Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό ειναι

Ευχαριστώ πολύ!

Και μόλις παρήγγειλα από banggood το Le max 2 4/64 grey στα 165€.

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα στο τελωνειο ειπα οτι μ χει στειλει δωρο ο ξαδερφος μου κ οτι δεν εχω αποδειξη η υπαλληλος μ ψαρωνε σε εισαγωγικα να της πω μια τιμη την οποια δε ξερω το ειπα πανω απο 3 φορες ξερω γω!

μ ειπε οτι αν ειναι ν το εκτελωνισουν κ ν ορισουν αυτοι τιμη και της ειπα ν το προωθησει!

εν τω μεταξυ σιγουρα θ χει βαλει τιμη ο ξαδερφος μ πανω κ μου ειπε οτι δεν εχει τιμη πανω περιμενω μηνυμα απο ξαδερφο για ν μην εχω τπτ τραβαλα!

αν εχει δηλωσει χαμηλη τιμη κ μ το εκτελωνισουν για περισσοτερα μπορω ν κανω κατι η μπα?ξερει καποιος?

 

παντως η υπαλληλος ηταν σοβαρη κ μ ειπε θα το προωθησω ν εκτελωνιστει ειναι με κοκκινα ελτα ταχυμεταφορες δε ξερω τι παιζει απο κει τωρα τι θ γινει ευλογησον!

δε μπορω ν το στειλω πισω οποτε θ πληρωσω...

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!

πως θ της εδεινα αποδειξη χωρις ν χω πληρωσει ρε γμτο δηλαδη ελεος τι ν πω!

 

 

αυριο παω αεροδρομιο δυστυχως δε μ αφηνουν αλλη επιλογη

http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/

με την αποδειξη απο τον ξαδερφο μου απο το πακετο π μου εστειλε

κ ευλογησον

δε ξερω τι κ πως τι θ γινει ελπιζω ν το παρω ενα μηνα + περιμενω!

 

υπαρχει κατι π πρεπει να προσεξω οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία από amazon.it (όχι από τρίτο πωλητή του καθαρά από amazon) πριν μια βδομάδα ένα κινητό μαζί με φορτιστή αυτοκινήτου, θήκη και tempered γιαυτό... τον φορτιστή, tempered, και θήκη μου τα έστειλαν ενώ το κινητό όχι... Και έχω επιλέξει για πιο φτηνά μεταφορικά ότι επιθυμώ να μου τα στείλουν όλα μαζί... παίζει να ακύρωσουν το κινητό (με ανησυχεί γιατί πλέον δεν το χουν σε στοκ) και τα αξεσουάρ αυτά μετά τι θα τα κάνω ? Μπορώ να μην τα παραλάβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυριο παω αεροδρομιο δυστυχως δε μ αφηνουν αλλη επιλογη

http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/

με την αποδειξη απο τον ξαδερφο μου απο το πακετο π μου εστειλε

κ ευλογησον

δε ξερω τι κ πως τι θ γινει ελπιζω ν το παρω ενα μηνα + περιμενω!

 

υπαρχει κατι π πρεπει να προσεξω οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη ;)

Το αρθο ειναι του 2010 , οπως ειναι τωρα τα πραγματα δεν θα βγαλεις ακρη , δεν εχουν κρατημενο 1-10-50 δεματα για να ψαξουν εχουν χιλιαδες+ οτι το παραπανω αναφερετε για εταιρια courier οχι για ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Έχω παραγγείλει από gearbest στις 27/11/17 ένα tablet με priority line. Στις 01/12/17 έγινε shipped out και πήρα Track number. Από τότε έχει κολλήσει και μου λέει 

01 Dec 2017 03:10 Southall Your parcel is on its way

Είναι λογικό να έχει τόσο καθυστέρηση; Από παλιότερη εμπειρία μέσα σε 5-6 εργάσιμες ξεκόλλαγε! Ξέρει κανείς τίποτε;

 

Επίσης μου αναφέρει και το εξης

We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτάσει ενα δέμα στο τοπικό ταχυδρομείο, πρέπει να περιμένω ειδοποίηση (Η οποία συνήθως γράφει παραλαβή την επόμενη ημέρα) για να πάω να το παραλάβω; Ή μπορώ να πάω κατευθείαν με το tracking number και την ταυτότητα;

Thanks in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Έχω παραγγείλει από gearbest στις 27/11/17 ένα tablet με priority line. Στις 01/12/17 έγινε shipped out και πήρα Track number. Από τότε έχει κολλήσει και μου λέει 

01 Dec 2017 03:10 Southall Your parcel is on its way

Είναι λογικό να έχει τόσο καθυστέρηση; Από παλιότερη εμπειρία μέσα σε 5-6 εργάσιμες ξεκόλλαγε! Ξέρει κανείς τίποτε;

 

Επίσης μου αναφέρει και το εξης

We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly

Πλέον οι αναφορες για κολλημα στο southall ειναι δεκάδες. Μάλλον πέσανε πάρα πολλές παραγγελίες και μπουκωσε το συστημα για τα καλα. Εσύ με 15 ημέρες αποστολή εισαι καλα. Διαβαζω αλλου για 30+ημερες 

Όταν φτάσει ενα δέμα στο τοπικό ταχυδρομείο, πρέπει να περιμένω ειδοποίηση (Η οποία συνήθως γράφει παραλαβή την επόμενη ημέρα) για να πάω να το παραλάβω; Ή μπορώ να πάω κατευθείαν με το tracking number και την ταυτότητα;

Thanks in advance.

