Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από Γερμανία έχω δοκιμάσει και Αγγλία ψάξε υπηρεσίες με καλές κριτικές, είτε πες μας χώρα μήπως ξέρουμε κάποια υπηρεσία

Ποια υπηρεσία parcel forward χρησιμοποίησες απο Γερμανία;   Το Otto.de με βάζει σε πειρασμό... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπορώ να ζητήσω στην τράπεζα επιστροφή χρημάτων απο αγορά στην κινα. εφόσον με τον κινεζο δεν βγάζω άκρη?

σαφώς και μπορείς πρόσφατα είχα κάνει στην eurobank για μια μητρική .... και πήρα τα χρήματα μου πίσω και κράτησα και την μητρική .... Δεν δεχόταν επιστροφή και έχασα και την υπόθεσή στο aliexpress νόμιζε ο κιτρινιάρης ότι θα με δουλέψει και θα μου φάει τα χρήματα.... υπεύθυνη δήλωση ότι η συναλλαγή δεν σωστή και ότι έπεσες θύμα απάτης και σε δέκα με δεκαπέντε μέρες θα έχεις τα χρήματα σου πίσω το πιθανότερο ....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αμφιβητηση συναλλαγης κανεις και εισαι οκ.

Έτσι ειναι αλλά ανάλογα το πρόβλημα, αν πχ το δέμα είναι κολλημένο στο τελωνείο και ο Κινέζος το αποδείξει στέλνοντας στη τράπεζα του ότι ξες εγώ έστειλα ορίστε το tracking είναι στο τελωνείο του απλά δεν θέλει να πληρώσει, τότε θα ξανά τραβήξουν τα λεφτά

Το ίδιο ισχύει και για προϊόντα που δεν επιτρέπεται η εισαγωγή πχ ηλεκτρονικό τσιγάρο που γίνεται κατάσχεση στο τελωνείο ούτε εκεί δικαιουσε επιστροφή χρημάτων

 

Από την ημερομηνία που θα γίνει επιστροφή χρημάτων ο Κινέζος έχει 45 ημέρες για να κάνει "ένσταση" και να δώσει κάποια στοιχεία ίσως υπέρ του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι νομίζουν ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής είναι μια εύκολη και γρήγορη υπόθεση για τον οποιονδήποτε και για οποιαδήποτε περίπτωση, καλό είναι να διαβάσουν και να ενημερωθούν.

 

Οι υποθέσεις αυτές διεκπεραιώνονται από τους οργανισμούς που εκδίδουν τις κάρτες (Visa/ MasterCard) και, εκτός από το ότι παίρνουν κάποιο χρόνο εξετάζουν και την πλευρά της άλλης πλευράς, όταν δεν έχει κλαπεί η κάρτα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να κάνει, θεωρητικά, ο κάτοχος μιας κάρτας, για τη συναλλαγή, που θεωρεί ότι δεν έγινε από τον ίδιο αλλά η διαδικασία αυτή δεν μπορεί να γίνει στην περίπτωσή σου.

 

Όσοι νομίζουν ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής είναι μια εύκολη και γρήγορη υπόθεση για τον οποιονδήποτε και για οποιαδήποτε περίπτωση, καλό είναι να διαβάσουν και να ενημερωθούν.

 

Οι υποθέσεις αυτές διεκπεραιώνονται από τους οργανισμούς που εκδίδουν τις κάρτες (Visa/ MasterCard) και, εκτός από το ότι παίρνουν κάποιο χρόνο εξετάζουν και την πλευρά της άλλης πλευράς, όταν δεν έχει κλαπεί η κάρτα κλπ)

