Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..θέλω να αγοράσω αυτό το tv box https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html  με κουπόνι στα 50 ευρώ με Belgium Registered λογικά θα περάσει τελωνείο. ξέρετε τι θα πληρώσω;;

To beelink gt1 ultimate που δειχνεις (άλλο ειναι το σκέτο beelink gt1 που ρωτούσε σε αλλα θεματα) ειναι απο τα καλύτερα της αγοράς, μετά τα επώνυμα. Η εταιρεία beelink ειναι σοβαρή. 

 

Οσον αφορά το ερωτημα σου για το τελωνείο, για αγορές απο gearbest η λύση belgium post είναι η καλύτερη που μπορεις να διαλέξεις αυτόν τον καιρό. Εχεις τις λιγοτερες πιθανότητες να σταματήσει τελωνειο και τονιζω το λιγοτερες πιθανοτητες, αν βεβαια η gearbest δεν κάνει του κεφαλιού της (*) να στο στείλει με αλλη μέθοδο (που συμφέρει αυτήν). Αν μπει τελωνείο υπολογισε αλλα 30 ευρω περιπου. Αν ψάχνεις την απολυτη ασφάλεια, πάρε απο ευρωπαική αποθήκη. Αν θες να δοκιμάσεις το ρισκο, η λύση που δειχνει να εχει το λιγοτερο ρισκο ειναι belgium post. Διαλέγεις και παιρνεις

 

(*) Το εχω γράψει και αλλου αλλά το ξαναγράφω πολλάκις γιατί οι περισσότεροι δε διαβάζετε, δε ξέρετε τις διαστάσεις της πραγματικότητας και το πληρώνουν στο τέλος. Η gearbest ειναι ενα μεγάλο κινέζικο μαγαζί και εχει στείλει μπολικους τόνους πράγματα σε έλληνες αγοράστες (ειμαι και εγώ μεσα σε αυτους). Ομως τις τελευταίες/εβδομάδες μήνες τα εχει κάνει ψιλομαντάρα με τις αποστολές και αυτό δημιουργεί κόστος, μπελάδες και καθυστερήσεις στους αγοραστες. Ξεκίνησε με το να στέλνει πολλές αποστολές με απλό registred mail σε αγοράστες που ειχαν (ακριβοπληρώσει) priority eu express, γιατί μέχρι τότε "επιανε" σαν μέθοδος αποφυγής τελωνείου. Η αλλαγή βεβαια εγινε χωρίς να ρωτάνε τους αγοράστες. Επισης κάποιες φορές στέλνει με διαφορετικά registered  απο το πληρωμένο που πάλι οδηγεί σε ιδιο κακο αποτελεσμα. Πριν λίγο διαβασα σε αλλο νημα,οτι κάποιος εβαλε παραγγελια με belgium και του το στειλανε με sweden post, χωρίς να τον ρωτήσουν. Τα γράφω αυτά γιατί οι διάφοροι ¨ζπρωχτάδες gearbest " προσπαθούν να πουλήσουν, χωρίς όμως να αναδεικνύουν τις πραγματικές διαστάσεις του ρίσκου (που θα μειωνε τις πωλήσεις τους). Αναβάλετε για λίγο καιρό τις αγορές σας απο gb μεχρι να στρώσει η κατάσταση ή να σοβαρευτούν.

 

Ναι εχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που το gearbset εκανε refund μερος ή ολόκληρο το ποσό του τελωνείου αλλά αυτό ειναι η εξαίρεση και οχι ο κανονας. Επισης ο αγοραστης πρεπει να κυνηγήσει υπερβολικά την αυτονόητη αδικία και πολλές φορές δεν βγάζει άκρη. Η επισημη γραμμή του gearbest ειναι "τα τελωνεία ειναι του αγοραστή" και οχι "αμα σας κάτσει τελωνειο θα το πληρώσουμε" οπως αφήνουν να εννοηθεί οι ελληνες "ζπροχτάδες".

