Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο πολύ προωθείται το Geabest. Προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι:

 

Θα μείνω μόνο στο παραπάνω. Το gearbest εχει πολύ επιθετική πολιτική με του affiliate πωλητες και επισης κάνει πολύ καλές προσφορες-κράχτες. Τα ακουμπά χοντρά σε σχέση με άλλα μαγαζια, οποτε για αυτό τρώει τόσο σπρώξιμο. Βέβαια οι ίδιοι πωλητές, ενω ξερουν το μπάχαλο με τα τελωνεία, στο βωμό του χρήματος κάνουν τους "κινέζους" ή λένε αρλούμπες του στυλ "με belgium post είναι καλύτερα. 

 

Και τα αλλα κινεζομάγσζα δεν ειναι καλύτερα. Τα ίδια κάνουν με προβληματικα προιόντα, αποστολές, refunds, κλπ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα στην περιοχή μου (δυτικά προάστια) πάνε Μ.Δ και μετά από 1-2 εργάσιμες στα ΕΛΤΑ και μετά παραλαμβάνω (βέβαια εγώ επειδή έχω μεγάλο όγκο δεμάτων και τα βιάζομαι μόλις δω στο tracking Μ.Δ με παίρνουν τηλέφωνο και πάω από εκεί και τα παιρνω.) Την διαδικασία αυτή του ειπα π ξέρω με εμένα. Τώρα αν γίνεται αλλού αλλιώς δεν το γνωρίζω. Μπορεί κάθε δήμος ν έχει δικό του τρόπο.

 

Τελικά σήμερα 08:30 μου έβγαλε έτοιμο προς παράδοση.(εχθές στις 17:12 μου έβγαλε το ΜΔ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ηρθε δεμα που παρειγγηλα στις 12 Σεπτεμβρη (εκτος ΕΕ φυσικα).


Οταν βλέπω τετοια χιλιοαπαντημενη ερώτηση είμαι στο τσακ να τρολάρω. Θα ήταν ακομα καλύτερα αυτοί που κάνουν τετοιες ερωτήσεις, να τους βγαίνει ειδικό τελωνείο με χρεώσεις.

 

ontopic : Ναι οπως επισης για αρκετό καιρό ακομα

Ενταξει οχι και να τους πεσει τελωνειο αλλα μου θυμιζει κατι Αμερικανους που τους ρωτανε που ειναι η Κοστα Ρικα και απαντανε στον Ινδικο Ωκεανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ηρθε δεμα που παρειγγηλα στις 12 Σεπτεμβρη (εκτος ΕΕ φυσικα).

καλοδουευτο αλλά θα ηταν ακομα πιο χρησιμο να γράψεις 2-3 πραγματα παραπάνω

 

π.χ. αγορα απο το Χ μαγαζί, είδος τάδε (γενικά), μεθοδος αποστολής δείνα (π.χ. registerd post nl), συνολικο κόστος Χ, τελωνείο Ζ, δηλωμενη τιμή και ειδος επανω στο δέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο πολύ προωθείται το Geabest. Προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι:

1. 4 στις 10 φορές υπάρχουν προβλήματα με κάποιες από τις ηλ. συσκευές που πουλαει και δεν νομίζω να είναι Α' διαλογής.

2. Οι ημερομηνίες για αποστολή που γράφει από πάνω δεν ισχύουν 9 στις 10 φορές. Σχεδόν πάντα υπάρχει καθυστέρηση.

3. 4 στις 10 φορές ενώ έγινε αγορά και έλεγε ότι το stock είναι πάνω από 100 κομμάτια μετά από μέρες και αφού ανοίχτηκε ticket, ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει το προϊόν και ρωτούσαν με ποιό τρόπο θέλαν να επιστραφούν τα χρήματα. Μάλιστα προτείνουν το "wallet", δηλ να χρησιμοποιηθούν σε μια επόμενη αγορά και όχι να επιστραφούν στο paypal.

 

Είχαμε αποφασίσει να μην ξαναασχοληθούμε με την gearbest, αλλά τα σχόλια κάποιων και μάλιστα η ένθερμη υποστήριξη σε διάφορα sites μας κάνανε να ξανακάνουμε δοκιμαστικά μια παραγγελία.

Δείτε εδώ τι έγραψαν στην ερώτησή γιατί δεν στείλαν το προϊόν στις 17 Νοεμβρίου όπως λέγαν στο site (η παραγγελία έγινε 10 Νοεμβρίου (με Priority line - EU express και insurance +23€):

 

Thank you for placing your order on Gearbest. Please check your order information below

Remaining items (Not available currently):

 

Product Name: VOYO Q101 4G Phablet

Estimated Dispatch: 09-Dec-17

Time Suggested Options*:    Wait or Exchange

 

αν μπείτε στο προϊόν σήμερα θα δείτε: Dispatch: Ships between Dec 5 - Dec 7

(και όταν στείλαν το μήνυμα ήταν: Dispatch: Ships between Dec 3 - Dec 5)

Βγάλτε συμπέρασμα...

