Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να κάνει, θεωρητικά, ο κάτοχος μιας κάρτας, για τη συναλλαγή, που θεωρεί ότι δεν έγινε από τον ίδιο αλλά η διαδικασία αυτή δεν μπορεί να γίνει στην περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πλεον μια μυστηρια κατασταση με τις αποστολες προς Ελλαδα.

Πιθανα ουτε και οι ιδιοι που διαχειριζονται τα εισερχομενα αντικειμενα να μην μπορουν 

να απαντησουν το με ποιο τροπο και προτεραιοτητες γινεται η διαλογη.

 

Αν και ολοι πια ξερουμε οτι οι χρονοι αποστολης που εχουν διπλασιαστει η και πολλαπλασιαστει

εχουν σχεδον παγιωθει, εντουτοις τα γεγονοτα ειναι αντιφατικα.

 

Απο τον Ιουλιο και μετα εχω δεματα που εφτασαν σε φυσιολογικο χρονο (με καραβι)

αλλα σε διπλασιο χρονο (δυο μηνες) και ενα μηνα αντι μιας βδομαδας. Στο ιδιο διαστημα ομως

ειχα δεμα που παραδοθηκε σε πεντε μερες και αλλο που εφτασε Ελλαδα σε τρεις μερες και 10 μερες

μετα ειναι ακινητο.

 

Η μεγαλυτερη ανησυχια μου ομως δεν ειναι τοσο οι χρονοι παραδοσης, που αν και η αναμονη ειναι 

τουλαχιστον ενοχλητικη, αλλα βλεποντας φωτο απο μελος του φορουμ με το μερος στο οποιο

αποθηκευονται τα αντικειμενα εκτεθειμενα στις καιρικες συνθηκες αναρωτιεμαι για την κατασταση

στην οποια θα παραλαβω οταν και εφοσον γινει αυτο. Οταν ομως ξερω οτι το δεμα μου βρισκεται

μιαμιση ωρα μακρυα με τα μμμ και περνανε βδομαδες+ για να το παραλαβω, δε γινεται να μην αισθανομαι

αγανακτισμενος!

 

Οσο για τις τελωνειακες χρεωσεις, δεν εχω θεμα απλα θα επρεπε να υπαρχει μια ξεκαθαρη πολιτικη (και πρακτικη)

ωστε εφοσον ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε την τελικη αξια πριν την παραγγελια να αποφασιζουμε αναλογως.

Διαφωνω στο να διαχειριζονται ιδιωτες τους εκτελωνισμους καθως ειναι κατι που μπορει να κανει κατα τη γνωμη μου

το ιδιο το κρατος και το μεριδιο που προφανως παει στους ιδιωτες απο αυτη τη διαδικασια να μειωθει προς οφελος των καταναλωτων. 

Βασικα πιστευω προς θα επρεπε να υπαρχει μονο φπα απο καποια αξια και πανω αλλα ο καθενας εχει και τη γνωμη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μπορώ να ζητήσω στην τράπεζα επιστροφή χρημάτων απο αγορά στην κινα. εφόσον με τον κινεζο δεν βγάζω άκρη?

Τι ακριβώς πρόβλημα έχεις δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παιδια ισχυει γ ολους αυτο

 

οποιος δεν εχει υπομονη να κανει παραγγελια και να περιμενει 40 και 50 και 60 μερες γιατι τοσο κανουν πλεον μην κανετε παραγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, απορία και θα θελα τα φωτα σας αν το χει καποιος δοκιμάσει

 

Όπως πολλοί διαβάζω εχουμε παραγγειλει πραγματα απο κινέζους, μαζί με σας έκανα την παραγγελία μου μέσα Σεπτέμβρη και τα πράγματα είναι εδώ απο αρχες Οκτώβρη και φυσικά έχουν κολλήσει στο τελωνείο όπως όλοι γνωρίζουμε.

 

Το ενδεχόμενο να αναλάβει κάποιος προσωπικά την υποθεση του πηγαίνοντας στο τελωνείο το έχουμε σκεφτεί, υφίσταται, σε ποιον πρέπει να απευθυνθούμε για κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εκανα παραγγελια απο αμαζον uk και Γαλλιας και εχουν πανω απο μηνα που δεν εχει ερθει με το ταχυδρομειο εχει κανεις καποιο αναλογο προβλημα τον τελευταιο καιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει τρόπος ( ασφαλής ) να αγοράσω κάτι από το amazon το οποίο δεν αποστέλλεται στην Ελλάδα?

Ανάλογα ποιας χώρας αμαζον είναι το προϊόν ψάχνεις και βρίσκεις κάποια υπηρεσία που σου δίνει διεύθυνση στέλνεις εκεί την παραγγελία και αυτοί την προωθούν σε εσένα (ψάξε για parcel forward στην χώρα που σε ενδιαφέρει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα ποιας χώρας αμαζον είναι το προϊόν ψάχνεις και βρίσκεις κάποια υπηρεσία που σου δίνει διεύθυνση στέλνεις εκεί την παραγγελία και αυτοί την προωθούν σε εσένα (ψάξε για parcel forward στην χώρα που σε ενδιαφέρει)

 

Ευχαριστώ. Είναι ασφαλές αυτό? Το έχεις δοκιμάσει μήπως? Υπάρχει extra χρέωση από μεριά τους φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ. Είναι ασφαλές αυτό? Το έχεις δοκιμάσει μήπως? Υπάρχει extra χρέωση από μεριά τους φαντάζομαι.

από Γερμανία έχω δοκιμάσει και Αγγλία ψάξε υπηρεσίες με καλές κριτικές, είτε πες μας χώρα μήπως ξέρουμε κάποια υπηρεσία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από Γερμανία έχω δοκιμάσει και Αγγλία ψάξε υπηρεσίες με καλές κριτικές, είτε πες μας χώρα μήπως ξέρουμε κάποια υπηρεσία

 

Από amazon Αγγλίας θέλω να παραγγείλω και να τα στείλω Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εκανα παραγγελια απο αμαζον uk και Γαλλιας και εχουν πανω απο μηνα που δεν εχει ερθει με το ταχυδρομειο εχει κανεις καποιο αναλογο προβλημα τον τελευταιο καιρο?

 

Μη μου λες τέτοια και περιμένω υποτίθεται την Πέμπτη να παραλάβω από amazon.co.uk...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου λες τέτοια και περιμένω υποτίθεται την Πέμπτη να παραλάβω από amazon.co.uk...

πρωτη φορα μου συμβαινει ισως επειδη σταλθηκαν και τα δυο με Deutche Post  και περιμενουν  να τα στειλουν μαζι δεν ξερω εχουν 10 μερες διαφορα ομως και αυτο με ανησυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...