Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο εχτες εχω φαει 3 reject σε αποπειρα συναλλαγης με αμερικανικο καταστημα με τη χρεωστικη μου στη Πειραιως.

Παιρνω τηλ στην υποστηριξη και ειμαι εδω και μιση ωρα στην αναμονη... ξερει κανεις τι παιζει?

 

Μηπως ξεπεραστηκε το οριο συναλλαγων προς εξωτερικο παλι λογω εορτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι οντως απο αγγλια πολυ μου φαινεται. Εγω πηρα κατι απο ebay (αγγλια) στις 13/12 και μου ηρθε στις 20/12. Και να φανταστεις ο πωλητης με το που το εκανε dispatch μου εστειλε μηνυμα οτι λογω γιορτων μπορει να καθυστερησει λιγο. Εκτος να εχεις παραγγειλει κατι που λογω αγγλικου ταχυδρομειου δεν επιτρεπεται να ερθει. πχ μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στο site (το κανονικο) κανε login στο λογαριασμο σου, δες την παραγγελια, τη μεθοδο αποστολής και το track number. Αν ειναι sweden post θα ειναι της μορφής R****SE. Πάρε το και δοκίμασε το (4-5 ημερες μετα την παρεγγελια) στο 17track

 

Αν η παραγγελια που εκανες ειναι ακριβή, τοτε με Sweden post πολύ πιθανο να περασει τελωνειο.

 

δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, 20€ κάνει αλλά δεν έδινε επιλογή για Belgium.

Το tracking δεν εμφανίζει τίποτα, παραγγελία 8/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εχτες εχω φαει 3 reject σε αποπειρα συναλλαγης με αμερικανικο καταστημα με τη χρεωστικη μου στη Πειραιως.

Παιρνω τηλ στην υποστηριξη και ειμαι εδω και μιση ωρα στην αναμονη... ξερει κανεις τι παιζει?

 

Μηπως ξεπεραστηκε το οριο συναλλαγων προς εξωτερικο παλι λογω εορτων?

 

Κι εγώ τα ίδια σήμερα. Προσπάθησα να κάνω δύο αγορές από αμερικάνικα καταστήματα με προπληρωμένη Πειραιώς  και δε μου την δέχτηκε. Μήπως έχουμε κάποιο νέο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα ίδια σήμερα. Προσπάθησα να κάνω δύο αγορές από αμερικάνικα καταστήματα με προπληρωμένη Πειραιώς  και δε μου την δέχτηκε. Μήπως έχουμε κάποιο νέο; 

 

Αφοτου περιμενα 40 (!) λεπτα το μεσημερι στην αναμονη, εν τελει αποδειχτηκε οτι ηταν προβλημα λογω capital controls. Οχι ομως κατι που να εχει σχεση με καποιο γενικο τραπεζικο limit που ξεπεραστηκε, αλλα ειχε να κανει με το ειδος της συναλλαγης που απο οτι φαινεται ακομη ειναι restricted...

 

Γενικοτερα ομως μου ειπε ο τυπος οτι ειχαν θεματακια με τις καρτες απο εχτες Παρασκευη τα οποιο ομως υποστηριξε οτι ελυσαν απο σημερα το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφοτου περιμενα 40 (!) λεπτα το μεσημερι στην αναμονη, εν τελει αποδειχτηκε οτι ηταν προβλημα λογω capital controls. Οχι ομως κατι που να εχει σχεση με καποιο γενικο τραπεζικο limit που ξεπεραστηκε, αλλα ειχε να κανει με το ειδος της συναλλαγης που απο οτι φαινεται ακομη ειναι restricted...

 

Γενικοτερα ομως μου ειπε ο τυπος οτι ειχαν θεματακια με τις καρτες απο εχτες Παρασκευη τα οποιο ομως υποστηριξε οτι ελυσαν απο σημερα το πρωι.

 

Επομένως αν ευθύνεται το είδος της συναλλαγής δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Κρίμα... Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφοτου περιμενα 40 (!) λεπτα το μεσημερι στην αναμονη, εν τελει αποδειχτηκε οτι ηταν προβλημα λογω capital controls. Οχι ομως κατι που να εχει σχεση με καποιο γενικο τραπεζικο limit που ξεπεραστηκε, αλλα ειχε να κανει με το ειδος της συναλλαγης που απο οτι φαινεται ακομη ειναι restricted...

