Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δώρα μεταξύ ιδιωτών είναι χωρίς φόρους και δασμούς για αξία μέχρι και 45 ευρώ, αν το πακέτο που σου έστειλαν φαίνεται ότι αξίζει παραπάνω μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσεις

πως θ με χρεωσουν ομως ρε γμτο αφου ειναι δωρο τ χουν κανει σκατα απο τι κτλβ με τα δεματα!

ουτε αποδειξη μ χει βαλει κ ηταν δικο του το αντικειμενο κ δε το θελε κ μου το στειλε πληρωσε τα μεταφορικα μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πως θ με χρεωσουν ομως ρε γμτο αφου ειναι δωρο τ χουν κανει σκατα απο τι κτλβ με τα δεματα!

ουτε αποδειξη μ χει βαλει κ ηταν δικο του το αντικειμενο κ δε το θελε κ μου το στειλε πληρωσε τα μεταφορικα μονο

 

Μέχρι τώρα δεν έχεις γράψει τι είναι αυτό που σου έστειλε ο ξάδελφος.

 

Γιατί αγανακτείς;

Έστω και αν είναι δώρο, αφού έρχεται από τρίτη χώρα πρέπει να πληρωθούν έξοδα εκτελωνισμού.

Και όπως σου είπαν, αν η αξία με τα μεταφορικά είναι πάνω από 45€, θα χρεωθείς ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα δεν έχεις γράψει τι είναι αυτό που σου έστειλε ο ξάδελφος.

 

Γιατί αγανακτείς;

Έστω και αν είναι δώρο, αφού έρχεται από τρίτη χώρα πρέπει να πληρωθούν έξοδα εκτελωνισμού.

Και όπως σου είπαν, αν η αξία με τα μεταφορικά είναι πάνω από 45€, θα χρεωθείς ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ.

αν δε κανω λαθος πρεπει να πλαισιο ποδηλατου εκανε παλιοτερα κ το σταματησε κ με θα σου στειλω δωρο ισως ναναι πλαισιο 

ποδηλατου δε ξερω αξια ομως ουτε αποδειξη εχω ρε γμτο θα ναι σιγουρα παραπανω απο 45 αν δεν εχει αποδειξη ο ξαδερφος τι γινετε τοτε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευλογησον δηλαδη κτλβ δε παιζει ν μπορουν να μου το κρατησουν ξερω γω αυτο φοβαμαι δε με νοιαζει ν πληρωσω αν κ ειναι μλκια η αληθεια ειναι αλλα ειναι πρωτος ξαδερφος κ μεγαλωσαμε μαζι κ το θελω πιο πολυ για συναισθηματικη αξια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι εφαρμόζεται πλέον ο νόμος δεν νομίζω να είναι μαλακια

 

Ναι οκ μας βολεύει τόσα χρόνια αυτό π γινόταν αλλά τώρα από εδώ κ πέρα θα πορευτούμε έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζετε κάποιο site που να αναλαμβάνει την αγορά αντικειμένων που πωλούνται μόνο στην Αμερικάνικη αγορά;

Θέλω να αγοράσω κάτι από το αμερικάνικο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχω κανονίσει ταξίδι για Βαρσοβία σε ένα μήνα και έκλεισα μέσω ίντερνετ εισιτήρια για λεωφορείο από το αεροδρόμιο προς την πόλη και εισιτήρια για ένα μουσείο. Τράπεζα Eurobank. Στη πρώτη περίπτωση τα έκλεισα με πιστωτική και δεν είχα προμήθεια (ή τουλάχιστον δε φάνηκε κάτι τέτοιο), ενώ στη δεύτερη με χρεωστική και είχα προμήθεια συναλλάγματος 2,5 ευρώ. Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζετε κάποιο site που να αναλαμβάνει την αγορά αντικειμένων που πωλούνται μόνο στην Αμερικάνικη αγορά;

Θέλω να αγοράσω κάτι από το αμερικάνικο amazon.

