Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αν ναι, δεν γνωρίζεις ότι με την courier πληρώνεις, εκτός από έξοδα εκτελωνισμού, και αμοιβή εκτελωνιστή που ξεκινάει από 55€;

Επ' αυτού μια διόρθωση. Επειδή είχα πρόσφατη παραλαβή από DHL, η αμοιβή τους είναι 55€ για αγορές αξίας μεγαλύτερης από 150€.

 

Για μικρότερη αξία, η αμοιβή τους είναι η 34€ ή 35€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επ' αυτού μια διόρθωση. Επειδή είχα πρόσφατη παραλαβή από DHL, η αμοιβή τους είναι 55€ για αγορές αξίας μεγαλύτερης από 150€.

 

Για μικρότερη αξία, η αμοιβή τους είναι η 34€ ή 35€.

 

Επειδή, μάλλον, δεν πρόσεξες τη σχετική συζήτηση από την αρχή, και σχολίασες μόνο το συγκεκριμένο post μου, για την αγορά που έκανε ο συμφορουμίτης (post #5746) πλήρωσε 163+14= 177€ και ποιος ξέρει ποια αξία CIF θα ορίσει ο τελωνειακός.

 

Επομένως, η αμοιβή του εκτελωνιστή σωστά γράφτηκε και δεν χρειάζεται διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω αυτη την φωτογραφια για να βοηθησω ατομα που σκεφτονται να κανουν την πρωτη τους αγορα απο gearbest.

 

δειτε την θα σας βοηθησει αρκετα με τους τροπους αποστολης κτλπ.

post-210891-0-59685000-1511895679_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω αυτη την φωτογραφια για να βοηθησω ατομα που σκεφτονται να κανουν την πρωτη τους αγορα απο gearbest.

 

δειτε την θα σας βοηθησει αρκετα με τους τροπους αποστολης κτλπ.

Βοηθητική η αναρτηση του Στέλιου, αλλά στα υποψη το παρακάτω

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-583?do=findComment&comment=56123925

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο Γερμανία αποστολή με dhl με αριθμό 885000078865 εμφανίστηκε για 1-2 μέρες κ έπειτα χάθηκε μονο στο trackitonline.ru δείχνει κάτι.

Ετσι συμβαίνει συνήθως η αντιο πακετ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παραγγελία απο Γερμανία αποστολή με dhl με αριθμό 885000078865 εμφανίστηκε για 1-2 μέρες κ έπειτα χάθηκε μονο στο trackitonline.ru δείχνει κάτι.

Ετσι συμβαίνει συνήθως η αντιο πακετ ;

Μπαίνεις στη σελίδα της dhl και βάζοντας αυτό το tracking θα σου δώσει ένα καινούργιο για να βλέπεις το δέμα εντός Ελλάδας, συνήθως βέβαια αργεί να φανει το δέμα σε αυτούς γιατί έρχεται οδικώς

Έκανα αγορά από banggood και μου λέει Order status : split. Τι εννοεί; Και ποτε θα γινει shipped ;

Είχες παραπάνω από 2 αντικείμενα και το χώρισε σε διαφορετικά πακέτα για κάποιο λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει ένα κουτί υπολογιστή από εξωτερικό και συγκεκριμένα από το κατάστημα caseking που έχει έδρα στη Γερμανία. Η παραγγελία μου εξελίσσεται κανονικά και σε λίγες μέρες θα είναι στα χέρια μου. Εδώ είναι όμως που με έχει πιάσει η ανησυχία, μήπως έρθει με σπασμένο το tempered glass. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω, το ανοίγω μπροστά στον courier όταν το φέρει και αν έχει θέμα δεν το παραλαμβάνω ή μπορώ να κάνω κάτι εκ των υστέρων? Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει ένα κουτί υπολογιστή από εξωτερικό και συγκεκριμένα από το κατάστημα caseking που έχει έδρα στη Γερμανία. Η παραγγελία μου εξελίσσεται κανονικά και σε λίγες μέρες θα είναι στα χέρια μου. Εδώ είναι όμως που με έχει πιάσει η ανησυχία, μήπως έρθει με σπασμένο το tempered glass. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω, το ανοίγω μπροστά στον courier όταν το φέρει και αν έχει θέμα δεν το παραλαμβάνω ή μπορώ να κάνω κάτι εκ των υστέρων? Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

 

Δεν το γνώριζα αυτό το μαγαζί... Και αφού είναι Γερμανία δεν υπάρχουν θέματα με τελωνεία κτλ.

 

Θα αναμένω τις εντυπώσεις/εμπειρία σου, μιας και βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα κομμάτια σε καλύτερες τιμές από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει ένα κουτί υπολογιστή από εξωτερικό και συγκεκριμένα από το κατάστημα caseking που έχει έδρα στη Γερμανία. Η παραγγελία μου εξελίσσεται κανονικά και σε λίγες μέρες θα είναι στα χέρια μου. Εδώ είναι όμως που με έχει πιάσει η ανησυχία, μήπως έρθει με σπασμένο το tempered glass. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω, το ανοίγω μπροστά στον courier όταν το φέρει και αν έχει θέμα δεν το παραλαμβάνω ή μπορώ να κάνω κάτι εκ των υστέρων? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Ο κούριερ δε νομίζω να μπορεί να κάνει κάτι. Τράβα unboxing video κι ο,τι πρόβλημα αντιμετωπίσεις τους στέλνεις το βίντεο σαν αποδεικτικό στοιχείο. Αν το μαγαζί είναι σοβαρό και αξιόπιστο δεν θα έχεις πρόβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω, το ανοίγω μπροστά στον courier όταν το φέρει και αν έχει θέμα δεν το παραλαμβάνω ή μπορώ να κάνω κάτι εκ των υστέρων? Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να δεχτεί ποτέ κούριερ να ανοίξεις το πακέτο για να δεις αν είναι εντάξει. Κι αν δεν είναι τι θα γίνει; Θα το πάρει πίσω ανοιγμένο; Unboxing video τραβάς για την περίπτωση που χρειαστεί. Τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...