Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Υπάρχει τρόπος να αγοράσουμε και να μας το στείλουν ελλάδα κατι απο αγγλία , γερμανία κτλπ αλλα που δεν στέλνουν ελλάδα ?

Έχω δει οτι υπάρχουν ορισμένες σελίδες / υπηρεσίες που σου κάνουν τετοια μεταφορά με αγγλική διεύθυνση κτλπ αλλα δεν ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστες οι συγκεκριμένες

 

Στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού αυτού του νήματος έχουν αναφερθεί μερικά sites που κάνουν αυτό που θέλεις και σε posts έχουν καταγραφεί εμπειρίες συμφορουμιτών, για αγορές, κυρίως, από Αμερική.

 

Είμαι και εγώ συνδρομητής του Shop and Ship, αλλά δεν τους έχει χρησιμοποιήσει ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού αυτού του νήματος έχουν αναφερθεί μερικά sites που κάνουν αυτό που θέλεις και σε posts έχουν καταγραφεί εμπειρίες συμφορουμιτών, για αγορές, κυρίως, από Αμερική.

 

Είμαι και εγώ συνδρομητής του Shop and Ship, αλλά δεν τους έχει χρησιμοποιήσει ακόμη.

Γινεσαι συνδρομητης στο Shop and Ship,(ειχε αναφερθει προσφορα παλιοτερα στο φορουμ)

Διαλεγεις τη διευθυνση της χωρας που θες να στο στειλουνε και σου βγαζει τιμη αναλογα με το βαρος

Πρωτα στελνεται στην αποθηκη τους σ αυτη τη χωρα π.χ Αγγλία   και απο κει στο στελνουν Ελλαδα με  Γενικη Ταχυδρομικη  οπου εκει  πληρωνεις τα εξοδα αποστολης συν ενα καπελο  24% ΦΠΑ σ'αυτο το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεσαι συνδρομητης στο Shop and Ship,(ειχε αναφερθει προσφορα παλιοτερα στο φορουμ)

Διαλεγεις τη διευθυνση της χωρας που θες να στο στειλουνε και σου βγαζει τιμη αναλογα με το βαρος

Πρωτα στελνεται στην αποθηκη τους σ αυτη τη χωρα π.χ Αγγλία και απο κει στο στελνουν Ελλαδα με Γενικη Ταχυδρομικη οπου εκει πληρωνεις τα εξοδα αποστολης συν ενα καπελο 24% ΦΠΑ σ'αυτο το ποσο

5 φορές που έφερα πράγματα από Αμερική, 4 φορές πέρασαν τελωνείο και μια ήρθε τριγωνικά. 2 ημέρες έκατσαν στο τελωνείο όλα τα πακέτα. Αυτά πριν αρχίσει το γιουσουρούμ των ΕΛΤΑ που ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεσαι συνδρομητης στο Shop and Ship,(ειχε αναφερθει προσφορα παλιοτερα στο φορουμ)

Διαλεγεις τη διευθυνση της χωρας που θες να στο στειλουνε και σου βγαζει τιμη αναλογα με το βαρος

Πρωτα στελνεται στην αποθηκη τους σ αυτη τη χωρα π.χ Αγγλία   και απο κει στο στελνουν Ελλαδα με  Γενικη Ταχυδρομικη  οπου εκει  πληρωνεις τα εξοδα αποστολης συν ενα καπελο  24% ΦΠΑ σ'αυτο το ποσο

 

Μήπως έκανες λανθασμένη παράθεση post;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παραλάβεις ενημέρωσε εδώ για την εμπειρία από το κατάστημα, γιατί με ενδιαφέρει κ μένα.

Ευχαριστώ

Σήμερα παρέλαβα το κουτί από την UPS, όλα άρτια μέσα στη συσκευασία. Γενικά η εμπειρία μου σε αγορές από το caseking είναι καλή μέχρι τώρα, έχω κάνει 2-3 αγορές συνολικά από εκεί. Σε θέματα rma δεν ξέρω να σου πω τι παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Γερμανία.

