπορείς να κάνεις μεταφορά, εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι στο όριο του εμβάσματος, αλλά δεν θα έχεις καμία προστασία εάν κάτι πάει στραβά. Γι' αυτό πληρώνουμε με paypal. Μπορείς να πληρώσεις και με Revolut.

Απλά, χάνεις τα λεφτά σου.

4 λεπτά πριν, roniri είπε

Αν δεν το παραλάβω καθόλου υπάρχει πρόβλημα?

Απλά, χάνεις τα λεφτά σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gsisr είπε

ποιο είναι το όριο του εμβάσματος;

Εξαρτάται απο την τράπεζα σου ή τη revolut δεδομενου οτι παιζουν ελεγχοι ξεπλυματος χρηματος και Cc. Ρωτάς εκει και επιλεγεις αν θα κανεις το έμβασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...