Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kioann είπε

Σήμερα ενημερώθηκα απο την DHL ότι σε δέμα που έρχονταν με dhl express απο Αμερική απο το B&H και περιείχε 40 φιλμς , δεν μπορουσα να τα εισάγω σαν ιδιώτης επειδή "ήταν πολλά" είπε η κοπέλα.

Μου πρότεινε δε , επειδή δεν είμαι επαγγελματίας (αλλά ερασιτέχνης - ιδιώτης) να κανω έναρξη επιχείρησης στην εφορία (κάτι για ΕΟΡ έλεγε ... δεν έδωσα και πολύ βάση).

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε π....η μου τώρα , να κλάψω ή να γελάσω !!!

αυτα στα ειπε στο τηλεφωνο, η γραπτα? πες της να σου περασει εγγραφως απο που προβλεπεται κατι τετοιο. μιλαμε για αναλωσιμα, σαν τις σερβιετες που φοραει. αν ειναι, να τις αγοραζει 2-2 απο το σουπερμαρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, kioann είπε

Σήμερα ενημερώθηκα απο την DHL ότι σε δέμα που έρχονταν με dhl express απο Αμερική απο το B&H και περιείχε 40 φιλμς , δεν μπορουσα να τα εισάγω σαν ιδιώτης επειδή "ήταν πολλά" είπε η κοπέλα.

Μου πρότεινε δε , επειδή δεν είμαι επαγγελματίας (αλλά ερασιτέχνης - ιδιώτης) να κανω έναρξη επιχείρησης στην εφορία (κάτι για ΕΟΡ έλεγε ... δεν έδωσα και πολύ βάση).

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε π....η μου τώρα , να κλάψω ή να γελάσω !!!

Όντως ενδιαφέρουσα περίπτωση, να το παραδώσουν σε δικό σου ιδιώτη εκτελωνιστή άραγε δέχονται;

Μήπως να ρωτήσεις και σε κανένα γραφείο εκτελωνιστών εάν μπορούν να το αναλάβουν με κόστος κοντά σε αυτό της DHL που έτσι και αλλιώς είχες υπολογίσει να δώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kioann said:

Σήμερα ενημερώθηκα απο την DHL ότι σε δέμα που έρχονταν με dhl express απο Αμερική απο το B&H και περιείχε 40 φιλμς , δεν μπορουσα να τα εισάγω σαν ιδιώτης επειδή "ήταν πολλά" είπε η κοπέλα.

Μου πρότεινε δε , επειδή δεν είμαι επαγγελματίας (αλλά ερασιτέχνης - ιδιώτης) να κανω έναρξη επιχείρησης στην εφορία (κάτι για ΕΟΡ έλεγε ... δεν έδωσα και πολύ βάση).

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε π....η μου τώρα , να κλάψω ή να γελάσω !!!

Ποιός έκρινε ότι είναι πολλά; Η ίδια, ο εκτελωνιστής, ο τελωνειακός;

Ζήτησέ της το γραπτώς, τονίζοντάς της να σου επισημάνει το νόμο/οδηγία από πόσα και κάτω επιτρέπεται να αγοράσει εισάγει ιδιώτης.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να μιλούσα με εκτελωνιστή της DHL ,  με κάποιες κοπέλες στο τηλ.κέντρο (2103543390) των γραφείων τους στο τελωνείο ήταν (έχω και τα επίθετα τους).

Τίποτα ότι και αν τους έλεγα Χριστό δεν καταλάβαιναν , ντέ και καλά ότι είναι πολλά τα 40 φίλμ - ότι είμαι έμπορος ή ότι πρέπει να γίνω.

Και όλα αυτά γίναν ενώ ήμουν γνώστης ότι θα πληρώσω τα 155€ (δικά τους) + ΦΠΑ + Δασμούς , και καθόλα νόμιμα με την κανονική τιμή δηλωμένα απο το Β&Η.

Δεν ξέρω αν αυτο οφείλετε σε υπερβάλοντα μαλακία , υπερβάλοντα ζήλο , νομοθεσία (περίεργο μου φαίνεται) ή ψαρώνουν το κόσμο ότι θα έχουν μεγάλη ταλαιπωρία αν κατέβουν να το εκτελωνίσουν μόνοι τους.

Δεν είχα χρόνο ούτε να κατέβω στο τελωνείο αλλά ούτε και διάθεση πλέον να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και έτσι τους ενημέρωσα ότι δεν το παραλαμβάνω και να το στείλουν πίσω.

Μου είπαν πως πρέπει να γίνει recall απο τον αποστολέα τον ΄οποίο τον ενημέρωσα και θα το κάνει άμεσα μου είπε.

Μόλις παραλάβει το δέμα θα μου κάνει refund τα χρήματα στο paypal κρατώντας τα έξοδα των αποστολών ( πρέπει να ανοίξω case στο paypal ?).

