Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπομονη Αν εχεις βάλει σαν τρόπο αποστολής priority mail θα σου ερθουν 25-30 ημέρες απο την αποστολή τους.

Επισης αν εχεις φτάσει Ελλαδα μπορεις να το βλέπεις στο track17.net

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω εάν έχει φτάσει Ελλάδα. Και στο track 17 δείχνει ότι υπάρχει και στο screenshot που παρέθεσα παραπάνω.

 

Είχα την εντύπωση ότι από banggood έρχονται αρκετά πιο γρήγορα σε σχέση με το Gearbest. Αν κάνει και αυτό 1 μηνα, τότε ποιος ο λόγος να το προτιμήσω ξανά, από την στιγμή που είναι κατά πολύ ακριβότερο;

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να παραγγείλει από Amazon με priority; Γενικότερα υπάρχει περίπτωση να κρατηθεί τελωνείο, ενώ έχεις προπληρωσει τους φόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα την εντύπωση ότι από banggood έρχονται αρκετά πιο γρήγορα σε σχέση με το Gearbest. Αν κάνει και αυτό 1 μηνα, τότε ποιος ο λόγος να το προτιμήσω ξανά, από την στιγμή που είναι κατά πολύ ακριβότερο;

 

Με priority line απο banggood κάνει 25-20 ημερες να φτασει στο σπιτι σου (εκτος εξαιρέσεων, mples σου ευχομαι υπομονη) και χωρίς τελωνειο. Επισης εχει πολύ καλύτερο after sales support. 

 

Αντίστοιχα απο gearbest δεν υπάρχει το αντιστοιχο priority line * , δεν ξέρεις αν θα σου ερθει σε 30 ή σε 60 ημέρες ή σε 90 ημέρες, δεν ξέρεις αν θα πληρώσεις τελωνείο (το οποίο δεν θα στο καλύψουνε ** ) και αν κάτσει στραβή θα σου βγει ο πάτος να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας για να δικαιωθείς. Εννοείται εχεις το ελευθερο να ψωνίσεις απο όπου θες.

 

* Το πιο "ανώδυνο" και αντίστοιχα γρήγορο απο gearbest ειναι το belgium post το οποίο όμως ΔΕΝ εχει εξασφαλισμένη αποφυγή τελωνειου (οπως το pl του BG) και δεν τους εμπιστευομαι οτι δεν θα το στείλουν με άλλο τρόπο (το εχουν κανει πολλες φορες το τελευταίο διάστημα)

 

** Είναι ένα promotion που εσκασε χτες οτι θα πληρώνουν το τελωνειο αλλά με το gb κρατώ μεγάλη πισινή. Περιμενω να δω κάπου τους ορους και φυσικα το promotion να το διαβασω στην επισημη σελίδα τους (οχι σε ανεπισημα παρεκλάδια).

 

Με δυο λογια αν θεωρείς οτι ειναι καλυτερο το gb απο το bg, τουλαχιστον πάρε το με belgium post ΜΑΖΙ με το promotion. 

Απο Αγγλια παιδια εσταλη.

https://www.ebay.co.uk/itm/262474796822

Α μπράβο. Τωρα κάνουμε δουλεια.

 

Αγγλικό ebay με πωλητη στην Αγγλία, καμια αναφορα (στη σελιδα του ή στις κριτικές) οτι στέλνει εκτός Αγγλίας. Αρα το διμηνο που πέρασε σημαίνει πρακτικά δυο πράγματα. Ειτε το ειδος δεν εστάλη (λιγο δυσκολο με βάση το profile του πωλητη) ή χάθηκε. Δες την παραγγελια τις estimated delivery εχει και αν εχει περάσει καμια εβδομάδα άνοιξε dispute στο paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δες την παραγγελια τις estimated delivery εχει και αν εχει περάσει καμια εβδομάδα άνοιξε dispute στο paypal. 

 

Τελικα ανοιξα case στο paypal, αλλα αν δεν  στειλεις μηνυμα στον πωλητη

δεν μπορει να προχωρησει το case.

