Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να παραγγειλω ενα ακριβο λαπτοπ απο αμερικη περι τα 1400 ευρω πως να το κανω μια και το αμαζον δεν στελει εκτος αμερικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θελω να παραγγειλω ενα ακριβο λαπτοπ απο αμερικη περι τα 1400 ευρω πως να το κανω μια και το αμαζον δεν στελει εκτος αμερικης?

Υπάρχουν εταιρίες parcel forward που αναλαμβανουν αυτη την δουλειά.

Πολύ αξιόπιστες είναι η shipito.com και myus.com.

Στη σελίδα τους μπορείς να υπολογίσεις το κόστος ανάλογα με την εταιρία αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παραγγειλω ενα ακριβο λαπτοπ απο αμερικη περι τα 1400 ευρω πως να το κανω μια και το αμαζον δεν στελει εκτος αμερικης?

 

Αν και έχουν περάσει μερικά χρόνια, θυμάμαι ότι, στις πρώτες σελίδες αυτού του νήματος, έχει γράψει συμφορουμίτης όλες τις λεπτομέρειες, τη διαδικασία και τα έξοδα που πλήρωσε, για παρόμοια αγορά από την Αμερική.

 

Αξίζει να διαβάσεις τα posts του.

 

Επίσης, στο αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού περιγράφονατι αρκετές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Αμερική για να παίξουν το ρόλο του ενδιάμεσου. 

Προσωπικά, είμαι συνδρομητής της Shop and Ship αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για amazon. Βρήκα κάτι που θέλω διαθέσιμο στο ισπανικό amazon αλλά μόνο για μέλη του prime. Αν δεν κάνω λάθος μπορώ να κάνω δοκιμαστική εγγραφή χώρις κάποια χρέωση και να παραγγείλω αυτό που θέλω; Θέλει ισπανική διεύθυνση ή θα μου το στείλουν κανονικά Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι δοκίμασα να γραφτώ στο prime και δεν με άφησε, ήθελε ισπανική διεύθυνση. Στο αγγλικό όμως που γράφτηκα δοκιμαστικά με άφησε κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το banggood δεν είναι πολλά μαγαζιά και πωλητές; Πώς βγήκαν άκρη και έκαναν το priority direct??

 

Δεν είναι αυτό.απλα δεν έχουν ζοριστει ακόμα

 

Ας πέσουν οι πωλήσεις και θα σ πω εγώ αν θα βρουν άκρη...

Όχι βέβαια! Ασφαλώς και δεν είναι πολλά μαγαζιά! Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα είναι όπως είναι εδώ ας πούμε το you.gr. Ξεκάθάρα αυτός είναι ο λόγος συνεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα ένα MacBook από Αγγλία (μέσω eBay) και στον τρόπο αποστολής, λέει ότι στάλθηκε με International Standard Postage ή κάτι τέτοιο. Η απορία μου είναι η εξής. Λέει, ότι estimated date είναι 12 Γενάρη.

 

Λέτε να αργήσει τόσο; Ρωτάω, γιατί μου κάνει εντύπωση ότι δέμα από Αγγλία, θα χρειαστεί σχεδόν ένα μήνα για να έρθει.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα ένα MacBook από Αγγλία (μέσω eBay) και στον τρόπο αποστολής, λέει ότι στάλθηκε με International Standard Postage ή κάτι τέτοιο. Η απορία μου είναι η εξής. Λέει, ότι estimated date είναι 12 Γενάρη.

 

Λέτε να αργήσει τόσο; Ρωτάω, γιατί μου κάνει εντύπωση ότι δέμα από Αγγλία, θα χρειαστεί σχεδόν ένα μήνα για να έρθει.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Λόγω γιορτών αργούν λίγο τα ταχυδρομεία, αλλά τόσο πολύ δεν πιστεύω να κάνει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα 

Προσπαθω να αγορασω ενα digital code για playstation plus απο amazon.com που το στελνει μονο αμερικη.

Εβαλα στην ελληνικη καρτα αμερικανικη διευθυνση αλλα κανει διασταυρωση και δεν την περναει

Τι μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Προσπαθω να αγορασω ενα digital code για playstation plus απο amazon.com που το στελνει μονο αμερικη.