και φυσικά αν ψάχνετε να βρείτε τη διεύθυνση της GEARBEST στην Κίνα και την πραγματική επωνυμία της επιχείρησης μέσα από το site δεν θα το πετύχετε διότι απλά δεν το αναφέρει πουθενά

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα εντός Ε.Ε περνάνε έλεγχο; Δλδ μπορούμε να φέρουμε εξαρτήματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, μπαταρίες και μαχαίρια;

 

Μπορώ να φέρω tactical pen από Κίνα ή θα το κατασχεσουν;

 

Πως κάποιοι καταφέρνουν να παίρνουν στα χέρια τους μπαταρίες; Ένας γνωστός έφερε 8 μπαταρίες 18650 χωρίς να τις κρατήσουν.

 

Γενικότερα γίνονται σε όλα τα δέματα έλεγχοι; Και στο τελωνείο και στο αεροδρόμιο;

Βοηθεια;

 

Όντως το Gearbest αργεί συνήθως αρκετά, και πολλές φορές υπάρχουν και προβλήματα στις παραγγελίες, αλλά εάν είσαι τυχερός τότε αξίζει το ρίσκο. Παραγγελία 500 ευρώ ήρθε μετά από 1 μηνα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ειδικά το oneplus 5 8/128 που πέτυχα με κουπόνι φίλου στα 395 ευρώ, θεωρείται αγορά της χρονιάς..

 

Εχθές έκανα παραγγελία από banggood, έβαλα 11 πραγματάκια και μου το έκανε split σε 4 παραγγελίες, χωρις να μπορώ να τα βάλω όλα σε μια. Οπότε επιπλέον 12 ευρώ σε μεταφορικά με priority.. Όχι ότι είναι πολλά βέβαια. Αλλά πιστεύω το κάνουν ψιλό επίτηδες αυτό με τις αποθήκες. Κάποια πραγματάκια τα ακύρωσα για αυτό τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από Γαλλία με UPS Standard γράφει ότι αναμένεται να παραδοθεί αύριο.Στην αναζήτηση όμως γράφει από την Παρασκευή σκανάρισμα άφιξης στην Ιταλία και έχει μείνει εκεί.

Κόλλησε ή θα φανεί ξαφνικά στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στην περιοχή μου (δυτικά προάστια) πάνε Μ.Δ και μετά από 1-2 εργάσιμες στα ΕΛΤΑ και μετά παραλαμβάνω (βέβαια εγώ επειδή έχω μεγάλο όγκο δεμάτων και τα βιάζομαι μόλις δω στο tracking Μ.Δ με παίρνουν τηλέφωνο και πάω από εκεί και τα παιρνω.) Την διαδικασία αυτή του ειπα π ξέρω με εμένα. Τώρα αν γίνεται αλλού αλλιώς δεν το γνωρίζω. Μπορεί κάθε δήμος ν έχει δικό του τρόπο.

 

Ανάλογα το φιλότιμο και την όρεξη του ταχυδρόμου είναι μάλλον. Στο Ν. Ηράκλειο έτσι γίνεται πάντως (και πάντοτε) από το δικό μου ταχυδρόμο. Δεν έχω πάει ποτέ να παραλάβω στο ταχυδρομείο εκτός από όταν έλειπα και μου άφησε ειδοποιητήριο ελάχιστες φορές όταν κάτι φαινόταν μεγάλη αξίας. Αλλιώς και τα μικρά συστημένα τα παραδίδει σε συγγενείς στο κτίριο.

 

Τελικά σήμερα 08:30 μου έβγαλε έτοιμο προς παράδοση.(εχθές στις 17:12 μου έβγαλε το ΜΔ)

 

