Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα είναι αν έχω ελπίδες να παραλάβω μετά από 40+ μέρες που έχουν περάσει ή αν είναι καλύτερο να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής :mellow:

Edit:Στέλιο,στείλαμε μαζί!

Το έχουμε ξανακάνει να στείλουμε ταυτόχρονα :P

 

Πάντως ναι έχεις ελπιδες,μ ήρθε προχθές από alixpress μετά από 54 μέρες unregistered δεματακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχουν γραφτεί σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα, οι τελωνειακοί, αν και στην αρχή του καλοκαιριού που δεν υπήρχε αυτός ο αριθμός των δεμάτων, λέγαμε ότι έψαχναν στο διαδίκτυο για τιμές, τώρα δεν πολυσκοτίζονται να τις βρουν αλλά βάζουν κατά την κρίση τους ή με "ταρίφα".

Γιαυτό και πολλές τρελές περιπτώσεις αξίας CIF και επομένως χρεώσεων.

Πρόκειται για τόσο μικρό πακέτο που θέλω να πιστεύω ότι ούτε καν θα ασχοληθούν. Πριν καμια εβδομάδα παρέλαβε ο αδερφός μου 2 drone (σε ένα ευμεγέθες πακέτο) αξίας 50-60€ με αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο".

 

Το έχουμε ξανακάνει να στείλουμε ταυτόχρονα :P

 

Πάντως ναι έχεις ελπιδες,μ ήρθε προχθές από alixpress μετά από 54 μέρες unregistered δεματακι

 

Το 2μηνο κατά πως φαίνεται αρχίζει να γίνεται στάνταρ. Κι εγώ τέλη Οκτωβρίου στις 54 μέρες αν θυμάμαι καλά έλαβα ένα tempered glass με unregistered που το Κινέζικο tracking έδειχνε είσοδο στην Ελλάδα από αρχές Σεπτεμβρίου. Είναι δεδομένο πλέον ότι τα κρατάνε τα πακέτα και τα κλωσσάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάντα των 25 Ευρώ από eBay, στάλθηκε από Κίνα 18 Σεπτεμβρίου, και στον εντοπισμό αντικειμένων του site των ΕΛΤΑ έχει τελευταίο status 

 

2/10/2017, 19:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
 

Πήρα σήμερα στα ΕΛΤΑ και τους είπα ότι ειναι απαραδεκτο το οτι ενώ το αντικείμενο έχει σταλεί Ελλάδα εδώ και (πάνω από) ένα μήνα, αυτοί δεν έχουν ενημερώσει τίποτα στο σύστημά τους. Μου είπαν ότι στο δικό τους σύστημα βλέπουν ότι από 14/10 είναι στο τελωνείο για εκτελωνισμό και οτι συνήθως παίρνει 1,5 με 2 μήνες για να παραλάβουμε, από τη στιγμή που έρχεται στη χώρα ένα αντικείμενο από ΚΙΝΑ, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάντα των 25 Ευρώ από eBay, στάλθηκε από Κίνα 18 Σεπτεμβρίου, και στον εντοπισμό αντικειμένων του site των ΕΛΤΑ έχει τελευταίο status 

 

2/10/2017, 19:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Πήρα σήμερα στα ΕΛΤΑ και τους είπα ότι ειναι απαραδεκτο το οτι ενώ το αντικείμενο έχει σταλεί Ελλάδα εδώ και (πάνω από) ένα μήνα, αυτοί δεν έχουν ενημερώσει τίποτα στο σύστημά τους. Μου είπαν ότι στο δικό τους σύστημα βλέπουν ότι από 14/10 είναι στο τελωνείο για εκτελωνισμό και οτι συνήθως παίρνει 1,5 με 2 μήνες για να παραλάβουμε, από τη στιγμή που έρχεται στη χώρα ένα αντικείμενο από ΚΙΝΑ, κλπ.

 

 

Μπορουν να σου δωσουν εγγραφως ότι για το εκτελωνισμο χρειαζονται 1,5 με 2 μηνες   ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεβέντες σήμερα παρέλαβα ένα προϊόν αξίας περίπου 20 ευρώ, σταμάτησε τελωνείο και δεν μου χρέωσαν ούτε τρία ευρώ στο ταχυδρομείο, παράξενο;; στο κουτί απ έξω είχε ένα αυτοκόλλητο που έλεγε τελωνείο-ελεύθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεβέντες σήμερα παρέλαβα ένα προϊόν αξίας περίπου 20 ευρώ, σταμάτησε τελωνείο και δεν μου χρέωσαν ούτε τρία ευρώ στο ταχυδρομείο, παράξενο;; στο κουτί απ έξω είχε ένα αυτοκόλλητο που έλεγε τελωνείο-ελεύθερο

 

καθολου παραξενο

 

ελενχθηκε και ειδαν ότι είναι αξιας κατω των 22 ευρω και δεν πληρωνεις.

 

 

 

τελωνιακος ελευθερο.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλιστα, με προβληματίζει το γεγονός φίλε που σε προϊόντα μικρότερης αξίας πλήρωσα τρία ευρώ στα ΕΛΤΑ

Αν το χαρακτηρησουν σαν δεμα χρεωνουν τα 3 ευρω , αν εχει σταλει ως επιστολικο ταχυδρομειο τοτε δεν υπαρχει η χρεβση τον 3 ευρων

 

Βεβαια ο προσδιορισμος επιστλικου ταχυδρομειου/δεματος ειναι λιγο φλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χαρακτηρησουν σαν δεμα χρεωνουν τα 3 ευρω , αν εχει σταλει ως επιστολικο ταχυδρομειο τοτε δεν υπαρχει η χρεβση τον 3 ευρων

 

Βεβαια ο προσδιορισμος επιστλικου ταχυδρομειου/δεματος ειναι λιγο φλου

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...