Διάβαζα αρκετό καιρό συζητήσεις για το τι παίζετε με τα κούριερ στα τελωνεία αλλά έλεγα ότι και αυτοί ενα μαγαζί έχουν και πρέπει να πληρωθούν , δεν πίστευα ότι και σε μία καθ'ολα "καθαρή" και φυσιολογική συναλλαγή θα αντιμετώπιζα τέτοιο θέμα.

Μακριάάάάάά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι στα χρόνια που ασχολούμαι με τις αγορές από το εξωτερικό, δεν είχα ξαναδιαβάσει περίπτωση σαν αυτή που περιέγραψες στο πρωινό post σου αλλά και σ' αυτό το τελευταίο.

Είναι πρωτοφανής η τοποθέτηση της κοπέλας αυτής, ακόμη και αν δεχτούμε ότι εκπροσωπούσε την εταιρεία, που πολύ αμφιβάλλω, και έπραξες πολύ καλά που δεν παρέλαβες το δέμα.

Προτείνω να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά της DHL (εκτός Ελλάδας) και να αναφέρεις το θέμα. Πιστεύω ότι θα το ψάξουν και θα βρουν την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια παραγγελία με χαζοπράγματα από gearbest (αποθήκες Κίνα - θήκες κινητών, προστατευτικά τζαμάκια κτλ) συνολικού κόστους 15-20 ευρώ θα περάσουν από τελωνείο; να τα "σπάσω" σε 2-3 παραγγελίες για να είμαι πιο safe? 

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, kioann said:

Δεν πιστεύω να μιλούσα με εκτελωνιστή της DHL ,  με κάποιες κοπέλες στο τηλ.κέντρο (2103543390) των γραφείων τους στο τελωνείο ήταν (έχω και τα επίθετα τους).

Τίποτα ότι και αν τους έλεγα Χριστό δεν καταλάβαιναν , ντέ και καλά ότι είναι πολλά τα 40 φίλμ - ότι είμαι έμπορος ή ότι πρέπει να γίνω.

Και όλα αυτά γίναν ενώ ήμουν γνώστης ότι θα πληρώσω τα 155€ (δικά τους) + ΦΠΑ + Δασμούς , και καθόλα νόμιμα με την κανονική τιμή δηλωμένα απο το Β&Η.

Δεν ξέρω αν αυτο οφείλετε σε υπερβάλοντα μαλακία , υπερβάλοντα ζήλο , νομοθεσία (περίεργο μου φαίνεται) ή ψαρώνουν το κόσμο ότι θα έχουν μεγάλη ταλαιπωρία αν κατέβουν να το εκτελωνίσουν μόνοι τους.

Δεν είχα χρόνο ούτε να κατέβω στο τελωνείο αλλά ούτε και διάθεση πλέον να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και έτσι τους ενημέρωσα ότι δεν το παραλαμβάνω και να το στείλουν πίσω.

Μου είπαν πως πρέπει να γίνει recall απο τον αποστολέα τον ΄οποίο τον ενημέρωσα και θα το κάνει άμεσα μου είπε.

Μόλις παραλάβει το δέμα θα μου κάνει refund τα χρήματα στο paypal κρατώντας τα έξοδα των αποστολών ( πρέπει να ανοίξω case στο paypal ?).

Διάβαζα αρκετό καιρό συζητήσεις για το τι παίζετε με τα κούριερ στα τελωνεία αλλά έλεγα ότι και αυτοί ενα μαγαζί έχουν και πρέπει να πληρωθούν , δεν πίστευα ότι και σε μία καθ'ολα "καθαρή" και φυσιολογική συναλλαγή θα αντιμετώπιζα τέτοιο θέμα.

Μακριάάάάάά

Σε γενικότερο πλαίσιο, έπραξες σωστά που δεν αποδέχθηκες το δέμα. Σε ειδικότερο πλαίσιο, εγώ στη θέση σου θα το τραβούσα όσο δεν πάει, because f*ck logic.

Κατ' αρχάς, μιλάμε για αναλώσιμα. Αν αγόραζες μια κατοστάδα άδεια dvd-r θα σου έλεγαν και πάλι ότι «είναι πολλά, κάνε έναρξη»;

Κατά δεύτερον, τι πάει να πει «είναι πολλά» και ποιός θα κρίνει τις ανάγκες του καθενός μας; Γουστάρω αύριο να αγοράσω 30 τηλεοράσεις, είτε γιατί μου περισσεύουν είτε γιατί έχω μεγάλο σπίτι είτε γιατί έχω 30 κονσόλες και θέλω μια τηλεόραση για την καθεμία. Τι λόγος πέφτει στον οποιοδήποτε -ιδιωτικό ή δημόσιο- υπάλληλο που θα του δώσω και αναφορά, όταν μάλιστα πληρώνω τα ανάλογα ΦΠΑ/δασμούς/τέλη;

