Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω μια παραγγελία στο amazon.uk, βγαίνει 325 λίρες ή 380€ ενώ ο μετατροπέας βγάζει 325λίρες=365€. Γιατί στη μετατροπή το amazon βάζει επιπλέον 15€. Μήπως είναι καλύτερα να πληρώσω με λίρες;

 

 

Βασικά, είναι λάθος να χρησιμοποιούμε έναν οποιονδήποτε μετατροπέα για τις αγορές μας από το εξωτερικό αντί του σωστού που είναι αυτός του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα μας.

 

Για να μην τα ξαναγράφω, στον οδηγό της υπογραφής μου υπάρχουν τα links των δύο οργανισμών και μπορείς να υπολογίσεις με μεγάλη ακρίβεια την ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι:

Αυτό τί ακριβώς σημαίνει;

 

23/11/2017, 21:31:27 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ     ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 14:55:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

 

ότι 6 μέρες ήταν έξω στο πάρκινγκ; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμια άλλη κρυφή χρέωση από μετατροπή έτσι; Πληρώνω 325 λίρες και στο λογαριασμό μου αφαιρούνται 365€ έτσι; Γιατί στο παρελθόν με το Paypal και πληρωμή με λίρες την είχα πατήσει.

Πολλα κρυφα εχει, ποιος θα κανει την μετατροπη, το παυπαλ ή η τραπεζα σου, ποια τραπεζα εχει κλπ

 

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι:

Αυτό τί ακριβώς σημαίνει;

 

23/11/2017, 21:31:27 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ     ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 14:55:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

 

ότι 6 μέρες ήταν έξω στο πάρκινγκ; :mad:

Ηταν στο τσουβάλι και σήμερα το σκαναραν στο κέντρο διαλογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/theseis-ergasias/183396/asep-prokiryksi-1g-2017-gia-548-monimes-proslipseis-eforiakon-kai-teloneiakon

 

αντε να δουμε μπας και από την νεα χρονια μπουν και αλλοι και προχωράνε πιο γρηγορα οι παραγγελιες μας...

Στέλιο τελωνειακός ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης) είναι δεδομένο ότι δεν διορίζεται για να ανοίγει πακέτα άπό το gearbest στο αεροδρόμιο. Για άλλους λόγους τους ζητάνε αυτούς. Όπως ακριβώς σας έλεγα πριν πολύ καιρό συμβαίνει. Και η μισή Ελλάδα να διοριστεί δεν επαρκεί. Θα αρχίσουν να τρώνε καταγγελίες ίσως ακόμα και μηνύσεις (για κλοπή, κατ' αγνώστων, κατά παντός υπευθύνου κάτι θα σκεφτούν οι δικηγόροι) σε λίγο καιρό και θα "ανοίξουν τους κρουνούς" όπως λέτε θέλοντας και μη. Οι ταχυδρομικές αποστολές δεν γίνεται να ελεγχθούν ποτέ πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι:

Αυτό τί ακριβώς σημαίνει;

 

23/11/2017, 21:31:27 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ     ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 14:55:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

 

ότι 6 μέρες ήταν έξω στο πάρκινγκ; :mad:

μπορεί ναι, μπορεί οχι, πάντως ήταν σε ενα σακο μαζί με αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή δεν θέλω να δημιουργήσω νέο θέμα, γράφω εδώ το πρόβλημά μου.
Λοιπόν. Έκανα μια αγορά από το ebay και για ΠΡΩΤΗ φορά το πακέτο που περίμενα, κρατήθηκε από το τελωνείο. Συγκεκριμένα, ο πωλητής έκανε την αποστολή μέσω εταιρείας κούριερ, την Dhl. ΠΟΤΕ δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό τόσα χρόνια που ψωνίζω από το εξωτερικό (Κίνα, Ηνωμένες Πολιτείες) και πλέον είμαι εξαιρετικά εκνευρισμένος γι'αυτό που συνέβη.  :mad: 
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (επειδή δεν έχω σκοπό να πληρώσω τίποτα επιπλέον) είναι: Θα μου επιβάλλουν κάποιο ποσό υποχρεωτικά; Το λέω αυτό επειδή έκανα την βλακεία να τους δώσω το Α.Φ.Μ μου όταν με ρώτησαν. Στο email που μου έστειλαν με τα "καπέλα", τους απάντησα προφανώς ότι δεν επιθυμώ την παραλαβή του πακέτου και να το επιστρέψουν πίσω στον αποστολέα.  :mellow:

Επεξ/σία από Albert Wesker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Πακέτα που κρατούνται στο τελωνείο και δεν παραλαμβάνονται, κατάσχονται σαν αζητητα μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα, δεν επιστρέφουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ας γίνει έτσι λοιπόν. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να χάσω το ποσό που πλήρωσα, παρά να δώσω επιπλέον.  :mad:  :mad:  :mad: 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή δεν θέλω να δημιουργήσω νέο θέμα, γράφω εδώ το πρόβλημά μου.