 

Προς θεου δε λεω να μη ψωνίζετε απο gb και εγώ πριν μερικές ημέρες έβαλα μια ΜΙΚΡΗ παραγγελία, αλλά να ξέρετε τις διαστάσεις και να διαλεγετε αν αξίζει να πάρετε το ρισκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To beelink gt1 ultimate που δειχνεις (άλλο ειναι το σκέτο beelink gt1 που ρωτούσε σε αλλα θεματα) ειναι απο τα καλύτερα της αγοράς, μετά τα επώνυμα. Η εταιρεία beelink ειναι σοβαρή. 

 

Οσον αφορά το ερωτημα σου για το τελωνείο, για αγορές απο gearbest η λύση belgium post είναι η καλύτερη που μπορεις να διαλέξεις αυτόν τον καιρό. Εχεις τις λιγοτερες πιθανότητες να σταματήσει τελωνειο και τονιζω το λιγοτερες πιθανοτητες, αν βεβαια η gearbest δεν κάνει του κεφαλιού της (*) να στο στείλει με αλλη μέθοδο (που συμφέρει αυτήν). Αν μπει τελωνείο υπολογισε αλλα 30 ευρω περιπου. Αν ψάχνεις την απολυτη ασφάλεια, πάρε απο ευρωπαική αποθήκη. Αν θες να δοκιμάσεις το ρισκο, η λύση που δειχνει να εχει το λιγοτερο ρισκο ειναι belgium post. Διαλέγεις και παιρνεις

 

(*) Το εχω γράψει και αλλου αλλά το ξαναγράφω πολλάκις γιατί οι περισσότεροι δε διαβάζετε, δε ξέρετε τις διαστάσεις της πραγματικότητας και το πληρώνουν στο τέλος. Η gearbest ειναι ενα μεγάλο κινέζικο μαγαζί και εχει στείλει μπολικους τόνους πράγματα σε έλληνες αγοράστες (ειμαι και εγώ μεσα σε αυτους). Ομως τις τελευταίες/εβδομάδες μήνες τα εχει κάνει ψιλομαντάρα με τις αποστολές και αυτό δημιουργεί κόστος, μπελάδες και καθυστερήσεις στους αγοραστες. Ξεκίνησε με το να στέλνει πολλές αποστολές με απλό registred mail σε αγοράστες που ειχαν (ακριβοπληρώσει) priority eu express, γιατί μέχρι τότε "επιανε" σαν μέθοδος αποφυγής τελωνείου. Η αλλαγή βεβαια εγινε χωρίς να ρωτάνε τους αγοράστες. Επισης κάποιες φορές στέλνει με διαφορετικά registered  απο το πληρωμένο που πάλι οδηγεί σε ιδιο κακο αποτελεσμα. Πριν λίγο διαβασα σε αλλο νημα,οτι κάποιος εβαλε παραγγελια με belgium και του το στειλανε με sweden post, χωρίς να τον ρωτήσουν. Τα γράφω αυτά γιατί οι διάφοροι ¨ζπρωχτάδες gearbest " προσπαθούν να πουλήσουν, χωρίς όμως να αναδεικνύουν τις πραγματικές διαστάσεις του ρίσκου (που θα μειωνε τις πωλήσεις τους). Αναβάλετε για λίγο καιρό τις αγορές σας απο gb μεχρι να στρώσει η κατάσταση ή να σοβαρευτούν.

 

Ναι εχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που το gearbset εκανε refund μερος ή ολόκληρο το ποσό του τελωνείου αλλά αυτό ειναι η εξαίρεση και οχι ο κανονας. Επισης ο αγοραστης πρεπει να κυνηγήσει υπερβολικά την αυτονόητη αδικία και πολλές φορές δεν βγάζει άκρη. Η επισημη γραμμή του gearbest ειναι "τα τελωνεία ειναι του αγοραστή" και οχι "αμα σας κάτσει τελωνειο θα το πληρώσουμε" οπως αφήνουν να εννοηθεί οι ελληνες "ζπροχτάδες".

 

Προς θεου δε λεω να μη ψωνίζετε απο gb και εγώ πριν μερικές ημέρες έβαλα μια ΜΙΚΡΗ παραγγελία, αλλά να ξέρετε τις διαστάσεις και να διαλεγετε αν αξίζει να πάρετε το ρισκο.