 

Ετσι του εστειλα ενα τυπικο  δευτερο μηνυμα αφου στο πρωτο μηνυμα στο e-bay

απαντησε με παρατηρηση οτι αργησα να τον ενημερωσω για την καθυστερηση λες

και αν του το ελεγα πριν ενα μηνα κατι θα γινοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αγορά από ebay και όταν έκανα επιστροφή το προιόν, ο πωλητής νομίζω μου τα μασάε. Μου γράφει: "when you make a purchase, you have to give the seller a note... So I ask you to put your (positive) bill, close your return request so that I can recover my blocked funds and then I will make your transfer". Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς να κάνω; Έχω ξαναεπιστρέψει αγορά από το ebay χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην του λες να μαθει να μιλαει Αγγλικα ... :)

 

Κατα δευτερον εξηγησε μας πιο καθαρα τι εχει συμβει γιατι δεν γραφεις καθαρα.

Εχει γυρισει ηδη πισω το προιον ?

Εχει ανοιχθει return request ?

Ειχες track no οταν γυρισες το αντικειμενο πισω ?

Ή ειστε εν αρχη συζητησης για επιστροφη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη κάνει αίτημα για request. Στην αρχή μου έλεγε οτι δεν το έπαιρνε πίσω, μετά οτι θα κάνει refund μόνο το προιόν και όχι τα έξοδα αποστολής που πλήρωσα, κάτι με το οποίο δε διαφώνησα. Έχω tracking number το οποίο του έχω στείλει με μύνημα. Το προιόν θα είναι πίσω μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανεις τιποτα λοιπον ..

Περιμενεις να παραλαβει ..

Οταν παραλαβει θα πρεπει να σε αποζημιωσει.

Εαν δεν το κανει απο μονος του ζητα ebay help (escalation)

Προσοχη ΟΛΑ να εχουν γινει μεχρι την 30η ημερα αφοτου ανοιχθηκε το return case ..

Για τα funds σου λεει μλκιες ..

Ηδη ειναι hold για αυτη την περιπτωση .

Ενα κουμπι παταει και τα απελευθερωνει για εσενα ..

Δεν θα χρησιμοποιησει καποια αλλα χρηματα απο τον λογαριασμο του για να σε αποζημιωσει ..

 

Εαν εισαι καθαρος και δεν εχεις παραλογη απαιτηση (μονο εσυ και αυτος γνωριζετε) δεν εχεις να φοβηθεις κατι ..

 

Τα shipping back fees εναποκεινται στην καλη του θεληση εαν θελει να στα γυρισει..

 

Τι αξιας ειναι το προιον και ποσο κοστισε το ship back ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ευρώ κοστίζει το προιόν και τα έξοδα επιστροφής περίπου 8€. Σκέφτομαι σε περίπτωση που το παραλάβει και δε μου κάνει refund tiw πρώτες 2 μέρες, να του γράψω οτι θα του βάλω αρνητική βαθμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλές γιορτές. Έχω κάνει μια παραγγελία από gearbest. Το προιον έγινε shipped out στις 01/12/2017 όπου και μου έστειλαν το track number. Από τότε έχει κολλήσει και αναφέρει 01/12/2017 στο site της dpduk We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly και λίγο πιο κάτω λέει 

01 Dec 2017 03:10 Southall

Your parcel is on its way

Προχθές έβγαλε ανακοίνωση η gearbest και λέει οτι επειδή το logistics της dpduk κλείνει προσωρινά να επιλέξουν άλλο τρόπο αποστολής, όσοι παραγγείλουν, και αναλαμβάνει τα έξοδα τελωνείου. Έμεις που ήδη παραγγείλαμε τον ήπιαμε. Ξέρει κανένας για πόσο καιρό το τμήμα διαχείρισης της dpduk θα είναι κλειστό. ΓΙατί βλέπω να παραλαμβάνω μετά από κανα εξάμηνο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλές γιορτές. Έχω κάνει μια παραγγελία από gearbest. Το προιον έγινε shipped out στις 01/12/2017 όπου και μου έστειλαν το track number. Από τότε έχει κολλήσει και αναφέρει 01/12/2017 στο site της dpduk We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly και λίγο πιο κάτω λέει 