Λοιπόν. Έκανα μια αγορά από το ebay και για ΠΡΩΤΗ φορά το πακέτο που περίμενα, κρατήθηκε από το τελωνείο. Συγκεκριμένα, ο πωλητής έκανε την αποστολή μέσω εταιρείας κούριερ, την Dhl. ΠΟΤΕ δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό τόσα χρόνια που ψωνίζω από το εξωτερικό (Κίνα, Ηνωμένες Πολιτείες) και πλέον είμαι εξαιρετικά εκνευρισμένος γι'αυτό που συνέβη.  :mad: 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (επειδή δεν έχω σκοπό να πληρώσω τίποτα επιπλέον) είναι: Θα μου επιβάλλουν κάποιο ποσό υποχρεωτικά; Το λέω αυτό επειδή έκανα την βλακεία να τους δώσω το Α.Φ.Μ μου όταν με ρώτησαν. Στο email που μου έστειλαν με τα "καπέλα", τους απάντησα προφανώς ότι δεν επιθυμώ την παραλαβή του πακέτου και να το επιστρέψουν πίσω στον αποστολέα.  :mellow:

 

Όλα τα δέματα που διακινούνται με courier, από τρίτες χώρες. σταματάνε οπωσδήποτε στο τελωνείο (και δεν κρατείται όπως γράφεις) και, για το λόγο αυτό, αποφεύγουμε αγορές με courier.

 

Η μη παραλαβή από τον παραλήπτη σημαίνει επιστροφή στον πωλητή αλλά στις courier αυτή η διαδικασία είναι ανεπιθύμητη. Σε κάθε περίπτωση, οπωσδήποτε, δεν κατάσχεται το δέμα.

 

Για να έχεις δώσει το ΑΦΜ, ίσως σημαίνει ότι έχεις δώσει και εξουσιοδότηση για εκτελωνισμό και αυτό πρέπει μα το προσέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, πληρώνουμε σε λίρες για να αποφύγουμε την ασύμφορη ισοτιμία του Amazon, αλλά συνεκτιμούμε αφενός την προμήθεια της τράπεζας (στις αγορές σε συνάλλαγμα) αφετέρου το ποσό της αγοράς.

 

Δηλαδή αν το ποσό είναι μικρό ίσως δεν αξίζει να ασχολείται κανείς αλλά εάν είναι μεγάλο πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, πληρώνουμε σε λίρες για να αποφύγουμε την ασύμφορη ισοτιμία του Amazon, αλλά συνεκτιμούμε αφενός την προμήθεια της τράπεζας (στις αγορές σε συνάλλαγμα) αφετέρου το ποσό της αγοράς.

 

Δηλαδή αν το ποσό είναι μικρό ίσως δεν αξίζει να ασχολείται κανείς αλλά εάν είναι μεγάλο πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα.

A δεν το ήξερα αυτό!!

Εγώ πληρώνω όλο σε ευρώ.

Βέβαια δε νομίζω να έχω πάρει από κει κάτι που να κάνει περισσότερο από 40-50€,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κάποιος/κάποια laptop μεγάλης αξίας από amazon.co.uk;

Αν γίνεται Fulfilled by Amazon φαντάζομαι δεν υπάρχει τελωνείο ανεξάρτητος από που είναι το κατάστημα, έτσι;

Κυρίως όμως έχω απορία για την κατάσταση στην οποία φτάνει ένα τέτοιο αντικείμενο (εύθραυστο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το δέμα φεύγει από την Αγγλία, προφανώς, δεν περνάει από τελωνείο.

Για το εύθραυστο κρατώ για επιφύλαξη γιατί οι μεταφορές αυτών των ειδών δεν είναι ότι καλλίτερο αλλά από την άλλη μιλάμε για Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως το πακέτο δεν έφτασε ακόμα. Η εκτιμώμενη ημερομηνία δεν είναι δεσμευτική αρα υπομονή

 

Ενταξει, ηρθε σημερα - το αφησε ο ταχυδρομος στην εισοδο οποτε μικρο το κακο

 

Παραγγελιες απο Κινα, η μια ειχε γινει 3/10 και ηταν κολλημενη απο 10/10 ως NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD κουνηθηκε σημερα 24/11 για να παρω ITEM IN CONTA. Μωρε μπραβο, καλλιο αργα παρα ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...