Ευχαριστώ για την απαντηση σου... το παράγγειλα πριν 5 λεπτά με belgium post.. θα κάνω την προσευχή μου να μην περάσει τελωνείο. Έχω αγοράσει πολλές φορές απο gearbest αλλά πρώτη φορά θα αγοράσω τώρα με τα τελωνεία..Ναι το διάβασα το άλλο θέμα που λέει οτι του το έστειλαν με sweden post... Αν γίνει κάτι τέτοιο και σε μένα θα ζητήσω την βοήθειά σας γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω δέμα παραγγελίας 29/10 από Gearbest μικρής αξίας unregistered.

 

Έχω παραλάβει 2 μικρής αξίας (<3 ευρώ) από το ίδιο κατάστημα με παραγγελία 12/11 και 16/11 με το τελευταίο να ήταν belgium registered. Χωρίς τελωνείο, σφραγίδες κτλ.

 

Πού είναι το πρώτο οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα, προσπαθω να κανω παραγγελια απο Gearbest  ( https://www.gearbest.com/smart-home/pp_257677.html?wid=81 )  apo ΕU-13   και δεν με αφηνει, μολις παω να κανω checkout ( και με paypal τα ιδια )  μου βγαζει ενα μηνυμα  που κραταει 2 sec και λεει  

 

" we are very sorry , no shipping method is suitable for your order. if it contains batteries , e-cig products, or items over 100cm length, please un-select them, then view available shipping options"   

 

γιατι ??  ξανα λεω απο ευρωπη.. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω δέμα παραγγελίας 29/10 από Gearbest μικρής αξίας unregistered.

 

Έχω παραλάβει 2 μικρής αξίας (<3 ευρώ) από το ίδιο κατάστημα με παραγγελία 12/11 και 16/11 με το τελευταίο να ήταν belgium registered. Χωρίς τελωνείο, σφραγίδες κτλ.

 

Πού είναι το πρώτο οεο?

Εσύ περιμένεις από 29/10 δέμα μικρής αξίας

Εγώ περιμένω 4 δέματα από 4/10 δέματα μικρής αξίας και ακόμα τίποτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα, προσπαθω να κανω παραγγελια απο Gearbest  ( https://www.gearbest.com/smart-home/pp_257677.html?wid=81 )  apo ΕU-13   και δεν με αφηνει, μολις παω να κανω checkout ( και με paypal τα ιδια )  μου βγαζει ενα μηνυμα  που κραταει 2 sec και λεει  

 

" we are very sorry , no shipping method is suitable for your order. if it contains batteries , e-cig products, or items over 100cm length, please un-select them, then view available shipping options"   

 

γιατι ??  ξανα λεω απο ευρωπη.. ευχαριστω

Λέει "Shipping Cost: Cannot ship to Greece" τι αλλο να πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ περιμένεις από 29/10 δέμα μικρής αξίας

Εγώ περιμένω 4 δέματα από 4/10 δέματα μικρής αξίας και ακόμα τίποτα ;)

εγώ παρέλαβα προχθές δέμα απο gearbest, κολλημένο στο αεροδρόμιο απο τον Σεπτέμβριο. 

και έχω άλλο ένα απο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω δέμα παραγγελίας 29/10 από Gearbest μικρής αξίας unregistered.

 

Έχω παραλάβει 2 μικρής αξίας (<3 ευρώ) από το ίδιο κατάστημα με παραγγελία 12/11 και 16/11 με το τελευταίο να ήταν belgium registered. Χωρίς τελωνείο, σφραγίδες κτλ.

 

Πού είναι το πρώτο οεο?

 

Μια απο τα ιδια. Εχω λαβει αλλες μεταγενεστερες παραγγελιες του Gearbest και μια προγενεστερη Σεπτεμβριου ειναι κατ'αυτους (γιατι δεν ειχε tracking λογω μικρης αξιας κατω των 10 ευρω) κολλημενη στο τελωνειο απο τα μεσα Οκτωβρη. Εχουν υποτιθεται λεει ενα συστημα που τους λεει το shipment number που βρισκεται. 2 μηνες ο σακος στο τελωνειο ακομα τι κανει??