01 Dec 2017 03:10 Southall

Your parcel is on its way

Προχθές έβγαλε ανακοίνωση η gearbest και λέει οτι επειδή το logistics της dpduk κλείνει προσωρινά να επιλέξουν άλλο τρόπο αποστολής, όσοι παραγγείλουν, και αναλαμβάνει τα έξοδα τελωνείου. Έμεις που ήδη παραγγείλαμε τον ήπιαμε. Ξέρει κανένας για πόσο καιρό το τμήμα διαχείρισης της dpduk θα είναι κλειστό. ΓΙατί βλέπω να παραλαμβάνω μετά από κανα εξάμηνο!!!!!

Λίγο τα μπερδεψες. 

 

Δεν εκλεισε το dpfuk, απλώς επειδή ειχε γινει μπαχαλο και καθυστερήσεις, το gearbest σταματησε να το παρέχει σαν επιλογή (προσωρινά ή μονιμα θα δειξει) σε ΝΕΕΣ παραγγελίες. Οι παλιές παραγγελίες που εγιναν με dpd και εχουν γίνει shipped θα παραδοθουν κανονικα. Δηλαδη η περιπτωση σου δεν αφορά τις ανακοινώσεις που εγιναν μετά το shipped out. Οι παραλαβες με dpd εχουν κολλήσει (λόγω του όγκου και ίσως αλλων θεμάτων που δεν ξέρουμε) αλλά απο προχτές βλέπω αναρτήσεις αγοραστων που το δέμα τους ξεκόλλησε απο το southall. Το πότε θα ξεκολλήσει και το δικό και το πότε θα φτάσει ... κανεις δεν ξέρει. 

 

Αυτό με την πληρωμή τελωνειου απο το gearbest. Δεν εχω δει πουθενά επισημη αναρτηση αλλά το εχει στείλει σε όλους τους referrals. Εγω το βλέπω σαν προσπάθεια να καλύψει μέτος της ζημιας που επαθε η gb από τις γκάφες των τελευταίων εβδομάδων, που έριξαν τις πωλήσεις στον πάτο και έπληξαν τρελά την εικόνα της. Περιμένω να δω διευκρινήσεις περί του promotion. Π.χ. αφορά ολα τα προιοντα; Ολα τα warehouses;  Αφορά μια παραγγελία ή όλες τις παραγγελίες που θα κανει ο αγοραστης; Θα καλύψουν όλο το τελωνειο ή μονο το φπα; Περιορισμους σε χρονικη διάρκεια; Πχ αφορουν τις παραγγελιες που θα μπουν εντος του promotion ή τις παραγγελίες που θα μπουν ΚΑΙ θα φτάσουν εντος του promotion; Δυστυχώς με το gearbest πρεπει να ρωτάμε επιβεβαιωση και για τα αυτονόητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά βρήκα ένα μήνυμα από gb που αναφέρει οτι κλείνει προσωρινά το logistic της dpd

 

"Dear Customers,

Due to the temporary closure of DPD Logistics, Gearbest decided to provide a full customs compensation 
policy to customers who have generated customs fee using ‘Registered Air Mail’ logistic .κλπ κλπ κλπ......." 

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λές! Πάντως gb ποτέ ξανά!!!

 

Σε επικοινωνία μου με gb μου είπαν οτι η επιλογή του priority line με dpd θα είναι μη διαθέσιμη μέχρι τέλος Ιανουαρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, χρόνια πολλά! Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

19/12/2017, 00:07:52 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

18/12/2017, 00:20:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/12/2017, 17:23:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/12/2017, 21:40:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11/12/2017, 23:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...