 

Γενικοτερα ομως μου ειπε ο τυπος οτι ειχαν θεματακια με τις καρτες απο εχτες Παρασκευη τα οποιο ομως υποστηριξε οτι ελυσαν απο σημερα το πρωι.

 

 

Επομένως αν ευθύνεται το είδος της συναλλαγής δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Κρίμα... Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

 

http://www.kathimerini.gr/940720/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/provlhmata-stis-synallages-kai-sthn-analhyh-metrhtwn-apo-atm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις τρεχουσες συνθηκες μποτιλιαρισματος των ταχυδρομειων

δυο μηνες καθυστερηση απο Αγγλια και ebay  ειναι φυσιολογικο βρε παιδια?

Απο Αγγλια οχι. 

Απο αγγλικό ebay στα οποία τα πραγματα στέλνονται απο Κίνα ... άνετα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δυστυχως απο Αγγλια ηταν . Με τον χαμο των ταχυδρομειων δεν εδωσα σημασια στην καθυστερηση

και  ετσι εφτασα στους δυο μηνες χωρις vα ανοιξω case στο ebay.

 

Ρωταω  γιατι ηδη εχω διαβασα δυο περιπτωσεις φορουμιτων με αγγλικα δεματακια

που περασαν τελωνειο και ειχαν μεγαλη καθυστερηση

 Ο ενας δασμολογηθηκε κανονικα, ο αλλος οχι επειδη ηταν ανευ αξιας.

 

Τελικα ρωτησα ευγενεστατα τον αγγλο πωλητη μηπως υπαρχει τρακινγκ ναμπερ, και επειδη

μου απαντησε νευρικα και στα ορια της αγενειας, αν και δεν το ειχα σκοπο, θα ανοιξω μαλλον dispute στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δυστυχως απο Αγγλια ηταν . Με τον χαμο των ταχυδρομειων δεν εδωσα σημασια στην καθυστερηση

και  ετσι εφτασα στους δυο μηνες χωρις vα ανοιξω case στο ebay.

 

Ρωταω  γιατι ηδη εχω διαβασα δυο περιπτωσεις φορουμιτων με αγγλικα δεματακια

που περασαν τελωνειο και ειχαν μεγαλη καθυστερηση

 Ο ενας δασμολογηθηκε κανονικα, ο αλλος οχι επειδη ηταν ανευ αξιας.

 

Τελικα ρωτησα ευγενεστατα τον αγγλο πωλητη μηπως υπαρχει τρακινγκ ναμπερ, και επειδη

μου απαντησε νευρικα και στα ορια της αγενειας, αν και δεν το ειχα σκοπο, θα ανοιξω μαλλον dispute στο paypal

Το οτι ένα site είναι αγγλόφωνο ή έχει αγγλικό domain δεν ισοδυναμεί οτι οι αποστολές γίνονται μονο απο αγγλία. Το ιδιο για domain κάθε χώρας. Στις ηλεκτρονικές αγορές υπάρχει και ο όρος dropshipping οπου ο πωλητής δεν εχει καθόλου στοκ/αποθήκη και στο στέλνει απευθειας ο προμηθευτής, ο οποίος μπορει να ειναι οπουδήποτε στον κόσμο. Αν λοιπον στο στείλει απο Κίνα, Ρωσία, εκτός ΕΕ, ειναι πολύ πιθανό να περάσει τελωνειο. 

 

Παράδειγμα αν παραγγείλεις απο το ίδιο το amazon.co.uk (οχι τριτο πωλητη του) σιγουρα θα σταλει απο Αγγλία), ενω αν το παραγγείλεις απο ebay.co.uk είναι πολύ πιθανό να σταλεί απο Κινα και πολλές φορές το γράφει.

 

Η δικαιωση απο το  paypal εξαρτάται απο διαφορους παραγοντες. Αν πχ ο πωλητης λεει οτι τα πραγματα στελνονται απο Κίνα και το ειδος ερθει εντος σηλωμένου χρονικου ορίου, δεν παιρνεις refund ακομα κι αν σταματήσει τελωνειο.

 

Δώσε το linκ απευθειας απο αυτο που παρείγγειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...