 

Ειχα αλλη παραγγελια με GB παλι μικρης αξιας που ηταν παρκαρισμενη στο τελωνειο σχεδον ολο το Νοεμβρη και ξεμπλοκαρε και ηρθε πριν λιγες μερες, τελωνειακως ευλευθερη. Η αλλη του GB ειναι υποτιθεται στο τελωνειο απο τα μεσα Οκτωβρη (νωριτερα δλδ) και ακομα αγνοειται η τυχη της.

 

Τα ΕΛΤΑ τα εχουν κανει μουτι δυστυχως λογω της ελλειψης κοσμου, των αυξημενων παραγγελιων απο Ελληνες καταναλωτες απο τριτες χωρες εκτος ΕΕ και απο το ξαφνικο ενδιαφερον τους απο φετος το καλοκαιρι να βγαλουν τα σπασμενα ετων απο τη φορολογηση. Και για αυτο δεν ευθυνεται καμια κινεζικη εταιρεια (Gearbest, Banggood, Tinydeals κτλ).

Ας στελεχωνανε πρωτα επαρκως την υπηρεσια στο αεροδρομιο, ας την μηχανογραφουσαν αριστα και μετα ας κυνηγουσαν τις ακριβες αγορες απο Κινα για φορους και δασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας στελεχωνανε πρωτα επαρκως την υπηρεσια στο αεροδρομιο, ας την μηχανογραφουσαν αριστα και μετα ας κυνηγουσαν τις ακριβες αγορες απο Κινα για φορους και δασμους.

Αυτά θέλουν λεφτά. Και λεφτά δεν υπάρχουν. Κατά συνέπεια πορεύονται απλά κυνηγώντας ό,τι μπορούν. Μέχρι να ξυπνήσουμε σαν πολίτες και να αρχίσουν τα "βιολιά". Πράγμα που δεν το βλέπω γιατί ανέκαθεν συμπεριφερόμαστε σαν ζωντανά...

Ας αφήσουμε τις αποστολές από την Κίνα (κι ας είναι ανεπίτρεπτο αυτό που συμβαίνει). Όταν λογαριασμός πιστωτικής (με σφραγίδα πάνω από την τράπεζα πότε απεστάλη κιόλας) κάνει 12 μέρες από το κέντρο της Αθήνας σε προάστιο έχουν δικαιολογία; Όταν συστημένη επιστολή προς πελάτη μου την παραδίδω σήμερα κι επειδή "πέρασε η ώρα θα φύγει αύριο" (ήταν 13:15), όχι απλά δεν φτάνει την επομένη το μεσημέρι ως όφειλε (από το Ηράκλειο στο κέντρο της Αθήνας ξαναλέω) αλλά παραδίδεται 5 ολόκληρες μέρες μετά, φταίω να τους κυνηγάω όπου τους πετυχαίνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα κατάφερες αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των συμφοριμιτών δεν διαθέτει γνωριμίες με εκτελωνιστές για να εκτελωνίσει με αυτές τις αμοιβές και τα έξοδα.

 

Επομένως, το post σου δεν προσφέρει κάτι στην κοινότητα, αλλά, μάλλον, μπορεί να προκαλέσει αντίθετα συναισθήματα.

 

Δεν προσφέρει την πληροφορία ότι με εξωτερικό εκτελωνιστή εκτός UPS πληρώνεις λιγότερα?

 

 

Εννοείται μεγειά σου και καλοδουλευτο αλλά είσαι σιγουρος οτι τελικά άξιζε τα 105 ευρω σαν joystick;

 

Επισης μη γράφεις τετοια μηνύματα αν δεν μπορεις να μοιραστείς τη μεθοδολογία (και το τηλ του γνωστου σου) γιατί (αθελα σου) φαινεται προκλητικό και μπορει κάποιος απο αυτούς που το διάβασαν να ειναι ... Σαββατογεννημένος

 

Τα joystick(4) που ήθελα είναι Αμερικάνικα, και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την ώρα.

Από όπου και να τα πραγγείλεις έρχονται από Αμερική.