εγώ πάλι και τις τρεις φορές πήρα τα χρήματα μου πίσω μέσα σε 15 μέρες τα είχα στον λογαριασμό μου φυσικά και είχα δίκαιο σε καμιά περίπτωση δεν περιμένεις να δικαιωθείς εφόσον δεν έχεις άδικο....επίσης δεν είπε να κρίνεις εσύ αλλά ποια είναι η διαδικασία ....( το ανααφέρω για το προηγούμενο μήνυμα σου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από refund πόση ώρα θέλει για να μπει στο balance του paypal; Η δεν μπαίνει εκεί; Από τις 12 η ώρα σήμερα πήρα refund αλλά φαίνεται μόνο στις συναλλαγές και όχι στο balance. Πρέπει να περιμένω κάποια ώρα ή γίνεται κάπως αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από refund πόση ώρα θέλει για να μπει στο balance του paypal; Η δεν μπαίνει εκεί; Από τις 12 η ώρα σήμερα πήρα refund αλλά φαίνεται μόνο στις συναλλαγές και όχι στο balance. Πρέπει να περιμένω κάποια ώρα ή γίνεται κάπως αλλιώς;

 

Αν έχεις πληρώσει με κάρτα συνδεδεμένη με το paypal τα λεφτά θα φανούν εκεί (στην κάρτα) σε 1-2 εργάσιμες περίπου. Αν βλέπεις το refund ως  συναλλαγή στο paypal μην αγχώνεσαι θα μπουν σίγουρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πληρώσει με κάρτα συνδεδεμένη με το paypal τα λεφτά θα φανούν εκεί (στην κάρτα) σε 1-2 εργάσιμες περίπου. Αν βλέπεις το refund ως συναλλαγή στο paypal μην αγχώνεσαι θα μπουν σίγουρα .

Άρα θα μπουν στην κάρτα. Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τα review τον αντικείμενων στο Βanggood  να είναι ψεύτικα?

 

Ποτέ μην εμπιστεύεστε απόλυτα τα reviews αντικειμένων στα ίδια τα καταστήματα. Δεν υπονοώ πως είναι όλα ψεύτικα, όμως λάβετε υπ'οψιν πως τα ελέγχουν πριν τα ανεβάσουν ή πριμοδοτούν για να γράψεις. Έχω παρατηρήσει διαφορετικούς "χρήστες"  με τις ίδιες ακριβώς φωτογραφίες ανεβασμένες. Πιο συνετό είναι να γκουγκλάρετε, και ας σας πάρει χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μην εμπιστεύεστε απόλυτα τα reviews αντικειμένων στα ίδια τα καταστήματα. Δεν υπονοώ πως είναι όλα ψεύτικα, όμως λάβετε υπ'οψιν πως τα ελέγχουν πριν τα ανεβάσουν ή πριμοδοτούν για να γράψεις. Έχω παρατηρήσει διαφορετικούς "χρήστες"  με τις ίδιες ακριβώς φωτογραφίες ανεβασμένες. Πιο συνετό είναι να γκουγκλάρετε, και ας σας πάρει χρόνο.

 

Και εγώ δυστυχώς αυτό καταλαβαίνω. Άπλα σε κάποια αντικείμενα δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα γιατί σε άλλα site τα παρουσιάζουν τελεία  (δεν μιλάω για τα reviews από το ίδιο το κατάστημα) και σε άλλα  για πέταμα. Μάλλον είναι θέμα του τι κερδίζει ο καθένας γράφοντας κάτι κάλο ή κακό .Για παράδειγμα είδα για το ίδιο αντικείμενο  στο amazon uk 4.5 αστερία και στο amazon de 2.5 (με καμιά 60ρια review το καθένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος θελει αυτον τον φακο.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/BAYCO-XPP-5422G-Safety-Rated-LED-Flash-Floodlight-Batt-not-included-Green/222000505279?epid=2254500103&hash=item33b042e1bf:g:XcQAAOSwuYVWn6jM

 

Αν καταλαβαινω καλα, θα προπληρωσει τα εξοδα του τελωνειου, και ΔΕΝ θα του ζητηθει τιποτα παραπανω κατα την αφιξη του στην ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...