Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αγορες απο το ebay δεν γινεται κατι τετοιο ομως... Σε αγορες που εχω κανει δεν πληρωνω κατι παραπανω... 

Που μπορω να το διαβασω αυτο;;

 

Που διάβασες ότι oi αγορές από το ebay εξαιρούνται από την τελωνειακή νομοθεσία που λέει ότι ΟΛΑ τα αντικείμενα από τρίτες χώρες πρέπει να πληρώνουν έξοδα εκτελωνισμού;

 

Εκτός αν τρολάρεις μέρα που είναι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Που διάβασες ότι oi αγορές από το ebay εξαιρούνται από την τελωνειακή νομοθεσία που λέει ότι ΟΛΑ τα αντικείμενα από τρίτες χώρες πρέπει να πληρώνουν έξοδα εκτελωνισμού;

 

Εκτός αν τρολάρεις μέρα που είναι ...

Μαλλον μερικοι ειναι της λογικης δεν μου ετυχε ποτε αρα ολοι οι αλλοι λενε μαλακιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αλλά στο mail που μου είχαν στείλει,γράφει shipping method 0.

Το tracking number έχει τη μορφή SB3000457XXX .You can use this number to check the shipping progress and location of the package on CJAHAM

efkola βαλε το tracking στο trackchecker και προσθεσε στο postal service το beishisheng logistics (cn_sky56) και θα σου βγαλει ποτε εφτασε Ελλαδα..για να χεις μια 'ιδεα' του ποτε θα φτασει στα χερια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνεις εμπειρία από shipping method: B2C Europe ? Την χειρίζονται τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα? Από ότι είδα είναι untracked υπηρεσία άλλα δεν γνωρίζω τι παίζει από θέμα καθυστερησεων (έλεγε 5-7 business days delivery).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνεις εμπειρία από shipping method: B2C Europe ? Την χειρίζονται τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα? Από ότι είδα είναι untracked υπηρεσία άλλα δεν γνωρίζω τι παίζει από θέμα καθυστερησεων (έλεγε 5-7 business days delivery).

Με ελτα θα σου έρθει κανονικά, εγώ όταν την είχα χρησιμοποιήσει είχα πάρει από ευρωπαική αποθήκη και έκανε γύρω στς 15 ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα δεμα μου ερχεται με singapore post και το trucking μου γραφει 2017-09-26

Shipment with local shipping company 2 μήνες και ακομη να μου ερθει τι παιζει

καθυστέρησεις παίζουν Υπομονή!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου έρθει μετά από καιρό ένα δέμα το οποίο θεωρούταν χαμένο και έχεις πάρει refund τι γίνεται? Μπορούν μετά με κάποιο τρόπο να σε χρεώσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου έρθει μετά από καιρό ένα δέμα το οποίο θεωρούταν χαμένο και έχεις πάρει refund τι γίνεται? Μπορούν μετά με κάποιο τρόπο να σε χρεώσουν?

 

όχι δεν μπορουν να σε χρεωσουν.

 

εχεις και το δεμα και τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άμα σου έρθει μετά από καιρό ένα δέμα το οποίο θεωρούταν χαμένο και έχεις πάρει refund τι γίνεται? Μπορούν μετά με κάποιο τρόπο να σε χρεώσουν?

Τι σωστό είναι ενημερώνεις τον πωλητή και του επιστρέφεις τα χρήματα

Πολλές φορές οι πωλητές σε αντικείμενα μικρής αξίας σου λένε ευχαριστώ δεν θέλω κράτα το προϊόν

 

Ο μόνος τρόπος για να το δούνε είναι το πακέτο να έχει tracking, αν έχει και φανεί ότι παραδόθηκε τότε μπορεί ο πωλητης να ανοίξει claim στο PayPal για να πάρει τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν μπορουν να σε χρεωσουν.

 

εχεις και το δεμα και τα χρηματα.

 

 

Τι σωστό είναι ενημερώνεις τον πωλητή και του επιστρέφεις τα χρήματα

Πολλές φορές οι πωλητές σε αντικείμενα μικρής αξίας σου λένε ευχαριστώ δεν θέλω κράτα το προϊόν

 

Ο μόνος τρόπος για να το δούνε είναι το πακέτο να έχει tracking, αν έχει και φανεί ότι παραδόθηκε τότε μπορεί ο πωλητης να ανοίξει claim στο PayPal για να πάρει τα λεφτά του

 

Το θέμα είναι ότι εγώ το έχω αγοράσει από Ελλάδα μετά το refund και το δέμα θεωρούταν χαμένο (το tracking number έχει σταματήσει να εμφανίζεται στην ιστοσελίδα). Δεν είναι κάτι μικρής αξίας, για αυτό και το σκέφτομαι. Για να το πάρω θα πρέπει να πληρώσω το τελωνείο πρώτα. Επίσης έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι στα πακέτα που δεν καταβάλλονται οι δασμοί δεν επιστρέφονται πίσω στον πωλητή αλλά γίνεται δημοπρασία εντός Ελλάδος. Οπότε γιατί να μην το πάρω εγώ έτσι και να το πάρει κάποιος άλλος. Από τη στιγμή κιόλας που υπάρχει πιθανοτητα να μην ενημερωθεί καν ο πωλητής ότι το παρέλαβα αφού δεν είναι ενεργό το tracking number του. Αλλά και από τη στγμή που ενημερωθεί και θέλει τα λεφτά του πίσω φαντάζομαι μπορώ να του πω να πληρώσει για την αποστολή + τα τέλη του τελωνείου και να του το στείλω (εφόσον δεν θα το έχω ανοίξει ακόμα). Μέσω paypal τι κυρώσεις μπορεί να έχω? Και πως μπορεί να αποδείξει ο πωλητής ότι εγώ όντως το παρέλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...