Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, makfil said:

Εξαρτάται και από την τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα και συγκεκριμένα αν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Είναι της εθνικής τράπεζας η cosmote prepaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν θυμάμαι καλά, από 15.9.17 χρεώνει προμήθεια, αλλά θα το ελέγξω για σιγουριά.

Edit

Ναι, χρεώνει 1% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Επομένως, υπολόγισε τη σημερινή ισοτιμία της Mastercard, πρόσθεσε την προμήθεια 1% και σύγκρινε το σύνολο με την ισοτιμία του paypal.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, makfil said:

Εάν θυμάμαι καλά, από 15.9.17 χρεώνει προμήθεια, αλλά θα το ελέγξω για σιγουριά.

Αν καταλαβαίνω καλά από αυτό εδώ https://imgur.com/a/IWcOg  η προμήθεια είναι 1%?

Οι χρεώσεις για όλες τις κάρτες της Εθνικής βρίσκονται εδώ: https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια και Τιμολόγιο Προϊόντων[1]/Κάρτες[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

Επεξ/σία από yiannisang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, makfil said:

Εάν θυμάμαι καλά, από 15.9.17 χρεώνει προμήθεια, αλλά θα το ελέγξω για σιγουριά.

Edit

Ναι, χρεώνει 1% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Επομένως, υπολόγισε τη σημερινή ισοτιμία της Mastercard, πρόσθεσε την προμήθεια 1% και σύγκρινε το σύνολο με την ισοτιμία του paypal.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ξέρετε αν το amazon.co.uk πέφτει μέσα στους χρόνους παράδοσης με expedited Delivery?

Πήρα δυο πραγματάκια με αρχική ημερομηνία παράδοσης 4/1 και τώρα απ ότι βλέπω το ένα λέει παράδοση αύριο(που αμφιβάλω, ακόμα Αγγλία είναι) και το άλλο απο Δευτέρα...

Είναι σύνηθες φαινόμενο να πέφτουν έξω στις προβλέψεις τους ή λόγω των εορτών συνέβη; (Για expedited delivery μιλάω πάντα, το απλό ξέρω πως κάνει κοντά στις 15 μέρες)

Τουλάχιστον μου κάναν δώρο τα μεταφορικά και έχω αυτό να με παρηγορεί μέχρι να φτάσουν :lol::lol:

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, aggelos87 said:

Γενικά ξέρετε αν το amazon.co.uk πέφτει μέσα στους χρόνους παράδοσης με expedited Delivery?

Πήρα δυο πραγματάκια με αρχική ημερομηνία παράδοσης 4/1 και τώρα απ ότι βλέπω το ένα λέει παράδοση αύριο(που αμφιβάλω, ακόμα Αγγλία είναι) και το άλλο απο Δευτέρα...

Είναι σύνηθες φαινόμενο να πέφτουν έξω στις προβλέψεις τους ή λόγω των εορτών συνέβη; (Για expedited delivery μιλάω πάντα, το απλό ξέρω πως κάνει κοντά στις 15 μέρες)

Τουλάχιστον μου κάναν δώρο τα μεταφορικά και έχω αυτό να με παρηγορεί μέχρι να φτάσουν :lol::lol:

Όσες φορές έχω παραγγείλει από amazon.co.uk με expedicted shipping έρχονται την ημέρα που λέει. Εκτός από μία φορά πριν λίγες μέρες που έλεγε ημερομηνία παράδοσης 28 δεκεμβρίου και ήρθε στις 24 δεκεμβρίου. Οπότε ναι με το expedicted ότι λέει ισχύει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎1‎/‎1‎/‎2018 στις 7:25 ΜΜ, Havik είπε

 

Επίσης είτε είμαι καλά ενημερωμένος είτε όχι ο ΦΠΑ είναι αποτυχία από πολλές απόψεις (δικαιότητα / ισότητα , εισπραξημότητα). :P

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1GS7JA.jpg

Όλοι οι έμμεσοι φόροι όπως είναι ο ΦΠΑ, είναι -εξ' ορισμού- άδικοι και απαράδεκτοι φόροι. Γιατί δεν λαμβάνουν υπόψη τη φοροδοτική ικανότητα και επιβαρύνουν αδιακρίτως πλούσιους και φτωχούς. Αποτυχία όμως δεν είναι σε καμία περίπτωση και μια χαρά εισπραξιμότητα έχουν, για αυτό άλλωστε και εφαρμόζονται! Τον ΦΠΑ επίσης δεν τον έφερε ο Τσοβόλας και το ΠΑΣΟΚ επειδή έτσι κατέβασε η κούτρα τους. Οι χαρτογιακάδες της Ε.Ε. τον εμπνεύστηκαν πριν πολλά χρόνια και επιβλήθηκε και σε εμάς λόγω της ένταξής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Τι να κάνω που έχω δέμα με Swe post από 8/12 και δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ;

Η παραγγελία είναι από gearbest.καλη χρόνια σε όλους

Υπομονή, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...