Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι κανεις σιγουρος γιατι πλεον υπαρχουν μεγαλες καθυστερισεις αλλα να ξερεις αυτο ειναι τελωνειο και θα πληρωσεις 1000%

Αυτο που το συμπερανες? Επειδη λεει οτι μπηκε και βγηκε κατευθειαν απο ΓΕΤΑ? Ολα περνανε απο κει πλεον, παρελαβα συστημενο <22 τις προαλλες με σχεδον ιδιο τρακινγκ και ΔΕΝ πληρωσα τιποτα. Μην τρομαζετε τον κοσμο αδικα.

 

Λογικα μεσα στην βδομαδα πρεπει να παραλαβεις, ισως την Δευτερα αν εισαι ατυχος.

 

Τι κριβώς εκανες παραγγελία και απο που;

Δώσε link απο αυτό που παράγγειλες. Απεθιείας στο site

Μετα σου λεμε αν αξίζει/πρεπε να γκρινιάξεις (το που ειναι αλλο θέμα) 

ή αν απλά γκρινιάζεις για να γκρινιάξεις

Συστημενο απο Γερμανια που ο πωλητης το εστειλε λιγες ωρες μετα την αγορα (συμφωνα και με το γερμανικο τρακινγκ) πηρε 20+ μερες να ερθει στα χερια μου. Η παραγγελια εγινε μεσα Σεπτεμβριου. Δεν ξερω αν φταινε τα ΕΛΤΑ ή τα γερμανικα ταχυδρομια, παντως δεν ειναι απιθανο να ισχυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Συστημενο απο Γερμανια που ο πωλητης το εστειλε λιγες ωρες μετα την αγορα (συμφωνα και με το γερμανικο τρακινγκ) πηρε 20+ μερες να ερθει στα χερια μου. Η παραγγελια εγινε μεσα Σεπτεμβριου. Δεν ξερω αν φταινε τα ΕΛΤΑ ή τα γερμανικα ταχυδρομια, παντως δεν ειναι απιθανο να ισχυει.

Εχω λόγους που εκανα την ερώτηση στο συγκεκριμένο άτομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει σε άλλον, tracking number 5 ημερών από GB να μην εμφανίζει τίποτα και να παίρνω σαν μήνυμα "υπάρχουν πολλαπλές πιθανότητες με αυτόν τον κωδικό";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζουμε και Shipping Insurance ? Drop Shipping Order (Remove Banggood logo from the package.) ?

Αν πληρώσεις με paypal μην βάλεις shipping insurance.

 

Επισεις το remove logo άστο όπως είναι δεν σε απασχολεί εσένα σαν απλό πελάτη.ειναι γ άλλους λόγους.μην το τικαρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα απο Αγγλια απο 6 Οκτωβριου ακομα αγνοειτε...υποτιθεται τα απλα και εντις ΕΕ περνανε σε normal χρονικα ορια αλλα δεν ξερω τι γινεται...απο κινα συστημενο 64 μερες arrived in greece...ελεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Drop Shipping Order (Remove Banggood logo from the package.) ?

 

 

 

Το drop shipping το βάζουμε ο κοσμος να χαλασει

 

 

Δηλαδή δεν αρκεί να επιλέξεις μόνο priority direct mail προκείμενου να αποφύγεις το τελωνείο? Η επιλογη του "Remove Banggood logo from the package"   υπάρχει μόνο όταν είσαι εγγεγραμμένος στο dropshipping program του Banggood ?

Έχει τύχει σε άλλον, tracking number 5 ημερών από GB να μην εμφανίζει τίποτα και να παίρνω σαν μήνυμα "υπάρχουν πολλαπλές πιθανότητες με αυτόν τον κωδικό";

 

Πρέπει να επιλέξεις με ποιον carrier έρχεται (π.χ  Yanwen , 4PX , DHL κλπ) για να βγάλει της πληροφορίες για το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καποιες αγορες απο amazon.it κι επειδη ξεπερασα το ημερησιο οριο αγορων της καρτας μου εστειλαν το παρακατω μηνυμα:

Please note that payment of your order has been rejected. Verify that payment details * have been entered correctly, otherwise we invite you to contact your credit institution. Before contacting your credit institution, make sure you have sufficient balance to pay for your order. To find out the most common reasons for your rejected payment, please visit the Payback Payments page.

