Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μη συστημένο εχει 3 χαρακτηριστικά.

  • Δεν ξέρεις που είναι.
  • Δεν εχει σταθερό χρόνο κινήσεων, δηλαδη μπορει να ερθει σφαίρα, μπορει να ερθει και μετά απο 3 μήνες
  • Δεν παιρνεις ειδοποιητήριο. Ο ταχυδρόμος στο αφήνει στην εισοδο, οπως καθε αλλο δεμα/γράμμα που δεν ειναι συστημένο. Αυτό βεβαια ενέχει κινδύνους κλοπής απο περαστικους ή γείτονες. 

Ειδοποιητήριο μπορεί να πάρεις κατ'εξαίρεση αν ειναι ογκώδες και ο ταχυδρόμος δεν μπορει να το κουβαλήσει (μαζί με μπολικα αλλα, οχι μονο του) και αφηνει ειδοποιητήριο να πας να το παραλάβεις. Το ιδιο θα κάνει αν βγει ταρίφα τελωνείου και πας να πληρώσεις-παραλάβεις (γιατί και τα unregistred περνάνε τελωνειο αν κάτσει. 

 

Εγω πιστευω οτι θα ερθει και βιάστηκες λιγο για refund.

Ο λόγος που ζήτησα refund ήταν επειδή το Gearbest έχει ημερομηνία λήξης customer support στους 2 μήνες, συγκεκριμένα στις 12 Δεκεμβρίου ήταν η μέρα που έστειλα ticket, η οποία ήταν και η τελεταία μέρα που μπορούσα να στείλω (στις 12 Οκτωβρίου το έστειλαν το δέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορείς να μην τα καταλάβεις και να πάνε πίσω ναι. Δεν θυμάμαι όμως τι γίνεται με την αποζημίωση σε αυτή την περίπτωση, αν παίρνεις όλο το ποσό πισω.

Τους έστειλα mail και λένε θα το στείλουν στα όρια που ορίζουν και να μην ανησυχώ άντε να δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο λόγος που ζήτησα refund ήταν επειδή το Gearbest έχει ημερομηνία λήξης customer support στους 2 μήνες, συγκεκριμένα στις 12 Δεκεμβρίου ήταν η μέρα που έστειλα ticket, η οποία ήταν και η τελεταία μέρα που μπορούσα να στείλω (στις 12 Οκτωβρίου το έστειλαν το δέμα).

Εφόσον πληρώνεις με paypal έχεις 6 μήνες περιθώριο για να ανοίξεις εκεί dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πολυ καιρο να παραγγειλω απο gearbest και δεν ξερω τι αλαγες εχουν γινει. Ποιος ειναι αυτην την στιγμη ο πιο ας πουμε ασφαλεστερος τροπος να παραγγειλω κατι. Για ενα tv box ενδιαφερομαι που δυστηχως δεν εχει priority line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πολυ καιρο να παραγγειλω απο gearbest και δεν ξερω τι αλαγες εχουν γινει. Ποιος ειναι αυτην την στιγμη ο πιο ας πουμε ασφαλεστερος τροπος να παραγγειλω κατι. Για ενα tv box ενδιαφερομαι που δυστηχως δεν εχει priority line.

Ευρωπαική αποθήκη

ή 

αν προσφέρει registered post με belgium post εχει τις λιγοτερες πιθανότητες (αλλά οχι σίγουρη αποφυγη)

ή 

το αγοράζεις απο αλλου με σίγουρη αποφυγη τελωνειου, οπως banggood με αποστολή priority mail

 

Για περαιτέρω διαβασε στις τελευταίες 10-15 σελιδες του παρακατω νήματος

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-634

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρωπαική αποθήκη

ή 

αν προσφέρει registered post με belgium post εχει τις λιγοτερες πιθανότητες (αλλά οχι σίγουρη αποφυγη)

ή 

το αγοράζεις απο αλλου με σίγουρη αποφυγη τελωνειου, οπως banggood με αποστολή priority mail

 