Για μένα -για χάρη της community και για να λύσεις την απορία σου (αν σε ενδιαφέρει να τη λύσεις)- πρέπει να στείλεις ένα e-mail που να τους ζητάς τα ρέστα σε αυστηρό ύφος. Του τύπου «έχω τη βάπτιση της κόρης μου και τώρα δεν έχω φιλμ να κάνω τη δουλειά μου», όπου θα ζητάς να σου αναφέρουν αναλυτικά τη σχετική νομοθεσία. Και φυσικά να μας ενημερώσεις. :)

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not exactly true

Αν εσυ αγορασεις 30 τηλεορασεις ή κονσολες δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι ειναι για προσωπικη χρηση :P

Η "υπερβολή" μονο μπουμερανγκ μπορει να σου γυρισει. Οταν αγοραζεις μεγαλες ποσοτητες απο καταναλωτικα αγαθα, ιδιως το ιδιο αντικειμενο πολλες φορες, υπαρχει παντα το ενδεχομενο και η πιθανοτητα (για να μην πω η βεβαιοτητα) οτι το κανεις για εμπορικους σκοπους.

Αν εγω αυριο το πρωι αγορασω 50 θηκες κινητων Iphone απο το ιντερνετ 99,99% τις θελω για να τις μεταπωλησω. Δεν εχω 50 κινητα και δεν προκειται κανεις να πιστεψει οτι εχω 50 κινητα. Ουτε οτι εχω μεγαλη παρεα και ψωνισα για ολους :P

Τετοιες "ομορφιες" θα εχουμε και οταν με το καλο βγει η Βρετανία από την ΕΕ, αν δεν καθοριστουν συγκεκριμενοι εμπορικοι οροι. Θα βαζεις παραγγελια 200-300 ευρω απο Sportsdirect (30+ κομμάτια ρουχα και παπουτσια) και ο τελωνειακός θα σου λεει οτι το κανεις για εμπορικους σκοπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
48 minutes ago, Sebu said:

Not exactly true

Αν εσυ αγορασεις 30 τηλεορασεις ή κονσολες δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι ειναι για προσωπικη χρηση :P

Η "υπερβολή" μονο μπουμερανγκ μπορει να σου γυρισει. Οταν αγοραζεις μεγαλες ποσοτητες απο καταναλωτικα αγαθα, ιδιως το ιδιο αντικειμενο πολλες φορες, υπαρχει παντα το ενδεχομενο και η πιθανοτητα (για να μην πω η βεβαιοτητα) οτι το κανεις για εμπορικους σκοπους.

Αν εγω αυριο το πρωι αγορασω 50 θηκες κινητων Iphone απο το ιντερνετ 99,99% τις θελω για να τις μεταπωλησω. Δεν εχω 50 κινητα και δεν προκειται κανεις να πιστεψει οτι εχω 50 κινητα. Ουτε οτι εχω μεγαλη παρεα και ψωνισα για ολους :P

Τετοιες "ομορφιες" θα εχουμε και οταν με το καλο βγει η Βρετανία από την ΕΕ, αν δεν καθοριστουν συγκεκριμενοι εμπορικοι οροι. Θα βαζεις παραγγελια 200-300 ευρω απο Sportsdirect (30+ κομμάτια ρουχα και παπουτσια) και ο τελωνειακός θα σου λεει οτι το κανεις για εμπορικους σκοπους.

Ψάχνω από χθες να βρω οδηγία ή νόμο που να αναφέρει από πόσα τεμάχια και πάνω συγκεκριμένου είδους μπορεί να εισάγει ιδιώτης. Δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρεις κάπου που να αναγράφεται κάτι σχετικό;

Έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για εισαγόμενο είδος πάνω στο οποίο ο φίλος θα πλήρωνε ΦΠΑ, δασμούς και τέλη, έτσι; Αν έκανε εισαγωγή σαν επαγγελματίας θα ζητούσε τιμολόγιο και θα απαλλασσόταν από το ΦΠΑ. Από τη στιγμή που το πληρώνει σημαίνει ότι το κάνει σαν ιδιώτης, δεν πέφτει λόγος στην κούριερ για ποιό λόγο «είναι πολλά» αυτά που παράγγειλε.