 

Στάλθηκε με dhl αλλά μάλλον κανονικό ταχυδρομείο και όχι κούριερ.

 

Θα καθίσει στην ουρά με τα άλλα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης η αυτά τα περνάνε γρήγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αγορά από Γερμανία.

 

Στάλθηκε με dhl αλλά μάλλον κανονικό ταχυδρομείο και όχι κούριερ.

 

Θα καθίσει στην ουρά με τα άλλα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης η αυτά τα περνάνε γρήγορα?

Μαλλον πιο γρηγορα αλλα το γερμανικο ταχυδρομειο ειναι αργο γενικοτερα γιατι εχει οδικες μεταφορες , μπορει το πακετο σου να κανει το γυρω της ευρωπης και μετα να ερθει ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κολλήσει Γερμανία αρκετές ημέρες και ξαφνικά ήρθε Ελλάδα.

 

Δεν ξέρω αν δεν γράφει αναλυτικά και αν περνάει άλλες χώρες.

 

Είχα ακούσει και από αλλού ότι σε αγορά από Γερμανία του είχε κολλήσει κάποιες ημέρες εκεί.

post-188158-0-31881800-1512491331_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κολλήσει Γερμανία αρκετές ημέρες και ξαφνικά ήρθε Ελλάδα.

 

Δεν ξέρω αν δεν γράφει αναλυτικά και αν περνάει άλλες χώρες.

 

Είχα ακούσει και από αλλού ότι σε αγορά από Γερμανία του είχε κολλήσει κάποιες ημέρες εκεί.

Η DHL δεν έχει ενημέρωση για το πακέτο από τη στιγμή που βγει εκτός Γερμανίας μέχρι να φτάσει στη χώρα προορισμού. Η εμπειρία μου με την  DHL ήταν ότι όταν το δέμα μπήκε Ελλάδα είχα ενημέρωση και μου το παρέδωσε η ΕΛΤΑ courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατη κακη εμπειρια απο μαγαζι  το οποιο ηταν αξιοπιστο στα : ταχυτητα παραδοσης, τιμη, ελαχιστα μεταφορικα και εχουν παραγγειλει αρκετοι γνωστοι μου Evga Europe 

Kατα την καταχωρηση παρατηρω οτι εφαρμοστηκε VAT 27% στο συνολο δηλαδη προιον+μεταφορικα φυσικα δε προχωρησα την παραγελλια.

Επειτα απο επικοινωνια με email στη κεντρικη τους διευθυνση που ειναι γερμανικη δεχομαι απαντηση οτι η αποθηκη αποστολης ειναι στην Ολλανδια.Αλλα απ οσο βλεπω η Ολλανδια δε εχει 27 αλλα 21% φπα

Οποτε κατι δε παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατη κακη εμπειρια απο μαγαζι  το οποιο ηταν αξιοπιστο στα : ταχυτητα παραδοσης, τιμη, ελαχιστα μεταφορικα και εχουν παραγγειλει αρκετοι γνωστοι μου Evga Europe 

Kατα την καταχωρηση παρατηρω οτι εφαρμοστηκε VAT 27% στο συνολο δηλαδη προιον+μεταφορικα φυσικα δε προχωρησα την παραγελλια.

Επειτα απο επικοινωνια με email στη κεντρικη τους διευθυνση που ειναι γερμανικη δεχομαι απαντηση οτι η αποθηκη αποστολης ειναι στην Ολλανδια.Αλλα απ οσο βλεπω η Ολλανδια δε εχει 27 αλλα 21% φπα

Οποτε κατι δε παει καλα.