Περιμένεις ειδοποιηση γιατί το οτι εφτασε στο ταχυδρομειο, σημαινει οτι εφτασε ο σάκος με το πακετο σου, οχι οτι τα εχει σκαναρει/καταχωρήσει ο υπάλληλος.

 

Βέβαια παιζουν και εξαιρέσεις. Πχ στο δικό μας κέντρο διανομης (ειανι αλλου σε σχέση με το ταχυδρομειο), εχω πάρει δεματα μου (με ή χωρίς ειδοποιηση) πριν αυτά προωθηθουν στο ταχυδρομείο για παραλαβή. Σε καθε περιπτωση όμως είχαν σκαναριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω παραγγείλει από Aliexpress 3 διαφορετικά δέματα στις 5 Νοεμβρίου, αύριο ή μεθάυριο θα έχει έρθει και το τελευταίο δέμα στο τοπικό ΕΛΤΑ αν το υπολογίζω σωστά σύμφωνα με το tracking, καθώς τα άλλα δύο τα έχω πάρει ήδη. Η παραγγελία που είχα κάνει από Gearbest στις 5 Οκτωβρίου ακόμα δεν έχει έρθει (το δέμα δεν ήταν συστημένο (registered), οπότε δεν μπορώ να ξέρω που βρίσκεται αν και από 20 Οκτωβρίου λέει ότι είναι Ελλάδα). Παίζει τίποτα με το γεγονός ότι δεν είναι registered; Υπάρχει περίπτωση να είναι στο ΕΛΤΑ και να μη μου έχουν στείλει ειδοποιητήριο; Προς το παρόν έχω ζητήσει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω παραγγείλει από Aliexpress 3 διαφορετικά δέματα στις 5 Νοεμβρίου, αύριο ή μεθάυριο θα έχει έρθει και το τελευταίο δέμα στο τοπικό ΕΛΤΑ αν το υπολογίζω σωστά σύμφωνα με το tracking, καθώς τα άλλα δύο τα έχω πάρει ήδη. Η παραγγελία που είχα κάνει από Gearbest στις 5 Οκτωβρίου ακόμα δεν έχει έρθει (το δέμα δεν ήταν συστημένο (registered), οπότε δεν μπορώ να ξέρω που βρίσκεται αν και από 20 Οκτωβρίου λέει ότι είναι Ελλάδα). Παίζει τίποτα με το γεγονός ότι δεν είναι registered; Υπάρχει περίπτωση να είναι στο ΕΛΤΑ και να μη μου έχουν στείλει ειδοποιητήριο; Προς το παρόν έχω ζητήσει refund.

Το μη συστημένο εχει 3 χαρακτηριστικά.

  • Δεν ξέρεις που είναι.
  • Δεν εχει σταθερό χρόνο κινήσεων, δηλαδη μπορει να ερθει σφαίρα, μπορει να ερθει και μετά απο 3 μήνες
  • Δεν παιρνεις ειδοποιητήριο. Ο ταχυδρόμος στο αφήνει στην εισοδο, οπως καθε αλλο δεμα/γράμμα που δεν ειναι συστημένο. Αυτό βεβαια ενέχει κινδύνους κλοπής απο περαστικους ή γείτονες. 

Ειδοποιητήριο μπορεί να πάρεις κατ'εξαίρεση αν ειναι ογκώδες και ο ταχυδρόμος δεν μπορει να το κουβαλήσει (μαζί με μπολικα αλλα, οχι μονο του) και αφηνει ειδοποιητήριο να πας να το παραλάβεις. Το ιδιο θα κάνει αν βγει ταρίφα τελωνείου και πας να πληρώσεις-παραλάβεις (γιατί και τα unregistred περνάνε τελωνειο αν κάτσει. 

 

Εγω πιστευω οτι θα ερθει και βιάστηκες λιγο για refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι θα ερθει και βιάστηκες λιγο για refund.

Ποτέ δεν είναι νωρίς για refund (εφόσον ανοίγει η δυνατότητα). Από τις 5 Οκτωβρίου να μην έχει έρθει είναι μάλλον βέβαιο πια ότι χάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία από amazon.it (όχι από τρίτο πωλητή του καθαρά από amazon) πριν μια βδομάδα ένα κινητό μαζί με φορτιστή αυτοκινήτου, θήκη και tempered γιαυτό... τον φορτιστή, tempered, και θήκη μου τα έστειλαν ενώ το κινητό όχι... Και έχω επιλέξει για πιο φτηνά μεταφορικά ότι επιθυμώ να μου τα στείλουν όλα μαζί... παίζει να ακύρωσουν το κινητό (με ανησυχεί γιατί πλέον δεν το χουν σε στοκ) και τα αξεσουάρ αυτά μετά τι θα τα κάνω ? Μπορώ να μην τα παραλάβω?

Μπορείς να μην τα καταλάβεις και να πάνε πίσω ναι. Δεν θυμάμαι όμως τι γίνεται με την αποζημίωση σε αυτή την περίπτωση, αν παίρνεις όλο το ποσό πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...