Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παράδοση στην πόρτα σου είναι η υπηρεσία πόρτα-πόρτα των ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ που είναι εταιρεία courier, εάν έρχεται με απλό ΕΛΤΑ δεν υπάρχει υποχρέωση για παράδοσή του δέματος στην πόρτα σου

 

Μα με courier  εστάλη από το amazon. Αν θυμάμαι καλά i-parcel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα με courier εστάλη από το amazon. Αν θυμάμαι καλά i-parcel.

Το θέμα είναι με τι έρχεται όμως αφού η I parcel δεν παραδίδει η ίδια Ελλάδα, αν το έδωσε στα απλά ΕΛΤΑ ισχύει η διαδικασία των ΕΛΤΑ και όχι των courier

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δώρα μεταξύ ιδιωτών είναι χωρίς φόρους και δασμούς για αξία μέχρι και 45 ευρώ, αν το πακέτο που σου έστειλαν φαίνεται ότι αξίζει παραπάνω μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσεις

πηρα στο τελωνειο ειπα οτι μ χει στειλει δωρο ο ξαδερφος μου κ οτι δεν εχω αποδειξη η υπαλληλος μ ψαρωνε σε εισαγωγικα να της πω μια τιμη την οποια δε ξερω το ειπα πανω απο 3 φορες ξερω γω!

μ ειπε οτι αν ειναι ν το εκτελωνισουν κ ν ορισουν αυτοι τιμη και της ειπα ν το προωθησει!

εν τω μεταξυ σιγουρα θ χει βαλει τιμη ο ξαδερφος μ πανω κ μου ειπε οτι δεν εχει τιμη πανω περιμενω μηνυμα απο ξαδερφο για ν μην εχω τπτ τραβαλα!

αν εχει δηλωσει χαμηλη τιμη κ μ το εκτελωνισουν για περισσοτερα μπορω ν κανω κατι η μπα?ξερει καποιος?

 

παντως η υπαλληλος ηταν σοβαρη κ μ ειπε θα το προωθησω ν εκτελωνιστει ειναι με κοκκινα ελτα ταχυμεταφορες δε ξερω τι παιζει απο κει τωρα τι θ γινει ευλογησον!

δε μπορω ν το στειλω πισω οποτε θ πληρωσω...

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!

πως θ της εδεινα αποδειξη χωρις ν χω πληρωσει ρε γμτο δηλαδη ελεος τι ν πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πηρα στο τελωνειο ειπα οτι μ χει στειλει δωρο ο ξαδερφος μου κ οτι δεν εχω αποδειξη η υπαλληλος μ ψαρωνε σε εισαγωγικα να της πω μια τιμη την οποια δε ξερω το ειπα πανω απο 3 φορες ξερω γω!

μ ειπε οτι αν ειναι ν το εκτελωνισουν κ ν ορισουν αυτοι τιμη και της ειπα ν το προωθησει!

εν τω μεταξυ σιγουρα θ χει βαλει τιμη ο ξαδερφος μ πανω κ μου ειπε οτι δεν εχει τιμη πανω περιμενω μηνυμα απο ξαδερφο για ν μην εχω τπτ τραβαλα!

αν εχει δηλωσει χαμηλη τιμη κ μ το εκτελωνισουν για περισσοτερα μπορω ν κανω κατι η μπα?ξερει καποιος?

 

παντως η υπαλληλος ηταν σοβαρη κ μ ειπε θα το προωθησω ν εκτελωνιστει ειναι με κοκκινα ελτα ταχυμεταφορες δε ξερω τι παιζει απο κει τωρα τι θ γινει ευλογησον!

δε μπορω ν το στειλω πισω οποτε θ πληρωσω...

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!

πως θ της εδεινα αποδειξη χωρις ν χω πληρωσει ρε γμτο δηλαδη ελεος τι ν πω!

Αν ο ξαδερφος γραψει τιμη επανω θα θεωρηθει εμπορικη συνναλαγη , εφοσον ειναι δωρο οπως λες επανω δεν πρεπει να γραφει τιμη να εχει οτιδηποτε ειδος αποδειξης μεσα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής σε τι φταίει αφού έχουν κολλήσει τα δέματα στο τελωνείο και επικρατεί το χάος?? Από την στιγμή που το έστειλε και έφτασε Ελλάδα, έχει τελειώσει η ευθύνη του. Αν ήσουν εσύ στην θέση του πωλητή, θα σου άρεσε να σου κάνει κάποιος dispute ενώ δεν είναι δικό σου πρόβλημα?? Αλλά και να κάνει, δεν νομίζω πως θα δικαιωθεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λογω πολλων δεματων που μου ερχονται η ταχυδρόμος με παιρνει τηλ αν είναι πανω από 2-3 ώστε να τα φερει,και μου τα δινει στα χερια,ποτε δεν τα αφηνει :)

 

εχω προνομια :P

Με το ανάλογο φιλοδώρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό μετά να κάνω dispute για παραγγελίες που έχουν γίνει από τις 10/9 και ενώ έχει φτάσει Ελλάδα, δεν κουνιέται τίποτα;

Μετά τους δυο μήνες το κοπανάς(το dispute) και ας φταίνε τα ελτα και ο θεός ο ίδιος, ας πιέσουν και αυτοί τους ελταδες, τα τελωνεία και το αλεξη και όποιον θέλουν (εβαυ, παυπαλ, αμαζον) εννοώ, οχι μόνο να βγαίνουν και να κάνουν δηλώσεις οτι οι ελληνες είναι οι καλύτεροι πελάτες τους.

 

Εξ άλλου το dispute μπορει να πάρει αλλον 1-2 μηνες για να ολοκληρωθεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...