Εβαλα στην ελληνικη καρτα αμερικανικη διευθυνση αλλα κανει διασταυρωση και δεν την περναει

Τι μπορει να γινει?

Αν μόνο ο τρόπος πληρωμής είναι το πρόβλημα δοκίμασε να αγοράσεις gift card ή να φορτώσεις το balance σου με το ανάλογο ποσό και να πληρώσεις με αυτό αντί για κάρτα

https://www.amazon.com/asv/reload/order?_encoding=UTF8&ref_=asv_yab_reload_your_balance

ΠΡΟΣΟΧΗ τα χρήματα που θα βάλεις στο balance δεν ξαναγίνονται μετρητά, πρέπει να τα ξοδέψεις αγοράζοντας κάτι από το amazon

Οπότε αποφασίζεις εάν αξίζει η δοκιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν προλαβαίνω να το ψάξω, αγορά από gearbest, ευρωπαϊκή αποθηκη κ αποστολή με DHL θα έχω πρόβλημα;;

Εφόσον είναι από ευρωπαϊκη αποθήκη κανένα προβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παραγγελιες απο iherb ( 3 πραγματα η καθεμια ) 18 και 19 ευρω αντιστοιχα, 25 και 28 νοεμβριου ημερες παραγγελιες, τις παρελαβα σημερα απο τα ΕΛΤΑ χωρις κανενα προβλημα. Το χαρτακι ηρθε απο 8 Δεκεμβριου, Αθηνα ηρθαν 4 και 5 Δεκεμβριου, δλδ πολυ καλος χρονος.

 

Γνωριζετε εαν μπορουμε να φερουμε πανω απο 3 αντικειμενα πλεον; Εχει αλλαξει κατι;

 

Εχω κανει 5,6 παραγγελιες απο banggood, ακομα τιποτα. Οριστε ενα Screenshot απο το tracking info της 1ης παρραγελιας.. Εχει φτασει Ελλαδα;

 

attachicon.gif 6.jpg

 

 

Παντως στα κουτια δεν εγραφε κατι για το τελωνειο ( αυτο που λετε μια πρασινη ενδειξη που γραφει <τελωνειακος ελευθερο> και επισης παρατηρω οτι στη τελικη τιμη δεν υπαρχουν τα μεταφορικα.. Σε ολες τις παραγγελιες που εχω κανει μεχρι στιγμης. Εδω μου λετε οτι για την ατελεια των 22 ευρω μπαινουν και τα μεταφορικα μαζι.. Τελικα τι ακριβως ισχυει;

Μπορει καποιος να με διαφωτισει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει 5,6 παραγγελιες απο banggood, ακομα τιποτα. Οριστε ενα Screenshot απο το tracking info της 1ης παρραγελιας.. Εχει φτασει Ελλαδα;

 

Υπομονη Αν εχεις βάλει σαν τρόπο αποστολής priority mail θα σου ερθουν 25-30 ημέρες απο την αποστολή τους.

Επισης αν εχεις φτάσει Ελλαδα μπορεις να το βλέπεις στο track17.net

 

 

Παντως στα κουτια δεν εγραφε κατι για το τελωνειο ( αυτο που λετε μια πρασινη ενδειξη που γραφει <τελωνειακος ελευθερο> και επισης παρατηρω οτι στη τελικη τιμη δεν υπαρχουν τα μεταφορικα.. Σε ολες τις παραγγελιες που εχω κανει μεχρι στιγμης. Εδω μου λετε οτι για την ατελεια των 22 ευρω μπαινουν και τα μεταφορικα μαζι.. Τελικα τι ακριβως ισχυει;

 

 

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει;;

 

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Προσπαθω να αγορασω ενα digital code για playstation plus απο amazon.com που το στελνει μονο αμερικη.

Εβαλα στην ελληνικη καρτα αμερικανικη διευθυνση αλλα κανει διασταυρωση και δεν την περναει

Τι μπορει να γινει?

Οι PSN cards στην Αμερική είναι διαφορετικές από την Ευρώπη. Μέχρι και εντός της Ευρώπης υπάρχουν διαφορετικές. Πρόσεχε μήπως ισχύει το ίδιο και για τις κάρτες για PS Plus γιατί δεν θα μπορείς να την περάσεις στο λογαριασμό σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...