Για περαιτέρω διαβασε στις τελευταίες 10-15 σελιδες του παρακατω νήματος

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/page-634

Υπάρχει σε Ευρωπαϊκή αποθήκη αλλά μου βγάζει έξοδα αποστολής γύρω στα 57ευρω...αν είναι δυνατόν. Τελικά το βρήκα στο Bangood με priority direct mail 2 ευρώ. Αυτό είναι το αντίστοιχο priority line του gearbest?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σε Ευρωπαϊκή αποθήκη αλλά μου βγάζει έξοδα αποστολής γύρω στα 57ευρω...αν είναι δυνατόν. Τελικά το βρήκα στο Bangood με priority direct mail 2 ευρώ. Αυτό είναι το αντίστοιχο priority line του gearbest?

Για την ακρίβεια ειναι πλέον πολύ πιο σίγουρο και αξιοπιστο απο το priority του gerabest. Μεχρι σήμερα ειναι το πιο αξιοπιστο που υπάρχει. Θα σου δώσουν track number απο post nl (μπαινει σε αλλους σάκους, οχι το nederlands post που μπαινει τελωνειο) και σε 25-30 ημέρες σπιτι σου, χωρίς τελωνεία. Προχώρα άφοβα και εννοειται πληρώνεις με paypal (οπως σε καθε αγορα απο Κίνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία & Ώρα           Περιοχή                                                        Κατάσταση

4/12/2017, 00:08:42         Κ.Α.Τ.                                                           ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ  ή      ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

4/12/2017, 00:07:21         Κ.Α.Τ.                                                           ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

3/12/2017, 09:27:59         ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)     ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

20/11/2017, 10:27:19       ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)     ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17/11/2017, 08:00:00       ΟΛΛΑΝΔΙΑ                                                   ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Εδω μπορειτε να δειτε τα χαλια των ΕΛΤΑ. Το δεμα εφτασε 20-11, ο εκτελωνισμος εγινε 5-12 (εχω το επιβεβαιωτικο email) και απο τοτε σκονιζεται σε καποιο ραφι των ΕΛΤΑ. Πηρα 3 φορες τηλεφωνο, την μια μου ελεγαν οτι θελει 12 ημερες, την αλλη 2 εβδομαδες (μετα τον εκτελωνισμο παντα) και την τριτη να κανω λιγη υπομονη τετοιες μερες που ειναι. Σημερα καποιος αλλος υπαλληλος μου απαντησε οτι το δεμα θα επρεπε να ειχε φυγει πανω στη βδομαδα και μου εδωσε το τηλ των ΕΛΤΑ στο τελωνειο. Αντε τωρα καλη Τεταρτη. Η απολυτη ξεφτιλα των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πληρώνεις με paypal έχεις 6 μήνες περιθώριο για να ανοίξεις εκεί dispute

δηλαδή κάποιος πρέπει να περιμένει 180 μερες για να παραλάβει επειδή το ππ έχει αυτήν την διορία για dispute;

Πέραν των δυο μηνών όπως και να έχει πάει για dispute, τα τρακ σε 70-80 μερες απενεργοποιουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές από Amazon.uk γίνεται να καθυστερήσουν; Επίσης αν αγοράσω από Amazon.com βλέπω ότι προπληρωνουν το τελωνειο. Είναι ασφαλής επιλογή; Τέλος, έχω αγοράσει κοντά στον μήνα από banggood με priority και ακόμα τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

Ναι

Μετα το φιάσκο της gearbest με τις αποστολές ο κόσμος εχει πέσει στο banggood (που εχει και το priority mail) και για αυτό οι χρόνοι παραδοσης εχουν φτάσει τπεριπου το μηνα. Σε αυτό προσθεσε και την επιπλεον δουλεια λογω γιορτων. Ολα φυσιολογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια συγνωμη αν αναφερω ασχετο θεμα απλα θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα καταστημα μεταχειρισμενων κινητων στο λονδινο...το βρηκα στο αμαζον uk και αργοτερα βρηκα και το κανονικο τους σαιτ...https://second-handphones.com/
αξιζει λετε? εχει καλα feedbacks απο οτι βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...