Σημαίνει ότι το πήρε από τη Μ.Δ. ο ταχυδρόμος σου και σου το φέρνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη αν ρωταω ιδια πραγματα με καποιον αλλο αλλα ψανχω ωρα και οι απαντησεις εδω δεν με εχουν καλυψει. Θα θελα λοιπον να ρωτησω να μου απαντησει καποιος που ξερει, θα μπορουσα να παραγγειλω απο εξωτερικο καποια πραγματα που θελω αξιας εως 150 εκαστως; οι παραγγελιες θα θελα να γινουν κυριως απο το ebay της αμερικης αλλιως θα βολευτω και της ευρωπαικης ενωσης καθως και απο το amazon. θα υπαρξει τελωνειο, καποιοι δασμοι και αναλογα καποια μεγαλη καθυστερηση; θα μπορουσα να αποφυγω με καποιο τροπο τη καθυστερηση, με καποιο αλλο τροπο αποστολης δλδ περα απο τον κλασσικο; ευχαριστω παρα πολυ εκ των πρωτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη αν ρωταω ιδια πραγματα με καποιον αλλο αλλα ψανχω ωρα και οι απαντησεις εδω δεν με εχουν καλυψει. Θα θελα λοιπον να ρωτησω να μου απαντησει καποιος που ξερει, θα μπορουσα να παραγγειλω απο εξωτερικο καποια πραγματα που θελω αξιας εως 150 εκαστως; οι παραγγελιες θα θελα να γινουν κυριως απο το ebay της αμερικης αλλιως θα βολευτω και της ευρωπαικης ενωσης καθως και απο το amazon. θα υπαρξει τελωνειο, καποιοι δασμοι και αναλογα καποια μεγαλη καθυστερηση; θα μπορουσα να αποφυγω με καποιο τροπο τη καθυστερηση, με καποιο αλλο τροπο αποστολης δλδ περα απο τον κλασσικο; ευχαριστω παρα πολυ εκ των πρωτερων...

 

Λες ότι ψάχνεις ώρα και οι απαντήσεις δεν σε έχουν καλύψει.

Είναι σίγουρο, όμως, ότι δεν διάβασες τον τον επικαιροποιημένο οδηγό αυτού του νήματος που απαντάει στα ερωτήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την όλη κατάσταση που επικρατεί τους τελευταίους μήνες με τα δέματα από χώρες εκτός Ε.Ε. και δεδομένου ότι κι εγώ περιμένω ακόμα δέμα που έχω παραγγείλει από τα τέλη Σεπτεμβρίου, θέλω να προσθέσω το εξής σχόλιο:

Πολλοί γράφουν ότι σε ένα βαθμό η καινούρια αυτή πολιτική των τελωνείων με τον εκτελωνισμό όλων των δεμάτων και τα έξτρα κόστη στα ΕΛΤΑ, είναι (πέρα από την προσπάθεια να εξοικονομηθούν παραπάνω χρήματα, να τηρείται ο νόμος και να μην περνάνε τα δέματα αβέρτα κλπ κλπ) ένας τρόπος αποθάρρυνσης των καταναλωτών από το να παραγγέλνουν από έξω, μπας και στραφούν στην εγχώρια αγορά.

 

Προσωπικά νομίζω ότι η τα τέλη εκτελωνισμού και τα αντίστοιχα τέλη των ΕΛΤΑ δεν είναι ο νο1 παράγοντας στον οποίο έχουν εναποθέσει (έστω ας υποθέσουμε έμμεσα) τις ελπίδες τους οι ελληνικές επιχειρήσεις ότι θα μας αποθαρρύνει από το να αγοράζουμε από έξω. Ο νο1 παράγοντας είναι οι τεράστιες καθυστερήσεις. Σου λέει αν ο άλλος περιμένει 2,3,6 μήνες για ένα δέμα θα πει δεν πάει στα διάλα, το αγοράζω από εδώ κι ας πληρώσω παραπάνω. Συνεπώς, αν και είναι ακραίο και συνωμοσιολογικό σενάριο, αναρωτιέμαι μήπως οι τεράστιες καθυστερήσεις δεν είναι μονάχα αποτέλεσμα της έλλειψης προσωπικού σε τελωνεία και ΕΛΤΑ αλλά και προϊόν σκόπιμης πολιτικής για περαιτέρω αποθάρρυνση των αγορών αυτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα αποκλειστικά για το Amazon με μια αναζήτηση που έκανα δεν είχε

Η ερώτηση είναι η εξής έκανα παραγγελία από το Amazon Ισπανίας η παραγγελία έγινε εχθές το βράδυ

27/11/2017 στην φόρμα του Amazon όταν καταχωρήθηκε η παραγγελία μου έβγαλε πως η συναλλαγή

διεκπεραιώθηκε κανονικά όμως στο e-mail δεν μου ήρθε ακόμη μήνυμα από την εταιρία για επιβεβαίωση

της παραγγελίας,λογικά δεν έπρεπε να μου στείλουν e-mail για να ξέρω αν όντως καταχωρήθηκε η παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

αγορά παπουτσιών μέσω e-bay με τιμή 163 EUR και αποστολή από Αμερική έχει έξτρα δασμούς?

 

Στην ερώτησή μου προς τον πωλητή έλαβα την ακόλουθη απάντηση:

 

΅"correct $19.95AUD for international priority shipping
we label parcels as a gift value $39USD
from what previous customers in greece have told me is none or minimal tax to pay in your country, this is out of my control".

 

Τα φώτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...