Πριν από μια εβδομάδα αγόρασα από EVGA Europe, και πλήρωσα VAT 21%. Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε κάτι σε αυτό το διάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την EMS China την ξέρουμε; Είναι η γνωστή EMS; Τι λέει από θέμα δασμών στο τελωνείο; Παρήγγειλα αυτό: https://www.ebay.com/itm/372121166811 και ενώ λέει "Economy International Shipping" μου το έστειλε σήμερα κιόλας βλέπω ο τύπος με EMS China και διεθνούς format tracking number. 21€ είναι στα όρια της ατέλειας αλλά επειδή το συγκεκριμένο token είναι υπερβολικά ακριβότερο (εδώ π.χ. το πουλάνε 85€) έχω κάποιες επιφυλάξεις για το πως θα το χειριστούν οι λαδοπόντικες του τελωνείου....

Τελικά το έλαβα προχθές 4/12. 27 μέρες μετά την αποστολή και ενώ -περιέργως- καταγράφηκε σαν "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" στο Ελ. Βενιζέλος στις 15/11, παρέμεινε "παγωμένο" μέχρι τις 3/12 οπότε και μάλλον ανοίχτηκε ο σάκος, προχώρησε σε "ΑΦΙΞΗ..." και 2-3 στάδια ακόμα ως το Κ.Δ. Αττικής και μέχρι την τοπική Μ.Δ. 4/12 το μεσημέρι μου το έφερε ο ταχυδρόμος σπίτι (παρ' ότι EMS αυτή τη φορά δεν ήρθε με ΕΛΤΑ courier). Από Γ.Ε.Τ.Α δεν φάνηκε στο tracking να πέρασε καθόλου τελικά (δεν είχε καν κολλημένο το πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο")! Κατά πως φαίνεται συνεχίζουν να περνάνε μόνο δειγματοληπτικά μερικά έστω και για τον τυπικό έλεγχο και όχι όλα όπως νομίζαμε.

Μαζί με αυτό την ίδια μέρα έλαβα επίσης και ένα tempered glass μη συστημένο χωρίς tracking από aliexpress που θεωρούσα πια χαμένο και ετοιμαζόμουν να ζητήσω refund ακριβώς στις 60 μέρες από την αποστολή. Ούτε σε αυτό υπήρχε κολλημένο "τελωνειακώς ελεύθερο" αυτοκόλλητο. Μάλλον άρχισαν να χάνουν τη μπάλα και έστω και με καθυστέρηση τα αμολάνε...

 

edit: Τα πακέτα εν τω μεταξύ και τα δυο (αν και ελαφριά) θηριώδη! Tablet να περιείχαν πιο μικρά θα ήταν. Μικρά πραγματάκια και τα είχαν τυλίξει και σε aeroplast και στο άλλο το ογκώδες αφρώδες με τους μεγάλους κυλινδρικούς αεροθαλάμους οι Κινέζοι. Σχεδόν Α4 η μεγάλη τους διάσταση το καθένα και δεν φαίνεται να τράβηξαν την προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως πρέπει να αγανάκτησαν απο τον όγκο των εμπορευμάτων και τα έχουν διώχνουν όπως όπως    .....προσωρινα μέχρι να ξεμπλοκάρουν υποθέτω. 

 

''Τελώνα δώστα όλα.."  :-D  :-D  :-D

 

Σήμερα παρέλαβα και εγω απο Aliexpress ενα μη συστημένο brake fluid tester χωρίς πράσινο αυτοκολλητάκι και ενω το θεωρούσα πλέον χαμένο (είχαν περάσει οι 60 ημέρες) και είχα ανοίξει dispute.  Eννοείται θα το ακυρώσω για να πάρει και ο κινέζος τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι έτσι να ξεμπουκωσει λιγο η κατάσταση.

 

Περιμένουμε δέμα εδώ και 70 μέρες ρε σεις

 

Αφήστε να περάσουν τα πάντα γ ένα 10ημερο έστω να ξεμπουκωσει το σύστημα κ μετά ξανακάνετε τα ίδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...