Ο εκτελωνιστής ήταν γείτονας του φίλου μου που τα παράγγειλε, οπότε δεν γνωρίζω αν πληρώθηκε ή δεν πληρώθηκε την αμοιβή του κ.τ.λ.

 

 

Εαν εννοεις με 50€ αποκλειστικα την αμοιβη του εκτελωνιστη τοση ειναι η ταριφα για ανεξαρτητο εκτελωνισμο πλην γραφειων courier.

Εαν 50€ ηταν ολα μαζι με την αμοιβη του εκτελωνιστη ή κατι δεν μας λες καλα ή καποια παρατυπια εχει γινει .

Το δωραν μεταφορικα στους τελωνες δεν παιζει ιδιαιτερα δε οταν ενα δεμα ερχετε express και ως εκ τουτου οι δασμοι και φοροι πρπκυπτουν απο εφαρμογη στην cif αξια (κοστος + μεταφορικα) .

Ακομη λοιπον και 20€ να θεωρησαν την αξια της μεταφορας μονο το φπα στην cif θα ηταν περιπου 20€ ...

Οι δασμοι αλλο ενα ταληρακι ...

ΔΕΤΕ (διατακτικες) και goldair handling minimum αλλα 15€ ...

Χαρτοσημα και λοιπες μπουρδες αλλα 3-5€ ...

Ισως δεν σε χρεωσε αμοιβη ο εκτελωνιστης σου βεβαια...

 

Γράφω στον προηγούμενο πως και τι έγινε ακριβώς.

 

Καλό θα ήταν όσοι έχουν γνωστούς σε τελωνεια, υπουργεια,αεροδρόμια και οπουδήποτε αλλού καλο θα ήταν να μην γράφουν μηνύματα που μπορούν να φέρουν αναταραχές εδώ μέσα... ;)

 

Γράφω στον προηγούμενο πως και τι έγινε ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά θέλουν λεφτά. Και λεφτά δεν υπάρχουν. Κατά συνέπεια πορεύονται απλά κυνηγώντας ό,τι μπορούν. Μέχρι να ξυπνήσουμε σαν πολίτες και να αρχίσουν τα "βιολιά". Πράγμα που δεν το βλέπω γιατί ανέκαθεν συμπεριφερόμαστε σαν ζωντανά...

Ας αφήσουμε τις αποστολές από την Κίνα (κι ας είναι ανεπίτρεπτο αυτό που συμβαίνει). Όταν λογαριασμός πιστωτικής (με σφραγίδα πάνω από την τράπεζα πότε απεστάλη κιόλας) κάνει 12 μέρες από το κέντρο της Αθήνας σε προάστιο έχουν δικαιολογία; Όταν συστημένη επιστολή προς πελάτη μου την παραδίδω σήμερα κι επειδή "πέρασε η ώρα θα φύγει αύριο" (ήταν 13:15), όχι απλά δεν φτάνει την επομένη το μεσημέρι ως όφειλε (από το Ηράκλειο στο κέντρο της Αθήνας ξαναλέω) αλλά παραδίδεται 5 ολόκληρες μέρες μετά, φταίω να τους κυνηγάω όπου τους πετυχαίνω;

Μην ανησυχείς φίλε theopan. Καλά δουλεύει το κόλπο και σε λιγο καιρό θα γίνει πραγματικότητα η ιδιωτικοποίηση. Τότε θα βελτιωθούν οι χρόνοι αναμεσα στις μεγάλες πόλεις και θα είμαστε ολοι χαρουμενοι ... μέχρι τη στιγμή που θα δούμε πόσο θα κοστίζει να στείλεις ένα απλό γράμμα από Ηράκλειο στην Αθήνα. Τα πακέτα απο εκτός ΕΕ θα εκτελωνίζονται σε μια ώρα απο την άφιξη γιατί τοτε διότι τότε θα εκτελωνίζονται ΟΛΑ τα εκτός ΕΕ, οποτε θα υπάρχουν ελάχιστες αποστολές απο εκτός ΕΕ,  αφου το κόστος εκτελωνισμου θα ειναι ασύμφορο.