Visit the "Order Details" section to retry payment, modify details, or add a new credit card.
Order Details
We invite you to retake the payment or modify the details within 3 days, otherwise we will proceed to cancel your order.

 

Αφου ανεβασα το οριο της καρτας δεν θυμαμαι καθολου τωρα τι πρεπει να κανω για να επικυρωσω την παραγγελια.

Μου ειχε ξανατυχει πολυ παλια απο amazon.uk αλλα δεν θυμαμαι καθολου την διαδικασια.Αγοραζαμε για να κλεισουμε το προιον χωρις να εχουμε χρηματα στην καρτα και τα βαζαμε μετα(σε περιπτωση προπληρωμενης καρτας).

 

Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω κολλησει και δεν θυμαμαι καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18/11/2017 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/11/2017 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/11/2017 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/11/2017 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ 17/11/2017 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/11/2017 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/11/2017 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

14/11/2017 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

14/11/2017 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/11/2017 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Ξέρει κανείς πόσες ημέρες κάνουν τα δέματα να φύγουν από το Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ; Συνήθως έφευγαν την αμέσως επόμενη ημέρα.

(Πακέτο από Αμερική)

 

εγώ ακόμα δεν διαμαρτύρομαι γιατι ούτε μήνας δεν πέρασε απο αυτό που περιμένω αλλά μου κάνει εντυπωση. Το δικό σου, έφτασε ελλάδα 14/11 και αμέσως μπήε ΓΕΤΑ και γενικά κάτι κινήθηκε. σε μένα μι βδομάδα τιποτα

 

12/11/2017, 06:52:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/11/2017, 08:47:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/10/2017, 14:14:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
16/10/2017, 12:58:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
 
αρα μαλλον είναι αρκετά τυχαίος ο τρόπος που διαχειρίζονται τις αποστολές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παρατηρουνται τεραστιες καθυστερησεις τους τελευταιους 2 μηνες και απαιτουνται μεγαλα αποθεματα υπομονης.

 

Εχω πραγματα με και χωρις tracking, πολυ μικρης αξιας (κατω του 10 ευρου), παραγγελίες όλα Σεπτεμβρίου τα οποια ειναι αραγμενα στο τελωνειο του αεροδρομιου απο τα μεσα Οκτωβρη και οι αντιστοιχοι σακοι 1+ μηνα μετα ακομα δεν εχουν ανοιχτει. Επιβεβαιωμενο και απο τα ΕΛΤΑ οτι παραδοθηκαν εδω και 1+ μηνα αρκετοι σακοι που ακομα δεν εχουν προλαβει να ανοιχτουν/σκαναριστουν.

Με το ρυθμο που κινουνται εκει στο τελωνειο του αεροδρομιου προβλεπω παραγγελιες του Οκτωβριου να ερχονται λιγο πριν ή μετα τα Χριστουγεννα και παραγγελιες του Νοεμβρη με τον καινουριο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το ειδα ...

 

Ναι , υπομονη να κανει ..

Ή καταγγελια (σε ΕΕΤΤ κτλ)

Ή να μην ξανααγορασει (προς το παρων).

 

Σου φταιει ΕΛΛΗΝΑΡΑ (δεν απευθυνομαι σε εσενα) ο κινεζος και οχι το κωλοκρατος που ζεις ?

Εαν θες να προστατευσεις τον εαυτο σου (προς το παρων) ΜΗΝ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ... η αποδεξου τα δεδομενα της συγκιριας.