 

Υπάρχουν αρκετά.Διάβασε το αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχω κανονίσει ταξίδι για Βαρσοβία σε ένα μήνα και έκλεισα μέσω ίντερνετ εισιτήρια για λεωφορείο από το αεροδρόμιο προς την πόλη και εισιτήρια για ένα μουσείο. Τράπεζα Eurobank. Στη πρώτη περίπτωση τα έκλεισα με πιστωτική και δεν είχα προμήθεια (ή τουλάχιστον δε φάνηκε κάτι τέτοιο), ενώ στη δεύτερη με χρεωστική και είχα προμήθεια συναλλάγματος 2,5 ευρώ. Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό;

Καλό θα ήταν να κάνεις ενα τηλεφωνημα στην τραπεζα σου. Εχω την υποψία οτι στην πρώτη περιπτωση χρεώθηκες ως ευρω και στη δευτερη σε ζλοτι, οποτε επεσε και η προμηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal θα δεσμεύσει το ποσό που έκανε το αντικείμενο από το λογαριασμό σου, αν δεν έχεις υπόλοιπο θα το βλέπεις σαν αρνητικό

 

Επίσης άμα έχει λήξει ή ακυρωθεί η κάρτα? Μπορεί να κάνει κάτι σε αυτή την περίπτωση το μαγαζί από όπου αγοράστηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης άμα έχει λήξει ή ακυρωθεί η κάρτα? Μπορεί να κάνει κάτι σε αυτή την περίπτωση το μαγαζί από όπου αγοράστηκε?

Η καρτα καθε αυτη ειναι συνδεμενη με καποιο λογαριασμο η τραπεζες δεν ειναι χαζες , αν ειναι πιστωτικη παλι θα βρουνε τροπο αν θελουν να σου στειλουν το ραβασακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άμα έχει λήξει ή ακυρωθεί η κάρτα? Μπορεί να κάνει κάτι σε αυτή την περίπτωση το μαγαζί από όπου αγοράστηκε?

Συνοπτικά και για να τελειώνουν οι "ανησυχίες" σου η απάντηση είναι ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί περαιτέρω κανένας πωλητής σε αποστολή η οποία έγινε refund. Ακόμα και το tracking number να παρέμενε ανιχνεύσιμο κανείς πωλητής ειδικά αν είναι μαγαζί που διακινεί χιλιάδες αντικείμενα μηνιαίως, δεν ελέγχει καθημερινά αν έφτασε τελικά μετά από 4 μήνες το πακετάκι του george991 που του είχε κάνει refund. Ας πρόσεχε να έστελνε με πιο αξιόπιστη μέθοδο αποστολής. Αυτά είναι τα ρίσκα του online εμπορίου και έχουν συμβιβαστεί με αυτά όσοι ασχολούνται με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συνοπτικά και για να τελειώνουν οι "ανησυχίες" σου η απάντηση είναι ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί περαιτέρω κανένας πωλητής σε αποστολή η οποία έγινε refund. Ακόμα και το tracking number να παρέμενε ανιχνεύσιμο κανείς πωλητής ειδικά αν είναι μαγαζί που διακινεί χιλιάδες αντικείμενα μηνιαίως, δεν ελέγχει καθημερινά αν έφτασε τελικά μετά από 4 μήνες το πακετάκι του george991 που του είχε κάνει refund. Ας πρόσεχε να έστελνε με πιο αξιόπιστη μέθοδο αποστολής. Αυτά είναι τα ρίσκα του online εμπορίου και έχουν συμβιβαστεί με αυτά όσοι ασχολούνται με αυτό.

Ίσως σε μικρό πόσα να μην ελέγξει, αν μιλάμε για κάνα κινητό 4+5 κατοστάρικα μια χαρά ελέγχει

 

Τι φταει ο πωλητης αν τα ταχυδρομεία-τελωνεια μας πάνε με ρυθμούς χελώνας?

 

Για να σε βοηθήσω με ένα hint σελίδες όπως 17track μπορείς να ρυθμίσεις να σου έρχεται ειδοποίηση όταν υπάρχει ανανέωση σε κάποιο πακέτο σου

 

Μου έχει τύχει πακέτο πρόσφατα (έπιασε 75 μέρες που δεν είχε έρθει) αξίας 47 ευρώ ζήτησα και πήρα refund το πακέτο ήρθε στα χέρια μου μια βδομάδα αργότερα ο πωλητης μου έστειλε μυνημα να τον πληρώσω, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δύσκολο να παρακολουθεί όλα τα tracking ένας πωλητής (στην εφαρμογή του 17track μπορείς να αλλάξεις και όνομα οπότε βάζει το nick του αγοραστή και ξέρει τι του γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...