Μπορείς αύριο σαν ιδιώτης να πας στο Public και να αγοράσεις 30 τηλεοράσεις με απόδειξη λιανικής, πληρώνοντας τον αναλογούντα ΦΠΑ; Προφανώς και μπορείς. Γιατί να μην μπορείς να αγοράσεις 30 τηλεοράσεις από το Gearbest πληρώνοντας τον αναλογούντα ΦΠΑ (και τα υπόλοιπα τέλη παρέα);

Αλλά έστω ας υποθέσουμε ότι έτσι είναι (που δεν είναι, αλλά χάριν διαλόγου) όπως το λες: έστω ότι απαγορεύεται να εισάγεις «πολλά» σαν ιδιώτης. Πόσα είναι τα «πολλά»; Ποιός το κρίνει; 40 φωτογραφικά φιλμ, με 36 φωτογραφίες το καθένα, μας κάνουν 1440 φωτογραφίες, λιγότερες από όσες χωράει δηλαδή η 16άρα SD που έχω στη φωτογραφική τη δική μου, που είμαι ιδιώτης και όχι επαγγελματίας φωτογράφος ή έμπορος. Πώς έκρινε ο οποιοσδήποτε ότι είναι «πολλά»; Μην μου πεις «σιγά μην ξέρει ο υπάλληλος πόσες φωτογραφίες χωράει το κάθε φιλμ», για να έκρινε ότι είναι «πολλά» σημαίνει ότι έχει γνώση του αντικειμένου.

Και όχι, δεν πρόκειται να σου πει κανείς γιατί ψώνισες 30 μπλουζάκια εφόσον πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο σου εξηγω. Τον παραλογισμο της ελληνικης φορολογικης διοικησης. Ειχα διαβασει το ποστ του φιλου που ελεγε περι ΦΠΑ, δασμων και τελων. Ο φιλος ελεγε οτι "ηξερε οτι θα πληρωσει φορους και δασμους". Δεν αναφερει οτι του ειχε βγει το κουστουμι εκ των προτερων. Και γω αν παραγγειλω απο Gearbest ή Banggood ξερω οτι "διατρεχω τον κινδυνο να πληρωσω ΦΠΑ και τελη". Μπορει να συμβει μπορει και να μην συμβει.

Ενδέχεται η κοπέλα της DHL να μην είχε καταλάβει για τι προκειται. Καλυτερα ο φιλος να μιλησει απευθειας με το τελωνειο ή να βαλει δικο του εκτελωνιστη. Με την ελληνικη φορολογικη διοικηση δεν παιζεις. Μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος :P

 

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτο για υποχρεωση δηλωσης εισαγωγων/εξαγωγων αλλα σαφως αφορα μεγαλο υψος συναλλαγων. Δεν νομιζω ο φιλος να εμπιπτει εκει. Εκτος και αν τα 40 φιλμ ειναι ταινιες φιλμ  πολλων μετρων μαγνητικου/αξονικου τομογραφου  και κοστιζουν μερικες χιλιαδες ευρω.

https://europa.eu/youreurope/business/sell-abroad/import-export/report-imports-exports/index_el.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αυτο σου εξηγω. Τον παραλογισμο της ελληνικης φορολογικης διοικησης. Ειχα διαβασει το ποστ του φιλου που ελεγε περι ΦΠΑ, δασμων και τελων. Ο φιλος ελεγε οτι "ηξερε οτι θα πληρωσει φορους και δασμους". Δεν αναφερει οτι του ειχε βγει το κουστουμι εκ των προτερων. Και γω αν παραγγειλω απο Gearbest ή Banggood ξερω οτι "διατρεχω τον κινδυνο να πληρωσω ΦΠΑ και τελη". Μπορει να συμβει μπορει και να μην συμβει.

Ενδέχεται η κοπέλα της DHL να μην είχε καταλάβει για τι προκειται. Καλυτερα ο φιλος να μιλησει απευθειας με το τελωνειο ή να βαλει δικο του εκτελωνιστη. Με την ελληνικη φορολογικη διοικηση δεν παιζεις. Μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος :P

Μάλλον δεν διάβασες το τελευταίο post του kioann, στο οποίο περιγράφει αναλυτικά τι αποφάσισε να κάνει (και πολύ σωστά), δηλαδή επιστροφή του δέματος και συνεννόηση με το κατάστημα το οποίο αποδέχτηκε την επιστροφή των χρημάτων που πλήρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω απο Αγγλία μέσω ebay αν αγοράσω κάτι γύρω στα 150 € περνάει τελωνείο ;Δλδ θα πληρώσω κάτι έξτρα εδώ αμα το παραλάβω ;;  Ήξερα οτι δεν σταματάνε τελωνείο ότι έρχεται απο Ευρωπαϊκή ένωση αλλά τώρα μου ήρθε ενα πακέτο απο amazon Αγγλίας και είχε αυτοκόλητο "τελωνειακά ελεύθερο" που σημαίνει οτι πέρασε απο το τελωνείο...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Ρωτάς για αγορά "από Αγγλία μέσω ebay" χωρίς να διευκρινίζεις αν το αντικείμενο βρίσκεται στην Αγγλία ή σε τρίτη χώρα.

αναφέρει οτι αποστέλεται απο Αγγλία. Δεν γνωρίζω που βρίσκεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...