 

Αυτή τη χρονική στιγμή υπάρχει η εκπληκτική υπηρεσία της dhl courier που σε 3 ημέρες έρχονται πραγματα απο την αλλη ακρη της γης. Γιατί ελαχιστοτατοι τη χρησιμοποιούν εν γνώση τους; Για το πιακολοκίδι ειναι τριπλοχερο. Υπομονη. Μια χαρά παιζουν το δοκιμασμένο παιχνίδι της απαξίωσης και πιάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσφέρει την πληροφορία ότι με εξωτερικό εκτελωνιστή εκτός UPS πληρώνεις λιγότερα?

 

Ξέχασες να προσθέσεις σ΄αυτή τη φράση τη λέξη "γνωστό", όπως την έγραψες στο αρχικό προκλητικό και κάθε άλλο παρά ενημερωτικό post, όπως προσπαθείς να το παρουσιάσεις εκ των υστέρων.

Η σωστή απάντησή σου θα ήταν:

 

"Δεν προσφέρει την πληροφορία ότι με εξωτερικό γνωστό εκτελωνιστή εκτός UPS πληρώνεις λιγότερα?"

 

Παρά το ότι προσπαθείς, με το τελευταίο σου post, να μαλακώσεις τις (προκλητικές και όχι ενημερωτικές) εντυπώσεις του αρχικού, φαίνεται ότι, από όλα όσα γράφτηκαν για το θέμα σου, δεν κατάλαβες την ουσία του εκτελωνισμού δέματος που έρχεται από τρίτη χώρα με courier και όχι μόνο με UPS.

 

Αν και έχει γραφτεί δεκάδες και ίσως εκατοντάδες φορές σ' αυτό το forum, ότι για τον εκτελωνισμό αυτού του δέματος, ο παραλήπτης πρέπει να πληρώσει, εκτός από τον ΦΠΑ πάνω στην αξία cif, και ενδεχομένως και δασμό, αν η αξία cif ξεπερνάει τα 150€, και αμοιβή εκτελωνιστή που ξεκινάει από 50-55€, και αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Αλλά και αν θελήσει ο παραλήπτης να το εκτελωνίσει μόνος του, είτε ο ίδιος είτε με δικό του (γνωστό ή όχι) εκτελωνιστή, πρέπει να πληρώσει στην courier ποσό που ξεκινάει από 35€ για να πάρει τη διασάφηση.

 

Συγκρίνοντας τα παραπάνω έξοδα, για ένα παραλήπτη δέματος που δεν έχει γνωστό εκτελωνιστή, με τα έξοδα που χρεώθηκες για τον εκτελωνισμό του δικού σου, εύκολα πρέπει να καταλαβαίνεις ότι ο γνωστός σου εκτελωνιστής πρέπει να χρησιμοποίησε όλες τις γνωριμίες και επαφές του, για να ελαχιστοποιήσει και ίσως να μηδενίσει τα όλα τα ανελαστικά έξοδα, δηλαδή όλα τα υπόλοιπα, εκτός των φόρων προς το δημόσιο, αν και ίσως να έβαλε και εκεί το χεράκι του.

 

Συμπερασματικά, όχι μόνο δεν προσέφερε το αρχικό και προκλητικό σου post στην κοινότητα, αφού κανένας συμφορουμίτης δεν μπορεί να έχει από ένα γνωστό εκτελωνιστή, για να τον εξυπηρετήσει όπως στην περίπτωσή σου, αλλά συνεχίζεις, με τις δήθεν ενημερωτικές απαντήσεις, να προκαλείς τους συμφορουμίτες που υπέδειξαν το λάθος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω κατι πρωτοτυπο, αλλα δυστυχως, ενω ελαχιστα δεματακια ειχα χασει ολα τα χρονια που εκανα παραγγελιες απο εξωτερικο, πλεον εχω χαμενα μικροδεματα...

Φανταζομαι οτι μπορει να καταστραφηκαν στο τελωνειο....καποιος μπορει να το ειδε και να ειπε 'τι να του στειλουμε τωρα...'.

Και γνωριζοντας τον χαμο εδω, δεν ξερω τι να κανω....τι φταιει ο κινεζος seller...αλλα εγω που πληρωσα και δεν παρελαβα;

Αστα να πανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...