Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα παιδια. Θελω να αγορασω ενα σκακιστικο σετ (μονο κομματια,οχι σκακιερα)απο ενα καταστημα στην Ινδια, on line. Στοιχιζει 120 ευρω και αποστελλεται δωρεαν στην Ευρωπη με Fedex η DHL. Ποσο θεωρειτε απο εμπειρια οτι μπορει να ειναι η επιβαρυνση και πρεπει να παω τελωνειο η απλα μου το φερνουν σπιτι μου και πληρωνω την επιβαρυνση? Ευχαριστω οποιον ασχοληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρονια πολλα παιδια. Θελω να αγορασω ενα σκακιστικο σετ (μονο κομματια,οχι σκακιερα)απο ενα καταστημα στην Ινδια, on line. Στοιχιζει 120 ευρω και αποστελλεται δωρεαν στην Ευρωπη με Fedex η DHL. Ποσο θεωρειτε απο εμπειρια οτι μπορει να ειναι η επιβαρυνση και πρεπει να παω τελωνειο η απλα μου το φερνουν σπιτι μου και πληρωνω την επιβαρυνση? Ευχαριστω οποιον ασχοληθει.

βαλε 50-60€ περιπου που ειναι η αμοιβη της DHL ή της FEDEX +24% ο φπα αρα γυρω στα 100€
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα παιδια. Θελω να αγορασω ενα σκακιστικο σετ (μονο κομματια,οχι σκακιερα)απο ενα καταστημα στην Ινδια, on line. Στοιχιζει 120 ευρω και αποστελλεται δωρεαν στην Ευρωπη με Fedex η DHL. Ποσο θεωρειτε απο εμπειρια οτι μπορει να ειναι η επιβαρυνση και πρεπει να παω τελωνειο η απλα μου το φερνουν σπιτι μου και πληρωνω την επιβαρυνση? Ευχαριστω οποιον ασχοληθει.

Για fedex αν 120 ειναι μαζί με μεταφορικά υπολογιστε 110+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανεις τιποτα λοιπον ..

Περιμενεις να παραλαβει ..

Οταν παραλαβει θα πρεπει να σε αποζημιωσει.

Εαν δεν το κανει απο μονος του ζητα ebay help (escalation)

Προσοχη ΟΛΑ να εχουν γινει μεχρι την 30η ημερα αφοτου ανοιχθηκε το return case ..

Για τα funds σου λεει μλκιες ..

Ηδη ειναι hold για αυτη την περιπτωση .

Ενα κουμπι παταει και τα απελευθερωνει για εσενα ..

Δεν θα χρησιμοποιησει καποια αλλα χρηματα απο τον λογαριασμο του για να σε αποζημιωσει ..

 

Εαν εισαι καθαρος και δεν εχεις παραλογη απαιτηση (μονο εσυ και αυτος γνωριζετε) δεν εχεις να φοβηθεις κατι ..

 

Τα shipping back fees εναποκεινται στην καλη του θεληση εαν θελει να στα γυρισει..

 

Τι αξιας ειναι το προιον και ποσο κοστισε το ship back ?

Μου ξαναέγραψε μύνημα (μετάφραση μέσω google translate) "I am still waiting for you to put your evaluation (your note) ... I am still waiting for you to close your request for return ... Without these actions on your part, I will not do anything." Σύμφωνα με το Tracking number, το δέμα είναι στη Γαλλία αλλά δεν το έχει παραλάβει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα περιμενε ...

Δεν εχεις τιποτα να χασεις.

Οταν παραλαβει θα σε αποζημιωσει με τον ευκολο ή τον δυσκολο τροπο.

Δεν χρειαζεται συζητηση μαζι του περισσοτερο.

Πες του "parcel is on way to you and when you get it pls refund. Thx " και τελειωσε η ιστορια ...

Μετα υπομονη ...

ελαβα την ειδοποιηση εννοω..

Δηλαδη αυτος θα παρει κ τα λεφτα κ το προιον πισω?

Κ δεν ξερω κ ποιο πραγμα ειναι γιατι εχω παρει αρκετα..Κ καποια τα εχει κανει κ auto confirm..

Ξεκινα με το ταχυδρομειο για παραλαβη (λογικα δεν εχει φυγει πισω λογω των ημερων) και μετα βλεπεις ..

Το οτι εσυ βεβαια εισαι αμελης ή δεν προλαβες δεν σου φταιει τιποτα ο ανθρωπακος να πληρωνει πηγαινε ελα διηπειρωτικες μεταφορες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε ο ταχυδρομος πρωτη φορα και μου εδωσε ενα γραμμα, μεσα υπηρχε ενα μικρο anti scratch για το mi band 2! Παραγγελια απο banggood, και ετσι οπως μου τις εκανε split, ο ταχυδρομος θα πρεπει να ερθει τουλαχιστον αλλες 7,8 φορες!!

