Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρηγγειλα 2 πραγματακια μεσω amazon με expedited. Η διαδρομη μεχρι τωρα ειναι 

 

 

 

22:41
Parcel left the carrier facility 
TESSERA, IT
Carrier: UPS, Tracking #: 1Z94W20A0401056701
 
21:42
Parcel arrived at a carrier facility 
TESSERA, IT
 
20:45
Parcel left the carrier facility 
ROME, IT
 
20:10
Parcel arrived at a carrier facility 
ROME, IT
 
15:59
Parcel left the carrier facility 
ROMA, IT
 
13:07
Parcel received by carrier 
ROMA, IT
 
03:37
Parcel has been handed over to the carrier and is in transit 
IT

 

 

 

 

Να το παριμενω με αεροπλανο ή οδικως? Παρασκευη λεει το amazon παραδοση και ειμαι στην Συρο, οποτε μεχρι Πεμπτη πρεπει να εχει παραδοθει στο κουριερ (acs λογικα)

 

 

Update: το δειχνει Γερμανια (Koeln (Cologne), DE)

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες, οταν αγοραζουμε κατι και παιρνουμε refund, δεν οφειλουν να μας αποζημιωσουν με τον ιδιο τροπο που πληρωσαμε;

τι store credits και αηδιες ειναι αυτες; ακομα κι αν το εγραφε απο πριν (δεν το προσεξα), το paypal δεν θα μας δικαιωσει;

το χασαμε το claim: :(

 

 

 

We've completed our review and unfortunately are not able to decide this case in your favor.

 

 

Transaction Details

 

If you wish to pursue this issue, we encourage you to contact your seller directly for resolution.

 

To learn more about the specifics of PayPal Buyer Protection and how we review and resolve claims, you can view the PayPal User Agreement, which you accepted when you created your PayPal account. Simply click Legal at the bottom of any PayPal page.

 

Please note: Records of all claims are kept in the Resolution Center for your convenience.   

 

Sincerely,

 

PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα 2 πραγματακια μεσω amazon με expedited. Η διαδρομη μεχρι τωρα ειναι 

 

 

 

22:41
Parcel left the carrier facility 

TESSERA, IT

Carrier: UPS, Tracking #: 1Z94W20A0401056701
 
21:42
Parcel arrived at a carrier facility 

TESSERA, IT

 
20:45
Parcel left the carrier facility 

ROME, IT

 
20:10
Parcel arrived at a carrier facility 

ROME, IT

 
15:59
Parcel left the carrier facility 

ROMA, IT

 
13:07
Parcel received by carrier 

ROMA, IT

 
03:37
Parcel has been handed over to the carrier and is in transit 

IT

 

 

 

 

Να το παριμενω με αεροπλανο ή οδικως? Παρασκευη λεει το amazon παραδοση και ειμαι στην Συρο, οποτε μεχρι Πεμπτη πρεπει να εχει παραδοθει στο κουριερ (acs λογικα)

 

 

Update: το δειχνει Γερμανια (Koeln (Cologne), DE)

Απανταω στον εαυτο μου: Σημερα Αθηνα οποτε αυριο θα το εχω.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου, έτσι;

Επίσης ξέρετε η i-parcel με ποια εταιρεία συνεργάζεται εδώ;

Κανονικά κούριερ δεν πρέπει να το φέρει;

 

Ειχα κανει μια αγορα απο αμαζον και την εστειλαν με i-parcel και απλα εκανε αρκετο καιρο. Βασικα κοντα στις 2 εβδομαδες δεν ειχε μπει καν Ελλαδα ακομα (ή καπου κοντα στα Βαλκανια) και μου εκαναν refund και πηγε πισω.

 

http://www.insomnia.gr/topic/656038-amazon-και-i-parcel-ισως-καθυστερηση-παραδοσης/

 

Απο οτι ειχα ψαξει με ACS συνεργαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου, έτσι;

Επίσης ξέρετε η i-parcel με ποια εταιρεία συνεργάζεται εδώ;

Κανονικά κούριερ δεν πρέπει να το φέρει;

δεν ξερω τι και απο που και πόσο CIF το αγορασες, αλλα αυτό που εβαλες σαν εικόνα, δειχνει οτι μπήκε τελωνείο για ελεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι και απο που και πόσο CIF το αγορασες, αλλα αυτό που εβαλες σαν εικόνα, δειχνει οτι μπήκε τελωνείο για ελεγχο. 

 

Είναι κάτι κάλτσες από amazon.co.uk, αξίας £20.11 (χρέωση €22.87 στην κάρτα) μαζί με τα μεταφορικά.

Έχει σημασία όμως το ποσό εφόσον είναι αγορασμένο από Αγγλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αποστολή εγινε απο Αγγλία (βασικό αυτό) ακομα και να μπει τελωνείο (που δεν πρεπει) θα βγει με μηδενική χρεωση. 

 

Δώσε το link αυτου που αγορασες και απο ποιον πωλητη (αν ειναι πολλοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την EMS China την ξέρουμε; Είναι η γνωστή EMS; Τι λέει από θέμα δασμών στο τελωνείο; Παρήγγειλα αυτό: https://www.ebay.com/itm/372121166811 και ενώ λέει "Economy International Shipping" μου το έστειλε σήμερα κιόλας βλέπω ο τύπος με EMS China και διεθνούς format tracking number. 21€ είναι στα όρια της ατέλειας αλλά επειδή το συγκεκριμένο token είναι υπερβολικά ακριβότερο (εδώ π.χ. το πουλάνε 85€) έχω κάποιες επιφυλάξεις για το πως θα το χειριστούν οι λαδοπόντικες του τελωνείου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την EMS China την ξέρουμε; Είναι η γνωστή EMS; Τι λέει από θέμα δασμών στο τελωνείο; Παρήγγειλα αυτό: https://www.ebay.com/itm/372121166811 και ενώ λέει "Economy International Shipping" μου το έστειλε σήμερα κιόλας βλέπω ο τύπος με EMS China και διεθνούς format tracking number. 21€ είναι στα όρια της ατέλειας αλλά επειδή το συγκεκριμένο token είναι υπερβολικά ακριβότερο (εδώ π.χ. το πουλάνε 85€) έχω κάποιες επιφυλάξεις για το πως θα το χειριστούν οι λαδοπόντικες του τελωνείου....

 

1. Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων που είναι μέλη της παγκόσμιας ένωσης ταχυδρομείων και, φυσικά, εδώ εξυπηρετείται από την ELTA Courier.

2. Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι ακριβώς ίδια όπως και για τα υπόλοιπα δέματα.

3. Η ατέλεια είναι 22€ για δέματα από τρίτες χώρες.

4. Όπως έγραψε ο stelios, η αξία CIF ορίζεται από τον τελωνειακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την EMS περιμενω μια κουβερτα αξιας 16€ ,το tracking αναφερει οτι εφτασε Ελλαδα εδω και μηνα και ενω λεει παραδοση σε 10-15 μερες εχει περασει μηνας και τιποτα ακομα...αν εκτελωνιστει σιγουρα θα μου ζητησουν τελη γιατι εδω στην Ελλαδα την εχω βρει απο 27€ και πανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...