Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα το πληρωσεις αναλογα με το ποσο θα το βρει ο τελωνης στην αναζητηση

 

 

1. Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων που είναι μέλη της παγκόσμιας ένωσης ταχυδρομείων και, φυσικά, εδώ εξυπηρετείται από την ELTA Courier.

2. Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι ακριβώς ίδια όπως και για τα υπόλοιπα δέματα.

3. Η ατέλεια είναι 22€ για δέματα από τρίτες χώρες.

4. Όπως έγραψε ο stelios, η αξία CIF ορίζεται από τον τελωνειακός.

 

Εντάξει ξέρω τι ισχύει γενικά καθώς συμμετέχω στη συζήτηση εδώ και πολύ καιρό. Η απορία μου έχει να κάνει με το ότι το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν είναι ένα κινητό xiaomi που πουλιέται σε 200 μαγαζιά, ebay και aliexpress και μπορεί έυκολα να βρει τιμή. Είναι κάτι πολύ ειδικό (USB token για ψηφιακή υπογραφή) για το οποίο  έχω βρει ελάχιστους πωλητές από το εξωτερικό και αυτός πρέπει να ήταν ο μόνος που έστελνε Ελλάδα συν το ότι αν δεν ανοιχτεί το πακέτο είναι πρακτικά αδύνατο να ξέρει ο τελωνειακός περί τίνος πρόκειται. Αν ήταν ένα απλό usb memory disk όπως και μπορεί να μοιάζει αν ψηλαφιστεί εξωτερικά το πακέτο η αξία του θα μπορούσε να εκτιμηθεί ακόμα και 2-3€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δει τι είναι, και θα γράψει στην αναζήτηση usb token for digital signature (φαντάζομαι έτσι θα κάνει) και θα γράψει price ώστε να δει περίπου πόσο παιζει.

 

Λογικά αυτό θα κάνει.δεν ξέρω κιόλας που κάνουν αναζητήσεις και πως βγάζουν τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ξέρω τι ισχύει γενικά καθώς συμμετέχω στη συζήτηση εδώ και πολύ καιρό. Η απορία μου έχει να κάνει με το ότι το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν είναι ένα κινητό xiaomi που πουλιέται σε 200 μαγαζιά, ebay και aliexpress και μπορεί έυκολα να βρει τιμή. Είναι κάτι πολύ ειδικό (USB token για ψηφιακή υπογραφή) για το οποίο  έχω βρει ελάχιστους πωλητές από το εξωτερικό και αυτός πρέπει να ήταν ο μόνος που έστελνε Ελλάδα συν το ότι αν δεν ανοιχτεί το πακέτο είναι πρακτικά αδύνατο να ξέρει ο τελωνειακός περί τίνος πρόκειται. Αν ήταν ένα απλό usb memory disk όπως και μπορεί να μοιάζει αν ψηλαφιστεί εξωτερικά το πακέτο η αξία του θα μπορούσε να εκτιμηθεί ακόμα και 2-3€.

 

Από όσα έχουν γραφτεί σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα, οι τελωνειακοί, αν και στην αρχή του καλοκαιριού που δεν υπήρχε αυτός ο αριθμός των δεμάτων, λέγαμε ότι έψαχναν στο διαδίκτυο για τιμές, τώρα δεν πολυσκοτίζονται να τις βρουν αλλά βάζουν κατά την κρίση τους ή με "ταρίφα".

Γιαυτό και πολλές τρελές περιπτώσεις αξίας CIF και επομένως χρεώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Παραγγελία ενός Xiaomi mi band 2 από Gearbest στις 28 Σεπτεμβρίου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση.Τους έστειλα μήνυμα στο Messenger και περιμένω απάντηση.

Η πληρωμή έχει γίνει μέσω Paypal.

Τι κάνουμε σ'αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Παραγγελία ενός Xiaomi mi band 2 από Gearbest στις 28 Σεπτεμβρίου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση.Τους έστειλα μήνυμα στο Messenger και περιμένω απάντηση.

Η πληρωμή έχει γίνει μέσω Paypal.

Τι κάνουμε σ'αυτήν την περίπτωση;

οταν λες ειδοποιηση;δεν το εχεις παραλαβει ή δεν το εχουν κανει ship out?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν στείλει από τις 30-9 αλλά δεν έχω παραλάβει.

Πατώντας στο πεδίο ''view tracking message'' στη σελίδα τους μου βγάζει Sorry, your shipping information has not updated yet![/size]

τι μεταφορική επέλεξες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν στείλει από τις 30-9 αλλά δεν έχω παραλάβει.

Πατώντας στο πεδίο ''view tracking message'' στη σελίδα τους μου βγάζει

Sorry, your shipping information has not updated yet!

τι shipping method επελεξες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αλλά στο mail που μου είχαν στείλει,γράφει shipping method 0.

Το tracking number έχει τη μορφή SB3000457XXX .You can use this number to check the shipping progress and location of the package on CJAHAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αλλά στο mail που μου είχαν στείλει,γράφει shipping method 0.

Το tracking number έχει τη μορφή SB3000457XXX .You can use this number to check the shipping progress and location of the package on CJAHAM.

ειναι unregistered,αρα καποια στιγμη θα λαβεις ειδοποιηση να πας να το παραλαβεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αλλά στο mail που μου είχαν στείλει,γράφει shipping method 0.

Το tracking number έχει τη μορφή SB3000457XXX .You can use this number to check the shipping progress and location of the package on CJAHAM

αυτή η μεταφορική που επέλεξες είναι χωρίς tracking number http://www.gearbest.com/about/tracking-packages.html?utm_source=email_sys&utm_medium=email&utm_campaign=shipping
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αλλά στο mail που μου είχαν στείλει,γράφει shipping method 0.

Το tracking number έχει τη μορφή SB3000457XXX .

 

You can use this number to check the shipping progress and location of the package on CJAHAM.

Κάποια στιγμή θα σου έρθει

 

Κάνε υπομονή υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν έχω ελπίδες να παραλάβω μετά από 40+ μέρες που έχουν περάσει ή αν είναι καλύτερο να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής :mellow:

Edit:Στέλιο,στείλαμε μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν έχω ελπίδες να παραλάβω μετά από 40+ μέρες που έχουν περάσει ή αν είναι καλύτερο να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής :mellow:

Edit:Στέλιο,στείλαμε μαζί!

μετα τους 2 μηνες μπορεις να κανεις αιτηση για refund
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...