Δεν μιλαμε για ειδη πρωτης αναγκης (φαρμακα καρκινοπαθων , διαβητικων , νεφροπαθων κτλ)

Για ταμπλετ και κινητα μιλαμε ..

 

ΕΛΕΟΣ δηλαδη ...

 

Οσοι κανουν dispute για καθυστερησεις ειναι σαν τους τυπους που βρισκουν κινητα ή πορτοφολία στον δρομο με πληρη στοιχεια και δεν προσπαθουν να τα επιστρεψουν στον κατοχο τους ...

Στην φαση δηλαδη "να πα να μαγηθει ας μην το εχανε ο μαλαξ"

Αυτο ακριβως ειναι το dispute ...

Δεν ειναι ολοι το ιδιο

Εχω κανει και εγω dispute επειδη το προιον αργησε 1μισι--δυο μηνες.... οταν ηρθε αργοτερα το προιον ομως εστειλα πισω τα λεφτα στον κινεζο ....το σωστο να λεγεται 

 

Και για να διευκρινισω δεν κανω αμεσα dispute (στελνω πρωτα ενα απλο μυνημα στον πωλητη για refund και δεχεται ο ανθρωπος)... αν πατησετε i did not receive my item τοτε ο πωλητης τρωει defect η κατι παρομοιο

 

Στειλε πρωτα μυνημα στον ανθρωπο ( i have a question about my item)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω βλέπω οτι η κατάσταση δεν πάει καλα και ίσως δεν ειναι και αντιμετωπίσιμη, γιατί αν απο το αυγουστο και μετα κάνουν δυο μήνες, όποιος αγοράσει τον Οκτώβρη θα περιμένει τρεις μήνες, τον Δεκέμβρη τέσσερις και παει λέγοντας, ασε που στο αεροδρόμιο θα έχουν συσσωρευτεί χιλιάδες δέματα που στο τέλος δεν θα είναι διαχειρίσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καποιες αγορες απο amazon.it κι επειδη ξεπερασα το ημερησιο οριο αγορων της καρτας μου εστειλαν το παρακατω μηνυμα:

Please note that payment of your order has been rejected. Verify that payment details * have been entered correctly, otherwise we invite you to contact your credit institution. Before contacting your credit institution, make sure you have sufficient balance to pay for your order. To find out the most common reasons for your rejected payment, please visit the Payback Payments page.

Visit the "Order Details" section to retry payment, modify details, or add a new credit card.

Order Details

We invite you to retake the payment or modify the details within 3 days, otherwise we will proceed to cancel your order.

 

Αφου ανεβασα το οριο της καρτας δεν θυμαμαι καθολου τωρα τι πρεπει να κανω για να επικυρωσω την παραγγελια.

Μου ειχε ξανατυχει πολυ παλια απο amazon.uk αλλα δεν θυμαμαι καθολου την διαδικασια.Αγοραζαμε για να κλεισουμε το προιον χωρις να εχουμε χρηματα στην καρτα και τα βαζαμε μετα(σε περιπτωση προπληρωμενης καρτας).

 

Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω κολλησει και δεν θυμαμαι καθολου?

Σου έρχεται ένα σχετικό mail με link για να αλλάξεις τρόπο πληρωμής. Εκεί διαλέγεις πάλι την ίδια κάρτα και περνάει κανονικά η πληρωμή. Πριν λίγες μέρες το έκανα τελευταία φορά στο co.uk.

 

Κάτι άλλο για το amazon, πάντα τα τελευταία χρόνια όταν έβαζα ένα προΪόν στο καλάθι και είχε από κάτω μια επιλογή που μου έδειχνε απευθείας τα μεταφορικά χωρίς να προχωρήσω. Τώρα τελευταία δεν μου το βγάζει, είναι γενικό το φαινόμενο;

 

Επίσης, για τις καθυστερήσεις που γράψατε από Ευρώπη 4 παραγγελίες από Αγγλία και Γερμανία ήρθαν κανονικά τον τελευταίο μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...