 

Ετσι γινεται με το banggood; Τα φερνει ο ταχυδρομος των ΕΛΤΑ; Συνηθως πηγαινω εγω απο το καταστημα.

 

 

Παντως οντως ειναι θεμα τυχης, καθως πακετο εφτασε νωριτερα απο αυτο που μου εστειλα σημερα..

 

  • 2017-12-27 08:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS
  • 2017-12-26 22:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS
  • 2017-12-26 12:52 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM UNLOADED
  • 2017-12-24 12:17 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)
  • 2017-12-24 09:50 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE    ( αυτο ειναι που μου ηρθε σημερα )

 

2017-12-24 09:57 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-12-24 08:43 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

Αυτα κολλησαν.. Ο,τι να'ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε ο ταχυδρομος πρωτη φορα και μου εδωσε ενα γραμμα, μεσα υπηρχε ενα μικρο anti scratch για το mi band 2! Παραγγελια απο banggood, και ετσι οπως μου τις εκανε split, ο ταχυδρομος θα πρεπει να ερθει τουλαχιστον αλλες 7,8 φορες!!

 

Ετσι γινεται με το banggood; Τα φερνει ο ταχυδρομος των ΕΛΤΑ; Συνηθως πηγαινω εγω απο το καταστημα.

μαλλον λογω του ογκου των δεματων και επειδη τα καταστηματα των ελτα δεν εχουν χωρο,τα διανεμουν οι ταχυδρομοι(και μενα εδω και 1.5 μηνα ο ταχυδρομος τα φερνει)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα -όπως έχω ξαναγράψει ίσως- πακέτα επιστολικού ταχυδρομείου (όπως άλλωστε στέλνονται όλα τα αντικείμενα λογικού μεγέθους από τα Κινέζικα μαγαζιά) τα φέρνει πάντα ο ταχυδρόμος σπίτι. Δεν έχει χρειαστεί να πάω ούτε μια φορά ποτέ στο ταχυδρομείο. Μόνο δέματα έχω παραλάβει από ταχυδρομείο. Δεν έχει να κάνει προφανώς με το αν είναι από το banggood ή όποιο άλλο μαγαζί. Πιθανό να τους έβαλαν χέρι στα ΕΛΤΑ καθώς το "επιστολικό" ταχυδρομείο λέει και η ίδια η λέξη ότι πρέπει να παραδίδεται στον πελάτη και όχι να αφήνουν ραβασάκια να τρέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tracking number δείχνει οτι έχει λάβει το δέμα. Μου ξαναέγραψε μύνημα: "I will only make the refund once you have completed your evaluation and closed your claim and return request... That what was agreed from the start and I wont change the rules clearly set out from the beginning with you.... Put your evaluation Close your return request"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tracking number δείχνει οτι έχει λάβει το δέμα. Μου ξαναέγραψε μύνημα: "I will only make the refund once you have completed your evaluation and closed your claim and return request... That what was agreed from the start and I wont change the rules clearly set out from the beginning with you.... Put your evaluation Close your return request"

 

Ρε αδερφέ 10 φορές στο έγραψε ο άνθρωπος! Ολοκλήρωσε την αξιολόγηση. Αυτό λέει το συμφωνήσατε από την αρχή και θα σου κάνει refund μόλις το κάνεις. κλείσε και το  return request......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφέ 10 φορές στο έγραψε ο άνθρωπος! Ολοκλήρωσε την αξιολόγηση. Αυτό λέει το συμφωνήσατε από την αρχή και θα σου κάνει refund μόλις το κάνεις. κλείσε και το return request......

Εαν εχει παραλαβει πισω το προιον ο πωλητης απο μονος του μπορει να κανει refund και να κλεισει το return request.

Ο αγοραστης απλα πρεπει να περιμενει.

Εαν κανει το λαθος και κλεισει Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ το request -μαλλον , εαν κρινω απο το υφος του πωλητη - τα εκλαψε τα λεφτακια του.

 

Πες του να το κλεισει ΜΟΝΟΣ του το request κανωντας σου refund.

Ειναι πολυ απλο.

 

Εαν χρειαζεσαι βοηθεια συνταξης μηνυματος για να του στειλεις ebay message στειλε μου μηνυμα να σου φτιαξω ενα να του το στειλεις copy-paste.

Το μόνο που έχω να κάνω είναι στο "If you no longer want to return this item, you can close this return." επιλέγω "close this return" ή χρειάζεται κάποια επιπλέον ενέργεια;

ΟΧΙ . ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ .

ΤΑ ΕΚΛΑΨΕΣ ΟΛΑ ΜΕΤΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...